Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

W każdym wydarzeniu ogrodniczym ważną rolę odgrywa odpowiedni czas na zabieg, ponieważ od tego w dużej mierze zależy sukces całego biznesu. Dotyczy to zwłaszcza uprawy sadzonek z nasion w domu. Ponieważ jeśli zrobisz to zbyt wcześnie, rośliny nie będą gotowe do czasu, gdy zostaną posadzone na otwartym terenie, a jeśli zasiejesz zbyt późno, sadzonki mogą wyrosnąć, rozciągnąć się.

Przy okazji możesz wybrać najbardziej odpowiednie daty za pomocą Kalendarza Księżycowego: 

 • Korzystne dni na zabieg:
  • w styczniu: 1, 2, 10, 11, 15, 16, 19, 20, 27, 29;
  • w lutym: 17, 18, 22, 23, 24;
  • w marcu: 1, 3, 4, 20, 21, 29, 30;
  • w kwietniu: 9, 10, 15, 16, 17.
 • Najbardziej nieodpowiednie dni na wydarzenie: 
  • w styczniu: 12, 21, 22, 28;
  • w lutym: 11, 27;
  • w marcu: 12, 28;
  • w kwietniu: 11, 26.

Instrukcje krok po kroku dotyczące sadzenia nasion Gaillardia do sadzonek

Co jest potrzebne, aby uzyskać dobre, silne i silne sadzonki Gaillardia, które doskonale zniosą najpierw zbieranie, a następnie sadzenie w otwartym terenie i normalnie kwitną? Początkowo należy podejść do sprawy z odpowiedzialnością i zwrócić uwagę na wybór pojemności, materiału do sadzenia, przygotować mieszankę gleby i pojemnik oraz, oczywiście, prawidłowo posadzić nasiona w ziemi.

Wybór pojemności

Możesz zasiać nasiona Gaillardia na sadzonki we wspólnym pojemniku , na przykład drewnianym lub plastikowym pudełku, jakiejś misce, a następnie zanurkować. W tej klasie mistrzowskiej zostanie użyty pojemnik na żywność:

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

A także można sadzić  w pojedynczych pojemnikach – plastikowych kasetach, kubkach, tabletkach torfowych, doniczkach. Jeśli początkowo wybierzesz pojemniki wolumetryczne, możesz hodować sadzonki w domu i bez zbierania.

Selekcja i przygotowanie nasion

Wybierając jakiekolwiek nasiona roślin kwiatowych i warzywnych, zalecenie jest standardowe – wybieraj wyłącznie wysokiej jakości materiał do sadzenia, który można kupić w zaufanym i niezawodnym sklepie oraz od producenta, który produkuje dobre towary i cieszy się pozytywną opinią.

Rada! Przed sadzeniem sadzonek możesz przetworzyć nasiona Gaillardia, aby uzyskać lepsze kiełkowanie. Jako preparat można je namoczyć w stymulatorze wzrostu np. Epin-Extra, Energen, Zircon, HB-101. Instrukcje dotyczące przygotowania pomogą prawidłowo przygotować roztwór i przeprowadzić procedurę.

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

Przygotowanie gleby

Nie ma specjalnych preferencji ani ścisłych ograniczeń w zakresie gruntów pod uprawę sadzonek Gaillardia. Wystarczy, że gleba jest lekka, luźna, średnio żyzna, obojętna.

Kulturę można sadzić w uniwersalnej glebie pod sadzonki kwiatowe . Zaleca się jednak wcześniejsze dokładne wymieszanie go z czystym piaskiem rzecznym (2 części gleby na 0,5 części piasku). Poprawi to strukturę ziemi.

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

Rada! Nie dodawaj do mieszanki gleby składników organicznych – kompostu, próchnicy, odchodów. Ta kultura tego nie lubi.

Możesz również przygotować glebę do siewu własnymi rękami, w tym celu wymieszaj w domu następujące składniki:

 1. torf (1 część);
 2. ziemia z ogrodu (2 części);
 3. piasek (0,5 części).

Siew bezpośredni

Teraz przechodzimy do głównego wydarzenia – bezpośredniego lądowania. Jeśli wykonałeś wszystkie opisane powyżej kroki, możesz bezpiecznie zabrać się do pracy. Poniższa klasa mistrzowska ze zdjęciami krok po kroku ilustrującym cały proces pomoże prawidłowo zasiać nasiona rocznej lub wieloletniej Gaillardia.

Krok 1: Zadbaj o drenaż. 

Dotyczy to zarówno materiału drenażowego, jak i otworów. Jeśli wybrałeś pojemnik, w którym nie ma otworów, musisz je wykonać, na przykład za pomocą gwoździa, nożyczek lub lutownicy. Ale uważaj, aby się nie zranić!

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

Teraz na dno pojemnika należy umieścić drenaż , na przykład kamyki, połamaną cegłę, skorupki jaj, keramzyt, perlit (pokazane na zdjęciu tuż poniżej). Optymalna warstwa półtora centymetra.

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

Krok 2: Napełnij pojemnik ziemią. 

Podczas napełniania pojemników staraj się robić to równomiernie, aby nie było pustych przestrzeni i nierówności. Pozostaw niewielką odległość (dwa do trzech centymetrów) od krawędzi.

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

Następnie zaleca się nieznaczne wyrównanie podłoża.

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

Krok 3: Zwilż mieszankę doniczkową.

Na tym etapie można to zrobić za pomocą butelki z rozpylaczem lub strzykawki.

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

Krok 4: Zasiej Gaillardię. 

Aby to zrobić, rozłóż nasiona na powierzchni, przybliżona odległość między nasionami wynosi 2 centymetry.

Jak widać na zdjęciu, nasiona tej kultury są średniej wielkości.

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

Dlatego wygodnie jest siać je ręcznie.

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

Ale możesz też użyć pęsety.

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

Ważny! W przypadku tej uprawy możliwy jest tylko siew powierzchniowy. Nie trzeba pogłębiać, przykrywać nasion ziemią lub piaskiem.

Sadzenie w kubkach lub kasetach odbywa się dokładnie w ten sam sposób, tylko zaleca się sadzenie jednego nasiona w jednym pojemniku:

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

Krok 5: Wciśnij nasiona do gleby.

Ale nie przesadzaj, musisz bardzo lekko wcisnąć.

Możesz to zrobić ręką.

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

Albo łyżka.

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

Krok 6: Przykryj pojemnik szkłem, plastikiem lub pokrywką. 

To działanie jest niezbędne do stworzenia szklarni, która utrzyma optymalne ciepło i wilgotność do kiełkowania nasion.

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

Przy okazji! Jeśli wybierzesz pojemnik na żywność lub pojemnik w sklepie ogrodniczym do uprawy sadzonek, które są sprzedawane z pokrywką, uprości to zadanie tworzenia szklarni.

Krok 7: Oznacz pojemnik jakoś. 

Na przykład możesz przykleić kawałek papieru i podpisać długopisem, napisać markerem na samym pojemniku, dołączyć paczkę nasion, dołączyć naklejkę (jak na zdjęciu).

 

Mała sztuczka! Oprócz nazwy uprawy zaleca się wpisać również datę siewu, konkretną odmianę.

Zasady i wskazówki dotyczące pielęgnacji sadzonek Gaillardia 

Niestety nie można uprawiać w domu sadzonek o normalnej jakości bez odpowiedniej pielęgnacji i dotyczy to wszystkich upraw warzywnych i kwiatowych. Jeśli w otwartym terenie z kwiatem nie możesz pielęgnować, to na etapie uprawy sadzonek musisz zapewnić opiekę i normalne warunki – wilgotność, oświetlenie, temperaturę.

Przy okazji!  Pierwsze pędy pojawiają się około 12-15 dni po posadzeniu.

Zaleca się pielęgnację sadzonek rocznej lub wieloletniej Gaillardia zgodnie z następującymi zasadami: 

 1.  Natychmiast po siewie zapewnić temperaturę 21-24 stopni ciepła (t jest optymalny do kiełkowania). Po pojawieniu się sadzonek zmienia się reżim temperaturowy – + 18-20 ° C w ciągu dnia i + 16-18 ° C w nocy.
 2. Miniszklarnia musi istnieć przed pojawieniem się pędów, a następnie jest trwale usuwana. Nie zapomnij przewietrzyć pojemnika, aby uniknąć zalania wodą i pojawienia się grzybów, w tym celu wystarczy codziennie usuwać materiał pokrywający na 15-25 minut.
 3. Roślina nie lubi nadmiernej wilgoci, więc bądź ostrożny w tej kwestii:
  • Przed kiełkowaniem nasion woda powinna pochodzić z butelki z rozpylaczem, utrzymując umiarkowaną wilgotność gleby.
  • Po wykiełkowaniu sadzonek podlewanie zmniejsza się, ale utrzymuje się również lekka wilgotność.
  • Na wszystkich etapach rozwoju sadzonek można używać wyłącznie osiadłej, czystej, miękkiej wody o temperaturze pokojowej. Zdecydowanie nie zaleca się nalewania wody bezpośrednio z kranu.
 4. Po wykiełkowaniu przenieś sadzonki na najbardziej słoneczny (najlepiej południowy), chłodny parapet.
 5. Oświetlenie jest jednym z najważniejszych aspektów pielęgnacji sadzonek Gaillardia. Normalny rozwój wymaga co najmniej 12-14 godzin światła dziennego, ale najlepiej 16 godzin, dlatego konieczne jest uzupełnienie oświetlenia roślin fitolampami.

Optymalny termin sadzenia sadzonek Gaillardia

Regulamin zbioru sadzonek Gaillardia 

Pick to przeszczep do większego pojemnika w celu zwiększenia obszaru karmienia. Procedura jest niezbędna do rozwoju systemu korzeniowego sadzonek, a także zapobiega przeplataniu się korzeni we wspólnym pojemniku, co może powodować problemy podczas sadzenia na otwartym terenie.

Możesz sadzić w tym samym podłożu, zaleca się stosowanie pojedynczych pojemników – kubków, kaset, ich objętość wynosi co najmniej 100 ml. Podczas przesadzania do wspólnego pudełka konieczne jest zachowanie odległości między roślinami – 7-8 centymetrów.

Rada! Odpowiedni termin zbioru Gaillardia przypada na okres, w którym sadzonki wyrosną dwa lub trzy prawdziwe, dobrze rozwinięte liście . Nie odkładaj procedury, aby rośliny nie stały się ciasne i niewygodne w starym miejscu, w przeciwnym razie spowolni to rozwój.

Zaleca się prawidłowe nurkowanie sadzonek Gaillardia w domu zgodnie z następującymi zasadami:

 1. Pierwszym krokiem jest przygotowanie sadzonek, czyli wody (najlepiej za dwie godziny). Woda zmiękczy glebę i pozwoli usunąć rośliny bez uszkadzania korzeni.
 2. Następnie należy napełnić nowe pojemniki przygotowaną ziemią, a także nie zapomnieć o ułożeniu na dnie materiału drenażowego.
 3. Zrób dziurę w środku pojemnika, na przykład ołówkiem, palcem. Jeśli sadzisz we wspólnym pudełku, wykonaj otwory w odstępach 7-8 cm.
 4. Podnieś sadzonkę za pomocą wygodnego dla Ciebie narzędzia, na przykład plastikowego widelca, drewnianego patyka. Należy to robić ostrożnie, nie uszkadzając korzeni, a otrząsanie z nich ziemi nie jest konieczne!
 5. Przenieś roślinę do dołka, system korzeniowy powinien być luźny w dołku. Podczas zbioru nie można zakryć punktu wzrostu, może to zniszczyć roślinę.
 6. Delikatnie wypełnić otwór i lekko zagęścić podłoże wokół. Następnie wykonaj ostatnie podlewanie. Jeśli gleba dotknie punktu wzrostu, należy ją bardzo dokładnie spłukać strumieniem wody.

Pielęgnacja sadzonek Gaillardia po zbiorze jest w zasadzie taka sama jak przed zabiegiem. Jest jednak kilka niuansów i sztuczek, które powinieneś znać:

 • Przez pierwsze kilka dni rośliny są szczególnie wrażliwe, dlatego należy je chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Umieść je w takim miejscu, aby otrzymywały tylko rozproszone światło.
 • Po całkowitym ukorzenieniu i adaptacji, która nastąpi za około 14 dni, zaleca się dokarmiać rośliny dowolnym złożonym nawozem mineralnym dla sadzonek.
 • Przed sadzeniem w gruncie, przez 2 tygodnie, należy stwardnieć, co przygotuje rośliny do zmieniających się warunków. Na początku wystarczy otworzyć okno, a następnie wynieść je na zewnątrz lub na balkon, zaczynając od 20 minut, zwiększając codziennie czas.
Jeśli kochasz jasne, słoneczne, bezpretensjonalne rośliny w swoim ogrodzie, Gaillardia jest idealna do uprawy w ogrodzie kwiatowym. Sam proces sadzenia nasion i pielęgnacji sadzonek tej kultury nie wymaga zbytniej uwagi i kosztów. Jeśli zrobisz to poprawnie, możesz z łatwością wyhodować silne i silne rośliny jednoroczne lub byliny, które zachwycą Cię swoim ciekawym i wesołym kwitnieniem.
Aleksandra
Edytor serwisu