GELEN – opis kwiatów, ich odmiany i rodzaje, sadzenie i pielęgnacja

Helenium to popularna roślina należąca do rodziny Astrov. Miejsce narodzin kultury to Ameryka Północna i Wschodnia. W tym regionie jest to pospolita roślina ogrodowa. Jest to piękny ozdobny kwiat, który ma wiele odmian. Dlatego rozpowszechnił się na całym świecie. Ponadto sadzenie i pielęgnacja kwiatu nie powoduje żadnych szczególnych trudności.

Funkcje Gelenium

Roślina posiada pędy zielne dorastające do 80-170 cm, w górnej części łodygi odgałęzione. Ozdobione są ciemnozielonymi liśćmi na całej długości. Mają wydłużony lub lancetowaty kształt i osiągają długość 3-7 cm.

Nawet w wieloletnich helenium część nadziemna wraz z systemem korzeniowym co roku obumiera. W strukturze starych korzeni zachowują tylko pąki wzrostu. W przyszłym roku z tych fragmentów wyrośnie bujny kwiat.

Czas kwitnienia jest inny – wszystko zależy od odmiany. Istnieją gatunki wczesne i późne. Większość żeleni kwitnie od lipca do września. W tym czasie uzupełniają je piękne kwiatostany w formie koszyczka, otoczone falistymi przylistkami. Mogą mieć różne odcienie – czerwony, różowy, fioletowy, żółty. W centrum znajdują się kwiaty trzciny i rurki.

Po zakończeniu kwitnienia pojawiają się owoce. Są to niełupki z przewiewnym grzebieniem – papusem.

Rodzaje i odmiany helenium

W sumie występuje ponad 30 gatunków roślin. Ale na poletkach uprawia się maksymalnie 5. Każda z upraw ma określone cechy.

Bigelov (bigelovii)

Jest to najmniej popularna kultura pochodząca z zachodniej części Ameryki Północnej. Charakteryzuje się prostymi łodygami osiągającymi wysokość 80 cm, liście lancetowate.

Kwiatostany osiągają 6 cm średnicy, w środku kwiaty rurkowate. Są koloru brązowego. Kwiaty trzciny są żółte. Kultura kwitnie w czerwcu i lipcu.

Wiosna (vernalis)

Gelenium charakteryzuje się prostymi łodygami osiągającymi 1 m wysokości. Ma solidne lancetowate liście. Kwiatostany osiągają 7 cm średnicy. Kwiaty trzciny są koloru pomarańczowego, kwiaty rurkowe są brązowe. Krzew kwitnie 1 miesiąc. Pierwsze kwiatostany pojawiają się w połowie maja.

Obręcze (hoopesii)

Krzew dorastający do 90 cm, charakteryzuje się całymi lancetowatymi liśćmi o szaro-zielonym kolorze. Kultura jest ozdobiona długimi łodygami. Ten rodzaj helenium ma pojedyncze kwiaty. Charakteryzują się żółtym odcieniem. Kwiatostany osiągają 8-9 cm średnicy, pojawiają się w czerwcu i lipcu.

Jesień (autumnale)

Jest to najpopularniejsza odmiana, z której pochodzi wiele odmian gelenium. Gatunek ten charakteryzuje się wysokimi krzewami dochodzącymi do 160 cm, liście małe i postrzępione.

Koszyczki dorastają do 3-5 cm i tworzą kwiatostany corymbose. Kwiaty rurkowe mają ciemny odcień, a kwiaty trzciny są żółte lub czerwone. Krzew kwitnie od lipca do września.

Hybryda (hybridum)

Jest to złożona kategoria obejmująca kultury o nieznanym pochodzeniu. Ale oryginalnym gatunkiem wszystkich przedstawicieli tej kategorii jest helenium jesienne.

Do najpopularniejszych odmian upraw hybrydowych należą:

  1. Bandera. Kultura osiąga wysokość 120 cm, koszyczki mają średnicę 4,5 cm, kwiaty języczkowate są czerwone z brązowym odcieniem. Na brzegach są żółtawe, ale w środku przeważa czerwony pigment. Kwiaty rurkowe są koloru żółto-brązowego. Kwitnienie rozpoczyna się w sierpniu i trwa 1,5 miesiąca.
  2. Gelenium Rubintswerg. Jest to popularna roślina uprawna, która jest gęstym krzewem osiągającym 65 cm wysokości. Charakteryzuje się rubinowymi koszyczkami. Ten helenium kwitnie pod koniec lipca.
  3. Piękno Moerheim. To jedna z najpopularniejszych odmian. Podczas kwitnienia kwiaty przybierają różne odcienie – miedziany, czerwony, żółty. Po całkowitym otwarciu stają się czerwonawo-brązowe. Krzewy mogą mieć różną wysokość – wszystko zależy od składu gleby. Średnio osiągają 90-120 cm, krzew zaczyna kwitnąć w lipcu, a kończy w listopadzie.

Uprawa sadzonek z nasion

Dopuszcza się rozmnażanie żeleni gatunkowych metodą nasienną. Uprawy odmianowe i mieszańcowe nie zachowują wszystkich właściwości rośliny rodzicielskiej. Nasiona kwiatów charakteryzują się niską zdolnością kiełkowania. Dlatego wyhodowanie plonu zajmie trochę czasu i wysiłku.

Nasiona mogą być sadzone bezpośrednio w otwartej glebie lub uprawiane przez sadzonki. W drugim przypadku odbywa się to pod koniec lutego lub w marcu.

Gleba i pojemność

Nasiona można sadzić we wspólnym pojemniku. W miarę wzrostu sadzonek należy je sadzić. Dozwolone jest również natychmiastowe umieszczenie 2-3 nasion w oddzielnych doniczkach. W takim przypadku kiełki można natychmiast sadzić na otwartym terenie.

W przypadku gelenium odpowiednia jest uniwersalna gleba do roślin kwitnących. Piasek i torf sprawią, że będzie luźniejsza i bardziej pożywna. Aby zasadzić nasiona, pojemnik należy wypełnić podłożem i rozłożyć nasiona, zachowując odstęp 2-3 cm.

Krzewów nie należy sadzić zbyt gęsto. W przeciwnym razie sadzonki bardzo się rozciągną. Następnie pojemnik należy przykryć folią i umieścić w ciepłym miejscu.

Pielęgnacja sadzonek

Nasiona kultury kiełkują w temperaturze + 18-20 stopni. Pierwsze pędy pojawiają się za kilka tygodni. Zaleca się umieszczenie ich w dobrze oświetlonym miejscu. Jeśli godziny dzienne są zbyt krótkie, wymagane jest dodatkowe oświetlenie.

Uprawy należy systematycznie podlewać. Jednak ważne jest, aby unikać zastoju wilgoci. Po pojawieniu się pędów zaleca się usunięcie schronienia. Gdy pojawią się 2-3 liście, sadzonki można zanurzyć w oddzielnych pojemnikach.

Przesadzanie

Gdy jest ciepło i minie ryzyko mrozu, kwiaty można przesadzać na otwarty teren. Zwykle zaleca się to zrobić w drugiej połowie maja. W regionach południowych procedurę można przeprowadzić wcześniej.

Zaleca się rozpocząć utwardzanie na kilka tygodni przed sadzeniem. Aby to zrobić, stopniowo przyzwyczajają się do świeżego powietrza. Ta procedura ułatwi adaptację uprawy po posadzeniu na otwartym terenie.

Przed sadzeniem zaleca się wykopanie terenu, usunięcie chwastów i dodanie kompostu, jeśli to konieczne. Musisz również wykonać rowki do lądowania. Sadzonki należy ostrożnie usunąć. Jeśli był uprawiany w pojemnikach torfowych, można je sadzić.

Korzenie należy zanurzyć w pojemniku z wodą. Pomoże to nasycić je wilgocią. Następnie możesz przenieść rośliny do przygotowanych rowków. Posyp ziemią i przykryj ściółką z torfu lub próchnicy. Odstęp między roślinami powinien wynosić 30 cm.

Wysiew nasion w otwartym terenie

Nasiona helenium można sadzić bezpośrednio w otwartej glebie. Pomoże to zaoszczędzić czas i wysiłek potrzebny do uzyskania sadzonek.

Daty lądowania

Sadzenie można prowadzić wczesną wiosną lub późną jesienią. W pierwszym przypadku rośliny należy sadzić po ustąpieniu zagrożenia mrozem. Zwykle ta procedura jest przeprowadzana pod koniec kwietnia lub w maju.

Jeśli klimat na to pozwala, można sadzić rośliny w marcu.

Sadzenie jesienne przeprowadza się natychmiast po zebraniu nasion. Zwykle dzieje się to w październiku. W tym okresie powinno być chłodno, aby nasiona nie kiełkowały przed nadejściem zimy. W przeciwnym razie śmierć pędów jest nieunikniona.

Wybór lokalizacji i oświetlenie

Gelenium wymaga pełnego oświetlenia. Odmiany o żółtych kwiatostanach są w stanie wytrzymać lekki półcień, natomiast uprawy o czerwonych kwiatach wymagają odpowiedniego oświetlenia.

Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce do sadzenia.

Zaleca się uprawę helenu na obszarze o żyznej glebie. Musi mieć neutralną kwasowość i wystarczającą wilgotność. Na glebach ciężkich i gliniastych warto dodać piasek i próchnicę.

Zasady lądowania

Na przygotowanym terenie należy wykonać płytkie wykopy, zachowując odległość 30-35 cm, rzadko sadzi się nasiona. Pomoże to uniknąć przerzedzania nasadzeń. Następnie uprawy należy przykryć ziemią i podlać. Gdy rośliny osiągną 8-10 cm, sadzi się je. Między krzakami należy zachować odległość około 30 cm.

Pielęgnacja zewnętrzna

Aby helenium w pełni się rozwijało, należy zapewnić mu wysokiej jakości i kompleksową opiekę. Obejmuje terminowe podlewanie, pielenie, opatrunek górny.

Podlewanie

Są to rośliny dość higrofilne. Potrzebują regularnego podlewania. Glebę należy nawilżać kilka razy w tygodniu. W czasie upałów tę procedurę należy wykonywać codziennie. Ważne jest, aby woda była dobrze wchłaniana przez glebę. Należy unikać stagnacji wokół roślin.

Aby zaopatrzyć system korzeniowy kwiatów w dostateczną ilość tlenu, zaleca się okresowe spulchnianie gleby. Ważne jest, aby rozbić skorupę na powierzchni gleby.

Top dressing i nawożenie

Aby uzyskać normalny rozwój i pełne kwitnienie kultury, należy terminowo wprowadzić składniki odżywcze. Helenium należy karmić 3 razy w ciągu sezonu. Po raz pierwszy odbywa się to natychmiast po posadzeniu. Aby to zrobić, możesz użyć naparu z siarczanu potasu lub dziewanny. Odpowiedni jest również roztwór mocznika.

Kiedy kultura zacznie kwitnąć, możesz użyć mieszanin na bazie fosforu i potasu. Skutecznym lekiem jest Agricola-7. Możesz również użyć naparu dziewanny. Po raz trzeci karmienie odbywa się pod koniec października. Aby to zrobić, możesz użyć popiołu lub superfosfatu.

Przycinanie

Aby uzyskać bujny i piękny krzew, wymagane jest systematyczne przycinanie. W miarę rozwoju kultury pędy należy uszczypnąć. Pomoże to stymulować rozgałęzianie się rośliny. Zwiędłe kwiaty są usuwane. Pomaga to wznowić kwitnienie.

  Należy pamiętać, że duże rośliny mogą zostać uszkodzone przez deszcz lub podmuchy wiatru. Dlatego muszą być związani.

Zaleca się dzielenie dużych krzewów na fragmenty co 3-4 lata. Jesienią zaleca się przycinanie suchych gałęzi i liści do ziemi. System korzeniowy należy zaizolować trocinami, opadłymi liśćmi lub mchem. Grubość takiej warstwy powinna wynosić co najmniej 10 cm.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Gelenium to odporna roślina o silnej odporności. Przy ścisłej realizacji zaleceń agrotechnicznych nie będzie problemów w uprawie roślin.

Czasami jednak kwiat jest atakowany przez nicienie chryzantemy. Powodują uszkodzenia liści i łodyg. W rezultacie te części rośliny ciemnieją i obumierają.

Aby poradzić sobie z nicieniami, do gleby należy dodać siarkę lub wapno gaszone. Jednak najlepiej jest wykopać i zniszczyć dotknięte rośliny. Po zabiegu na miejsce wzrostu zakażonego kwiatu zaleca się zastosowanie preparatów owadobójczych.

Przy nadmiarze wilgoci istnieje ryzyko zgnilizny. Regulacja reżimu nawadniania i systematyczne spulchnianie gleby pomoże temu zapobiec. Jeśli helen jest dotknięty zgnilizną, zaleca się traktowanie go fungicydami.

Reprodukcja

Istnieją takie metody hodowli gelenium:

  • Metoda nasion. Zaleca się sadzenie nasion wczesną wiosną lub późną jesienią bezpośrednio do gruntu. Dozwolone jest również uprawianie kwiatów w sadzonkach. W takiej sytuacji przeżywalność roślin będzie wyższa.
  • Sadzonki. To najłatwiejsza i najszybsza metoda zdobywania kultury. Aby to zrobić, musisz odciąć łodygę od rośliny macierzystej i natychmiast umieścić ją w glebie. Aby materiał do sadzenia lepiej się zakorzenił, można go namoczyć w roztworze nawozów mineralnych.
  • Gniazda. W takim przypadku przeprowadza się podział dorosłej rośliny. Aby wykonać zabieg ostrym nożem, należy oddzielić korzeniami fragment naziemnej części. Podziału należy dokonać wiosną. Jeśli zabieg zostanie przeprowadzony jesienią, oddzielone części zaczną rosnąć, co spowoduje ich śmierć.

Jesienna pielęgnacja

Jesienią helenium wymaga karmienia. Aby to zrobić, musisz użyć superfosfatu i siarczanu potasu. Aby krzew nadal kwitł, konieczne jest z czasem usunięcie więdnących kwiatostanów i górnych fragmentów pędów. W razie potrzeby możesz zbierać nasiona. Zaleca się to zrobić, zanim zaczną się deszcze.

Zimowanie

Aby przygotować roślinę na zimę, zaleca się jej przycięcie. Odbywa się to prawie do samej powierzchni gleby. Nie powinno być więcej niż 10-15 cm łodygi. Następnie zaleca się posypanie łóżka ściółką – mchem, trocinami. Następnie roślinę należy przykryć lutrasilem. Pomoże to zapobiec zamarzaniu kultury.

Wiosną, kiedy nie ma zagrożenia mrozem, warstwę tę należy usunąć.

Po kwitnieniu

Aby helenium w pełni się rozwijało, musi zapewniać wysokiej jakości opiekę i kompetentne przygotowanie do zimy.

Zbiór nasion

Po kwitnieniu można zbierać nasiona Gelenium. Należy to zrobić, zanim zaczną się deszcze. W przeciwnym razie istnieje ryzyko gnicia materiału sadzeniowego. Aby docenić dojrzałość nasion, należy zwrócić uwagę na kwiaty. Te rurowe stają się czarne, a trzcinowe ciemnieją.

Zimowanie

Aby roślina normalnie zniosła zimę, należy ją dobrze przyciąć. Wysokość gałęzi po zabiegu nie powinna przekraczać 10-15 cm.Glebę należy przykryć warstwą ściółki, a następnie położyć na powierzchni ziemi lutrasil, która zabezpieczy helenium przed mrozem.

Użyj w projektowaniu krajobrazu

Gelenium wyróżnia się bujnym kwitnieniem. Dlatego często sadzi się go w klombach. Często kultura jest umieszczana wzdłuż ogrodzeń lub krawężników. Roślina wygląda dobrze z innymi uprawami w ogrodzie i jest zwykle sadzona w środku ogrodu kwiatowego lub w pojedynczych nasadzeniach na trawniku.

Do oprawiania klombów można używać odmian o niskim wzroście. Mogą być używane w mixborders. Zaleca się stosowanie floksów, astry, nagietków jako dodatków do helenium. Delphiniums i vervains wyglądają nie mniej skutecznie.

Kwiat jest również aktywnie wykorzystywany w florystyce. Do skomponowania pąków warto użyć w pełni otwartych kwiatów. Nie otwierają się pod wpływem wody w wazonie.

Gelenium to doskonała roślina ozdobna, która jest bardzo popularna wśród ogrodników.

Aby odnieść sukces w uprawie rośliny, musisz zapewnić jej kompleksową opiekę. Powinien obejmować terminowe podlewanie, nawożenie, przycinanie i spulchnianie gleby.

Aleksandra

Edytor serwisu