Zioła okrężnicy na oczyszczenie i zapalenie – najlepsza kolekcja

Choroby jelit powodują poważny dyskomfort. Nie każdy wymaga pilnej hospitalizacji i leczenia. Większość problemów można rozwiązać za pomocą ziół. To najlepsza okazja, aby delikatnie, bez komplikacji wpłynąć na jelita, normalizować jego funkcjonowanie.

W artykule przedstawiono najczęstsze schorzenia przewodu pokarmowego oraz możliwości ich leczenia ziołami.

Poważne choroby jelit

W jelitach występuje wiele zaburzeń czynnościowych:

 • Nerwowa dyspepsja;
 • Zespół jelita drażliwego;
 • Dyskinezy;
 • Spazmatyczne zaparcia;
 • Biegunka.

Choroby przebiegają na różne sposoby, mają swoje własne cechy. Ale łączy je jedno – upośledzona ruchliwość i wydzielanie. Przydatne substancje nie są już wchłaniane do krwiobiegu i nasycają organizm.

Przyczyny rozwoju zaburzeń mogą być różne:

 1. Nadużywanie alkoholu;
 2. Ciągły stres;
 3. Palenie;
 4. Zespół asteniczny;
 5. Interwencje chirurgiczne;
 6. Pasożyty.

Dość często na tle patologii ginekologicznych lub urologicznych występują wzdęcia, ból i rozstrój stolca.

Najlepsze rośliny do leczenia okrężnicy

Jeśli dopiero zaczęły się pojawiać nieprzyjemne objawy i nieprawidłowe funkcjonowanie jelit, jeśli nie ma poważnych bólów i odczuwany jest tylko niewielki dyskomfort, stan można znormalizować za pomocą ziół. W apteczce jako pierwszej pomocy musisz mieć następujące zioła:

 • Łopian;
 • Banan;
 • Koper włoski;
 • Mennica;
 • Rumianek;
 • Kminek;
 • Centaury;
 • Suszarka do grzybów;
 • Dziurawiec;
 • Szakłak.

Oto lista najbardziej skutecznych i najczęściej stosowanych ziół. Istnieje wiele innych roślin, które można stosować w leczeniu chorób przewodu pokarmowego.

Wpływ ziół leczniczych na jelita

Każda roślina ma indywidualny wpływ na organizm. Oto kilka przykładów:

 1. Łopian. Roślina szybko usuwa nagromadzone toksyny. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Jedzenie nasion poprawia trawienie i ruchliwość.
 2. Mennica. Zioło stosuje się w celu poprawy trawienia, uspokojenia jelit i usunięcia szkodliwych substancji. Mięta pieprzowa działa przeciwwirusowo i zabija bakterie. Codzienne dodawanie mięty do herbaty może znacznie poprawić wydalanie żółci.
 3. Kminek. Szybko łagodzi podrażnione jelita.
 4. Banan. Ta roślina zawiera wiele substancji przeciwbakteryjnych. Pozytywnie wpływają na organizm w obecności E. coli i Pseudomonas aeruginosa. Prawidłowo zaparzone liście szybko łagodzą bóle jelit. Roślina pozytywnie wpływa na funkcję wydzielniczą żołądka.
 5. Koper włoski. Regularne stosowanie zioła pozwala szybko zlikwidować kolkę jelitową, poprawić perystaltykę jelit, usunąć toksyny.
 6. Centaury. Zioło poprawia trawienie i pomaga w wydalaniu żółci. Odwar na bazie rośliny skutecznie zwalcza różne patologie pęcherzyka żółciowego. Możesz wyeliminować ból brzucha, usunąć wzdęcia i złagodzić skurcze.
 7. Rumianek. Najlepszy środek przeciwzapalny. Pomaga usunąć kolkę, wyeliminować gazy. Herbatę rumiankową należy pić w przypadku zatrucia i biegunki.

W zależności od choroby musisz użyć jednego konkretnego zioła lub zbioru kilku roślin.

Na co należy zwrócić uwagę?

Leczenie roślinami leczniczymi jest stosunkowo nieszkodliwą opcją normalizacji stanu. Mimo to przed użyciem tego lub innego środka lepiej skonsultować się ze specjalistą.

Wśród ziół są toksyczne, silnie działające odmiany. Dla niektórych charakterystyczne są pewne przeciwwskazania.

Są zioła, których nie powinno się spożywać w okresie ciąży lub dzieciństwa. Rośliny są używane ostrożnie z tendencją do reakcji alergicznych.

Chcąc poddać się kuracji ziołowej, polecamy wizytę u zielarza. Wybierze najlepszą opcję leczenia dla określonej choroby. Przepisać dawkowanie i określić przebieg leczenia.

Jakie zioła i kiedy stosować?

Istnieje kilka ogólnych zasad, których należy przestrzegać w procesie ziołolecznictwa:

 • Większość przetworów i wywarów jest spożywana przed posiłkami. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku opcji mających na celu poprawę trawienia;
 • Średni czas leczenia to 3 tygodnie. Można ją przedłużyć, ale po obowiązkowej przerwie;
  Wskazane jest gotowanie naparów i wywarów w emaliowanej misce;
 • Wiele kultur jest uczulonych. Niewielką ilość produktu należy wypróbować przed zabiegiem. Kontynuować leczenie tylko w przypadku braku działań niepożądanych. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Wybór roślin zależy od choroby. 

Poprawia trawienie i pracę żołądka

Aby poprawić funkcjonowanie przewodu pokarmowego, warto zastosować uniwersalny środek – czerwoną paprykę chili. Zawiera kapsaicynę. To specjalna substancja, która ma kilka pozytywnych skutków:

 • Przywrócenie apetytu;
 • Stymulacja produkcji soku żołądkowego;
 • Poprawa procesu trawienia;
 • Pozytywny wpływ na pracę trzustki;
 • Pomaga w produkcji enzymów.

Aby uzyskać pozytywny wynik, po prostu dodaje się pieprz do jedzenia.

Pozytywny wynik można osiągnąć spożywając imbir. Zawiera wiele przydatnych substancji – olejki eteryczne i gingerol.

Pobudzają receptory w jelitach i żołądku. Zwiększa produkcję soków trawiennych i niezbędnych enzymów. Wskazane jest stosowanie imbiru w postaci herbaty. Przygotowuje się w następujący sposób:

 1. Mały korzeń musi być starty lub drobno posiekany;
 2. Surowce wlewa się 200-300 ml wrzącej wody;
 3. Produkt nalega na 30 minut.

Nie zaleca się stosowania imbiru i czerwonej papryki przy wrzodziejących zmianach jelit, przy zgadze i zapaleniu żołądka, któremu towarzyszy niska kwasowość.

Jeśli istnieją takie przeciwwskazania, można preferować miętę. Jest naturalnym środkiem przeciwskurczowym i antyseptycznym. Wskazane jest stosowanie mięty w postaci naparu. Musisz wziąć 1 łyżkę liści, zalać 200 ml wrzącej wody.

Kompozycję należy trzymać w łaźni wodnej przez 5 minut, schłodzić i przefiltrować. Lekarstwo przyjmuje się przed posiłkami.

Z wzdęciami i tworzeniem się gazów

W takim przypadku pozytywny wynik można osiągnąć za pomocą kopru. Jego olejki eteryczne mają następujące działanie:

 • Eliminacja podrażnień ścian jelit;
 • Łagodny efekt przeczyszczający.

Aby przygotować lekarstwo, musisz wziąć 10 gramów nasion kopru. Zaparz szklanką wody. Lek stosuje się w łyżce stołowej. Podobną wodę koperkową można podać dzieciom. Dawkowanie w tym przypadku jest zmniejszone o połowę.

Koperek można uzupełnić lub zastąpić koprem włoskim. Jest doskonałym środkiem przeciwskurczowym i wiatropędnym.

Jednocześnie koper włoski ma działanie przeciwnowotworowe. Zahamowanie aktywności białka eliminuje procesy zapalne. Aby przygotować lek na bazie kopru włoskiego, musisz wziąć łyżkę surowców. Produkt wlewa się do szklanki wody. Doprowadza się do wrzenia i utrzymuje w kąpieli przez 30 minut.

Spożywać w 1-2 dużych łyżkach.

Zapalenie przewodu pokarmowego – zapalenie okrężnicy i żołądka

Przy tych chorobach warto używać korzeni prawoślazu. Zawierają specjalne związki śluzowe. Otaczają ściany żołądka i jelit. Chroń je przed podrażnieniami jedzeniem i lekami.

Przygotowanie leku wygląda następująco:

 1. Łyżkę surowców wlewa się do szklanki wrzącej wody.
 2. Ogrzewany w łaźni wodnej przez 15 minut.
 3. Ochładza się.

Zastosowanie powstałego wlewu zmniejszy stan zapalny i wzmocni organizm.

Dobry wynik w leczeniu zapalenia żołądka i jelita grubego można osiągnąć stosując babkę lancetowatą. Sok i nasiona rośliny normalizują pracę żołądka.

Przygotowanie infuzji przeprowadza się w następujący sposób:

 1. Musisz wziąć łyżkę nasion;
 2. Gotować na parze 250 ml wody;
 3. Gotować na wolnym ogniu przez 10 minut.

Produkt ma działanie otulające i przeciwzapalne. Doskonale regeneruje uszkodzone tkanki. Aby uzyskać pozytywny efekt, należy produkt przyjmować w 20 ml 15 przed posiłkami. Możesz kupić gotowy napar w aptekach.

Na zaparcia – jako środek przeczyszczający

Aby pozbyć się zaparć, powinieneś użyć kruszyny. W trakcie stosowania tego środka błona śluzowa jelit wchłania mniej wody. Kał pęcznieje i jest usuwany znacznie szybciej.

Musisz użyć bulionu z rokitnika. Aby go przygotować, weź łyżkę surowców, zalej 250 ml wody i trzymaj w kąpieli przez 30 minut.

Środek zaradczy działa około 10 godzin. Musisz go przyjmować regularnie – raz dziennie wieczorem przed snem.

Z zespołem jelita drażliwego

Zaleca się tutaj rozmaryn. Zawiera dużo olejków eterycznych. Aby przygotować lekarstwo, musisz wziąć łyżeczkę zioła. Surowce wlewa się szklanką wrzącej wody i podaje w infuzji przez 10 minut. Produkt należy przyjmować dwa razy dziennie po pół szklanki.

Wypicie naparu eliminuje wszystkie nieprzyjemne objawy związane z IBS. Jednocześnie stymulowane jest trawienie. Osoba pozbywa się skurczów. Jednocześnie wpływa pozytywnie na ośrodkowy układ nerwowy.

Na kolki i bóle brzucha

Przyczyną pojawienia się takich nieprzyjemnych zjawisk jest skurcz. Aby go wyeliminować, musisz przyjmować leki na bazie ziół relaksujących i przeciwzapalnych:

 1. Wywar z rumianku – 1/3 szklanki po każdym posiłku.
 2. Napar z Motherwort – ¼ szklanki po obiedzie i kolacji.
 3. Lawenda – ¼ filiżanki każda.

Jeśli te fundusze nie dadzą pozytywnego wyniku, powinieneś skontaktować się ze specjalistą.

Z dysbiozą

Aby szybko przywrócić mikroflorę, warto wziąć nalewkę z tataraku. Ten pachnący kłącze zawiera takie substancje jak:

 • Kamfora;
 • Borneol;
 • Związki fenolowe;
 • Garbniki.

Roślinę przyjmuje się w postaci naparu lub proszku. Aby przygotować bulion, należy zalać wrzątkiem 2 łyżki surowców. Spożywany po dwóch godzinach infuzji. Wskazane jest łączenie tataraku z probiotykami i prebiotykami. To szybko zapełni jelita bakteriami, które są dobre dla trawienia.

Do oczyszczania jelit

Chodzi o oczyszczenie jelit z inwazji robaków pasożytniczych. Jeśli wstępne testy wykazały ich obecność w organizmie, warto użyć piołunu. Aby przygotować infuzję, wykonaj następujące czynności:

 1. Weź dwie łyżki produktu;
 2. Wlać szklankę wrzącej wody;
 3. Nalegaj przez 20 minut.

Po ostygnięciu infuzji należy ją przefiltrować. Lekarstwo przyjmuje się na 2 łyżki stołowe 30 minut przed posiłkiem.

Jak parzyć herbatę ziołową na jelita?

Jeśli nie ma poważnych problemów z jelitami, jeśli okresowo pojawia się lekki dyskomfort, w celach profilaktycznych można pić herbatę ziołową. Aby przygotować kolekcję, musisz wziąć:

 • Liście porzeczki;
 • Mennica;
 • Liście brzozy;
 • Melisa;
 • Truskawki.

Mieszankę w ilości dwóch łyżek wlewa się do litra wody. Produkt można parzyć przez 10 minut.

Przepisy

Istnieje wiele innych, równie skutecznych przepisów i opłat. Mogą leczyć różne problemy z przewodem pokarmowym. Działają miękko. Liczba skutków ubocznych jest minimalna. Ponadto fundusze różnią się przystępnymi kosztami. Oto kilka skutecznych opłat i przepisów.

Ziołowe zabiegi na zapalenie jelita grubego

Aby usunąć nieprzyjemne objawy zapalenia jelita grubego, warto zastosować zbiór ziół z następujących składników:

 • Torba pasterska;
 • Oregano;
 • Ptasi góral;
 • Motherwort;
 • Krwawnik pospolity;
 • Pokrzywa;
 • Ziele dziurawca.

Dwie łyżki kolekcji wlewa się na 500 ml wrzącej wody. Narzędzie jest nalegane w termosie do rana. Po odcedzeniu napar pobiera się 0,5 szklanki trzy razy dziennie.

Lecz zaparcia w domu

W takim przypadku warto skorzystać z kolekcji rokitnika i kopru. Każdy składnik jest pobierany w ilości jednej łyżki. Mieszaninę wlewa się 250 ml wrzącej wody. Kompozycję należy przykryć pokrywką, nalegać na pół godziny.

Lek przyjmuje się trzykrotnie po 100 ml.

Ziołowe leczenie biegunki

Aby pozbyć się tego nieprzyjemnego zjawiska, musisz mieć wcześniej przygotowany lek. Łatwo się przygotować. Musisz wziąć orzechy włoskie dojrzałości mlecznej. Należy je posiekać razem z niedojrzałą skórką.

Zabiera się szklany pojemnik. ¾ jest wypełniona orzechami. Następnie wlewa się do góry wódką. Lek należy podawać przez tydzień w temperaturze pokojowej. Lek przyjmuje się w łyżeczce dwa razy.

Leczenie wzdęć

Przy częstych wzdęciach możesz użyć kolekcji ziół:

 • Mennica;
 • Nasiona anyżu;
 • Koper włoski;
 • Kminek.

Dwie łyżki kolekcji należy zalać wodą o objętości 250 ml. Kompozycję doprowadza się do wrzenia. Następnie gotuje się przez kolejne 5 minut na małym ogniu. Lek należy podawać przez kilka godzin. Cały tom jest pijany w ciągu dnia. Całość należy podzielić na 3 dawki.

Leczenie hemoroidów metodami ludowymi

To dość powszechna choroba. Przyczyn jego wystąpienia może być kilka:

 1. Poważna aktywność fizyczna;
 2. Siedzący tryb życia;
 3. Nadwaga;
 4. Alkoholizm;
 5. Ciągłe stosowanie środków przeczyszczających;
 6. Ciąża.

Na początkowym etapie chorobę można wyeliminować za pomocą środków ludowej.

Nalewka do leczenia hemoroidów

Stosowanie nalewki szybko pozbędzie się nieprzyjemnych objawów. Przygotowanie jest łatwe. Musisz wziąć 50 gramów kwiatów kasztanowca. Surowce zalewamy wódką w ilości 500 ml.

Pojemnik zamykany jest pokrywką. Jest usuwany, aby zaparzyć w ciemnym miejscu. Po dwóch tygodniach lek można przyjąć. Musisz wypić nalewkę 40 kropli trzy razy. Całkowity czas leczenia to miesiąc.

Ziołowe leczenie hemoroidów

Idealny efekt można osiągnąć stosując kolekcję ziół. Przygotowywany jest z goryczki, piołunu i koniczyny. Łyżkę mieszanki wlewa się do 250 ml wrzącej wody. Produkt jest podawany w infuzji i filtrowany. Lek należy przyjąć 2 razy po 15 ml.

Maść do leczenia hemoroidów w domu

Maść służy do eliminacji poważnych objawów. Przygotowuje w ten sposób:

 1. Duża cebula jest obrana.
 2. Drobno posiekane.
 3. Smażony w 500 ml oleju roślinnego do zmroku.
 4. Produkt jest filtrowany przez gazę.
 5. W pozostałym ciepłym oleju musisz stopić 100 gramów wosku.
 6. Maść jest gotowa do użycia. Stosuje się go do zewnętrznych węzłów hemoroidów.

Podsumowując

Prawidłowe stosowanie ziół leczniczych może być idealną pomocą w normalizacji przewodu pokarmowego. Mogą być stosowane jako profilaktyka zaburzeń jelitowych i zaostrzeń hemoroidów.

Jeśli choroba stała się przewlekła lub została rozpoczęta, leczenie ziołami należy uzupełnić lekami.

Aleksandra

Edytor serwisu