Uprawa lilii, Rodzaje i ich cechy, Jak sadzić, podlewać

Uprawa lilii, Rodzaje i ich cechy, Jak sadzić, podlewać

Lilie są uważane za symbol czystości i szlachetności. Te kwiaty ozdobią każde podwórko. Co więcej, nie są zbyt kapryśne, aby się nimi opiekować, a nawet początkujący ogrodnik poradzi sobie z ich uprawą.

W artykule rozważymy tajniki ich sadzenia, podlewania i nawożenia, a także porozmawiamy o tym, jakie rodzaje tych kwiatów istnieją.

Jak prawidłowo sadzić

Lilie można sadzić wiosną lub jesienią. Wiosną warto poczekać na pierwszą odwilż i jak tylko śnieg się roztopi, posadzić cebulki. Dzięki temu nawet późne kwiaty wyrosną na tyle, aby zakwitły w pierwszym roku.

Miejsce lądowania należy wybrać wcześniej. Lepiej sadzić kwiaty na wzgórzu, gdzie wilgoć nie będzie się gromadzić podczas ulewnych deszczy. Wiele odmian nie jest zbyt kochających wodę i zniknie z ciągłego przebywania w wilgotnym środowisku.

Nie wybieraj też zbyt otwartego obszaru, który latem będzie jasno oświetlony przez słońce. Kwiaty mogą zniknąć z suszy. Istnieje niebezpieczeństwo, że słońce wypali dziurę w kwiatku lub płatku, jeśli dostanie się na niego wilgoć.

Mimo to do kwiatu powinna docierać umiarkowana ilość światła słonecznego, dlatego nie należy wybierać obszarów gęsto obsadzonych wyższymi roślinami ze wszystkich stron. Idealnie, jeśli po jednej stronie lilii jest cień, a po drugiej światło słoneczne będzie wpadać swobodnie.

Po udanym wyborze miejsca można przystąpić do przygotowania dołków. Proces ten w dużej mierze zależy od rodzaju gleby w Twojej okolicy. Tak więc lilie nie rosną dobrze w kwaśnym środowisku. Aby zneutralizować kwasowość, dno studni można przysypać piaskiem (warstwą około 5 cm).

W przeciwnym razie cebulki można sadzić bezpośrednio na otwartym terenie. Aby to zrobić, korzenie są starannie wyprostowane, aby ich nie złamać. Następnie żarówka jest całkowicie pokryta ziemią, lekko ubijając glebę.

Ostatnim procesem sadzenia jest obfite podlewanie. Lepiej oznaczyć miejsce sadzenia kwiatu specjalną etykietą, ponieważ zanim pojawią się pierwsze pędy, może nadal wymagać podlewania i pielęgnacji.

Miejsce lądowania można również oznaczyć za pomocą plastikowej butelki o pojemności 1,5-2 litra. Zdejmij z niego pokrywkę, wytnij spód i zakryj otwór zasypany ziemią. Butelka ochroni roślinę przed przypadkowymi uszkodzeniami mechanicznymi, dopóki nie stanie się wystarczająco silna.

Ważne jest, aby system korzeniowy lilii bardzo szybko wysychał na świeżym powietrzu. Istnieje ryzyko, że jeśli cebulki nie będą chronione podczas przygotowywania dołka, zginą. Dlatego zaleca się najpierw owinąć korzenie serwetką nasączoną wodą.

Rosnące lilie

Jeśli lilie są jeszcze wystarczająco zimne podczas sadzenia, możesz je przykryć trocinami, ściółką lub korą. Lepiej to zrobić również wtedy, gdy kwiaty muszą zimować. Wieloletnie lilie mogą spędzać każdą zimę na dworze, ponieważ większość odmian tych kwiatów jest bardziej wrażliwa na nadmierne nasłonecznienie i suszę niż mróz.

Niektórzy ogrodnicy twierdzą nawet, że ich lilie zimują spokojnie bez schronienia. Zwłaszcza, gdy zimy nie są zbyt ostre. Jedynymi wyjątkami są bardziej kapryśne odmiany rurkowe i orientalne.

Wiosną, po stopieniu się śniegu, bardzo ważne jest, aby usunąć schronienie z kwiatów, zanim zaczną kiełkować. W przeciwnym razie pędy okażą się zbyt delikatne i wrażliwe na światło słoneczne.

Jeśli kiełki zostaną spalone, możesz nie spodziewać się kwitnienia w tym roku. Ale żarówka pozostanie nienaruszona, więc nie powinieneś jej wykopywać.

Nawóz

Podczas kiełkowania lilie można nawozić humusem lub, jeśli gleba jest sucha, podlewać wodą zmieszaną z humusem. Również glebę pod lilie można nawozić popiołem, ale niezbyt obficie. Na metr kwadratowy zużywa się średnio 50 gramów popiołu. Opatrunek górny należy wykonać w czasie, gdy kwiaty już wyblakły lub jeszcze nie zakwitły. Wystarczy to zrobić 2 razy w roku.

Jak dbać o

Łóżko ogrodowe z kwiatami można delikatnie poluzować motyką. Należy to zrobić, gdy wszystkie pędy wyrosną i urosną wystarczająco silne, ponieważ jeśli przypadkowo zaczepisz pęd, który ma wyrosnąć z ziemi, możesz go zranić.

Pamiętaj, że kwiaty nie kiełkują jednocześnie. Jako pierwsze kiełkują duże cebule, a małe cebule potrzebują więcej czasu, aby wzeszło.

Istnieje sekret, jak sprawić, by kwiaty wyglądały na większe w perspektywie. Musimy je zebrać. Pomoże to w lepszym rozwoju systemu korzeniowego.

Podlewanie

W suche dni lilie wymagają częstego podlewania. Musisz delikatnie wlać wodę u samego korzenia. Wilgoć na kwiatku może działać jak soczewka między delikatnymi płatkami a promieniami słonecznymi.

Oparzenia sprawią, że roślina będzie wyglądać nieatrakcyjnie, a nawet może doprowadzić do jej śmierci. A obecność wilgoci na liściach w pochmurne dni stwarza dobre warunki do rozwoju grzyba.Jeśli dużo pada, nie trzeba podlewać lilii.

Aby jednak gleba była dłużej wilgotna, a jednocześnie zmniejszać stężenie wilgoci bezpośrednio przy liściach, zaleca się poluzowanie klombu. Jednocześnie pomoże pozbyć się chwastów i sprawi, że Twój ogród będzie wizualnie uporządkowany.

Aby zapobiec chwastom, ogród można ściółkować sianem, słomą lub trocinami. Ale zalety ściółki to nie tylko to. Z biegiem czasu rozkłada się i zaczyna służyć jako organiczny składnik odżywczy dla gleby.

Ponadto humus to dogodne siedlisko dla biegaczy, które odstraszą od Twoich kwiatów szkodniki – chrząszcze i drutowce. Lepiej zacząć ściółkowanie w ciepłą wiosnę, kiedy wszystkie pędy wykiełkują i stają się silniejsze.

Dodaj ściółkę w razie potrzeby przez całe lato i ciepłą jesień. Kiedy kwiaty zaczną kwitnąć, w razie potrzeby należy je związać. Rośliny o cienkiej i długiej łodydze, która może uginać się pod ciężarem kwiatu, potrzebują podwiązki.

W odległości 5-10 centymetrów od kwiatu należy przykleić dość wysoki i mocny kij i ostrożnie przywiązać go do łodygi koloru wstążką lub liną. Pamiętaj, że jeśli przyłożysz patyk zbyt blisko rośliny, bulwa może zostać uszkodzona, co może doprowadzić do obumarcia kwiatu.

Przy suchej pogodzie krzewy można obficie podlewać przed kwitnieniem. Dzięki temu kwiaty staną się duże i piękne.

Osobliwości

Ogrodnicy nie zalecają odcinania kwitnącej lilii. Kwiaty pomagają cebulce rosnąć silniejszą i bardziej rozwijać system korzeniowy. Dzięki temu roślina będzie w stanie wyprodukować więcej dużych kwiatów w przyszłym roku.

Jeśli naprawdę chcesz zerwać kwiat, oderwij go. Podczas cięcia łodygi nożem lub innym ostrym przedmiotem łatwo jest wprowadzić wirusa do rośliny. Delikatne łodygi lilii łatwo się łamią, więc nie ma potrzeby cięcia.

I pamiętaj, że im większą łodygę zostawisz, tym lepiej dla cebulki. Jeśli kwiat wyblakł, zerwij go, nie uszkadzając łodygi.

Po pierwsze, poprawi estetyczny wygląd Twojego ogrodu. Po drugie, nie wydając więcej energii na wyblakły kwiat, roślina uruchomi nowy. W okresie kwitnienia lilie praktycznie nie wymagają opieki.

Najważniejsze jest okresowe odchwaszczanie klombu z chwastów. Poluzowanie gleby nie zaszkodzi. Jesienią, gdy kwiaty całkowicie wyblakną, możesz je rozpędzić, aby przygotować się do zimowania.

Nie ma potrzeby przesadzania roślin, świetnie czują się stale w jednym miejscu. Nie warto odcinać łodyg i więdnących liści. Kiedy wyschną, uwolnią składniki odżywcze do cebulki.

W końcu natura wszystko przewidziała. Zaleca się usuwanie zeszłorocznych pędów lilii na wiosnę. Jeśli obawiasz się, że Twoja rabata z przekwitającymi kwiatami nie będzie wyglądać zbyt estetycznie, posadź lilie z wysoką trawą ozdobną lub inne rośliny, które nie tracą pięknego wyglądu aż do samego mrozu.

Nie trzeba specjalnie przygotowywać lilii na zimę. Śnieg może być dla nich naturalnym schronieniem, pod którym dobrze zimują. Ale jeśli zima nadchodzi z niewielkim śniegiem, możesz przykryć kwiaty liśćmi, słomą lub trocinami.

Większość niebezpieczeństw czyha na krzaki wczesną wiosną. Po pierwsze, mogą zostać zalane topniejącym śniegiem i zgnilizną. Aby temu zapobiec, konieczne jest sadzenie kwiatów na wzgórzu.

Po drugie, myszy mogą czerpać zyski z cebulek kwiatowych, jeśli je posiadasz. Ponieważ właśnie w tym czasie gryzonie doświadczają niedoborów pokarmowych.

Jak tylko mróz całkowicie opadnie, nie zapomnij usunąć schronienia z lilii, aby mogły rosnąć silniejsze, zanim pojawi się palące słońce. Następnie pielęgnację kwiatów należy przeprowadzić w taki sam sposób, jak w zeszłym roku.

Gatunki lilii

Lilie są uważane za najszlachetniejsze kwiaty. Były używane na herbach wielu rodów szlacheckich i królewskich oraz oczywiście zdobiły najbogatsze ogrody średniowiecznej Europy.

Mniej więcej w tym czasie hodowcy zaczęli opracowywać nowe odmiany roślin. A teraz jest ich tak wiele, że każdy ogrodnik może wybrać coś według własnego gustu, biorąc pod uwagę warunki, w których będzie uprawiał kwiaty.

Tak więc dzisiaj istnieją lilie we wszystkich możliwych kolorach, z wyjątkiem odcieni niebieskiego i niebieskiego. Najpopularniejsze odmiany to mieszańce azjatyckie, orientalne, tubularne, amerykańskie i LA. Rozważmy każdy z nich osobno.

Azjatycka

Uprawa lilii, Rodzaje i ich cechy, Jak sadzić, podlewać

Te hybrydy są najbardziej bezpretensjonalne ze wszystkich typów. Są odporne na wszelkie warunki pogodowe, dobrze zimują i nie potrzebują schronienia. Wysokość krzewu wynosi od 20 cm do 1 metra. Kwiaty z reguły nie są zbyt duże (około 15 cm), ale występują w szerokiej gamie kolorów.

Mają łagodny, ale przyjemny zapach. Istnieją zarówno wczesne, jak i późne odmiany. Najpopularniejsze typy to Tango i Brashmark .

Tango

Uprawa lilii, Rodzaje i ich cechy, Jak sadzić, podlewaćUprawa lilii, Rodzaje i ich cechy, Jak sadzić, podlewać

Odmiany Tango wyróżniają się ciemnieniem bliżej rdzenia kwiatu, czego efekt uzyskuje się za pomocą jasnych, blisko rozmieszczonych plam. Końcówki pozostają lekkie. Na jednej łodydze może wyrosnąć od 1 do 4 kwiatów.

Brashmark

Uprawa lilii, Rodzaje i ich cechy, Jak sadzić, podlewać

Brashmark wyróżniają się ciemnymi plamami w kształcie rombu, powtarzającymi kształt płatków. Inną nazwą odmiany są malowane lilie. Wyróżnia je światłolubność.

orientalny

Uprawa lilii, Rodzaje i ich cechy, Jak sadzić, podlewać

Odmiany te wyróżniają się wyraźnym zapachem i dużym rozmiarem w porównaniu z odmianami azjatyckimi (do 31 cm). Ale są też bardziej kapryśne w uprawie: potrzebują obowiązkowego schronienia na zimę i sadzenia w specjalnej glinianej mieszance z dodatkiem torfu, piasku i ściółki iglastej.

Musisz sadzić cebulki w odległości 30-40 cm od siebie, ponieważ krzewy rosną duże. Cebule lepiej sadzić wiosną po mrozach. Zwróć uwagę, że są mocne.

Dobrze jest też, jeśli bulwa ma kiełki, ale wtedy lepiej posadzić ją od razu w przygotowanej glebie. Zimą kwiaty można sadzić w doniczkach i przechowywać w temperaturze pokojowej, a wiosną przesadzać do otwartej gleby.

Po pierwszym posadzeniu cebulki nie będą wymagały przesadzania przez 4-5 lat. A może więcej, trzeba indywidualnie przyjrzeć się, jak obficie i pięknie kwitnie kwiat.

Przez pierwsze 2-3 lata w żyznej glebie nie potrzebują karmienia, mieszańce orientalne są bardziej podatne na choroby niż inne gatunki.

Ale hodowcy aktywnie nad tym pracują, więc ogrodnicy zalecają wybór najnowszych odmian do sadzenia.

Rurowy

Uprawa lilii, Rodzaje i ich cechy, Jak sadzić, podlewać

Te odmiany są jednymi z najbardziej niezwykłych. Osiągają prawie 2 metry wysokości i potrzebują podwiązki. Kwiaty są wydłużone, ich płatki nie otwierają się całkowicie, jak u innych gatunków.

Dzięki tej właściwości gatunek otrzymał swoją nazwę. Długość jednego kwiatka do 18 cm, zapach jest silnie zaznaczony. Pomimo tego, że lilie rurkowe pochodzą z hybryd azjatyckich, wymagają niespokojnej opieki.

Lepiej sadzić takie kwiaty jako doświadczony ogrodnik z doświadczeniem w uprawie lilii, które są łatwiejsze w pielęgnacji. Najlepiej poczują się posadzone na otwartej przestrzeni przy ścianie.

Tak więc z jednej strony będą chronione cieniem, a z drugiej swobodnie oświetlone słońcem. W warunkach naturalnych takie kwiaty rosną w górach, dlatego dobrym rozwiązaniem jest również posadzenie ich na zjeżdżalni alpejskiej na podwórku.

Ale nie można ich sadzić wyższymi roślinami.Gleba nie powinna zawierać dużej ilości torfu, ponieważ ma właściwość zatrzymywania wilgoci przez długi czas. Jak wszystkie lilie, również nie lubią gleb kwaśnych.

Rośliny te nie są bardzo higrofilne, a nawet w suche lata nie trzeba ich podlewać częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Nie tolerują też kontaktu ze śniegiem, dlatego na zimę pokrywają je popiołem i przykrywają wodoodpornym materiałem. Do tych celów odpowiedni jest polietylen budowlany o grubości centymetra lub większej.

amerykański

Uprawa lilii, Rodzaje i ich cechy, Jak sadzić, podlewać

Różnią się płatkami wygiętymi na zewnątrz i wyglądają bardzo nietypowo. Ale jest to kolejna odmiana, do uprawy której lepiej nie podejmować początkującego ogrodnika. Długość łodygi sięga 2 metrów.

Kwiaty są w większości skierowane w dół i zwisają z łodygi, a ich cebulki nie tolerują przesadzania i mogą nie przetrwać, jeśli nie zostaną o nie zadbane. Dlatego te piękne rośliny nie są zbyt powszechne w rosyjskich ogrodach.

La hybrydy

Uprawa lilii, Rodzaje i ich cechy, Jak sadzić, podlewać

Są to miniaturowe krzewy lilii, charakteryzujące się bezpretensjonalnością. Na jednej łodydze może wyrosnąć kilka pąków. Jeśli posadzisz krzewy blisko siebie, przez cały okres kwitnienia całe klomby będą usiane zadbanymi miniaturowymi kwiatami, co daje piękny efekt dekoracyjny.

Są ich setki, mają różnorodne kształty i kolory. To właśnie z hybrydami la doświadczeni ogrodnicy zalecają rozpoczęcie znajomości sztuki hodowli lilii.

Cebule można sadzić na zewnątrz w kwietniu lub październiku. W takim przypadku gleba musi mieć temperaturę co najmniej 15 stopni. Mimo to rośliny są odporne. Jeśli w Twojej okolicy panują śnieżne zimy, nie musisz niczym zakrywać krzaków.

Ale jeśli pierwsze przymrozki pojawią się przed pojawieniem się śniegu, cebulki mogą zamarznąć, więc lepiej zachować ostrożność. Alternatywnie na zimę takie lilie można wykopać i umieścić w suchym, ciepłym pomieszczeniu. Spokojnie znoszą przeszczep.

Aleksandra
Edytor serwisu