Kiedy siać portulaka ogrodową na sadzonki

Portulaka to jasna roślina okrywowa odpowiednia dla letnich mieszkańców, którzy nie mają dużo wolnego czasu i wysiłku, aby regularnie dbać o ogród kwiatowy na miejscu. Ponadto ta uprawa będzie również doskonałą opcją w obecności ubogich gleb na terenie.

Istnieje kilka metod uprawy portulaka, ale najwygodniej jest wysiać nasiona kwiatów w celu uzyskania sadzonek, a następnie przesadzić je na stałe. W takim przypadku kwitnienie następuje znacznie szybciej.

Kiedy jest najlepszy czas na siew

Portulaka to kwiat “meteorologiczny”. Po pierwsze, roślina ta może umrzeć, jeśli temperatura powietrza spadnie poniżej +10 ° C. Po drugie, regularne wahania temperatury również mogą spowodować jego śmierć.

Dlatego zaleca się najpierw posadzić go na sadzonkach, a dopiero potem przenieść dojrzałe rośliny na miejsce. Nasiona można sadzić na początku marca, sadzonki kiełkują w ciągu 3-4 tygodni, po czym można je przenieść na otwarty teren.

Pomyślne dni

Sadzenie materiału do sadzenia jest warte:

 • w lutym: od 1 do 8, od 24 do 29;
 • w marcu: od 1 do 8, od 25 do 31.

Złe dni

Doświadczeni ogrodnicy nie zalecają wykonywania żadnych prac ogrodniczych podczas nowiu i pełni księżyca – te dni są uważane za nieodpowiednie, niekorzystne dla roślin.

W 2021 roku według kalendarza księżycowego takimi dniami są:

 • 9 i 23 lutego;
 • 9 i 24 marca;
 • 8 i 23 kwietnia;
 • 7 i 22 maja;
 • 5 czerwca.

Kiedy sadzić według regionu

Sadząc tę ​​roślinę, należy pamiętać, że dla różnych regionów obowiązują różne daty siewu sadzonek.

W Moskwie i regionie moskiewskim

W tym regionie ciepła pogoda zachodzi już w połowie maja, także w nocy. Dlatego portulaka może łatwo rozwijać się na ulicy. Oznacza to, że sadzonki sadzimy w pierwszej dekadzie marca.

Na środkowym pasie

W regionach strefy środkowej, podobnie jak w Moskwie, można sadzić portulaka na otwartym terenie już w maju, co oznacza, że ​​zajmują się sadzonkami na początku marca.

Na Uralu

W tym regionie na początku marca można sadzić nasiona portulaka na sadzonki. Ale wybór czasu zejścia na ląd na otwartym terenie powinien być w zależności od warunków pogodowych. Ważne jest, aby ogrodnicy poczekali, aż minie mróz – temperatura w nocy nie powinna spaść poniżej +10 ° C. Z tego powodu terminy sadzenia przesuwają się na koniec maja lub początek czerwca.

Na Syberii

W tym regionie obowiązują te same zasady sadzenia sadzonek i sadzenia ich w otwartym terenie, jak na Uralu: nasiona sadzi się w marcu, rośliny przesadza się na początku czerwca.

W regionie Leningradu

Ogrodnicy z regionu Leningradu przestrzegają dat lądowania, podobnie jak ich sąsiedzi ze środkowego pasa. To prawda, że ​​z powodu niestabilnej pogody daty zejścia na ląd na otwartym terenie mogą się przesunąć pod koniec maja.

Jeśli wiosna jest wczesna, sadzonki sadzi się w marcu, ale jeśli zimno nie ustąpi, będziesz musiał poczekać kilka tygodni.

Którą odmianę lepiej wybrać

Sto lat temu portulaka w Ameryce nazywano chwastem, który zaśmieca tylko obszary. Walczyli z nim różnymi metodami. A dziś ta roślina służy do ozdabiania klombów.

Istnieje ponad 100 rodzajów dekoracyjnych odmian tego koloru, różniących się wyglądem.

Terry

Najpopularniejsze są odmiany frotte tej rośliny: kwitną w dużych pąkach, odsłaniając różnorodne odcienie. Większość z tych odmian kwitnie w ciągu dnia, ale są wyjątki – Sundance i Sanglo, których piękno można zobaczyć tylko w nocy. Charakteryzuje się piękną aksamitną powierzchnią płatków.

Ampelny

Większość odmian ampel to byliny. Ich główną cechą jest szybki i silny wzrost łodyg, które ozdobione są podwójnymi kwiatami o średnicy 5-7 cm, najczęściej wybierana jest do ozdabiania balkonów, łuków i innych konstrukcji.

Szeherezada

Popularna odmiana. Charakteryzuje się jasnymi dużymi kwiatami o średnicy do 4-5 cali. Jest wszechstronny, można go uprawiać zarówno w donicach ozdobnych, jak i na rabatach. Zaletą Szeherezady są kwiaty o szerokiej gamie odcieni.

 

Wielkokwiatowe

Łodygi tych odmian mają pełzający wygląd, co nie przeszkadza wielu ogrodnikom w uprawianiu ich w doniczkach i doniczkach. Jeśli posadzisz je w mieszkaniu, w którym mikroklimat praktycznie się nie zmienia, mogą kwitnąć prawie przez cały rok. Pomimo swojej nazwy kwiaty tych odmian portulaka są małe – do 4 cm średnicy.

Dekoracyjny

Większość odmian tej rośliny o dużych kwiatach można zaliczyć do ozdobnych. Jednak najpopularniejszym z nich jest „Kalambur”, który przyciąga tym, że na łodygach rosną kwiaty o różnych średnicach i odcieniach. Podczas kwitnienia przypomina pięknie kwitnący dywan.

Specyfika uprawy metodą sadzonkową

Jeśli nie ma specjalnych fantazji projektowych do dekoracji ogrodu, ogrodu przedniego, portulaka można wysiać nasionami bezpośrednio na otwarty teren. Ale jeśli ogrodnik chce pięknie udekorować miejsce, lepiej wybrać opcję sadzenia sadzonkami.

Przygotowanie nasion

Nasiona tej kultury są bardzo małe. Dlatego dla wygody sadzenia należy je mieszać w równych proporcjach z gorącym piaskiem. Ułatwi to nie tylko dalszą pracę, ale także zdezynfekuje materiał nasadzeniowy, zabijając grzyby i czynniki zakaźne.

To prawda, że ​​niektórzy ogrodnicy nadal przeprowadzają dodatkowe przetwarzanie w roztworze nadmanganianu potasu:

 1. Ziarna wsypuje się do woreczka wykonanego z gazy.
 2. Są wysyłane do ciepłego roztworu nadmanganianu potasu na 15 minut.
 3. Wycisnąć worek, wyprać ziarna luźne i wysuszyć.

Wybór pojemników

Możesz uprawiać sadzonki w małych plastikowych kubkach, drewnianych skrzynkach i doniczkach. Ale wiele osób wybiera sadzenie w tabletkach torfowych – to upraszcza dalszą pielęgnację.

Wybór i przygotowanie gleby

Mieszankę gleby można stosować w sklepie, uniwersalnym, który zawiera wszystkie niezbędne substancje dla tej rośliny. Najważniejsze przy wyborze gleby jest pamiętać, że musi być luźna, neutralna i umożliwiać przepływ powietrza.

Niektórzy ogrodnicy wolą samodzielnie przygotować taką kompozycję, do której należy wymieszać ziemię ogrodową i czysty piasek w stosunku 2: 0,5. Dodatkowo zaleca się dodanie odrobiny węgla drzewnego i perlitu. Jak wybrać i przygotować glebę pod sadzonki

Ale nie można używać czarnej gleby, dodawać humusu i kompostu podczas uprawy portulaka.

Warunki siewu i technologia

Czas sadzenia zależy od warunków klimatycznych. Najczęściej nasiona wysiewa się pod koniec lutego i do 10 marca. W tym przypadku do początku czerwca portulaka zakwitnie wspaniale na miejscu.

Instrukcje:

 1. Wymieszaj drobne ziarna z piaskiem.
 2. Zrób rowki o głębokości 0,5 cm i wlej do nich mieszaninę.
 3. Posyp ziemią na wierzchu i lekko zwilż sadzonki butelką z rozpylaczem.

Inną opcją jest wysiew nasion bezpośrednio na śnieg. Ta opcja jest dość prosta:

 1. Na przygotowany kwietnik położyć śnieg w warstwie do 3 cm.
 2. Posyp nasiona portulaka na wierzchu cienką warstwą.
 3. Przykryj nasadzenia agrofibrą, gdy topi się śnieg.

Sadzenie nasion portulaka

Sadzenie tej kultury nasionami nie jest trudne. Ale jest kilka zasad, których należy przestrzegać:

 1. Mniej więcej na początku marca weź pojemnik na zejście, wypełnij go warstwą połamanej cegły, perlitu. Grubość warstwy – 3-5 cm Uzupełnić luźną i nie kwaśną glebą.
 2. Nasiona portulaka namoczyć w lekkim roztworze nadmanganianu potasu, pozostawić na pół godziny, następnie opłukać i wysuszyć.
 3. Zrób rowki w ziemi na głębokość nie większą niż 1 cm, wypełnij je nasionami zmieszanymi z czystym piaskiem.
 4. Pojemnik z ziarnami wysłać w ciepłe i jasne miejsce (temperatura powietrza min. +22 ° C), spryskać osiadłą wodą z rozpylacza, zamknąć pojemnik szkłem.
 5. Następnie nasadzenia podlewaj co trzy dni, usuwaj krople wody ze schronienia.

Pierwsze pędy powinny pojawić się za około 2-3 tygodnie.

Jaką głębokość sadzić

Kultura ta rozwija się powoli, dlatego wskazane jest, aby nie sadzić nasion zbyt głęboko – wystarczy je rozsypać na ziemi i lekko posypać ziemią. Niektórzy ogrodnicy mieszają ziarna z oczyszczonym piaskiem rzecznym, wykonują rowki o głębokości 0,2-0,5 cm i po prostu wlewają do niego mieszaninę.

Jak sadzić tabletki torfu Portulaka

Opcja sadzenia w tabletkach torfowych jest uważana za najbardziej udaną. Korzyści:

 • roślina otrzyma potrzebne jej składniki odżywcze;
 • dalszy proces sadzenia jest ułatwiony (wystarczy przenieść sadzonki z tabletkami do ich stałego zamieszkania).

Instrukcja jest prosta:

 1. Tabletki namoczyć w ciepłej wodzie, pozostawiając na co najmniej godzinę – powinny pęcznieć.
 2. Zrób małe wgłębienia, włóż do nich 1-2 nasiona.

Po około 3-4 tygodniach przeprowadza się zbiór, w którym w każdej tabletce pozostaje jedna najsilniejsza roślina.

Pielęgnacja sadzonek

Ponieważ ta kultura jest bezpretensjonalna dla warunków wzrostu, nie wymaga żadnych specjalnych działań od ogrodników. Niemniej jednak istnieje szereg środków, których należy przestrzegać, aby uzyskać mocne sadzonki, gotowe do dalszego przesadzania na otwarty teren.

Temperatura, wilgotność, oświetlenie

Ponieważ godziny dzienne są krótkie w lutym i marcu, a do normalnego rozwoju portulaka potrzebne jest światło słoneczne, będziesz musiał dodatkowo podświetlić sadzonki za pomocą fitolampów.

Najważniejsze jest to, aby sadzonki były wystawione na działanie światła przez co najmniej 15-16 godzin dziennie.

Inne ważne warunki:

 • temperatura powietrza nie powinna spaść poniżej +18 ° С;
 • poziom wilgotności jest średni, najważniejsze jest to, że pomieszczenie nie jest zbyt suche.

 

Podlewanie i karmienie

Młode sadzonki nie wymagają karmienia, ponieważ odpowiednio przygotowana mieszanka gleby zawiera wszystkie niezbędne substancje do wzrostu portulaka. Maksymalne, co można zrobić, to dodawanie popiołu drzewnego do gleby raz na 1-2 miesiące.

Jeśli mówimy o podlewaniu, to do tego lepiej jest użyć butelki z rozpylaczem lub wlać wodę do miski – w tym przypadku system korzeniowy otrzyma wodę bezpośrednio. Ciecz musi być czysta, w temperaturze pokojowej.

Zrywanie drzewek

Pierwszy zbiór przeprowadza się, gdy na sadzonkach pojawią się 2-3 prawdziwe liście. W tej chwili sadzonki są nadal dość słabe, więc musisz być tak ostrożny, jak to tylko możliwe. Dopuszcza się sadzenie portulaka w osobnych pojemnikach lub usuwanie najsłabszych okazów.

Bezpośrednio po przesadzeniu zaleca się dwukrotne nakładanie złożonych nawozów mineralnych lub azotowych na glebę w odstępie 2 tygodni.

A jeśli sadzonki Portulaki nie rosną?

Jeśli występują problemy ze wzrostem roślin, może to wskazywać na niewłaściwą pielęgnację. Poniższe działania mogą pomóc:

 • dodatkowe oświetlenie z fitolampami;
 • przeniesienie pojemnika w cieplejsze i jaśniejsze miejsce.

Cechy przesadzania sadzonek na otwarty teren

Sadzenie sadzonek na otwartym terenie w stałym miejscu to długo oczekiwany moment na uprawę portulaka z nasion w domu. Ale aby rośliny mogły normalnie przystosować się do nowego miejsca, a następnie pięknie kwitły, musisz znać pewne zasady i sztuczki dotyczące przesadzania.

Daty wyokrętowania

Czas sadzenia tej rośliny na otwartym terenie zależy od regionu uprawy:

 • W regionach południowych prace trwają w pierwszej dekadzie maja;
 • Syberia, Ural – nie wcześniej niż na początku czerwca;
 • Środkowy pas (w tym Moskwa i region Wołgi) – od połowy maja do początku czerwca.

Najważniejsze jest, aby wybrać czas, w którym minie zagrożenie nadejściem nocnych przymrozków, które zniszczą portulakę.

Hartowanie

Hartowanie jest ważnym działaniem, które wzmocni sadzonki, poprawi adaptację sadzonek oraz uodporni młode i delikatne uprawy na różne czynniki zewnętrzne.

Utwardzanie rozpoczyna się na kilka tygodni przed przesadzeniem na stałe.

Jest tu kilka ważnych punktów. Po pierwsze, praca jest wykonywana stopniowo. Po drugie, temperatura na zewnątrz powinna wynosić co najmniej + 15 ° С. W ciągu pierwszych 2-3 dni pojemniki z sadzonkami wyjmuje się na balkon lub na zewnątrz na 15-20 minut, po czym czas stopniowo wydłuża się.

Kolejna tajemnica: na początku wskazane jest wyeksponowanie sadzonek w cieniu, a dopiero potem stopniowo „przyzwyczajanie się” do światła słonecznego.

Wybór miejsca

Portulaka to roślina kochająca ciepło i słońce. Dlatego należy go sadzić na otwartym, słonecznym obszarze. Kolejny niuans – musisz unikać nizin, miejsc o nadmiernie wilgotnych glebach.

Najlepszą opcją jest wzniesione miejsce, gleba jest kamienista lub piaszczysta.

Ale wybór żyznych gleb do sadzenia nie jest tego wart. W takim przypadku zielona część portulaka zacznie się szybko rozwijać, a kwitnienie stanie się słabe.

Schemat sadzenia na otwartym terenie

Sadzenie sadzonek jest dość proste. Ale nadal wskazane jest przestrzeganie wzoru lądowania i podstawowych zasad:

 • 1-2 godziny przed sadzeniem należy podlać rośliny;
 • wykonać otwory do sadzenia w odległości co najmniej 15 cm od siebie, przy czym głębokość powinna być nieco większa niż wysokość pojemnika z sadzonkami;
 • zalać studnie dużą ilością ciepłej wody;
 • ostrożnie przesadzaj rośliny razem z glinianą grudką (metoda przenoszenia), starając się nie pogłębiać roślin;
 • wypełnić otwór ziemią, lekko ją zagęścić;
 • woda.

Ponadto lądowanie warto wykonać wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Pielęgnacja zewnętrzna

Portulaka to raczej bezpretensjonalna roślina do pielęgnacji, nie boi się suszy, nie wymaga składu gleby. Ale ta roślina nadal wymaga minimalnej pielęgnacji – w przeciwnym razie trudno jest uzyskać piękne kwitnienie, a same kwiaty będą się rozwijać powoli, często chorują.

Funkcje pielęgnacyjne:

 • w pierwszym tygodniu po posadzeniu na stanowisku zaleca się 2-3 krotne podlewanie portulaka dla lepszego przeżycia roślin;
 • następnie rośliny podlewa się pod korzeniem osiadłą i nie lodowatą wodą co 6-7 dni, aby gleba nie była zbyt podmokła, w przeciwnym razie system korzeniowy może gnić;
 • nawożenie uprawy po posadzeniu na otwartym terenie nie jest tego warte, w przeciwnym razie zielona część roślin stanie się zbyt gruba, ale kwiaty będą małe.

Szkodniki i choroby portulaka

Ta roślina jest odporna na większość chorób i szkodników. Niemniej jednak na portulaka mogą wpływać różne dolegliwości i owady. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak skutecznie sobie z nimi radzić, aby uratować rośliny.

Cechy walki:

 1. Czarne plamy na pędach i liściach są pierwszą oznaką rozwoju infekcji grzybiczej. Aby uratować kwiaty, zaleca się usunięcie dotkniętych części portulaka i potraktowanie pozostałych roślin siarczanem miedzi lub innymi roztworami na bazie miedzi. Najczęstszą przyczyną rozwoju takich dolegliwości jest nadmierne zawilgocenie gleby. Aby uniknąć infekcji, ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad opieki.
 2. Mszyce są głównym szkodnikiem portulaka. Szkodniki łatwo zauważyć: gromadzą się u podstawy liści, na pędach, tworząc ciemne skupiska. Najlepiej radzą sobie z nimi takie kompozycje jak „Ankara” czy „Agravertin”, inne insektycydy. Te same leki pomogą poradzić sobie z takim szkodnikiem, jak wciornastki. Głównym objawem jest pojawienie się srebrzystych plamek lub pasków na liściach.

Zasady pielęgnacji i uprawy w ogrodzie

Ta kultura jest dość kapryśna i wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Zarówno brak światła, jak i zwiększona wilgotność gleby mogą zahamować rozwój tej rośliny. Z tego powodu tak ważne jest ścisłe przestrzeganie wszystkich zasad opieki.

Nawadnianie

Portulaka wymaga umiarkowanego, ale częstego podlewania. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę warunki pogodowe – w czasie upałów kwiaty podlewane są częściej. Jeśli gleba nie ma czasu na całkowite wyschnięcie, wystarczy spryskać powierzchnię gleby w pobliżu każdego krzewu. Rośliny podlewamy średnio raz w tygodniu. Ta roślina lepiej znosi suszę niż podmokłość, co należy wziąć pod uwagę.

Nawóz

Dodatki dodaje się do gleby tylko w razie potrzeby, na przykład, gdy portulaka zaczęła blaknąć, jakość kwitnienia uległa pogorszeniu. Najlepiej wybierać złożone preparaty w postaci płynnej, ponieważ system korzeniowy lepiej je wchłania. Dla każdej rośliny – nie więcej niż 30 ml roztworu.

Ale nie należy używać materii organicznej, ponieważ takie nawozy prowadzą do szybkiego wzrostu zielonej masy portulaka.

Rozluźnienie, ściółkowanie

Przez pierwsze kilka tygodni po przesadzeniu na stałe ogrodnicy muszą regularnie poluzowywać glebę po podlewaniu lub deszczach. To nasyci glebę tlenem (jest potrzebny do normalnego rozwoju systemu korzeniowego), uniknie stagnacji wilgoci, która może znacznie uszkodzić portulaka. Kiedy roślina się zakorzeni, wystarczy poluzować glebę co 3-4 tygodnie.

Zaleca się również ściółkowanie klombu portulakiem. Ta procedura ma następujące zalety:

 • dłużej zatrzymuje wilgoć w glebie;
 • pozwala kontrolować chwasty, hamując ich wzrost.

Warstwa ściółki – do 6 cm Lepiej jako materiał wybrać słomę lub trociny.

Szczypanie, szczypanie, przycinanie

Jeśli nie będziesz monitorować stanu nasadzeń, portulaka szybko rozprzestrzeni się po terenie, stając się chwastem. Przycinaj roślinę latem, usuwając uszkodzone lub wysuszone pędy. Aby nadać krzakom zaokrąglony kształt, odcina się również łodygi rosnące na boki.

Portulaka również wymaga uszczypnięcia. W takim przypadku praca jest wykonywana natychmiast po kwitnieniu pąków, co pozwoli uniknąć pojawienia się nasion.

Zimowanie

Portulaka to roślina jednoroczna. Dlatego nie wymaga żadnych prac przygotowawczych do zimowania. Kiedy plon zmienia kolor na żółty, jest po prostu usuwany z łóżek i niszczony wraz z innymi resztkami roślin.

Są ogrodnicy, którzy używają uprawy do przygotowania nawozu organicznego. Ale nie należy tego robić – nasiona mogą pozostać w resztkach kwiatów, co grozi dalszym niekontrolowanym wzrostem portulaka w przyszłym roku.

Portulaka to popularna roślina do ozdabiania różnych elementów witryny, klombów.

Dbanie o tę uprawę jest dość proste, ale istnieje kilka niuansów, które należy wziąć pod uwagę podczas uprawy. Jeśli zrobisz to poprawnie, portulaka będzie przyciągać jasne kwitnienie przez długi czas.

Aleksandra

Edytor serwisu