Jak prawidłowo zamrażać i rozmrażać jajka

Czy można zamrozić jajka w zamrażarce?


Jaja kurze są uważane za wszechstronną żywność. Nadają się do robienia ciast, sałatek, omletów. Są często używane jako samodzielne danie. Prawie każda lodówka wyposażona jest w specjalną półkę do przechowywania jajek. Produkt ma pewien okres przydatności do spożycia, po którym się psuje. 
Ważne jest przestrzeganie warunków temperaturowych i czasów przechowywania. Jeśli zgromadziłeś zbyt dużo jaj, których nie można wykorzystać w ciągu kilku miesięcy, zaleca się zamrożenie zapasu. Dobrze nadaje się do tego zamrażarka.

Czy można zamrozić jajka kurze?

Produkt można dobrze przechowywać w lodówce do 1 miesiąca. Ponieważ kurczaki pędzą z przerwami, niektóre gospodynie domowe tworzą zapasy. Na przykład po świętach wielkanocnych jest zbyt wiele jajek, których nie można wykorzystać na czas. Aby zapasy nie zmarnowały się, należy je umieścić w zamrażarce. Doświadczeni kucharze zalecają gotowanie jajek przed zamrożeniem.

Nie spiesz się, aby od razu zamrozić jajka – najpierw poznaj zasady. Czasami białko staje się szkodliwe po spadku temperatury. Żółtko również należy wcześniej przygotować. Te półfabrykaty są idealne do robienia ciast, różnorodnych wypieków i sałatek. Gotowane żółtka trafiają do zamrażarki.

Czasami surowe jaja są zamrażane bez wcześniejszego oddzielenia składników. Ze względu na niską temperaturę okres przydatności do spożycia wydłuża się do 1 roku.

Przygotowanie produktu

Na powierzchni muszli znajduje się wiele mikroorganizmów. Niektóre rodzaje bakterii, takie jak salmonella, są niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Aby zniszczyć mikroflorę, wymagana jest wstępna obróbka cieplna. Najłatwiej jest zalać go wrzątkiem. Jednak białko szybko się fałduje w wysokich temperaturach. Zawartość muszli zaczyna przypominać płatki.

Zaleca się stosowanie innych, bezpieczniejszych metod. Soda oczyszczona dobrze sprawdza się w przetwarzaniu produktu.

 • Rozpuść 2 łyżeczki w szklance wody pitnej;
 • Opłucz powierzchnię muszli pod kranem z dodatkiem mydła;
 • Wlać przygotowany roztwór sody na jajka;
 • Odczekaj około pół godziny;
 • Wyjmij zawartość miski. Spłucz pod bieżącą wodą;
 • Gotuj na kuchence;
 • Lub zamrozić na surowo.

Rada! Niektóre gospodynie domowe wolą oddzielić białka przed zamrożeniem. Najlepiej zastosować klasyczną metodę wylewania zawartości muszli. Sprzedawane są również gadżety kuchenne, które ułatwiają to zadanie.

Jak zamrozić jajka kurze

Czy można zamrozić jajka w zamrażarce?

Mrożonki powinny być dobrze zapakowane, aby powietrze nie dostało się do środka. Najlepiej używać plastikowych toreb. Odpowiednie są również plastikowe pojemniki (pudełka na lunch), w których przechowywane są sery, warzywa, owoce i inne produkty. Możesz wsypać surową zawartość muszli do tac na kostki lodu. W rezultacie otrzymuje się małe kostki, które są wygodne w użyciu do przygotowywania różnych potraw.

Niektóre gospodynie domowe używają pojemników silikonowych. Czas trwania zamrażania produktu zależy od warunków temperaturowych. Zwykle zajmuje to 4-5 godzin. Zamrażarka powinna mieć około -18 stopni.

Gotowany

W zamrażarce można przechowywać tylko gotowane żółtka. Gotowane białko w ujemnych temperaturach otoczenia zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Jego smak się pogarsza. Zamrażanie gotowanych jajek obejmuje kilka kroków:

 1. Ugotuj jajka na twardo, poczekaj, aż skorupka ostygnie;
 2. Połam i oddziel żółtka od białek;
 3. Ułóż żółtka w hermetycznych torebkach. Wyciśnij powietrze i uszczelnij.

Możesz również skorzystać ze zwykłych pakietów. Musisz wycisnąć rękoma jak najwięcej powietrza, kilkakrotnie owinąć i szczelnie zamknąć. Jeśli w ogóle nie ma toreb, użyj plastikowych pojemników. Posyp żółtka odrobiną oleju roślinnego przed zamrożeniem. Konieczne jest stosowanie szczelnej pokrywy, aby powietrze nie dostało się do pojemnika.

Jajka dietetyczne i stołowe wyróżniają się korzystnymi właściwościami. Do 7 dni produkt uznawany jest za dietetyczny, ponieważ zawiera wiele pierwiastków śladowych i przynosi ogromne korzyści zdrowotne. Wtedy – zaczyna być uważana za jadalnię.

Świeży

Wiele gospodyń domowych jest zainteresowanych tym, czy można zamrozić całe surowe jaja kurze. Jest to absolutnie niemożliwe. Ponieważ temperatura w zamrażarce jest poniżej zera, płyn wewnątrz skorupy zaczyna się rozszerzać. Skorupa zostaje pokryta pęknięciami lub całkowicie się rozpada. Najlepiej zbierać potłuczone jajka.

Instrukcje zamrażania składają się z kilku kroków. Przede wszystkim rozbij wymaganą liczbę jaj do odpowiedniego pojemnika. Jeśli planujesz używać jajek do gotowania słodkich potraw, dodaj 1 łyżkę cukru do szklanki mieszanki. Do słonych posiłków dodaj 1 szczyptę soli. Wstrząsnąć powstałą mieszaniną, aż będzie całkowicie jednorodna. Uważaj na grudki.

Do ubijania używaj tylko miksera elektrycznego. Z trzepaczką nie będziesz w stanie osiągnąć dobrego wyniku. Wlej powstałą mieszaninę do pojemników. Zamknij szczelnie pokrywki i włóż do zamrażarki.

Białko

W przypadku niektórych potraw odpowiednie są tylko białka. Można je zamrozić w prosty sposób – w tackach na kostki lodu.

 • Wlej przygotowaną mieszaninę do foremek;
 • Umieść w zamrażarce na kilka godzin;
 • Utwardzone kostki włożyć do szczelnej torebki.
 • Wyślij go do zamrażarki w celu długoterminowego przechowywania.

żółtka

Całe zamrożone żółtko z czasem zaczyna przypominać gumę. Dlatego produkt musi być przygotowany w specjalny sposób:

 • Umieść żółtko w pojemniku o odpowiedniej wielkości;
 • Dodaj małą szczyptę soli;
 • Jeśli planujesz ugotować słodkie danie, dodaj trochę cukru;
 • Zmiel mieszaninę widelcem, aż będzie gładka;
 • Upewnij się, że nie ma grudek;
 • Wlej mieszaninę do foremek;
 • Umieść w zamrażarce.

Ważny! Do zamrażania nadają się wyłącznie świeże i wysokiej jakości jaja kurze.

Jak prawidłowo rozmrozić jajka

Produktu nie wolno rozmrażać gorącą wodą. Na kilka godzin przed gotowaniem wyjmij jajka z zamrażarki i włóż do lodówki. Stopniowo będą się nagrzewać. Stopniowy wzrost temperatury otoczenia pozwala zachować wszystkie użyteczne właściwości produktu. Dopuszcza się wlewanie jajek zimną wodą. Niektóre gospodynie domowe korzystają z kuchenki mikrofalowej. Ale istnieje możliwość przegrzania. Struktura produktu może ulec zmianie – pojawią się skrzepy.

Rozmrażanie białek jest znacznie łatwiejsze. Można je wyjąć z zamrażarki i postawić bezpośrednio na stole kuchennym. Często używa się ich do robienia omletów.

Aleksandra
Edytor serwisu