Korzyści z rumianku dla organizmu człowieka – działanie, właściwości

Korzyści z rumianku dla organizmu: skład chemiczny, co pomaga i jak go przyjmować?

Efekt terapeutyczny stosowania kwiatów rumianku tłumaczy się obecnością w nim dużej liczby biologicznie aktywnych składników, które mogą zapewnić łagodne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwdrobnoustrojowe, naprawcze i uspokajające.

Skład chemiczny

Właściwości lecznicze preparatów ziołowych na bazie rumianku określa jego prawie unikalny skład chemiczny. Kwiatostan obejmuje:

 • Witaminy C, E;
 • Melen, cynk, potas, miedź;
 • Kwasy organiczne salicylowy, nikotynowy, kaprylowy, izowalerianowy;
 • Matricin, flawonoidy, kwercetyna, guma.

Oprócz tych składników kwiaty zawierają:

 1. Apigenina – łagodzi reakcje alergiczne i stany zapalne; tłumi działanie wolnych rodników; hamuje rozwój komórek rakowych.
 2. Kumaryna – stosowana w łagodzeniu obrzęków, wywołanych zaburzeniami krążenia lub różnego rodzaju zabiegami chirurgicznymi.
 3. Chrysin to silny składnik uspokajający, który łagodzi bezprzyczynowy lęk, ataki paniki, napady złości, koszmary senne i bezsenność.
 4. Garbniki – normalizują trawienie i motorykę żołądka; promować wzrost pożytecznej i niszczenie patogennej mikroflory; usuwają produkty rozpadu i sole metali ciężkich, poprawiają stan wątroby.
 5. Kwas askorbinowy – składnik wpływający pozytywnie na syntezę kolagenu; poprawia stan aparatu stawowo-więzadłowego; obniża poziom cholesterolu we krwi; aktywuje trawienie; zapobiega rozwojowi kamicy żółciowej.
 6. Pektyna – pomaga w odtruwaniu organizmu; usuwa substancje radioaktywne, metale ciężkie, toksyny, pestycydy i czynniki rakotwórcze bez uszkadzania własnej mikroflory.
 7. Beta-karoten jest metabolitem biorącym czynny udział w tworzeniu zębów i układu mięśniowo-szkieletowego; wzmacnia odporność poprzez zmniejszenie aktywności bakterii i wirusów; spowalnia procesy naturalnego więdnięcia organizmu.
 8. Olejki eteryczne – mają wyraźne działanie przeciwdrobnoustrojowe; łagodzą skurcze mięśni gładkich i znacznie zwiększają tempo procesów regeneracji.

W jaki sposób rumianek jest przydatny dla organizmu?

Leki na bazie surowego rumianku mogą:

 1. Złagodzić objawy chorób żołądkowo-jelitowych.
 2. Osłab bolesny atak w przypadku zatrucia lub zaburzeń dyspeptycznych.
 3. Zapewnia ogólne działanie uspokajające na organizm, co pomaga złagodzić bezsenność i złagodzić objawy stresu.
 4. Zmniejsz intensywność procesu zapalnego i towarzyszący mu ból.
 5. Przyspiesz gojenie się wrzodów, zadrapań i różnych ran.
 6. Przywróć zepsuty cykl, przyspiesz początek miesiączki.

Kwiaty rumianku zawierają fenole i flawonoidy, które mają silne właściwości przeciwutleniające, chroniące błony komórkowe przed uszkodzeniem przez nadtlenki.

Ponadto pod względem zawartości przeciwutleniaczy roślina znacznie wyprzedza prawie wszystkie zioła lecznicze, w tym słynny krwawnik pospolity.

Kwiaty są również bogate w witaminy i substancje witaminopodobne – A, PP, C, E i niacynę – ale są one zawarte w stosunkowo niewielkich ilościach, co oznacza, że ​​stosowanie rumianku do uzupełniania niedoborów witamin jest absolutnie niewłaściwe.

Jako środki witaminowe i immunostymulujące lepiej jest stosować preparaty na bazie owoców dzikiej róży, imbiru, porzeczek (zarówno jagód, jak i liści), imbiru, cytryny i pomarańczy (zarówno sam owoc, jak i skórka są odpowiednie).

Do użytku medycznego nadają się kwiatostany zielonego (leczniczego) i rzymskiego rumianku. Dla ułatwienia są sprzedawane zarówno luzem, jak iw torebkach z herbatą.

W czym pomaga rumianek?

Leki na bazie kwiatostanów są stosowane w leczeniu:

 • Przewlekłe i ostre choroby skóry, rany (w tym zakażone) i oparzenia.
 • Patologie pęcherzyka żółciowego i układu moczowo-płciowego.
 • Choroby płuc i narządów oddechowych, w tym astma, zapalenie oskrzeli, kaszel, ból gardła i inne.
 • Zaburzenia snu i patologie układu nerwowego.
 • Różne rodzaje bólów (bóle głowy, zębów, nawracające i inne).

Możesz przyjmować rumianek przez długi czas (do trzech miesięcy) absolutnie bez obawy o reakcje alergiczne lub uzależnienie.

Korzyści z preparatów rumiankowych na choroby przewodu pokarmowego

Rumianek lekarski posiada zdolność hamowania aktywności drobnoustrojów chorobotwórczych, łagodzenia stanów zapalnych oraz normalizacji ruchliwości mięśni gładkich jelita grubego i cienkiego, co czyni go niezbędnym w leczeniu:

 • Zaparcie;
 • Zaburzenia dyspeptyczne;
 • Ból i skurcze;
 • Kolka;
 • Bębnica.

Należy pamiętać, że przyjmowanie rośliny jest surowo zabronione w przypadku wymiotów, nudności i biegunki, ponieważ ze względu na właściwości lecznicze tej rośliny możliwe jest znaczne zaostrzenie objawów.

Przyjmowanie wywaru na pusty żołądek może prowadzić do pogorszenia stanu.

Działa kojąco

Jako środek uspokajający, wywar z kwiatów był używany przez średniowiecznych uzdrowicieli, którzy już wtedy wiedzieli, że wywar z kwiatów lub olejek eteryczny dodany do herbaty ma wyraźne właściwości uspokajające, nasenne i uspokajające, uwalniając pacjenta od bezsenności, niepokoju, wściekłości i napięcia .

Współczesna medycyna wykorzystuje leki na bazie rumianku w leczeniu różnych zaburzeń układu nerwowego, w tym wszelkiego rodzaju nerwic, neurastenii, patologii psychicznych, lęku, a także konsekwencji związanych z trwałym napięciem nerwowym (bezsenność, stres, wahania nastroju itp. .).

Dla wzmocnienia efektu terapeutycznego rumianek najlepiej stosować w połączeniu z preparatami na bazie wyciągu z dziurawca, mięty pieprzowej, melisy i kozłka lekarskiego.

Rumianek należy spożywać wieczorem, na kilka godzin przed snem, gdyż w ciągu dnia może wystąpić senność, ospałość i dezorientacja, co stanowi potencjalne zagrożenie dla niektórych kategorii pacjentów.

Warto zaznaczyć, że stosowanie rumianku w celu poprawy funkcjonowania układu nerwowego i wyrównania stanu emocjonalnego jest możliwe tylko przy zaleceniach lekarskich. Do samodzielnego leczenia bardziej odpowiednie są wywary z melisy lub mięty.

Właściwości antyseptyczne

Liczne badania medyczne potwierdziły skuteczność rośliny w walce z gronkowcami, paciorkowcami i leptospirą. Prawdziwa „skuteczność” została udowodniona wyłącznie eksperymentalnie, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że praktyczny efekt przyjmowania leku będzie również wysoki.

Ze względu na swoje właściwości rumianek służy do:

 1. Leczenie infekcji infekcyjnych przewodu pokarmowego (w tym tak groźnego patogenu jak Staphylococcus aureus).
 2. Zapobieganie rozwojowi próchnicy (w postaci wywaru z kwiatów nagietka).
 3. Zapobieganie chorobom układu moczowo-płciowego.
 4. Zabieg przeciwbakteryjny w miejscach, w których naruszona jest integralność skóry.

Takie podejście jest zasadniczo błędne, ponieważ w przypadku wódki niewielki wzrost działania przeciwbakteryjnego jest z nadwyżką kompensowany negatywnym wpływem na skórę i przewód pokarmowy, a połączenie rumianku z miodem i mlekiem jest w zasadzie , bezużyteczne, ponieważ same te ostatnie są pożywką dla wzrostu patogenów.

W jaki sposób rumianek jest przydatny przy nieregularnych miesiączkach?

Tradycyjnie wywar z rumianku jest stosowany jako środek pobudzający w przypadku opóźnionej miesiączki, która nie została wywołana ciążą, różnymi nowotworami czy infekcjami.

Zdolność do przyspieszenia początku miesiączki tłumaczy się właściwością flawonoidów zawartych w roślinie, które poprawiają napięcie mięśni gładkich, w tym warstwy mięśniowej macicy.

Aby przyspieszyć wystąpienie miesiączki, należy dwa razy dziennie wypić wywar z suszonych kwiatów rumianku, pół trzystu gramów szklanki. Z zastrzeżeniem tego schematu leczenia, miesiączka powinna rozpocząć się za dwa do trzech dni od przyjęcia.

Należy pamiętać, że wywar z rumianku pobrany w okresie rodzenia dziecka może spowodować krwawienie wewnętrzne i poronienie.

Receptury medycyny tradycyjnej na bazie rumianku

Stosowanie leków na bazie suchych kwiatostanów rumianku należy do dziedziny medycyny tradycyjnej, która posiada setki unikalnych, sprawdzonych receptur, które z powodzeniem mogą leczyć ogromną liczbę drobnych i poważnych chorób.

Wywar

Jedną z najkorzystniejszych form stosowania rumianku jest przyjmowanie doustnego wywaru z suszonych kwiatów leczniczej odmiany tej rośliny. Aby to zrobić, należy wlać dwie łyżki suchych surowców szklanką wrzącej wody, a następnie doprowadzić do gotowości w łaźni wodnej.

Następnie bulion jest filtrowany i przyjmowany trzy razy dziennie przez kilka małych łyków.

Aby poprawić smak, powstały wodny roztwór można rozcieńczyć ciepłą wodą.

Odwar służy do leczenia:

 1. Zapalenie jelit;
 2. Zaburzenia apetytu;
 3. Zgaga;
 4. Zaburzenia motoryki żołądka.

Napar

Drugim najczęstszym jest przyjmowanie naparu z rumianku. Jest szczególnie skuteczny w leczeniu patologii zapalnych jelita cienkiego i grubego, pęcherzyka żółciowego, nieżytów żołądka (o niskiej kwasowości), a także przeziębień i chorób zapalnych narządów płciowych zewnętrznych żeńskich.

Również zastosowanie naparu z rumianku będzie przydatne w leczeniu nerwic, stresu i innych patologii układu nerwowego.

Aby przygotować napar, zalej dwie łyżki suszonych kwiatów wrzącą wodą, następnie przykryj pokrywką, nalegaj (co najmniej pół godziny) i przecedź (używając gazy lub czterokrotnie składanego sitka). Powstały bulion należy spożywać trzy razy dziennie, pół godziny przed posiłkiem.

Rumiankowa herbata

Herbata ziołowa to jeden z najłatwiejszych w przygotowaniu i jednocześnie skutecznych sposobów spożywania rumianku. Jego stosowanie jest wskazane przy zaburzeniach snu, depresji, napięciu nerwowym, przeziębieniach, grypie oraz chorobach przewodu pokarmowego.

Również picie herbaty z dodatkiem kwiatostanów rumianku ma dobry efekt profilaktyczny.

Aby przygotować herbatę rumiankową, potrzebujesz dziesięciu gramów (jednej łyżeczki) suchych kwiatostanów, aby wlać szklankę wrzącej wody. Następnie dodaj miód (do smaku) i odstaw do miękkości. Jako środek zapobiegawczy musisz pić herbatę trzy razy dziennie.

Kąpiele rumiankowe

Kąpiele rumiankowe są zalecane w celu złagodzenia zmęczenia, złagodzenia skurczów oraz leczenia depresji i zaburzeń nerwowych.

Do gotowania potrzebny jest wywar z rumianku (wlej pięćset gramów kwiatów dwoma litrami wrzącej wody i pozwól mu parzyć) wlej go do wcześniej przygotowanej gorącej kąpieli, którą należy przyjmować raz dziennie przez trzydzieści minut. Przebieg leczenia wynosi jeden tydzień.

Douching

Preparaty na bazie rumianku są bardzo korzystne w leczeniu chorób ginekologicznych. Aby znormalizować mikroflorę intymną, stosuje się procedurę douching z naparem tej rośliny leczniczej. Do zabiegu należy zaparzyć łyżeczkę bulionu w szklance wrzącej wody.

Po zaparzeniu napar jest filtrowany, zbierany w specjalnej strzykawce i strzykawką.

Również w ginekologii pozytywnie stosuje się mycie skoncentrowanym naparem z rumianku. Jest skuteczny w przypadku zapalenia pęcherza, pleśniawki i procesów erozyjnych. Zabieg wykonywany jest codziennie przed snem przez tydzień.

Tampony rumiankowe

W ginekologii tampony zwilżone naparem z rumianku stosuje się w leczeniu chorób zapalnych. Procedura jest przeprowadzana w następujący sposób.

W przygotowanym naparze (umieść dwadzieścia gramów kwiatów w termosie, a następnie wlej litr wrzącej wody na jeden dzień) zanurza się zwykły higieniczny tampon, który następnie wkłada się do pochwy na noc.

Przebieg leczenia trwa od tygodnia do dwóch.

Krem

Pierwszorzędnym środkiem pozwalającym trwale pozbyć się takich defektów skórnych jak pęknięcia, łuszczenie się, podrażnienia i przesuszenia skóry jest krem ​​z ekstraktem z rumianku, który można przygotować zarówno w aptece, jak iw domu.

Aby zrobić krem ​​w domu, musisz:

 1. Wymieszaj pięćdziesiąt gramów tłustego masła i dziesięć gramów oliwy z oliwek i podgrzej w łaźni parowej.
 2. Do powstałej masy wlej dwa żółtka i dwie łyżki miodu.
 3. Dodaj trzydzieści mililitrów alkoholu kamforowego, dziesięć gramów gliceryny i pięćdziesiąt gramów wywaru z rumianku.
 4. Wymieszaj i odstaw w chłodne miejsce do miękkości.

Krem stosuje się dwa razy dziennie, wcierając w problematyczne miejsca.

Dla kogo rumianek jest przeciwwskazany?

Picie wywarów, naparów czy herbat z kwiatów rumianku nie jest zalecane osobom ze schorzeniami nerek i zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, a także pacjentom z nadwrażliwością na tę roślinę. Rumianek jest silnym alergenem, ważne jest ustalenie poziomu wrażliwości.

Funkcje i zastosowania herbaty rumiankowej

Czasami przyjmowanie kwiatostanów rumianku może spowodować znaczną szkodę dla zdrowia pacjenta. Ten scenariusz jest możliwy, gdy:

 • Niekontrolowany odbiór;
 • Naruszenie dawek;
 • Alergie.

Herbata rumiankowa na przeziębienia

W leczeniu chorób układu oddechowego, grypy i ostrych wirusowych infekcji dróg oddechowych, z powodzeniem stosuje się inhalacje z naparem tej rośliny leczniczej. Aby przygotować inhalację, należy zaparzyć dwie łyżki kwiatostanów w trzystu gramach wrzącej wody i pozostawić na kilka minut, a następnie wlać powstały roztwór do inhalatora.

Do leczenia bólu gardła przyda się płukanie rumianku, do przygotowania którego należy zaparzyć kilka łyżek kwiatu we wrzącej wodzie, a następnie doprowadzić do gotowości w kąpieli wodnej.

Powstały wlew należy płukać przez tydzień. Zabieg można przeprowadzić do dziesięciu razy dziennie.

Również picie jednej filiżanki herbaty rumiankowej podczas śniadania przez dwa tygodnie wzmocni układ odpornościowy i znacznie przyspieszy okres rekonwalescencji po chorobach zakaźnych.

Łagodzi stres

Picie herbaty rumiankowej w okresie stresu pozwala skutecznie zrelaksować się, poprawić jakość snu oraz przyspieszyć proces regeneracji.

Regularne spożywanie rumianku pomaga również obniżyć poziom cukru we krwi, łagodzi uczucie ciągłego zmęczenia oraz zmniejsza częstość występowania zaburzeń nerwowych związanych z cukrzycą.

Herbatka rumiankowa dla kobiet

Przyjmowanie napojów na bazie rumianku będzie przydatne dla kobiet w celu ustabilizowania cyklu, złagodzenia krwawienia miesiączkowego, złagodzenia skurczów i złagodzenia bólu.

Herbata rumiankowa dla mężczyzn

Przyjmowanie naparu z rumianku lekarskiego przyda się mężczyznom cierpiącym na choroby zapalne gruczołu krokowego.

Aby uzyskać efekt terapeutyczny, infuzję należy przyjmować raz dziennie przez jeden miesiąc.

Wzmocnienie odporności

Regularne spożywanie herbaty rumiankowej pomaga wzmocnić mechanizmy obronne organizmu, ustabilizować samopoczucie, leczyć chroniczne zmęczenie, zwiększyć wydolność i znacząco poprawić samopoczucie.

Herbatka rumiankowa dla dzieci

W pediatrii preparaty na bazie rumianku stosuje się w celu zwiększenia odporności organizmu dziecka na wirusowe infekcje bakteryjne, leczenia przewodu pokarmowego oraz normalizacji cyklu snu i czuwania.

Może być stosowany tylko na zalecenie pediatry.

Dla kobiet w ciąży

Przyjmowanie leków na bazie rumianku jest dozwolone tylko podczas normalnego przebiegu ciąży. W tej pozycji stosowanie tej rośliny pomaga zmniejszyć pobudliwość emocjonalną i normalizować funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Podczas karmienia piersią

Stosowanie rumianku podczas karmienia niemowlęcia przyczynia się do:

 1. Zwiększenie produkcji mleka matki;
 2. Poprawa obrony immunologicznej;
 3. Łagodzenie procesów zapalnych.

Szkoda herbaty rumiankowej

Kategorycznie niemożliwe jest zażywanie rumianku, gdy:

 • Nadwrażliwość;
 • Patologie nerek;
 • Zaburzenia ruchu jelit;
 • Przewlekła choroba psychiczna.

Wniosek

Rumianek leczniczy to niezastąpiony środek leczniczy na żołądek, układ nerwowy oraz poprawę ogólnego stanu pacjenta.

Natalia, Moskwa. Po raz pierwszy spróbowałam rumianku w leczeniu zapalenia pęcherza. Przez dwa tygodnie dwa razy dziennie stosowałam wywar do higieny intymnej. O dziwo minął bez przyjmowania dodatkowych leków.

Andrey, Irkuck. Używany rumianek do płukania gardła z bólem gardła. Minął tydzień. Polecam każdemu.

Svetlana, Krasnodar. W okresie maturalnym piłem herbatę rumiankową. Pomogło. Bezsenność, strach i nieuzasadniona panika zniknęły.

Aleksandra

Edytor serwisu