Hortensja ogrodowa – opis, uprawa na zewnątrz

Wybierając bezpretensjonalne, ale piękne rośliny do uprawy na swojej stronie, należy zwrócić uwagę na hortensję ogrodową. Ten wspaniały kwiat odmieni każdy ogród. Można ją zaliczyć do najpiękniejszych roślin na naszej planecie ze względu na niezwykle bujne kwitnienie, bogactwo różnych odcieni kwiatostanów oraz brak szczególnych trudności w ich uprawie.
Artykuł opowie historię o kwiatku hortensji ogrodowej (zdjęcie, opis, warunki uprawy itp.).

Informacje ogólne

Hortensja jest bez wątpienia ulubieńcem wśród kwiatów rosnących na terenach podmiejskich. Różnorodność kolorów, kształtów, długość okresu kwitnienia – to wszystko przykuwa szczególną uwagę projektantów i ogrodników. Każdego roku w projektowaniu krajobrazu coraz częściej wykorzystuje się różnorodne odmiany tej wieloletniej rośliny.

Najwięcej odmian hortensji rośnie w Azji Wschodniej i Południowej (zwłaszcza w Japonii i Chinach). Możesz spotkać tę roślinę na Dalekim Wschodzie i Ameryce Północnej.

Nazwę tej rośliny nadano imieniem księżniczki Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Naukowcy nadali jej łacińską nazwę Hortensja, co oznacza „naczynie z wodą”. Jaki jest tego powód? Chodzi o to, że hortensja kocha wilgoć. Japończycy nazywają to „adzisai”, co oznacza „kwiat – fioletowe słońce”.

Pomimo ogromnej różnorodności gatunków, tylko ogrodowe i wielkokwiatowe uprawia się w warunkach wewnętrznych (ponieważ nie są one bardzo duże), a pozostałe uprawia się w otwartym terenie, w ogrodach.

Cechy roślin

Hortensja dziko rosnąca to trzymetrowy krzew. W naturze może mieć postać niewielkiego drzewka, a także postaci liany wspinającej się po pniach 30-metrowych drzew. Hortensje, w zależności od gatunku, mogą być liściaste lub zimozielone.

W uprawie na średnich szerokościach geograficznych preferowane są gatunki liściaste. Większość gatunków i odmian ma duże, przeciwległe, owalne liście ze spiczastym końcem w koronie. Początek kwitnienia hortensji przypada na wiosnę, a okres kwitnienia kończy się po nadejściu pierwszych jesiennych przymrozków.

Kwiaty hortensji (zdjęcie powyżej) są w dużych kwiatostanach, które mogą mieć kształt corymbose, kulisty lub wiechowaty. W kwiatostanach występują 2 rodzaje kwiatów. Niektóre są płodne (lub płodne) małe, położone w centralnej części kwiatostanu, podczas gdy inne są sterylne (sterylne) duże, położone na krawędziach kwiatostanów. Istnieją odmiany, które mają tylko żyzne kwiaty.

Większość hortensji ma białe kwiaty, ale są gatunki (na przykład wielkokwiatowe), których kwiaty mogą być kremowe, niebieskie, białe, różowe, czerwone i liliowe. Ciekawostką jest fakt, że odcień kwiatostanów w dużej mierze zależy od pH gleby (artykuł zawiera zdjęcia hortensji w różnych odcieniach). Na przykład, jeśli gleba jest neutralna, kwiaty mogą zmienić kolor na kremowy lub beżowy, a jeśli mają odczyn zasadowy, mogą zmienić kolor na liliowy lub różowy. W kwaśnej glebie kwiaty mogą zmienić kolor na niebieski, ponieważ w takiej glebie znajduje się glin, który jest łatwo wchłaniany przez tę roślinę.

Owoc hortensji to pudełko z komorami (2-5 sztuk), w których umieszczane są małe nasiona.

Rodzaje i odmiany

Hortensja (Hortensja) należy do rodziny Hortensia. Według różnych źródeł ten rodzaj łączy od 30 do 80 odmian hortensji. Są reprezentowane przez krzewy, winorośle lub małe drzewa.

Najpopularniejszym na rosyjskich szerokościach geograficznych jest hortensja drzewiasta. Wybierając dla siebie rodzaj rośliny, bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jakie warunki należy dla niej stworzyć i jak o nią dbać, ponieważ każda z nich potrzebuje własnego podejścia. Na przykład w przypadku hortensji drzewnej lub wielkokwiatowej (zdjęcie niebieskiej hortensji tej odmiany przedstawiono poniżej) konieczne jest dobre przygotowanie do zimowania, a przycinanie krzewu odbywa się nieco inaczej niż w przypadku panikulować.

Hortensja

Gatunek ten jest reprezentowany przez krzew o wysokości do 300 centymetrów. Kwiatostany pojawiają się na szczytach rocznych łodyg. Na początku kwitnienia kwiaty mają jasnozielony odcień, a po pełnym ujawnieniu nabierają kremowego lub białego koloru. Najpopularniejsze odmiany:

 • Invisible Spirit z różowymi kwiatami;
 • Sterilis (obficie kwitnący) z białymi kwiatostanami;
 • Annabelle – duże kwiatostany czystej bieli;
 • Grandiflora – duże białe kwiatostany.

Należy zauważyć, że hortensja wiechowa ma również odmiany o takich nazwach (na zdjęciu biała hortensja odmiany drzewiastej).

Hortensja paniculata

Roślina ta w warunkach naturalnych ma postać krzewu lub drzewa o wysokości do 5 metrów. Gatunek ten jest również popularny wśród ogrodników.

Bardzo ważnym punktem jest to, że hortensja wiechowa w tym samym miejscu może rosnąć i rozwijać się normalnie bez przeszczepów przez ponad 40 lat. W stosunkowo krótkim czasie łodygi ulegają zdrewnieniu, dlatego odmiana ta jest uważana za odporną na zimę. Kwiatostany piramidalne rosną w tym roku na łodygach w górnych partiach, a kwitnienie jest dość obfite.

Młode kwiaty po otwarciu mają bladozielony odcień, a po otwarciu są białe. Pod koniec lata kwiaty zmieniają kolor na jasnoróżowy, a następnie ceglasty. Pod koniec okresu kwitnienia kwiatostany ponownie zmieniają kolor na zielony.

Najpopularniejsze odmiany:

 • Grandiflora;
 • Vanilla Fraze;
 • Tardiva;
 • Quishu.

Zdjęcie paniculate Grandiflora potwierdza prawdziwe piękno tej odmiany hortensji.

Hortensja wielkokwiatowa

To hortensja ogrodowa, która dość często uprawiana jest również w ogrodzie. Niektóre odmiany tej odmiany, jak wspomniano powyżej, można uprawiać w pomieszczeniach lub na zewnątrz w dużych doniczkach lub pojemnikach. Gęste liście mają bogaty zielony kolor. Młode łodygi są zielne, więc krzew nie jest zbyt odporny na zimno.

Z reguły kwiatostany wyrastają na starych, zeszłorocznych łodygach, ponieważ pąki ułożone jesienią w celu ich wzrostu zaczynają rosnąć następnej wiosny. Kwiatostany w swoim kształcie mają kształt wibrujący, baldaszkowaty (czasami określany jako półkulisty lub japoński).

Najbardziej znane odmiany:

 • Niekończące się lato (niebieski w kwaśnej glebie, liliowy w neutralnej);
 • Romans i ekspresja (podwójne kwiaty);
 • Renata Steinger (niebieska).

Najbardziej niezwykłym kolorem hortensji jest niebieski (zdjęcie takiej rośliny przedstawiono poniżej).

Liść dębu hortensji

Ta odmiana wymaga izolacji na zimę, ponieważ ma bardzo niską mrozoodporność. Ma piękne, niezwykłe liście i bardzo bujnie kwitnie.

Wysokość rośliny wynosi 2 metry, długość kwiatostanów wiechowatych wynosi 20-30 centymetrów. Początek kwitnienia przy białych kwiatach to czerwiec-lipiec. Następnie kwiatostany są pomalowane na piękny fioletowy kolor.

O cechach wyboru miejsca do uprawy hortensji ogrodowej

Zdjęcie hortensji krzewiastej (lub drzewa) doskonale pokazuje, że roślina jest prawdziwą ozdobą witryny. Uprawa tej odmiany jest w mocy nawet początkujących ogrodników.

Przede wszystkim musisz wybrać odpowiednie miejsce dla rośliny: nie toleruje ona długotrwałego cieniowania. Najlepszym miejscem dla hortensji może być słoneczna strona terenu. Sadzonki zaleca się sadzić wczesną wiosną (maj) lub wczesną jesienią (początek września).

Lądowanie

Zdjęcie białej hortensji ogrodowej jest niesamowicie piękne. Aby uzyskać taki obraz w swoim ogrodzie, musisz najpierw poprawnie posadzić roślinę. Do sadzenia krzewem należy wykopać otwór do sadzenia o następujących wymiarach: głębokość – około 60 cm, szerokość i długość – około 50 cm Odległość między krzakami powinna wynosić co najmniej półtora metra, ponieważ rośnie, roślina będzie zajmować znaczny obszar z należytą starannością.

Najpierw doły należy wypełnić specjalną mieszanką składającą się z torfu, próchnicy, piasku i gleby (w przybliżeniu w tych samych proporcjach), a także nawozu (mieszanina 20 gramów mocznika, 10 kilogramów próchnicy, siarczku potasu i około 60 gramów granulowanego superfosfatu). Nie należy dodawać do mieszanki wapna glebowego, ponieważ ma to szkodliwy wpływ na tę roślinę.

Podczas sadzenia sadzonek należy wziąć pod uwagę następujące kwestie: szyjka korzeniowa powinna pozostać na poziomie gruntu. Po posadzeniu roślinę należy obficie podlać.

Jest jeszcze jeden ważny punkt: zaleca się zbieranie kwiatostanów na pierwsze dwa sezony. Jest to konieczne, aby system korzeniowy stał się silniejszy i urósł. Następnie zapewni to krzewowi blask i siłę.

Opieka

Zdjęcie zadbanej hortensji ogrodowej to niesamowity widok. Hortensja nie jest trudna w pielęgnacji. Cały proces polega na pieleniu, poluzowaniu, a także na prawidłowym i terminowym podlewaniu.

Jest jeszcze jeden ważny punkt – aby wilgoć z gleby nie odparowała szybko, na początku lata należy ściółkować krzew trocinami lub torfem. Konieczne jest usunięcie więdnięcia, wyblakłych i wysuszonych kwiatostanów z krzewu, aby nie czerpały siły z rośliny.

Byliny również wymagają prawidłowego przycinania. Należy to zrobić przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, na wiosnę. W takim przypadku stare pędy należy usunąć (skrócić o 3-5 pąków), pozostawiając mocne i młode. Stare krzewy należy przycinać prawie do korzeni, pozostawiając niskie pnie, z których następnie rozwiną się świeże młode pędy.

Wszystkich zasad pielęgnacji rośliny należy również przestrzegać przy uprawie hortensji ogrodowej w doniczce (zdjęcie krzewu posadzonego w doniczce przedstawiono poniżej).

Top dressing i nawożenie

Hortensja sadzona na nawożonej glebie przez pierwsze 2 lata nie potrzebuje nawozów i nawozów. Ponadto, w celu obfitego kwitnienia, należy go karmić raz na 2 lata. Co więcej, należy to zawsze robić przed i po kwitnieniu. Jedna z opcji karmienia jest następująca: na początku wiosny stosować mocznik w postaci roztworu w proporcji 2 gramy na 1 litr wody (potrzeba 30 litrów roztworu na jeden dorosły krzew). Po okresie kwitnienia należy zastosować kompleksowy nawóz mineralny.

Latem eksperci zalecają stosowanie gnojowicy, ale nie można też przesadzić w tej kwestii, ponieważ duże kwiatostany przekarmionej hortensji mogą złamać delikatne gałęzie krzewu. Można je jednak zabandażować.

Hortensje ogrodowe (zdjęcie z różowymi kwiatostanami) ozdabiają ogród swoimi jasnymi kolorami tylko wtedy, gdy do gleby wprowadzone zostaną odpowiednie opatrunki i nawozy.

Należy pamiętać, że nadmierna ilość azotu w nawozie może spowodować zazielenienie płatków kwiatów, a także mogą wystąpić problemy z zimowaniem rośliny.

Hortensja dobrze reaguje na kwas mlekowy. Podczas uprawy można od czasu do czasu podlewać krzak serwatką mleczną, kwaśnym chlebem, kefirem i kwaśnym mlekiem.

Hortensja w projektowaniu krajobrazu

Piękno kwietnika w dużej mierze zależy od tego, jak wygląda hortensja. Zdjęcie wielu działek ogrodowych fascynuje swoim niesamowitym pięknem dzięki bujnemu kwitnieniu tej rośliny. Fantastycznie piękna hortensja inspiruje do tworzenia oryginalnych kompozycji w projektowaniu działki ogrodowej, na przykład jak na zdjęciu kwiatu hortensji posadzonego przy ogrodzeniu.

W zależności od warunków klimatycznych zaleca się sadzenie hortensji wiechowatych, drzewiastych i petiolate. Kiedy rosną, nie można oderwać wzroku od fantastycznego piękna dużych kwiatostanów.

Wielu projektantów krajobrazu zaleca podkreślenie piękna hortensji granicami irgi, alkoholi i innych krzewów ozdobnych. W ogrodzie kwiatowym najlepiej sadzić tę roślinę w tle, aby nie przeszkadzała innym roślinom.

Nie łącz hortensji z kolorami pomarańczowymi, żółtymi i czerwonymi. Niebieskawe kwiaty, drzewa iglaste, zboża, powojniki, karłowate jałowiec i żywiciele mogą z powodzeniem ocieniać krzew hortensji (na zdjęciu w kompozycjach). Klasyczny – połączenie hortensji z floksem o okrągłym kształcie różowych kwiatostanów, z mikrobiotą i tują. Krzew roślinny jest używany zarówno w kompozycjach wzdłuż ścieżek, jak i jako żywy żywopłot.

Hortensja, która jest podstawą bajecznie pięknego ogrodu, przez długi czas zachwyci Cię swoim wspaniałym kwitnieniem i staranną pielęgnacją. Możesz eksperymentować w nieskończoność z różnymi typami i odmianami tego wspaniałego krzewu. Na przykład możesz ozdobić altanę hortensją wspinaczkową, posadzić drzewiastą odmianę wzdłuż ścieżek, a także stworzyć piękny żywopłot za pomocą paniculaty.

Prawdziwą radością dla każdego hodowcy jest rozkwit hortensji w ogrodzie. Zdjęcia niesamowitych krajobrazów z nimi są zachętą do działania.

Podsumowując o chorobach i szkodnikach

Ogólnie hortensja jest dość odporna na różne choroby i szkodniki, ale może również zostać zakażona mączniakiem prawdziwym, chlorozą, przędziorkami i zielonymi mszycami liściastymi.

 1. Przyczyną rozwoju mączniaka prawdziwego jest nadmierna wilgotność powietrza. Zaleca się traktowanie powierzchni twardego drewna roztworem mieszaniny siarczanu miedzi i mydła.
 2. Jeśli nastąpiło ostre rozjaśnienie liści i utrata naturalnego koloru, oznacza to, że rozwinęła się chloroza. Przyczyną tej choroby jest nadmierna zawartość wapna lub próchnicy w glebie. Aby go wyeliminować, wystarczy podlewać hortensję kolejno roztworami siarczanu miedzi i kwasu azotowego potasowego (przerwa – trzy dni).
 3. Mszyce z rośliny mogą napędzać napar czosnku. Aby to zrobić, przygotuj napar (200 g posiekanego czosnku w wiadrze z wodą i pozwól mu parzyć przez dwa dni) z dodatkiem mydła domowego (40 g). Roślina wieloletnia powinna być nawadniana tym wlewem raz w tygodniu, aż mszyce całkowicie znikną.
Aleksandra

Edytor serwisu