Dlaczego brojlery nie rosną: powody i co robić?

Kurczaki brojlery są hodowane na potrzeby produkcji mięsa. Osobliwością selekcji jest szybki wzrost mięśni. Przedstawiciele tej rasy mogą być zabrani do uboju po 2 miesiącach. Ptaki wyróżniają się dokładnością do warunków żywienia i przetrzymywania. Jeśli brojlery nie rosną, hodowca musi szybko znaleźć przyczynę problemu. Powolny wzrost jest spowodowany nie tylko niewłaściwą dietą, ale także innymi czynnikami.

Określenie normy wagi kurcząt brojlerów

Drób hodowany na ubój jest genetycznie predysponowany do szybkiego wzrostu. Hodowcy wraz z naukowcami regularnie ulepszają rasy i tworzą nowe. Celem modernizacji jest skrócenie okresu żywienia i pokrycie potrzeb rynku w 100%. Jeszcze 10 lat temu kurczaki w wieku 3 miesięcy były gotowe do uboju, dziś zajmuje to nie więcej niż 1,5 miesiąca.

Na świat przychodzą pisklęta o wadze 40-44 gramów, po 1,5 tygodnia waga wzrasta o 550% i osiąga 240 gramów. W tym przypadku koguty są cięższe od samic o 20-30 gramów. w danym wieku. Po dekadzie waga kurczaków sięga 0,5 kg, ale niektóre osobniki ważą nawet 800 gramów. Są to standardowe wskaźniki, ale są też kurczaki rekordowe – na przykład w Wielkim Nowogrodzie pisklęta osiągały wagę 2 kg przez 3 tygodnie.

Brojlery rozwijają się szybko w ciągu 2,5 miesiąca. Po osiągnięciu wieku 30 dni ich waga sięga 1,5-1,6 kg. Kurczaki są często karmione w ciągu 40-50 dni. Następnie rozwój kurczaków spowalnia, ale apetyt pozostaje ten sam, co jest ekonomicznie nieopłacalne. W związku z tym po 1,5 miesiąca. ptak jest poddawany ubojowi.

Z powodu szybkiego rozwoju masy mięśniowej szkielet zwierzęcia staje się słaby. Rolnicy ograniczają ruch piskląt, urządzając pomieszczenie tak, aby podajnik znajdował się blisko piskląt.

Główne przyczyny braku wzrostu u brojlerów

Kurczaki ras mięsnych są wybredne w opiece i wymagają uważnej postawy hodowcy. Brak niezbędnych enzymów w diecie, zmiany w stole czy warunki życia są dla nich trudne. Pierwszą oznaką choroby u ptaka jest utrata masy ciała lub zatrzymanie rozwoju.

Mogą mieć na to wpływ następujące czynniki:

 • duża przestrzeń spacerowa;
 • niezrównoważona dieta;
 • funkcja wyboru;
 • nieprawidłowo wybrany tryb temperatury;
 • choroba;
 • nieprawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Brak białka

Brojlery to rasa mięsna kurczaków, dlatego do pełnego wzrostu potrzebują pokarmu białkowego. Brak tego składnika, podobnie jak aminokwasów, powoduje spowolnienie lub brak wzrostu. Podczas samodzielnego karmienia rolnicy preferują regularne karmy, w wyniku czego brojlery mają niedowagę.

Takie podejście nie jest w stanie zapewnić zbilansowanej diety – w diecie należy uwzględnić specjalną paszę. W skład paszy wchodzą: białko, tłuszcze roślinne, mączka rybna, wapień itp. Kompleks witaminowo-mineralny przygotowywany jest w odpowiednich proporcjach, które sprzyjają rozwojowi ptaków.

Niektórzy hodowcy używają leków, aby szybko przybrać na wadze i rozwinąć pisklęta. Z reguły produkty mają skład chemiczny. W przypadku hodowli domowej takie podejście jest niewłaściwe, ponieważ takie składniki negatywnie wpływają na jakość mięsa.

Niuanse selekcji

Kupowanie brojlerów nie jest trudne, ale istnieje ryzyko zakupu drobiu o niskim współczynniku przyrostu masy ciała. Wynika to wyłącznie z rasy – dlatego niektóre kurczaki szybko zjadają, inne stopniowo przybierają na wadze.

W przypadku obecności takich ptaków w kurniku i braku w nich chorób konieczne jest kontynuowanie opieki. Wkrótce dogonią masę swoich towarzyszy. Lekarze weterynarii zalecają, aby nie wprowadzać zmian w diecie, ale karmić wszystkich jednym rodzajem mieszanek paszowych.

Dla korzystnego rozwoju zarodków w inkubatorze konieczne jest zapewnienie stałej temperatury 37,8 ° C – w 19 dniu reżim spada o 0,2 ° C. Regularne obracanie jaj umożliwia ich podgrzanie ze wszystkich stron.

Niepowodzenie trawienia

W pierwszych dniach po urodzeniu pisklęta wymagają od hodowcy zwiększonej uwagi, zwłaszcza w zakresie żywienia, ponieważ w tym wieku ich przewód pokarmowy nie pracuje z pełną mocą. Niewłaściwie dobrana dieta, kiepska jakość paszy i zgniłe ziarno prowadzą do nieprawidłowego działania procesów metabolicznych. Na tym tle u ptaka występuje depresja.

Spleśniałe pokarmy powodują problemy z przewodem pokarmowym u młodych zwierząt. Brojler jedzący ziarno zakażone grzybem jest narażony na zatrucie i niestrawność. W rezultacie zmniejsza się apetyt, pojawiają się luźne stolce, a składniki odżywcze są niewystarczająco wchłaniane przez organizm. Kurczaki tracą na wadze i nie rozwijają się w masie.

W celu zapobiegania beri-beri, otręby, drożdże i ciasto należy dodawać do zacieru od drugiego tygodnia. Składniki te wzbogacone są witaminami z grupy B i E.

Zimą do diety kurcząt należy wprowadzić rośliny okopowe, melony, siano i pył traw. Latem eksperci zalecają dodawanie sezonowych ziół, warzyw i owoców. Obecność białka zwierzęcego jest warunkiem wstępnym szybkiego wzrostu brojlerów.

Pasożyty

Pokonanie wola i układu pokarmowego przez robaki prowadzi do powolnego wzrostu brojlerów. Zakażenie robakami następuje w niehigienicznych warunkach w kurniku – zabrudzona ściółka, przedwczesne czyszczenie, brak dezynfekcji. Wszystkie te czynniki stają się idealnymi warunkami do rozmnażania się pasożytów. W takim przypadku infekcja zostanie przeniesiona z jaj na nioski.

Wśród ptaków powszechne są następujące rodzaje robaków:

 • inwazja jelitowa;
 • zarażenie pasożytami z rodzaju Capillaria;
 • R. Cipeach.

Apatyczne zachowanie piskląt i stale otwarty dziób wskazują na podwyższoną temperaturę w boksie.

Kliniczny obraz infekcji:

 • niski apetyt;
 • ciężki oddech;
 • luźne stolce;
 • blada skóra i przebarwienia muszelki;
 • szybka utrata masy ciała;
 • letargiczne zachowanie.

Jeśli zostaną znalezione podobne objawy, konieczne jest wezwanie weterynarza w celu ustalenia diagnozy i opracowania taktyki leczenia.

Eksperci medyczni zalecają szczepienie piskląt w inkubatorze. Takie podejście zapobiega masowym zgonom w wyniku infekcji. Dorosłe brojlery nie otrzymują szczepień. Leczenie robaków przeprowadza się za pomocą antybiotyków i kompleksu witaminowo-mineralnego.

Niewłaściwy tryb temperatury

Młode osobniki są wrażliwe na zimno i przeciągi. Dlatego w niskich temperaturach organizm zużywa energię na ogrzewanie, a nie na budowanie mięśni. Zimą i poza sezonem w kurniku należy utrzymywać temperaturę nie niższą niż + 20 ° С.

Na kondycję piskląt i kur dorosłych ma również wpływ wilgotność w kurniku. Wilgotne, słabo wentylowane pomieszczenia stają się groźbą infekcji i przeziębień. Budynek dla brojlerów powinien być wyposażony w okap.

Dla ptaków ras mięsnych niebezpieczeństwem są nie tylko niskie temperatury, ale także wahania. Wahania zmniejszają wydajność brojlerów podczas stresu.

Wymagania dotyczące warunków chodzenia

W przeciwieństwie do ras jaj, brojlery potrzebują do wzrostu niewielkiej powierzchni. Chodzenie po przestronnym terenie prowadzi do aktywnego wydatkowania kalorii, co nie powoduje przyrostu masy ciała. Idealne warunki dla kurczaków to klatki lub przestrzenie zamknięte w ilości 0,5 m2 na dziesięć piskląt.

Zdrowie brojlerów i smaczne mięso to zbilansowana dieta, brak stłoczeń i utrzymanie kurnika w czystości.

Korekta paszy dla brojlerów

W przypadku braku lub zahamowania wzrostu brojlerów, hodowcy powinni zwrócić uwagę na warunki bytowe. Dom powinien być utrzymywany w optymalnej temperaturze i wilgotności. Lampy podczerwieni odpowiadają za utrzymanie stabilnego oświetlenia i ciepła, które wykonują jednocześnie dwa zadania.

Warto zauważyć, że jasne światło, a także brak godzin dziennych, drażni pisklęta, co prowadzi do dziobania przez młode. Lampy o widmie czerwono-niebieskim są optymalnym rozwiązaniem dla kurnika, stwarzającym niezbędne warunki do uzyskania masy mięśniowej.

Cechy żywienia ptaków ras mięsnych

Wysokiej jakości pasza i zbilansowana dieta są kluczem do szybkiego wzrostu brojlerów. W skład paszy wchodzi kompleks witaminowo-mineralny, w tym wapń i białko. Specjalnie opracowane pożywienie pozwala pisklętom regularnie otrzymywać składniki odżywcze potrzebne do przybierania na wadze.

Kupując mieszanki paszowe, eksperci zalecają zwracanie uwagi na obecność białka. Substancje organiczne dostają się również do organizmu kurczaków wraz z wapieniem, kredą i skorupkami jaj. Te składniki są podstawą żywienia brojlerów. Aby poprawić trawienie i szybkie trawienie pokarmu, dodaje się pokruszone skorupy i żwir – pisklęta rosną szybciej.

Pisklęta w wieku jednego tygodnia są utrzymywane w cieple i suchości. Podstawą jedzenia jest gotowane jajko, kasza kukurydziana, twarożek i proso. Niektórzy hodowcy używają specjalnych mieszanek dla piskląt.

Ogólne zalecenia dotyczące żywienia ras mięsnych:

 • karmić co najmniej 8 razy dziennie przez pierwszy tydzień;
 • po 7 dniach ilość spożycia zmniejsza się nawet 6 razy;
 • przez 3 tygodnie – karma 4 razy dziennie.

Zieloni są dodawani do diety, aby zapewnić kurczakom niezbędne witaminy, makro- i mikroelementy. Antybiotyki są stosowane w celu zapobiegania chorobom i zakażeniom robakami pasożytniczymi. Obowiązkowe szczepienia należy wykonywać zgodnie z arkuszem. Okresowo zapraszaj weterynarza do zbadania ptaków.

Jeśli ptak jest zarażony robaczycą, lekarze zalecają stosowanie Flubenvent, Albenmix i innych analogów do leczenia. Leki można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Fundusze są dodawane do mokrej karmy, zgodnie ze schematem leczenia.

Kurczaki ras mięsnych różnią się od zwykłych ptaków nie tylko sposobem karmienia, ale także warunkami bytowania. W przypadku braku zainteresowania jajami powyższa opcja da pozytywne rezultaty po 2-3 dniach. W ciągu 60 dni pisklęta przybierają na wadze 1,5 kg. Jednak trzymanie takiego ptaka dłużej niż trzy miesiące nie jest opłacalne ekonomicznie, ponieważ po 2 miesiącach. przestają rosnąć, nie osłabiając apetytu.

Zalecenia weterynarza dotyczące wzrostu ptaków

Aby uniknąć niedowagi u brojlerów, konieczne jest zapobieganie patologiom. Działania polegają na skorygowaniu diety, warunków i wprowadzeniu ograniczeń w chodzeniu ptaków. Do pożywienia należy dodawać kompleks witaminowo-mineralny. Jeśli karma jest oparta na domowej roboty zacierze z ziół i warzyw, jako dodatki należy stosować:

 • Mieszanka paszowa;
 • produkty mleczne;
 • ryba;
 • mączka kostna.

Nowonarodzone pisklęta poniżej 30. dnia życia należy przechowywać w oddzielnym pudełku i zapewnić ogrzewanie. Po osiągnięciu 2 miesiąca życia pisklęta przenoszone są do oddzielnej klatki. Jednocześnie temperaturę pokojową utrzymuje się na poziomie 20-25 ° C.

Zalecenia weterynaryjne dotyczące wzrostu brojlerów:

 1. Zapewnienie pisklętom „dobrze odżywionego życia” – karmnik nie powinien być pusty.
 2. Regularne ważenie piskląt i kontrola zgodności z normami.
 3. Obliczanie wartości odżywczej diety.
 4. Wprowadzenie ograniczeń mobilności kurczaków. Szybki przyrost masy ciała występuje, gdy brojlery są trzymane w klatkach lub innych ciasnych przestrzeniach.
 5. Aranżacja kurnika – utrzymanie suchości, ciepła, wentylacji. Lampy na podczerwień zapewniają stabilną temperaturę.
 6. Godziny dzienne to co najmniej 17 godzin. Oświetlenie jest miękkie z czerwono-niebieskim widmem.
 7. Kiedy pasożyty zostaną znalezione u piskląt lub dorosłych, do mokrej paszy dodaje się „Nilver Garlic”.

Zdrowie brojlerów zależy również od utrzymania czystego powietrza w pomieszczeniach i czystej ściółki. Podłoga wykonana jest z cienkiej, oddychającej tkaniny. Zapewnienie odpowiednich warunków pozwoli uniknąć masowej śmiertelności drobiu z powodu infekcji i patologii.

Dbałość o wszystkie widma życia piskląt zapewnia szybki wzrost brojlerów. Ale jeśli rolnik ma do czynienia z tym lub innym problemem, należy skontaktować się z weterynarzem. Pozwoli to w jak najkrótszym czasie zidentyfikować i wyeliminować deficyt przyrostu masy.

Aleksandra

Edytor serwisu