Ile gotować marchewki do miękkości: w rondlu, na sałatkę

Jak i ile gotować marchewki do miękkości


Marchew to najpopularniejsze warzywo, bez którego nie można sobie wyobrazić przygotowania zup, sałatek, przekąsek. Oprócz doskonałego smaku produkt posiada wiele korzystnych właściwości. Miazga zawiera substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych. Dzięki regularnemu spożywaniu marchewki możesz pozbyć się toksyn i cholesterolu. Stwierdzono, że produkt zmniejsza prawdopodobieństwo chorób serca i naczyń krwionośnych. Aby warzywo było smaczne, musi być odpowiednio ugotowane.

Przygotowanie marchewki

Tuż przed gotowaniem dobrze umyj roślinę okopową, aby na powierzchni nie było śladów ziemi i brudu. Zaleca się użycie sztywnego pędzla. Jeśli planujesz gotować całe marchewki lub pokroić w dużą kostkę, nie musisz obierać skórki. Można to zrobić po przygotowaniu. Jeśli planujesz natrzeć warzywo lub pokroić w drobną kostkę, koniecznie obierz skórkę.

Czas gotowania marchewki w rondlu

Duże warzywa korzeniowe gotują się znacznie dłużej. Podziel warzywo na kilka małych kawałków, aby przyspieszyć gotowanie. Gotowanie mrożonej marchewki nie różni się od tego. Chociaż wiele przepisów dyktuje czas gotowania marchewki, pamiętaj, aby sprawdzić czas gotowania. Użyj dowolnych ostrych sztućców – noża lub widelca. Jeśli końcówka łatwo przebija miazgę, czas wyłączyć ogrzewanie i spuścić wodę.
Ile gotować marchewki w rondlu

Całkowicie

Napełnij rondel wymaganą ilością marchewki. Napełnij zimną wodą. Jeśli dodasz wrzącą wodę, czas gotowania nieznacznie się skróci. Jednak warzywo ugotuje się nierównomiernie. Umieść pokrywkę na naczyniu. Włącz wysoką temperaturę i poczekaj, aż woda się zagotuje. Następnie zmniejsz ogień i licz przez 25-40 minut.

Dokładny czas zależy od wielkości rośliny okopowej. Sprawdzaj regularnie zapałką, nożem lub wykałaczką.

Kostki

Jeśli zdecydujesz się zrobić pokrojoną marchewkę, wrzuć kostki do wrzącej wody. Gotuj na średnim ogniu przez około 6-15 minut.

Marchewki na parze

Napełnij garnek wodą i zagotuj. Umieść durszlak na górze. Upewnij się, że narzędzie nie dotyka cieczy. Umieść marchewki w durszlaku. Przykryj pokrywką na górze. Czas gotowania zależy od wielkości warzywa. Tak więc całe warzywa korzeniowe gotuje się przez 25-35 minut, posiekane – 8-15 minut.

Jak gotować marchewki na sałatkę

Jak i ile gotować marchewki do miękkości

Niektórych sałatek nie da się gotować bez gotowanej marchewki. Wielu interesuje czas gotowania marchewki na Oliviera lub vinaigrette. Innym popularnym pytaniem jest, czy można ugotować warzywa korzeniowe razem z resztą warzyw w skórce. Ziemniaki, buraki i marchew można gotować razem. Należy pamiętać, że czas gotowania wymienionych warzyw jest inny. Jeśli używasz szybkowaru, będziesz musiał kilkakrotnie zwolnić ciśnienie, aby wydobyć ugotowane warzywa.

Pamiętaj, że marchewki nigdy nie gotuje się w słonej wodzie. W przeciwnym razie warzywo korzeniowe straci słodki smak. Dlatego też pozostałe warzywa nie mogą być solone. Do gotowania buraków możesz obejść się bez soli. Inaczej jest z ziemniakami. Jeśli nie dodasz soli kuchennej, bulwy się rozpadają. Czas gotowania marchwi zależy od metody gotowania. Poniżej rozważymy kilka popularnych metod.

Ile gotować marchewki w powolnej kuchence

Do gotowania marchewki możesz użyć nowoczesnych urządzeń kuchennych, na przykład multicookera. Napełnij miskę urządzenia niewielką ilością wody. Umieść na wierzchu pojemnik do gotowania na parze. Włóż tam warzywa i zamknij pokrywkę. Wybierz tryb „Para” w menu urządzenia. Aby ugotować całe marchewki, uruchom minutnik na 30 minut. W przypadku posiekanej marchewki 10 minut.

W kuchence mikrofalowej

Weź naczynia do kuchenki mikrofalowej. Ułóż warzywa, wlej trochę czystej wody i przykryj. Jeśli nie ma specjalnych dań, możesz skorzystać ze zwykłego pakietu. Zawiąż go luźnym supełkiem. Ustaw regulator na pełną moc przed gotowaniem. Posiekane warzywa korzeniowe są gotowe za 3-8 minut. Gotowanie całego warzywa korzeniowego zajmuje 10-15 minut.

Jak gotować marchewki w piekarniku

Pieczona marchewka nie jest gorsza niż gotowana. Zazwyczaj w ten sposób przygotowuje się całe warzywa korzeniowe. Zawiń marchewki w folię. Aby była miękka, wcześniej nasmaruj powierzchnię olejem roślinnym. Bułki umieścić w naczyniu do pieczenia i wstawić do rozgrzanego (200 stopni) piekarnika. Czas na około 30 minut. Po ugotowaniu wyjmij i poczekaj, aż zawartość całkowicie ostygnie.

Aleksandra
Edytor serwisu