Temperatura ciała krowy: normy, co robić, jeśli jest wysoka

elektroniczny termometr

Jednym z najważniejszych wskaźników zdrowia bydła jest temperatura ciała krowy. Może to być objaw różnych chorób. To nie może być stabilne. Jeśli krowa ma niewielkie odchylenie od normy, warto rozważyć ewentualne leczenie.

Normalne odczyty temperatury

Właściciele zwierząt powinni znać normalną temperaturę ciała dla każdego rodzaju bydła. Dzięki wczesnej diagnozie łatwiej jest wyleczyć choroby, przywrócić zdrowie i uniknąć rozwoju powikłań.

Temperatura będzie musiała zostać zmierzona, trudno jest określić wzrost skóry. Krowie skóry są zawsze fajne. Należy pamiętać, że późnym popołudniem temperatura może nieznacznie wzrosnąć, jest to normalne.

Standardowa temperatura dla domowych parzystokopytnych:

 • kobiety – 38 – 39,5 ° C;
 • mężczyźni – 38-39оС;
 • cielęta do 6 tygodni – 39-40,2оС;
 • do 2-2,5 miesiąca – 39-40оС;
 • do 12 miesięcy – 38,5-39,8оС.

Przy wzroście temperatury (hipertermii) nawet o 1 stopień należy wezwać lekarza weterynarii.

Objawy i leczenie niebezpiecznych chorób cieląt

Zapoznaj się również z tymi artykułami

 • Odmiana pomidora Gazpacho
 • Hodowla perliczek
 • Odmiana gruszki Vidnaya
 • Buraki pastewne

Niebezpieczne choroby cieląt, są również zakaźne, należy z wyprzedzeniem ostrzec lub leczyć w trybie pilnym. Ich głównym sprytem jest szybkie rozprzestrzenianie się. W ciągu kilku dni całe stado może zostać zarażone, nie wspominając o młodych!

 • Kryptosporydioza występuje, gdy patogenna bakteria dostanie się do żołądka zwierzęcia. Zwykle śmiertelne. Objawy pojawiają się trzeciego dnia: osłabienie, biegunka, zgrzytanie zębami, utrata apetytu. Są leczeni antybiotykami.
 • Kolibakterioza (Escherichioza lub biała biegunka) rozwija się od pierwszych dni życia. Spowodowane przez specjalny typ E. coli. Ciało szybko się wyczerpuje, a cielę może umrzeć w ciągu 3-5 dni. Objawy: lekki, płynny kał z krwią, zmniejszony apetyt, podwyższona temperatura ciała. Leczenie: osoby piją mocną herbatę, olej rycynowy, wywar z rumianku według receptury weterynarza i pomaga taki środek jak Acidophilus.

Ważny! Przy pierwszych oznakach choroby trzeba wezwać weterynarza, bo jeśli choroba jest zakaźna, można stracić wszystkie cielęta, a nawet stado krów!

Przeczytaj także: Jak ugotować hot doga w bułce

 • Koronawirusowe zapalenie jelit występuje, gdy do organizmu dostanie się określony wirus. Często chorują cielęta raz w tygodniu. Infekcja przenoszona jest przez artykuły pielęgnacyjne, pożywienie, miski, wodę itp. Śmiertelność sięga nawet 50%. Objawy: wzdęcia, zielona biegunka, owrzodzenie jamy ustnej, osłabienie, depresja. Są leczone surowicami przepisanymi przez weterynarza, ale łatwiej jest zapobiec chorobie poprzez szczepienia.
 • Pasterelooza jest trudna do leczenia, ponieważ jest trudna do zdiagnozowania. Cielęta zwykle umierają z tego powodu w ciągu 2-7 dni. Objawy: biegunka, wyczerpanie, kaszel, obrzęk stawów, krwotok z tchawicy.

Inne oznaki choroby

Rolnicy i weterynarze w dużych gospodarstwach nie mierzą codziennie temperatury. To nie jest najprzyjemniejsza procedura dla krów. Uważny personel serwisowy lub rolnicy mogą stwierdzić na podstawie odchyleń w zachowaniu, że zwierzę źle się czuje.

Głównymi objawami pogarszającego się stanu zdrowia krów są:

 • przygnębiony powolny stan;
 • chwiejny chód;
 • zimne uszy;
 • odmowa jedzenia;
 • drżenie mięśni (skurcze).

Jeśli takie objawy zostaną zaobserwowane, konieczne jest zmierzenie temperatury i wezwanie weterynarza. Samoleczenie jest niebezpieczne dla zwierząt, potrzebne jest specjalistyczne badanie.

Choroby niezakaźne

Choroby niezakaźne cieląt obserwuje się z reguły na tle niedożywienia, złych warunków życia młodych zwierząt lub ciężarnej krowy. Nie są zaraźliwe, ale czasami powodują śmierć cieląt.

Zdjęcie cielaka z krzywicą

 • Krzywica pojawia się, gdy organizmowi brakuje witaminy D. Struktura tkanki kostnej ulega zmianom, dochodzi do zmian w stawach, boli cielę podczas ruchu, a nawet dotykanie powoduje ból. Typowe objawy: odmowa jedzenia, skrzywienie szkieletu, zaburzenia jelit, nietypowe zachowanie osobnika. Leczy się je promieniowaniem UV, włączeniem witaminy D, kredy, mączki kostnej, soli w ilości przepisanej przez lekarza weterynarii w diecie.
 • Choroba białych mięśni rozwija się u noworodków z powodu nieprawidłowego działania procesów metabolicznych. Pojawia się osłabienie, wyczerpanie na tle odmowy jedzenia, płytki oddech, bladość błon śluzowych, dystrofia. Lecz chorobę „Tokoferolem”, zastrzykami z „Triwitaminy” i „Seleny”.

Zdjęcie choroby białych mięśni cieląt

Ważny! Śmiertelność z powodu choroby białych mięśni wynosi 60%.

 • Przepuklina pępkowa pojawia się, gdy pępowina nie jest odpowiednio zarośnięta. Choroba jest prawie nieszkodliwa i powoduje problemy tylko wtedy, gdy przepuklina jest ściśnięta. Następnie następuje spadek apetytu, ogólne osłabienie, brak wypróżnień, ból przepukliny. Jeśli nic nie zostanie zrobione, choroba rozwija się w zapalenie otrzewnej i cielę umiera. Leczenie to operacja.
 • Choroba Bezoara objawia się procesem zapalnym w trawieńcu. Rozwija się w okresie ssania lub odsadzania. Powodem są gruboziarniste włókna pokarmowe, kule włosowe, które pozostają w trawieńcu i nie wypływają. Jeśli guzek całkowicie zatka jelita, zwierzę umrze. Objawy: matowa sierść, osłabienie, zmęczenie, wzdęcia. Do leczenia cielęciu podaje się leki poprawiające pracę jelit, minerały i witaminy.
 • Tympania to obrzęk blizny. Pojawia się z powodu złej jakości, szorstkiego jedzenia lub ostrego przejścia do niezwykłego jedzenia. Najczęściej chorują dwumiesięczne cielęta. Objawy: Wzdęcia, utrata apetytu, duszność. Leczenie: karmienie do 150 g oleju roślinnego i świeżego mleka (0,5 l). Zwierzę jest również spacerowane przez 30 minut na otwartej przestrzeni, a spuchnięty obszar jest masowany do całkowitego uwolnienia nagromadzonego gazu.

Wybór termometru

Podobnie jak w przypadku ludzi, zwierzęta są używane za pomocą konwencjonalnych urządzeń pomiarowych – termometrów.

Stosowane są termometry dwóch typów:

 • Termometry rtęciowe. Są szklane, wewnątrz znajdują się związki rtęci. Aby zmierzyć temperaturę, musisz trzymać termometr w odbytnicy przez 6 do 8 minut.
 • Termometry elektroniczne. Są wygodniejsze w użyciu, odczyty są wyświetlane na małym ekranie. Czas przebywania w odbytnicy wynosi od 30 sekund do 1 minuty.

Istnieje jeden sposób pomiaru temperatury u zwierząt – do odbytnicy wprowadza się termometr. To nie jest najprzyjemniejsza procedura dla zwierząt. Krowy trzeba uspokoić i powstrzymać, ale nie ma innej metody.

Lepiej użyć elektronicznego urządzenia pomiarowego. Nie pęka, ponieważ jest wykonany z tworzywa sztucznego. Szybciej też pokaże wynik i będzie bezpieczny w przypadku uszkodzeń mechanicznych. Ten termometr ma jedną wadę – wysoką cenę.

Jak kontrolować stan

Aby temperatura krowy była normalna, konieczne jest ciągłe monitorowanie. Kiedy pojawią się objawy, ważne jest, aby natychmiast poddać zwierzę diagnozie lub badaniu. Ważne jest również zbadanie bydła po wycieleniu, długotrwałej chorobie. Konieczne jest zbadanie wymienia krowy, monitorowanie jej stanu przez miesiąc po porodzie. To samo dotyczy rodzącego się cielęcia. Dlatego konieczne jest jasne zrozumienie, jaka będzie temperatura cielęcia krowy w akceptowalnej wartości, aby uniknąć błędów.

Temperatura ciała krowy: normy, co robić, jeśli jest wysoka

Wysoka temperatura u krowy jest wskaźnikiem zaburzeń w organizmie zwierzęcia. Podobnie jak u ludzi, jego wzrost wskazuje na początek procesu zapalnego lub infekcji. Ważne jest, aby dowiedzieć się, jaka temperatura jest uważana za podwyższoną u krów i jak prawidłowo ją mierzyć. W artykule zostaną przedstawione główne przyczyny hipertermii zwierząt.

Pomiar temperatury łydki

Proces pomiaru temperatury

Dla każdego typu termometru proces pomiaru będzie taki sam. Obejmuje kilka etapów:

 1. Dezynfekcja termometru. Przed zabiegiem urządzenie pomiarowe należy przetrzeć sterylnym wacikiem zwilżonym roztworem alkoholu (70%).
 2. Smarowanie. W tym celu odpowiednia jest wazelina lub dowolny bezpieczny smar. Zmniejszy to podrażnienie odbytnicy i nie będzie przeszkadzać zwierzęciu.
 3. Przedstawiamy termometr do środka. Nasmarowany termometr należy włożyć doodbytniczo na głębokość 2-3 cm przed elementem pomiarowym.
 4. Czas ekspozycji. Konieczne jest trzymanie określonego czasu dla każdego typu urządzenia, uspokajając zwierzę.
 5. Demontaż i dezynfekcja termometru. Powoli wyjmuje się termometr, ustala odczyty i czyści wodą z mydłem. Następnie są dezynfekowane roztworem alkoholu (70%). W ten sposób zmniejsza się ryzyko przeniesienia chorób na kolejne zwierzęta.

Jeśli konieczne będzie codzienne mierzenie temperatury, w sklepie zoologicznym kupowany jest specjalny termometr dla krów. U kobiet do pochwy można włożyć termometr. Musimy jednak pamiętać, że takie pomiary nie zawsze będą prawidłowe. W okresie rui i po porodzie będą inne.

Dlaczego cielęta chorują?

W niektórych gospodarstwach choroba cieląt występuje rzadko, w innych jest normalna. Dlaczego? Faktem jest, że istnieje wiele czynników, które wpływają na zdrowie cielęcia. Jeśli hodowcy przegapią choćby jedną chwilę w hodowli zwierząt, mogą pojawić się problemy.

Zdjęcie zdrowego cielęcia

 • Żywienie ciężarnej kobiety powinno być jak najbardziej zrównoważone. Krowa na stanowisku zużywa dużo składników odżywczych, a jeśli nie otrzymuje ich z zewnątrz, wydaje własne zapasy, a to prowadzi do wyczerpania. Cielę w macicy nie ma możliwości rozwoju, nie ma wystarczającej ilości pożywienia, więc może zacząć boleć jeszcze przed urodzeniem (rozwijają się patologie, zatrzymuje wzrost). Cielę ważące 30 kg po urodzeniu ma 55% szans na zachorowanie, a cielę ważące 20 kg ma 98% szans!
 • Nowonarodzone cielę potrzebuje odpowiedniego odżywiania. Jeśli nie ma wystarczającej ilości mleka, zacznie boleć – jest to nieuniknione. Doświadczeni hodowcy ściśle regulują ten proces i, jeśli to konieczne, prowadzą dokarmianie.
 • Brudne pomieszczenia są przyczyną częstych chorób. Cielęta muszą nie tylko dobrze się odżywiać, ale także żyć czysto, ponieważ w błocie żyją bakterie, drobnoustroje, wirusy, infekcje, grzyby i inne złe duchy, które prowadzą do chorób.
 • Normy sanitarne i weterynaryjne mogą zmniejszyć zachorowalność, ale usługi lekarskie kosztują, więc często są zaniedbywane. I na próżno! Jeśli pępowina zostanie nieprawidłowo przetworzona, może rozpocząć się posocznica, zapalenie podniebienne. Niezaszczepione zwierzę jest często chore, nie wspominając o robakach i leczeniu pcheł i innych szkodników.

Zasady bezpieczeństwa dotyczące pomiaru temperatury

Zwierzęta nie lubią mierzyć temperatury. Jeśli można sobie poradzić z kotem, krowa może poważnie zranić osobę. Konieczne jest przestrzeganie pewnych środków bezpieczeństwa, aby nie narażać zdrowia podczas pomiaru temperatury. Nie możesz sam zmierzyć temperatury, zawsze musi być asystent. Zabieg jest nieprzyjemny dla zwierząt, ich zachowanie jest trudne do przewidzenia. Jedna osoba powinna włożyć termometr do odbytu, a druga zamocować zwierzę.

Lepiej podejść do zwierzęcia z boku, więc trudniej będzie mu kopnąć. Najpierw należy założyć gumowe rękawiczki, chociaż nie są one zbyt wygodne. Ślizgają się po sierści krowy, ale chronią przed infekcją.

Konieczne jest dobre naprawienie krowy, zwłaszcza byka. Nawet cielę trzeba unieruchomić w boksie przed pomiarem temperatury. Zwierzę może zachowywać się agresywnie. Czasami nawet dwóm pracownikom trudno sobie z tym poradzić. Lepiej jest, jeśli zwierzę stoi rogami opartymi o ogrodzenie i jedną stroną opartą o ścianę. Możesz skonsultować się z weterynarzem. Może mieć własne metody naprawiania zwierzęcia.

Przyczyny wzrostu temperatury

Przyczyn wzrostu temperatury jest wiele. Często jest to objaw choroby. Niektóre z nich są niebezpieczne, mogą doprowadzić do szybkiej śmierci całego stada, dlatego pilna potrzeba kontaktu z weterynarzem.

Wzrost temperatury może wynikać ze złej opieki nad zwierzętami. W tym przypadku nie znaleziono żadnych dodatkowych znaków.

Lekarz weterynarii bada krowy, stwierdza chorobę. Ale rolnicy muszą zrozumieć, o jakich patologiach można dyskutować. Wraz ze wzrostem temperatury ciała podejrzewa się następujące problemy:

 • niewłaściwe odżywianie;
 • zatrucie;
 • trudności w regeneracji po wycieleniu;
 • choroba zakaźna.

Jeśli temperatura nieznacznie wzrosła, oznacza to powolną postać procesu zapalnego. Przy wzroście do 41 ° C lub więcej lekarz weterynarii potwierdzi ostrą fazę choroby.

Niewłaściwe odżywianie

W wyniku stosowania złej jakości paszy następuje niewielki wzrost temperatury. W zgniłych roślinach okopowych i połamanym siano patologiczne bakterie mogą się namnażać. W układzie pokarmowym zwierząt szybko się rozprzestrzeniają, wywołując stan zapalny błony śluzowej. Ten problem występuje w gospodarstwach, które oszczędzają na dobrej paszy ze względu na opłacalność.

Zatrucie

Krowa domowa nie jest w stanie określić jakości paszy, więc może zjadać substancje toksyczne. Dostają się do paszy przypadkowo, na przykład na pastwiskach przez nawozy, podczas opryskiwania chemikaliami i przez trujące rośliny. W przypadku zatrucia do temperatury dołączają się następujące objawy:

 • biegunka;
 • nietypowe zachowanie;
 • drgawki;
 • niewydolność kończyn;
 • ogólny letarg, bierność.

Ciało parzystokopytnych jest wrażliwe na substancje toksyczne. W ciągu zaledwie kilku godzin zwierzę może umrzeć. Jeśli zauważysz takie objawy, powinieneś natychmiast skontaktować się z weterynarzem.

Ważny! Zwierzęta można zatruć, jedząc ziemniaki z poprzedniego zbioru, które zmieniły kolor na zielony na słońcu. Tego warzywa nie należy podawać krowom po dłuższym okresie przechowywania.

Powikłania po wycieleniu

Po urodzeniu cielęcia organizm krowy jest osłabiony, długo dochodzi do siebie i często jest podatny na różne choroby. W tym czasie zwierzę może doświadczać różnych odchyleń zdrowotnych, co będzie sygnalizowane wzrostem temperatury. Wśród powikłań najczęstsze to zatrzymanie łożyska, uraz i zakażenie kanału rodnego, a także cięcie po porodzie. Przy takich patologiach temperatura ciała spada.

Po wycieleniu eksperci zalecają codzienne mierzenie temperatury ciała krowy. Pozwoli ci to nie przegapić czasu rozwoju choroby. Na przykład, jeśli łożysko jest zatrzymane tylko na jeden dzień, konieczne jest pilne wezwanie weterynarza. W przeciwnym razie nastąpi rozkład tkanki w macicy, rozpocznie się infekcja, która rozprzestrzeni się na wszystkie narządy wewnętrzne.

Zanieczyszczenie infekcyjne

Infekcji organizmu zawsze towarzyszy wzrost temperatury. W przypadku gorączki układ odpornościowy jest chroniony przed wirusami. Wiele procesów zapalnych również ustąpi wraz z hipertermią.

Wzrost temperatury jest objawem następujących chorób zakaźnych:

 • zakaźne zmiany wymienia;
 • leptospiroza;
 • plaga;
 • zapalenie błony śluzowej macicy;
 • zapalenie płuc;
 • białaczka;
 • pryszczyca;
 • bruceloza;
 • zapalenie sutek;
 • choroby kopyt.

Takie patologie są niebezpieczne, mogą zabić wiele zwierząt, dlatego pilna potrzeba wezwania lekarza.

Odchylenia od normy jako objaw choroby

Temperatury cieląt poza normalnym zakresem wymagają natychmiastowego działania. W artykule „Temperatura ciała krowy” można przeczytać o tym, na jakie choroby zwykle wskazuje gorączka u dorosłych krów. Cielęta mają swoje najczęstsze dolegliwości.

Utrata apetytu i odczyty do 41 stopni są związane z gorączką paratyfusową. Paratyfus ujawnia się dopiero tydzień po wystąpieniu choroby i bez leczenia prowadzi do śmierci.

Wydzieliny z nosa i oczu, zaburzenia oddychania wraz z intensywną gorączką do 42 stopni zwykle wskazują na odoskrzelowe zapalenie płuc. Choroby układu oddechowego są z powodzeniem leczone antybiotykami i sulfonamidami.

Kolibakterioza, jedna z chorób jelit, która zaburza funkcje trawienne, najpierw spowoduje przejściowy wzrost temperatury, a następnie spadnie do 32-34 stopni. Towarzyszy żółtawej biegunce i osłabieniu.

Długotrwała selekcja zwierząt domowych doprowadziła z jednej strony do poprawy wskaźników mięsnych i mlecznych, z drugiej zaś do zmniejszenia zdolności adaptacyjnych organizmu do niekorzystnych wpływów środowiska. Podobnie jak dorosłe krowy, cielęta stały się bardziej podatne na różne dolegliwości. Obserwując swoich podopiecznych i wiedząc, w jakiej temperaturze cielę powinno być normalne, właściciele mogą na czas zwrócić się do specjalisty. Wczesna diagnostyka chorób cieląt pomaga zapobiegać śmiertelności i utrzymywać dobre wyniki wzrostu.

Czy udało ci się wyleczyć cielę po silnej gorączce? Co spowodowało wzrost temperatury? Podziel się swoimi historiami w komentarzach.

Polub to, jeśli nauczyłeś się czegoś nowego z artykułu.

Przyczyny spadku temperatury

W niektórych przypadkach obniża się temperatura ciała dorosłych lub cieląt. Nie zdarza się to często, ale rolnicy powinni być tego świadomi. Zachowanie krów zmienia się. Zwierzęta stają się ospałe lub odwrotnie, zaczynają okazywać niepokój, mucząc przeciągle.

Spadek temperatury (hipotermia) jest niebezpieczny dla krów, należy dokładnie przemyśleć ich stan. Często zatrucie substancjami toksycznymi powoduje hipotermię. Dzieje się tak po zjedzeniu trujących roślin i grzybów. W przypadku zwierząt pilnie potrzebne jest leczenie, należy szybko wezwać weterynarza.

Hipotermia jest charakterystyczna dla awitaminozy u cieląt. Korygują to zwiększone dawki preparatów witaminowych, zmiana diety i wydłużenie czasu spacerów na świeżym powietrzu. Również obniżenie temperatury ciała u młodych zwierząt może wystąpić z powodu hipotermii. Aby zaradzić tej sytuacji, konieczne jest zapewnienie zwierzętom ciepłej obory, wysokiej jakości ściółki i wyeliminowanie prawdopodobieństwa przeciągów.

Cięcie ciążowe jest uważane za poważną chorobę z objawami hipotermii. Krowa ma porażenie kończyn, języka i gardła. Jeśli zwierzę nie będzie leczone, umrze za kilka dni. Niemożliwe jest samodzielne leczenie krowy, należy natychmiast zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Jaką temperaturę ciała powinna mieć krowa?

Temperatura ciała krowy powinna zawsze znajdować się w normalnym zakresie. Wzrost nie tylko pogarsza ogólny stan krowy, ale może również wskazywać na obecność pewnych chorób, które mogą prowadzić do przejścia na emeryturę. Między innymi podwyższona temperatura obciąża organizm zwierzęcia. Aby pozbyć się obciążenia, konieczne jest stosowanie przeciwgorączkowych leków przeciwzapalnych. Należy pamiętać, że istniejąca choroba nie zawsze znika z dużą szybkością. Czasami temperatura spada, a przyczyna jej pojawienia się pozostaje nierozwiązana.

Co ciekawe, brak temperatury nie zawsze wskazuje na brak problemu. Dlatego nawet slajd jest czasami uważany za naruszenie.

Często po porodzie występuje podwyższona temperatura ciała. Jest to spowodowane rozkładem bakterii błony płodowej lub powikłaniami po wycieleniu, a także opóźnieniem niektórych ważnych składników. Nie zaleca się leczenia problemu o niewyjaśnionym pochodzeniu bez lekarza weterynarii.

Sposoby obniżenia wysokiej temperatury

Lekarz weterynarii po postawieniu diagnozy i postawieniu diagnozy przepisuje leczenie. Odbywa się w kompleksie. Antybiotyki, leki przeciwgorączkowe i hormonalne, a także kompleksy witamin są często przepisywane natychmiast.

Skuteczne sposoby na obniżenie wysokich temperatur to:

 • Polyflex. Jest analogiem ampicyliny do użytku weterynaryjnego. Wprowadzany domięśniowo raz dziennie. Czas trwania kursu zależy od ciężkości choroby.
 • Penicylina. Jest sztucznym analogiem naturalnego antybiotyku. Jest podawany doustnie 4 do 6 razy dziennie. Czas trwania kursu zależy od nasilenia patologii.
 • Antypiryna. Jest to złożony produkt leczniczy o budowie zbliżonej do kwasu salicylowego. Występuje w jamie ustnej w ilości 10-15 g dziennie. Czas trwania kursu ustalany jest indywidualnie.

Ważny! Wszystkie leki przeciwgorączkowe zmniejszają ból i stan zapalny. W takim przypadku lekarz weterynarii musi monitorować stan zwierzęcia.

Jak leczy się biegunkę u cieląt?

Biegunka lub zapalenie żołądka i jelit jest bardzo częste u młodych cieląt. Objawia się ostrym rozstrojem żołądka i jelit. Główną przyczyną problemu jest kiepska jakość żywności, mleka, wody. Wielu hodowców początkowo nie przywiązuje dużej wagi do jakości rodzaju paszy, ale dla cieląt jest to bardzo ważne. Po urodzeniu ich żołądki są słabe, nawet na zwykłe jedzenie mogą reagować na różne sposoby. Jeśli jedzenie jest zepsute, wynik jest dość oczywisty.

Często chorobę obserwuje się po przejściu na nową żywność, dlatego eksperci zalecają wprowadzenie odrobiny nowej żywności.

Ważny! Leczenie zapalenia żołądka i jelit może powodować zaburzenia równowagi solnej i odwodnienie cielęcia, dlatego pije się je co najmniej 5-6 razy dziennie.

Jest tylko jeden objaw kliniczny – przedłużająca się biegunka. Leczenie trwa dłużej niż jeden dzień – w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

 • Najpierw podają lekko osoloną wodę (ciepłą), zastępując nią mleko.
 • Drugiego dnia przygotowuje się również wodę soloną, ale mleko jest również podawane ze słoną wodą 1: 1.
 • Następnego dnia podaj 4 porcje mleka i 1 porcję osolonej wody.

Jako środek wiążący cielę podaje się mocną herbatę z solą (nie więcej niż 10% całkowitej objętości płynu) i żółtkami kurczaka. Więcej informacji na temat objawów i leczenia biegunki u cieląt znajduje się pod linkiem – https://fermerok.info/chem-lechit-ponos-u-telyat

Niebezpieczeństwa związane z wysoką temperaturą

Redukcja ciepła jest procesem koniecznym, ale nie najważniejszym. Konieczne jest ustalenie przyczyny i pozbycie się choroby. Po rozwiązaniu problemu za pomocą jednego objawu nie możesz przestać. Po spadku temperatury stan krowy może się pogorszyć, gdyż odporność wraz ze wzrostem temperatury zwalczyła rozprzestrzenianie się drobnoustrojów chorobotwórczych.

Weterynarz przepisuje leczenie, którego należy ściśle przestrzegać. Zwierzę nie może narzekać na złe samopoczucie, dlatego obiektywna ocena jego stanu nie będzie możliwa. Z tego powodu hodowca musi ściśle przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii i upewnić się, że cały kurs ze zwierzęciem ukończył do końca, bez przerywania leczenia.

Jeśli krowa ma wysoką temperaturę przez długi czas, prowadzi to do przyspieszenia metabolizmu, zaburzenia funkcjonowania układów i narządów wewnętrznych. Jednocześnie substancje toksyczne są słabo eliminowane, co negatywnie wpływa na stan organizmu.

Pierwsza pomoc na gorączkę

A jeśli cielę ma gorączkę? Gorączka wskazuje, że cielę ma reakcję zapalną. Może to być odpowiedź organizmu na inwazję patogennych bakterii lub innych mikroorganizmów lub może mieć charakter niezakaźny. Czasami wzrostowi temperatury towarzyszą zaburzenia metaboliczne wynikające z niewłaściwego odżywiania.

W przypadku chorób zakaźnych cieląt ciepło pełni funkcję ochronną. Zwiększa produkcję substancji niezbędnych do walki z infekcją.

Po ustaleniu diagnozy weterynarze zwykle przepisują cykl antybiotyków. Odpowiednie leczenie w naturalny sposób zatrzyma gorączkę.

Niebezpieczeństwo istnieje tylko wtedy, gdy trwa zbyt długo, przeciążając cielę. W tym celu istnieją leki przeciwgorączkowe, które mają również działanie przeciwzapalne i znieczulające.

Niski wzrost temperatury

Gdy niska temperatura ciała nie zagraża życiu, krowy można ogrzać kocami i poduszkami grzewczymi. Krowę można położyć na ciepłym legowisku. Inną kwestią jest to, czy występują objawy wskazujące na poważny stan zwierzęcia. Wtedy potrzebna jest szybka pomoc. Dializa z ciepłą solanką służy do szybkiego podniesienia temperatury ciała.

Szkoda lub korzyść z ciepła

Wysoka temperatura u zwierząt nie jest normą. Ale jak ustalić, że wzrosła? Czy powinienem natychmiast obniżyć wersję?

Jak rozpoznać wzrost

Doświadczona matka, jeśli dziecko ma gorączkę, od razu się o tym dowie: jak tylko dotkniesz dziecka, które ma gorączkę, staje się jasne, że jest bardzo gorący. Nie można w ten sposób dowiedzieć się, czy krowa go ma. Zwierzę wydziela ciepło, zmniejszając krążenie krwi w skórze. Dlatego skóra zwierząt jest chłodna w dotyku. Ale ze względu na to, że ciepło powoduje intensywny metabolizm, ich mięśnie mogą drżeć. Dlatego w razie wątpliwości zmierz temperaturę łydki za pomocą termometru. Nie ma innych sposobów określenia jego wzrostu.

Czy powinieneś bać się upału?

Podobnie jak w przypadku leczenia ludzi, gorączka jest bardziej plusem niż minusem. W ten sposób ciała cieląt walczą z infekcją. Dzięki jego wzrostowi organizmy ochronne zwierzęcia działają szybciej. Ponadto zabija patogeny lub zapobiega ich namnażaniu. Dlatego jest najważniejszym pomocnikiem w walce z chorobą. W ciele zwierzęcia temperatura wzrasta z powodu specjalnych substancji – pirogenów. Powstają, gdy pojawia się stan zapalny lub infekcja.

Gorączka u cieląt może pomóc im szybciej wyzdrowieć

Oprócz zalet są też wady. Obciąża organizm i metabolizm cielęcia. Dlatego weterynarz może przepisać leki przeciwgorączkowe, zwłaszcza że leki te jednocześnie usuwają stany zapalne i łagodzą ból.

Środki zapobiegawcze

Trudno jest zapobiec wzrostowi temperatury u zwierząt parzystokopytnych. Środki zapobiegawcze polegać będą na przestrzeganiu zasad trzymania krów, spełnianiu wymagań higienicznych dla obór, zapobieganiu przeciągom i hipotermii zwierząt dorosłych i młodych.

Należy uważnie monitorować żywienie krów, nie dopuścić do przedostawania się trujących traw, nawozów, substancji toksycznych na pastwiska i łąki z trawami pastewnymi. Przed rozprowadzeniem roślin okopowych należy je zbadać pod kątem zgnilizny i innych uszkodzeń. Konieczne jest monitorowanie stanu wymienia, kopyt, prowadzenie leczenia profilaktycznego.

Stan zwierząt należy ściśle monitorować podczas ciąży i po porodzie. Musisz wiedzieć, że czasami temperatura może odbiegać od normy, ale zwierzę będzie się dobrze czuć, nie będzie żadnych oznak choroby. Jest to indywidualna cecha ciała, ustala ją lekarz weterynarii. Podczas pomiaru temperatury należy wziąć ten fakt pod uwagę.

Odchylenia od normy jako objaw choroby

Temperatury cieląt poza normalnym zakresem wymagają natychmiastowego działania. W artykule „Temperatura ciała krowy” można przeczytać o tym, na jakie choroby zwykle wskazuje gorączka u dorosłych krów. Cielęta mają swoje najczęstsze dolegliwości.

Jeśli gorączce towarzyszy biegunka, przyczyną może być niedożywienie.

Utrata apetytu i odczyty do 41 stopni są związane z gorączką paratyfusową. Paratyfus ujawnia się dopiero tydzień po wystąpieniu choroby i bez leczenia prowadzi do śmierci.

Wydzieliny z nosa i oczu, zaburzenia oddychania wraz z intensywną gorączką do 42 stopni zwykle wskazują na odoskrzelowe zapalenie płuc. Choroby układu oddechowego są z powodzeniem leczone antybiotykami i sulfonamidami.

Kolibakterioza, jedna z chorób jelit, która zaburza funkcje trawienne, najpierw spowoduje przejściowy wzrost temperatury, a następnie spadnie do 32-34 stopni. Towarzyszy żółtawej biegunce i osłabieniu.

Wyczerpanie lub zatrucie cielęcia doprowadzi do odchylenia wskazań termometru w dół.

Długotrwała selekcja zwierząt domowych doprowadziła z jednej strony do poprawy wskaźników mięsnych i mlecznych, z drugiej zaś do zmniejszenia zdolności adaptacyjnych organizmu do niekorzystnych wpływów środowiska. Podobnie jak dorosłe krowy, cielęta stały się bardziej podatne na różne dolegliwości. Obserwując swoich podopiecznych i wiedząc, w jakiej temperaturze cielę powinno być normalne, właściciele mogą na czas zwrócić się do specjalisty. Wczesna diagnostyka chorób cieląt pomaga zapobiegać śmiertelności i utrzymywać dobre wyniki wzrostu.

Aleksandra
Edytor serwisu