Cyrtomium: opis, opieka domowa

Cyrtomium: opis, opieka domowa

Cyrthomium należy do rodziny Shchitovnikovye. Istnieje nieco ponad 10 odmian, ale najpopularniejsza jest sierpowata cytomium. Jest szeroko rozpowszechniony na terenach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym – w Azji, Indiach, Korei, Japonii itp. Charakterystyczny kształt liści doprowadził do pojawienia się popularnych nazw paproci – w Wielkiej Brytanii nazywana jest ostrokrzewem, ostrokrzewem, świętym paproć. Półksiężyc Cyrtomium jest często nazywany paprociami typu fishtail.

Sierp Cyrtomium: rozmnażanie

Paproć sierpowata cytomium rozmnaża się na dwa sposoby: przez zarodniki i przez podzielenie krzewu.

W temperaturze około +22 stopni i dobrym oświetleniu zarodniki cytomium kiełkują w ciągu 2-3 tygodni. Sadzonki należy bardzo ostrożnie pielęgnować, podlewać strzykawką i chronić przed przeciągami. Dwa miesiące po pojawieniu się sadzonek rośliny powinny stać się tak silne, aby można je było rozprowadzać w oddzielnych pojemnikach i pielęgnować tak, jakby były dorosłymi osobnikami.

Dzielenie buszu to łatwiejszy sposób. Kiedy przychodzi czas na przeszczepienie rośliny, zarośnięty krzew dzieli się na dwie lub więcej części. Do tej procedury potrzebny będzie ostry i wstępnie zdezynfekowany nóż.

Widoki ze zdjęcia

Cyrthomium należy do rodziny tarczycy. Spośród 12 gatunków występujących w przyrodzie najbardziej rozpowszechnione są:

 • w kształcie półksiężyca;
 • fortuna;
 • kariotyczny;
 • wielkokwiatowe;
 • gukera.

Możesz dowiedzieć się więcej o typowych typach paproci w tym artykule.

Sierp

Jest najbardziej popularny wśród kwiaciarni. Swoją nazwę zawdzięcza zakrzywionym i spiczastym liściom o postrzępionych krawędziach. Jego szerokie liście osiągają rozpiętość 20 cm, najbardziej znany to “Rochfordianum”, uprawiany podgatunek paproci o gładkich, pierzastych liściach dorastających do 50 cm.

Fortuna

Najbardziej odporny na zimno gatunek, pochodzący z leśnych regionów Chin i Korei. W krajach o umiarkowanie ciepłym klimacie, na przykład w Europie Zachodniej, potrafi zimować na świeżym powietrzu, ale potrzebuje schronienia.

Forchun dorasta do 50 cm szerokości i 40 cm wysokości, ma wąskie liście z silnie owłosioną żyłą centralną.

Kariotyczny

Na zewnątrz wygląda trochę jak zwykła paproć. Charakteryzuje się krótkimi ogonkami pokrytymi szaro-zielonymi łuskami. Liście są duże, kłujące na krawędziach.

Zdjęcie podgatunku Cyrtomium cariotic:

Cyrtomium: opis, opieka domowa

Wielkolistny

Wielkość cytomium wielkokwiatowego w pełni odpowiada jego nazwie. Liść rośnie do 70 cm długości i 30 cm szerokości. Tworzą je 4-8 par „piór”, podobnych do zwykłych liści.

Wierzchołkowy niesparowany liść jest zauważalnie większy niż pozostałe; blaszki liściowe mają zaokrągloną podstawę i spiczasty wierzchołek.

Guker

najrzadszych gatunków. Liście jasnozielone mają długość 15 cm, szerokość ok. 5 cm, liście lancetowate. Vayi dorastają do 60 cm.

Zmiana klimatu pozwoliła przetrwać tylko najbardziej bezpretensjonalnym i odpornym paprociom, poszarpanym, ale wciąż pięknym. Na naszym portalu internetowym znajdziesz opisy, zdjęcia i wskazówki dotyczące uprawy odmian takich jak: Bubbleweed, Pteris, Platitserium, Salvinia, Polypodium, Asplenium, Nephrolepis, Samiec tarcznik, Struś pospolity, Orlyak.

Możliwe trudności

 • Brązowe plamki lub smugi na spodniej stronie blaszek liściowych są normalne i pojawiają się podczas noszenia zarodników.
 • Na liściach pojawiają się brązowe plamy, dolne liście żółkną, a powierzchnia ziemi w donicy porasta mchem – gleba jest podmokła.
 • Liście cytomium żółkną, na końcach brązowieją – powietrze jest zbyt suche.
 • Sierp Cytomium ma bladą barwę liści, prawie nie ma wzrostu – konieczne jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację w domu, zapłodnienie lub przeszczep.

Taka bardzo mało wymagająca paproć w pielęgnacji, jak Cyrtomium (Cyrtomium) jest bezpośrednio spokrewniona z rodziną tarczycy. W warunkach naturalnych występuje w Oceanii, Azji i Ameryce Południowej. Ten rodzaj łączy 10 gatunków roślin. Uprawiana jest jako roślina doniczkowa Cyrtomium falcatum.

Ta zielna paproć jest wieloletnia. Pochodzi z subtropikalnych i tropikalnych obszarów Afryki Południowej i Azji. Jednak przy tym wszystkim roślina ta jest odporna na zimno, dlatego w południowych regionach jest uprawiana na otwartym terenie. Paproć dobrze czuje się również przy niskiej wilgotności w mieszkaniach miejskich.

Ta paproć ma pierzaste liście, które mogą osiągnąć długość 35-50 centymetrów. Również te skórzaste, wygięte do góry liście mają kształt szabli i są rozmieszczone naprzemiennie. Ich żyły są równoległe, a zewnętrzna strona jest błyszcząca. Młoda cytomia rośnie bardzo wolno. U dorosłych, zarośniętych roślin rośnie kilka liści rocznie.

Odmiana tej rośliny zwana “Rochfordianum” jest często spotykana w kwiaciarni. Jego liście mają ząbkowane krawędzie.

Przeczytaj także: Roczne kwiaty na kwietnik: wybierz piękne jednoroczne do ogrodu kwiatowego

Cyrtomium: opis, opieka domowa

Jeśli zdecydujesz się hodować cytomium w domu, pamiętaj, że wszystkie jego typy są bezpretensjonalne i dobrze rosną w mieszkaniach miejskich. Korzenie paproci nie są długie, więc dobrze poradzi sobie w standardowej małej doniczce.

Jako glebę nadaje się mieszanka składająca się z torfu, próchnicy, torfowca i gruboziarnistego piasku, do kompozycji warto dodać pokruszoną korę sosnową. Zaleca się umieszczenie drenażu na dnie garnka.

Oświetlenie

Jasne oświetlenie cytomium jest przeciwwskazane, a wraz z nim spowolnienie wzrostu rośliny.

Dlatego w przypadku doniczki z paprocią idealny jest parapet okna wychodzącego na północ lub w dowolnym zacienionym miejscu z rozproszonym światłem. W cieplejszych miesiącach może to być taras lub balkon.

Temperatura

Wszystkie gatunki nie są bardzo wymagające pod względem temperatury powietrza i są w stanie wytrzymać jej spadek do + 5 ° C. Najwygodniejsze dla nich to 20 stopni Celsjusza wiosną i latem oraz 15-18 w zimie.

Wilgotność

Ze względu na to, że gęste liście powoli odparowują wilgoć, suche powietrze nie jest niebezpieczne dla paproci, ale należy je regularnie spryskiwać.Lepiej to zrobić za pomocą miękkiej wody. W ekstremalnych upałach zaleca się umieszczenie doniczki na wilgotnych kamyczkach.

Podlewanie i karmienie


W okresie wzrostu, który trwa od maja do października, cytomium wymaga obfitego podlewania nie więcej niż 2-3 razy w tygodniu.

Późną jesienią i zimą, gdy wzrost ustaje, podlewanie jest zminimalizowane.

W takim przypadku gleba w doniczce nie powinna całkowicie wyschnąć, w przeciwnym razie roślina może umrzeć.

Zdrowsze jest karmienie cytomium nawozami organicznymi. Ponieważ jego korzenie są wyjątkowo wrażliwe na przesycenie gleby nawozami mineralnymi, zaleca się stosowanie roztworu o połowie stężenia.

Opatrunek górny należy wykonywać tylko w okresie wiosenno-letnim. Zaleca się to robić nie częściej niż raz w miesiącu.

Choroby i szkodniki cytomii

Świerzb najczęściej dotyka Fanerophlebia, inne szkodniki występują na tych paprociach niezwykle rzadko.

Typowe problemy w rosnącej cytomii:

 • suszenie i więdnięcie liści w zbyt suchym powietrzu z niewłaściwym podlewaniem;
 • zatrzymanie wzrostu przy niewielkim karmieniu;
 • pojawienie się brązowych plam, zażółcenie dolnych liści z podmokłą;
 • żółknięcie liści i wysuszenie końcówek wai przy bardzo suchym powietrzu lub w przypadku innych zakłóceń w pielęgnacji.

Spory o liście półksiężyca cytomium. © Recregarden

Instrukcje krok po kroku dotyczące sadzenia i przesadzania


Przeszczep cytomium jest wykonywany w razie potrzeby, gdy korzenie wypełniają całą doniczkę i zaczynają pojawiać się z otworów drenażowych. Z reguły wymagane jest coroczne przesadzanie, paproć szybko rośnie i staje się ciasna. Roślina nie jest wymagająca, dobrze znosi zmianę miejsca i szybko przystosowuje się do nowych gleb.

Do przeszczepu będziesz potrzebować:

 • Garnek.
 • Mieszanka gleby.
 • Ostry nóż (idealny jest nóż biurowy).
 • Nożyce.

Proces przebiega w kilku etapach:

 1. Roślinę przygotowaną do przesadzenia należy ostrożnie wyjąć ze starej doniczki. Uważaj i uważaj – korzenie paproci są delikatne i łatwo się łamią.
 2. Usuń nadmiar gleby z korzeni i sprawdź je. Głównym sekretem udanego sadzenia cytomium jest usunięcie uszkodzonych sekcji. Użyj noża lub nożyczek, aby usunąć zgniłe i niepotrzebnie długie wyrostki.
 3. Przygotuj nową pulę. Powinien być szeroki, ale płytki.
 4. Na dnie uformować grubą warstwę drenażową. Z reguły do ​​tego celu używa się keramzytu.
 5. Napełnij pojemnik mieszanką paproci. Wykonany jest z torfu, węgla drzewnego, torfowca, piasku i kory. Gleba powinna być lekka i dobrze wentylowana.
 6. Zanurz roślinę w nowej doniczce i przykryj ją ziemią doniczkową. Nie zakopuj zbytnio korzeni rośliny. Upewnij się, że kołnierz korzeniowy pozostaje nad poziomem gruntu.
 7. Podlewaj przeszczepioną roślinę.

Lepiej jest przeszczepiać na samym początku wiosny, aż pojawią się nowe liście.

Cyrthomium – bujny krzew do ogrodu paproci

Cytomium paproci przyciąga rozłożystą koroną błyszczących, jasnozielonych liści. Będzie wspaniałą ozdobą pomieszczenia lub zieloną kompozycją w szklarni. Ze względu na swoją odporność na choroby i bezpretensjonalny charakter większość hodowców kupuje cytomium. Rodzaj należy do rodziny Shchitovnik i występuje w wilgotnych lasach Afryki Południowej i Azji Wschodniej.

Charakterystyka botaniczna

Cyrthomium to wieloletnia roślina zielna. Rośnie na wilgotnych glebach lasów tropikalnych i subtropikalnych. Łuszczące się pomarańczowe korzenie są prawie całkowicie ukryte pod ziemią. Wystaje tylko szyjka korzeniowa. Liście wyrastają prosto z ziemi i mają długie, brązowawe ogonki.

Sparowane i niesparowane, pierzasto rozcięte liście mają kolor jasnozielony. Błyszczące blaszki liściowe z uniesioną centralną żyłką przypominają ogromne pióro. Długość liścia wraz z ogonkiem ok. 50-60 cm, szerokość 10-12 cm. U większości gatunków boczna krawędź jest gładka, równa.

Istnieją odmiany o liściach falistych lub ząbkowanych.

Liście cytomium charakteryzują się dużą sztywnością i gęstością. Z kilku punktów wzrostu kłącza wyrasta bujna zasłona. Wysokość krzewu wynosi zwykle 30-60 cm, a szerokość 1 m. W warunkach wewnętrznych paproć jest skromniejsza. Z tyłu liści znajdują się małe zaokrąglone brązowe plamki. Tak wyglądają zarodnie – nasiona paproci.

Popularne typy

W sumie zarejestrowano 12 gatunków cytomium, zdjęcia i opisy pomagają hodowcom kwiatów w podjęciu decyzji przed zakupem.

Cyrtomium ma kształt sierpa . Ta wieloletnia roślina zielna tworzy rozłożysty krzew o wysokości około 60 cm, występuje w Japonii i Afryce Południowej. Odporny na zimne i suche powietrze.

Długie, jasnozielone liście z szarawym nalotem, pokryte niesparowanymi, pierzasto rozciętymi liśćmi. Długość liścia 35-50 cm, szerokość do 10 cm Krawędzie blaszek liściowych są nierównomiernie rozcięte i pokryte nielicznymi zębami. W sprzedaży częściej występuje odmiana ozdobna tego gatunku, Rochfordianum.

Ma bardziej gęste i lśniące liście.

Cittomium Fortune . Roślina występuje w Chinach, Korei i Japonii. Liście mają kształt lęgowy i tworzą kurtynę o wysokości 30-60 cm i szerokości do 1 m. Liście jajowate lub trójkątne są pomalowane na kolor jasnozielony lub szarawy. Płatki znajdują się na ogonku w większym odstępie w porównaniu z innymi odmianami.

Cyrtomium jest kariotyczny . Ten gatunek paproci ma jasnobrązowe, łuszczące się kłącze i bujny, wyprostowany liść. Wysokość krzewu sięga 70 cm, pierzaste liście składają się z dużych płatów o nierównej krawędzi. Szarozielone, szerokolancetowate liście przypominają większe piórko. Takie niezwykłe liście przyciągają wielu hodowców kwiatów, ale nie jest łatwo znaleźć ten gatunek w sprzedaży.

Cyrtom wielkolistny . Na twardej łodydze liścia znajdują się duże, błyszczące płatki. Każde „pióro” osiąga 70 cm długości i 30 cm szerokości. Liście podłużne, lancetowate, cienkie, ułożone parami, mają spiczastą krawędź. Zaokrąglone zarodniki z tyłu liścia są ciemnozielone lub szare.

Hooker’s Cittomium . Paproć tworzy rozpostartą zasłonę. Każdy liść zawiera 10-15 par szeroko lancetowatych, jasnozielonych liści. Każdy liść ma 12-15 cm długości i 5 cm szerokości Jest to najrzadszy gatunek w kulturze.

Zasady przeszczepu

Przesadzanie cytomium przeprowadza się w razie potrzeby, gdy paproć prawie całkowicie pokrywa całą powierzchnię ziemi. Używaj szerokich i niezbyt głębokich doniczek z grubą warstwą drenażową na dnie. Przeszczep planowany jest na początek wiosny, aż do pojawienia się nowych liści. Mieszanka gleby składa się z następujących składników:

 • torf;
 • piasek;
 • mech torfowiec;
 • węgiel drzewny;
 • kora sosnowa.

Podkład powinien być lekki, oddychający. Podczas przesadzania korzenie nie są zakopane zbyt głęboko. Kołnierz korzeniowy musi pozostać na powierzchni. Przed sadzeniem korzenie są sprawdzane pod kątem rozkładu. Możesz przyciąć dotknięte lub zbyt długie obszary.

Rosnące funkcje

Domowa opieka nad cytomium jest bardzo prosta. Ta bezpretensjonalna roślina będzie pięknie rosnąć nawet przy niedbałym hodowcy, aw odpowiedzi na miłość i troskę utworzy wspaniałą koronę.

Cyrthomium może rosnąć w głębokim cieniu na północnych oknach, ale w jaśniejszym pomieszczeniu jego liście stają się bardziej soczyste i jasne.

Od południowego słońca lepiej jest stworzyć lekki cień lub postawić doniczkę dalej od okna.

Fajne miejsca są dobre dla paproci. Latem dobrze rośnie w temperaturze + 20 … + 22 ° C. Zimą zaleca się nieco obniżyć temperaturę, ale zimne trzaski poniżej +11 ° C mogą być śmiertelne. Pożądane jest zapewnienie niewielkich wahań temperatury w nocy.

Regularnie podlewaj cytomium, aby gleba była zawsze wilgotna. Dozwolone jest lekkie wysuszenie wierzchniej warstwy gleby. Do nawadniania używaj miękkiej wody o temperaturze pokojowej. Wraz ze spadkiem temperatury podlewanie jest zmniejszane.

W przypadku paproci preferowana jest wysoka wilgotność. Zaleca się częstsze spryskiwanie liści i okresowe kąpanie ich z kurzu. Jednak nawet w suchym powietrzu ten typ paproci rozwija się normalnie i nie wysusza liści.

Od wiosny, kiedy cytomium wypuszcza nowe liście, zaleca się nawożenie go dwa razy w miesiącu. Używaj silnie rozcieńczonych preparatów mineralnych do liściastych roślin doniczkowych.

Możliwe trudności

Cyrthomium jest odporny na choroby i prawie niewrażliwy na pasożyty. W rzadkich przypadkach na jego liściach można znaleźć owady łuskowate i owady łuskowate. W przypadku pojawienia się owadów zaleca się stosowanie środków owadobójczych, aby roślina nie straciła witalności.

Jeśli liście cytomium żółkną, a wzrost całkowicie zatrzymał się lub spowolnił, należy sprawdzić stan gleby. Zaleca się wysuszenie silnie nawilżonej gleby. Pomocne jest przeszczepienie rośliny do świeżej gleby.

Źródło: https://zakupator.com/dom/cirtomium.html

Reprodukcja

Dzieląc krzew

Wczesną wiosną można rozmnażać paproć, dzieląc jej kłącza tak, aby w każdej części znajdowało się kilka punktów wzrostu.

Zaleca się posypać wycięte miejsce pokruszonym węglem i szybko zasadzić oddzieloną część w glebie, starając się nie wysuszyć korzeni.

Sprzeczanie się

Cyrthomium może rozmnażać się z zarodnikami, które pojawiają się w dolnej części liścia jesienią. Aby reprodukcja zakończyła się sukcesem, musisz:

 • odetnij arkusz zarodników i wysusz go w papierowej torbie;
 • napełnij tacę otworami w dnie mieszanką gleby i włóż do pojemnika z wodą;
 • ostrożnie wlej zarodniki do gleby;
 • przykryj tacę przezroczystą folią, pozostaw szczelinę do wentylacji, umieść w zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej;
 • po wykiełkowaniu zarodników (po kilku tygodniach) glebę podlewać co 2-3 dni miękką wodą na wierzchu;
 • po pojawieniu się kilku liści sadzić młode kiełki.

Warunki wzrostu

Oświetlenie

Cyrthomium może rosnąć w silnym cieniu i na północnym oknie, ale wygląda lepiej w jasnym świetle. Wskazane jest umieszczenie go na parapecie w orientacji zachodniej lub wschodniej. Bezpośrednie światło słoneczne pozostawia oparzenia na liściach, więc południowe okna nie nadają się do uprawy lub cieniowania pół zasłoniętymi żaluzjami i kartką papieru w południe.

Temperatura powietrza

Pod względem temperatury chłodna zawartość jest wymagana przez cały rok. Od wiosny do późnej jesieni utrzymuj temperaturę powietrza w przedziale 20-22 ° C, dobowe wahania korzystnie wpływają na stan faneroflebii. Przez pozostałą część roku utrzymuj temperaturę w zakresie 13-14 ° C. Na sezon roślina stanie się ciekawą ozdobą ogrodu zimowego.

Aleksandra
Edytor serwisu