Sadzenie cebuli przed zimą: daty sadzenia i inne zalecenia, jak nie przegapić dat i prawidłowo sadzić cebulę zimową

Cebula od dawna i mocno weszła do wielu kuchni świata. Ze względu na swój smak o różnym stopniu ostrości jakościowo poprawia smak wielu potraw. Dlatego jeśli masz własną witrynę, nie możesz nie próbować wyhodować tej rośliny, zwłaszcza, że ​​łatwo jest to zrobić za radą redakcji.

Uprawę cebuli sadzi się wiosną lub jesienią. Każdy termin siewu ma swoje zalety i wady. Ma swoje własne cechy i sadzenie cebuli przed zimą. Daty sadzenia są niezwykle ważne, dlatego nasz artykuł poświęcony jest wszystkim zawiłościom zimowego siewu tych roślin.

Zalety i wady sadzenia cebuli przed zimą

Podczas przechowywania sadzonek w domu nie wszystkie cebulki przeżywają do wiosny sadzenia w ziemi. Sevok o wielkości mniejszej niż 1 cm nazywany jest dzikim owsem i to on najczęściej wysycha podczas przechowywania. Dziki owies jest sadzony głównie jesienią w ziemi.

Małe zbiory zimują dobrze w ziemi, a pióra pojawiają się bardzo wczesną wiosną. Zalety tego lądowania:

 • cebula ma zdrowe pióro i prawie nie ma szypułek;
 • zbiory dojrzewają w lipcu, a opuszczone zagony są wykorzystywane pod nowe uprawy;
 • muszka cebulowa, która masowo zaraża cebulki w maju, nie jest zainteresowana nasadzeniami w okresie zimowym, ponieważ głowa jest już duża, a wróg po prostu nie może dostać się do środka.

Oprócz małej cebuli przed zimą wysiewa się czarną cebulę. Dzieje się tak z kilku powodów:

 • czarnuszka zasiana przed zimą pojawia się natychmiast po stopieniu się śniegu. Dlatego świeże zioła trafią na stół znacznie wcześniej;
 • uprawiany w ten sposób sevok można sadzić jesienią i zbierać w lipcu przyszłego roku;
 • czarnuszka po siewie zimowym daje dobry, zdrowy materiał do sadzenia.

Jesienne lądowanie ma również wady. Największą wadą jest to, że ozima nie jest tak dobrze przechowywana jak letnia. Dodajemy również, że nie wszystkie cebulki mogą kiełkować, co zmniejsza ogólny plon. A co najważniejsze, błąd w czasie sadzenia prowadzi do tego, że cebuli nie można się spodziewać.

Jak sadzić czosnek przed zimą: robimy to dobrze i uzyskujemy dużą głowę. W specjalnej publikacji naszego portalu opowiemy szczegółowo, jak sadzić czosnek przed zimą. Dowiesz się dokładnie, kiedy sadzić czosnek jesienią, niuanse przetwarzania czosnku przed sadzeniem, głębokość sadzenia czosnku i proste zasady pielęgnacji czosnku zimowego.

Kiedy sadzić cebulę przed zimą

Zanim dowiesz się, jak sadzić cebulę przed zimą, powinieneś zdecydować o czasie sadzenia. Sadzimy wcześniej – cebula nie przetrwa zimy w ziemi, ponieważ może wzrosnąć jeszcze przed nadejściem chłodów. Opóźnimy sadzenie, a cebula nie da korzeni aż do okresu zimowego, więc wszystkie manipulacje będą daremne. Dlatego określamy czas i spokojnie angażujemy się w sadzenie sevka lub czarnuszka.

Daty sadzenia cebuli jesienią

Daty sadzenia w dużej mierze zależą od warunków pogodowych i regionu. W przypadku środkowego pasa za optymalny okres uważa się koniec października. W ciepłą jesień można sadzić na początku listopada. Trzeba skupić się na temperaturze powietrza, gdy w ciągu dnia już stabilnie nie przekracza + 5 ° C, a nocą nie jest zimniejsza niż -3 ° C. Temperatura gleby powinna wynosić około 3-4 ° C.

Kiedy lepiej nie sadzić cebuli

Jeśli pogoda jest ciepła, a listopad jest w kalendarzu, nie ma potrzeby się tutaj spieszyć. Stabilna temperatura od 0 ° C do + 5 ° C powie Ci więcej o odpowiednim czasie zejścia na ląd. W końcu, jeśli cebulki dają pióro przed zimą, jest mało prawdopodobne, aby przetrwały zimno.

Odmiany cebuli ozimej

Dzięki dzisiejszym hodowcom możesz wybrać najbardziej odpowiednie odmiany spośród wielu dostępnych na rynku. Najbardziej udane odmiany do sadzenia przed zimą są rozpoznawane: Strigunovsky, Bessonovsky, Stuttgarter Riesen, Ellan. Są odporne na strzelanie, wczesne dojrzewanie i doskonale znoszą ostre mroźne zimy w gruncie.

Jeśli tak się stało, że nie można było uzyskać takiego materiału do sadzenia, możesz wybrać dowolną odmianę strefową.

Cebula z czarnuszki

Cebula czarnuszki to nasiona każdego rodzaju cebuli. Roślina ta zaliczana jest do plonów trzyletnich, gdyż w pierwszym roku nasiona wyrastają do stanu sevka, w drugim dają dużą główkę, a dopiero w trzecim roku pojawiają się nasiona zwane czarnuszką. Sadzenie małych czarnych nasion na zestawy cebuli lub po prostu uprawianie zieleni do siewu zimowego.

Cebula na rzepie

Cebulę uzyskuje się poprzez sadzenie zestawów o średnicy od 1,5 do 3 cm, taką cebulę uzyskuje się w drugim roku po wysianiu nasion. Ma swój własny smak i właściwości lecznicze. Cebula dzieli się na pikantne, półostre i słodkie odmiany. Chociaż te ostatnie są uważane za najsmaczniejsze, zwłaszcza przy przygotowywaniu różnych sałatek, nie przechowują się dobrze zimą. Pikantne odmiany cebuli najlepiej zachowują się w okresie zimnym.

Cebula

Cebula wygląda bardzo podobnie do zwykłej cebuli, ale uprawia się ją na zielenie, ponieważ nie tworzy rzepy. Zamiast głowy w batunie rośnie zgrubienie w pobliżu korzeni – fałszywa żarówka. Liście dorastają do 40 cm, aw jednym miejscu taka cebula rośnie nieprzerwanie nawet do 10 lat.

Szalotka

Roślina ta jest często określana jako „cebula rodzinna”, jej kilka długich cebul o wadze do 50 g zbiera się w gniazdach. Taka roślina jest kochana za cienkie i delikatne pióro. Ta cebula dobrze wysycha. Inne zalety to dobre przechowywanie w zimie.

Inne rodzaje cebuli

Jest tak wiele interesujących kształtów i nazw cebuli, a niektóre z nich nigdy nie były na stole dla wielu. Są to wielopoziomowe, rozgałęzione, niedźwiedzie, ślimaki, szczypiorek. O cebuli wielopoziomowej można powiedzieć: jest to roślina bardzo bezpretensjonalna i mrozoodporna. Nawet młoda zieleń nie boi się Morozowa.

Taka cebula jest dobra do forsowania zimą. Rozmnażanie cebuli wielopoziomowej odbywa się za pomocą cebulek nasiennych lub cebul potomnych. Roślina otrzymała swoją nazwę od swojej pierwotnej cechy: z cebulek wyrastają kiełki, a zatem na macierzystym krzewie, bezpośrednio na głównej roślinie, rozwija się kolejny z nasion.

Rozgałęziona cebula , czyli dzhusay, czyli pachnąca, przyszła do nas z mongolskich stepów i chińskich ogrodów. Jest szeroko rozpowszechniony w Azji, południowej Syberii i na Dalekim Wschodzie. Ta roślina jest skromna w pielęgnacji i bardzo odporna na mróz. Rozmnażanie odbywa się za pomocą nasion.

Por nazywa się perłą. Ten gość naszych ogrodów pochodził z Morza Śródziemnego i nadal rośnie w naturze Azji, Afryki i południowej Europy. Jego długie liście są jak lancet i osadzone są na łodydze jak czosnek. Jedzą delikatną fałszywą cebulę. Pory sadzi się przez nasiona przed zimą.

Szczypiorek jest bezpretensjonalny i rośnie bez utraty jakości w jednym miejscu przez 3-4 lata. Pióra z ziemi pojawiają się bardzo wcześnie i nie boją się mrozów do -4 ° C. Taką roślinę dobrze jest hodować w domu na zieleń. Do jedzenia używa się delikatnego pióra. Ta cebula jest uważana za roślinę leczniczą, ponieważ zawiera dużo składników odżywczych.

Prawidłowe przechowywanie sadzonek w okresie zimowym

Aby uzyskać dobre zbiory cebuli, konieczne jest odpowiednie zakonserwowanie sadzonek. Jeśli trwa spokojnie przed sadzeniem jesiennym, to jeśli chcesz go posadzić w przyszłym roku, musisz stworzyć odpowiednie warunki do przechowywania w zimie. Cebulę wykopuje się i dobrze suszy w chłodnym pomieszczeniu. Zalecamy przechowywanie na ciepło, ponieważ cebula wyhodowana z takich zestawów jest prawie nie spiczasta. Przechowywanie odbywa się w temperaturze od +18 do + 20 ° C w suchym pojemniku.

Niuanse sadzenia cebuli ozimej

Ważnymi punktami podczas sadzenia cebuli przed zimą jest wybór miejsca i jego przygotowanie, a także konieczne jest przygotowanie zestawów. Płodozmian jest uważany za ważny czynnik. Wybierają glebę, na której wcześniej rosły melony, pomidory i zielony nawóz (musztarda, rzodkiewka). Po zbiorze cebul cebuli i czosnku nie należy zwracać w to miejsce przez 4 lata.

Jak wybrać odpowiednie miejsce do lądowania zimowego

Cebula uwielbia słońce, więc wybiera miejsce bez cieniowania. Pióro rozwija się aktywnie w cieniu, ale cebula praktycznie nie rośnie. Chociaż ta kultura bardzo lubi podlewać w okresie wegetacji, bagniste i nadmiernie wilgotne miejsca prowadzą do zamoczenia cebulek i zgnilizny. Dlatego łóżko ogrodowe znajduje się w miejscach, w których wiosną woda nie wytrzyma długo. Idealny przy niewielkim nachyleniu 1 ° do odprowadzania wód źródlanych. Jeśli miejsce jest silnie zalane wiosną, wyjście można znaleźć w wyposażeniu podniesionych łóżek.

Przygotowanie cebuli przed sadzeniem

Wybrano zestaw o średnicy nieprzekraczającej 1 cm: takie małe cebulki nie przetrwają, ale wczesne zbiory z nich będą doskonałe. Po zimowaniu w glebie duży sevok prawie całkowicie trafia w strzałę. Jeśli cebula wystrzeli strzałę z nasionami, cała siła rośliny trafi do nasion, a głowa stanie się bardzo mała i bez smaku. Łatwo jest wybrać płatki owsiane: w pudełku należy zrobić kilka otworów o średnicy 1 cm i po prostu przesiać sevok przez takie sito.

Przygotowanie rozpoczyna się na kilka tygodni przed zejściem na ląd. Sevok moczy się w wodzie o temperaturze + 45 ° C do 4 godzin. Rozgrzewka przyczynia się do niszczenia szkodników. Po tej procedurze materiał sadzeniowy należy wytrawić Fitosporin M przez 30 minut. Zamiast tego można namoczyć zestaw na 45 minut w mocnym roztworze nadmanganianu potasu. Następnie wszystkie przyszłe żarówki są suszone.

Przygotowanie gleby

Podstawowe wymagania dotyczące gleby do sadzenia upraw cebuli:

 • brak terenów podmokłych lub stojącej wilgoci;
 • gleba powinna być lekka i dobrze rozgrzana;
 • gęste gleby należy wykopać na 1,5 bagnetach łopaty;
 • piaszczyste gleby są płytkie;
 • reakcja gleby powinna być obojętna lub lekko zasadowa;
 • wapnowanie gleb kwaśnych jest obowiązkowe. Możesz dodać puch lub wapno jesionowe natychmiast w momencie sadzenia;
 • brak świeżego lub na wpół zgniłego obornika – z na wpół zgniłego nawozu będzie dużo zieleni, a rzepy w ogóle nie będzie.

Łóżko ogrodowe powinno być gotowe na 1,5-2 tygodnie przed sadzeniem, ponieważ ziemia powinna być lekko zagęszczona. Przygotowując ziemię, należy zastosować superfosfat (20 g) na 1 m 2 , taką samą ilość nawozów potasowych i wiadro próchnicy. Gleby gliniaste rozcieńcza się piaskiem, a gleby piaszczyste gliną.

Sadzenie cebuli sevkom

Lepiej jest wyrównać powierzchnię kalenicy za pomocą grabi, a następnie wykonać bruzdy o głębokości 5 cm i odległości między nimi 20 cm. Suchy (!) Sevok układa się co 6-7 cm i posypuje suchą ziemią. Następnie rowki są zagęszczane.

Podlewanie nie jest wymagane, ale gdy wystąpią przymrozki, glebę należy ściółkować resztkami roślin, w tym liśćmi. Jeśli na obszarze jest silny wiatr, ściółkę można docisnąć gałęziami. Torf i trociny nadają się również jako materiał do mulczowania. Jeśli zima okazała się całkowicie skąpa ze śniegiem, łóżko jest pokryte folią.

Podstawy dobrej pielęgnacji posadzeniowej

Gdy wiosną gleba stopniowo się nagrzewa, ściółka jest usuwana, a podłoże posypywane popiołem, 10 g proszku rozsypuje się na 1 m². Glebę należy lekko poluzować. Poluzowanie przeprowadza się po każdym zwilżeniu, chociaż można ponownie nałożyć warstwę ściółki. Po uformowaniu czterech piór rośliny są karmione 20 g superfosfatu i 15 g nawozów potasowych na 1 m 2 . Dobrze jest dodać płynny obornik z kurczaka (1:10), podawany przez 10 dni.

Szkodniki i choroby cebuli ozimej

Głównym problemem tej kultury jest muszka cebulowa. Chociaż podczas siewu zimowego nie jest tak zdolny do wyrządzenia szkody, nadal lepiej jest wcześniej się przed nim zabezpieczyć. Nagietek z nagietkami sadzi się wokół łóżek z cebulą, a glebę rozlewa się amoniakiem dwa razy w sezonie (1 łyżka stołowa na wiadro wody).

Cebula cierpi również na mączniaka rzekomego: najpierw na piórach pojawiają się plamy o jasnych odcieniach, które rosną i pokrywają całą roślinę szarawym nalotem. Wszystkie chore rośliny są wykopywane i palone. Zabieg składa się z zabiegów raz w tygodniu 80% cuprozanu (0,4%) i Ditan M-45 (0,2%) z tartym mydłem do prania.

Cechy sadzenia cebuli przed zimą w różnych regionach

Kiedy siać cebulę w różnych regionach? W takich przypadkach nie patrzą na daty z kalendarza, ale na pogodę. Warunki na Syberii są takie, że daty sadzenia będą nieco inne, a jeśli skupisz się na regionie moskiewskim, zbiory można po prostu zrujnować. Sadzenie cebuli na zimę 2018-2019. należy przeprowadzić biorąc pod uwagę cechy klimatyczne regionu.

Sadzenie cebuli na zimę na Białorusi

Położenie Białorusi względem Moskwy jest dalej na południe, a klimat jest bardziej umiarkowany i spokojniejszy. Daty sadzenia, optymalne do sadzenia sadzonek jesienią, mieszczą się w ostatnich dwóch tygodniach października.

Kiedy sadzić sevok na przedmieściach

Warunki w regionie moskiewskim nie są tak surowe, ale mroźne zimy sugerują schronienie dla zimowych łóżek. Jeśli jest dużo śniegu, nic nie zagraża lądowaniom. Termin siewu: koniec października – początek listopada.

Syberia: sadzenie sevok przed zimą

Silne mrozy na ziemiach syberyjskich podważają potrzebę sadzenia sadzonek przed zimą. Aby to zrobić, musisz wybrać zdrowy materiał siewny odmian strefowych i nie przegapić dat sadzenia. Wiele zależy od przejawów zimowej pogody. Lepiej jest posadzić zestaw 4 tygodnie przed nadejściem trwałych mrozów.

Podczas sadzenia cebuli jesienią na Uralu

Sadzenie cebuli ozimej na Uralu powinno odbywać się do połowy października i zawsze pod osłoną łóżek. Wybrano tylko strefowe odmiany odporne na zimę.

Region Leningradu

W regionie Leningradu mrozy zaczynają się na początku października, więc nie opóźniaj sadzenia. Ale odmiany południowe mogą nie przetrwać zimy w silnych mrozach, dlatego lepiej jest wybrać odmiany strefowe. Staraliśmy się zwrócić uwagę na wszystkie kwestie związane z sadzeniem cebuli przed zimą, radzimy dokładnie rozważyć nie tylko czas zestawów do sadzenia, ale także wybór odmiany odpowiedniej dla Twojego regionu.

Aleksandra
Edytor serwisu