Jak sadzić ziemniaki?

Jak sadzić ziemniaki?

Ziemniaki są nieodłączną częścią większości dań gastronomicznych, dlatego bardzo trudno sobie wyobrazić, że nie było ich kiedyś w menu naszych przodków. Piotr Próbowałem wprowadzić do diety smaczne bulwy, ale młode panie długo nosiły we włosach kwiaty ziemniaczane, nie wiedząc, co zrobić z korzeniami.

Dziś ta uprawa zajmuje drugie miejsce po pszenicy pod względem znaczenia. Ziemniaki uprawiają rolnicy i właściciele terenów podmiejskich, wierząc, że ich produkt smakuje lepiej niż zakupiony. Dla tych, którzy zdecydowali się rozpocząć uprawę ziemniaków, podpowiemy, jak to zrobić poprawnie.

wyczucie czasu

Przed sadzeniem ziemniaków na otwartym terenie należy zapoznać się z prognozą pogody. Jeśli przymrozki na ziemi były w przeszłości, a ziemia rozgrzała się do + 6-10 stopni, czas zacząć sadzić. W tej sprawie nie ma pośpiechu: późne przymrozki mogą zamrozić bulwy i pozbawić ogrodnika połowy zbiorów.

Ale nie warto ciągnąć z sadzeniem, ponieważ po stopieniu śniegu gleba jest wilgotna, sprzyjająca pojawieniu się materiału do sadzenia.

Jak sadzić ziemniaki?

 

Na Terytorium Krasnodarskim i na Północnym Kaukazie, jeśli chcesz, możesz zebrać dwa plony na sezon. Pierwszy uprawiany jest pod folią, a wczesne młode ziemniaki uzyskuje się późną wiosną. Następnie na innym obszarze sadzi się późniejsze odmiany.

Ale niektórzy mieszkańcy lata używają części ziemniaków z pierwszego sadzenia jako materiału do sadzenia dla drugiego.

Na czas zbioru wpływa nie tylko czas sadzenia bulw, ale także odmiana rośliny:

 • do pierwszego spożycia sadzi się najwcześniejszą odmianę, której owoce zbiera się po 30-50 dniach;
 • zbiory średnich upraw są gotowe do zbioru za 2-2,5 miesiąca;
 • później warzywa będą musiały poczekać nawet 4 miesiące, ale nadają się do przechowywania w zimie i pozwalają nam mieć ziemniaki na stole do następnych zbiorów.

Jak sadzić ziemniaki?

Najlepsi poprzednicy

Dla prawidłowego płodozmianu konieczna jest zmiana grządek warzywnych w Twojej witrynie z roku na rok. Wynika to z faktu, że każda rodzina czerpie składniki odżywcze z gleby, kierując się własnymi preferencjami. Podczas rozwoju i wzrostu uprawie mogą towarzyszyć pewne choroby i szkodniki. Kiedy mówią o dobrych i złych poprzednikach, mają na myśli, w jakich warunkach zasadzone warzywo będzie musiało rosnąć.

Ziemniaki sadzi się zwykle po tych uprawach, z którymi nie pokrywają się preferencje żywieniowe i choroby.

Jak sadzić ziemniaki?

W przypadku ziemniaków najlepszymi poprzednikami są następujące rośliny:

 • krzyżowe: wszystkie rodzaje kapusty, rzodkiewki, rzodkiewki, rzepy, a także buraki, rukiew wodna, gorczyca;
 • dynia: ogórki, arbuzy, melony, cukinia, dynia, dynie;
 • amaryllidaceae: cebula, czosnek;
 • rośliny strączkowe: fasola, fasola, groch, orzeszki ziemne;
 • zboża: kukurydza, pszenica, żyto.

Jak sadzić ziemniaki?Jak sadzić ziemniaki?

Biedni poprzednicy to same ziemniaki i inne rodzaje psiankowatych: pomidory, papryka, bakłażany, pęcherzyca. Te same składniki odżywcze czerpią z gleby i cierpią na powszechne choroby i szkodniki.

Jak sadzić ziemniaki?

Przygotowanie

Zarówno gleba, jak i bulwy są przygotowane do sadzenia ziemniaków. Dużą wagę przywiązuje się do wyboru strony. Aby rośliny okopowe odniosły sukces, ogrodnicy przestrzegają pewnych zasad w procesie uprawy ziemniaków.

 • Do lądowania wybierz słoneczne, otwarte miejsce.
 • Lepiej, żeby strona była płaska. Niziny nie należy sadzić. Opady tam spłyną, a nadmiar stojącej wilgoci zaszkodzi roślinom okopowym.
 • Wody gruntowe powinny znajdować się około 60 cm od powierzchni gleby, ich bliskość może prowadzić do gnicia bulw.
 • Ziemniaki uwielbiają rosnąć na lekkich, piaszczystych lub gliniastych glebach, luźnych i żyznych. Ciężka gleba gliniasta nie pozwala na rozwój roślin okopowych.

Jak sadzić ziemniaki?

Jeśli grunt nie spełnia wymagań nasadzeń, należy go zmodyfikować:

 • wilgotność zbyt suchej gleby piaszczystej można zwiększyć, wprowadzając do niej torf i mieszając ją z glebą darniową;
 • w przypadku ciężkich gleb gliniastych potrzebne będą związki rozluźniające: piasek, popiół, żużel, próchnica.

Jak sadzić ziemniaki?

Trudno sadzić ziemniaki na dziewiczej glebie.

Niektórzy ogrodnicy radzą nie wykopywać gleby, ale po prostu usuwać chwasty, gdy ziemia jest mokra i robić dołki.

Inni nadal zalecają korzystanie z ciągnika lub kultywatora, powołując się na fakt, że chwasty łatwiej jest usunąć natychmiast po orce.

Jak sadzić ziemniaki?

Gleba

Wybrano miejsce do sadzenia, uporządkowano wody gruntowe i skład gleby. Teraz musisz przygotować miejsce do sadzenia ziemniaków. Możesz rozpocząć pracę z glebą jesienią lub na miesiąc przed sadzeniem bulw. Ci, którzy wolą tradycyjne metody, będą rozkopywać i spulchniać ziemię. Na 5-7 dni przed sadzeniem kopią dołki lub robią bruzdy – tzw. redliny.

Lepiej jest karmić glebę jesienią lub miesiąc przed sadzeniem ziemniaków, aby przywrócić jej żyzność, zmniejszoną przez poprzednie zbiory warzyw.

Organiczne będą miały wystarczająco dużo czasu na przegrzanie, a składniki mineralne będą miały czas na rozkład. Podczas kopania stosuje się nawozy.

Jak sadzić ziemniaki?

Wybierając top dressing, należy pamiętać, że ziemniaki preferują kompozycje łączone: mineralną i organiczną. W tym okresie stosuje się nawozy azotowe i potasowe niezbędne do powstania bulw oraz nawozy fosforowe zwiększające ich liczbę. Jeśli tego nie zrobisz, ziemniaki będą małe i nieliczne. Jako materię organiczną dodaje się obornik, kompost, popiół lub humus.

Niektórzy ogrodnicy stosują opatrunek wierzchni podczas przygotowywania dołków lub nawet tuż przed sadzeniem. W takim przypadku po umieszczeniu nawozu w dołku należy go lekko posypać ziemią, aby nie przypalić bulw. Jako przynętę używa się Nitroammofoski i Azofoski.

Jak sadzić ziemniaki?

Z substancji organicznych dobrze sprawdziły się ptasie odchody rozcieńczone w wodzie w proporcjach 1:10 lub nawet 1:15.

Zbyt skoncentrowany skład może uszkodzić rośliny. Możesz również użyć popiołu lub humusu przed sadzeniem. Czasami dodaje się skórki cebuli: uważa się, że skoncentrowana jest w niej duża ilość minerałów.

W punktach sprzedaży detalicznej dla ogrodników można kupić gotowe mieszanki przynęt ziemniaczanych („Fasco”, „Fertika”).

Jak sadzić ziemniaki?

Materiał do sadzenia

Przygotowanie materiału do sadzenia jest warunkiem dobrych zbiorów. Porozmawiamy o przygotowaniu bulw, ponieważ w większości przypadków są one używane podczas sadzenia plantacji. Ale istnieje również sadzenie nasion za pomocą materiału uzyskanego z zielonych owoców uformowanych w miejscu kwiatu.

Jak sadzić ziemniaki?

Zaczynają pracować z bulwami na długo przed sadzeniem, a dzieje się to w następujący sposób.

 • Najpierw wybierany jest wysokiej jakości materiał do sadzenia. Mrożone ziemniaki są wyrzucane, nie są zdolne do życia. Można posadzić powolnego, ale jest mało prawdopodobne, że uda się z niego osiągnąć świetne wyniki. Zielone ziemniaki nie nadają się do jedzenia i bardzo dobrze nadają się do sadzenia. Nie należy brać pod uwagę materiału uszkodzonego ze śladami gnicia i innych zmian, w przeciwnym razie do gleby przedostaną się patogeny.
 • Idealna bulwa ma wielkość jaja kurzego. Można ciąć duże okazy, a zbyt małe ziemniaki nie mają wystarczającej siły i składników odżywczych, aby rozwinąć potężny krzew.
 • Chroniąc przyszłe zbiory przed niedźwiedziem, stonki ziemniaczanej, drutowcem i innymi szkodnikami, bulwy traktuje się specjalnymi preparatami: „Prestige”, „Tabu”.
 • Bezpośrednio przed sadzeniem ziemniaki są dezynfekowane specjalnym roztworem. Na 8 litrów wody dodaj 1 łyżkę. l. siarczan miedzi i ¼ łyżeczki. nadmanganian potasu. Ziemniaki pozostawia się w roztworze na pół godziny, a następnie suszy i sadzi w przygotowanych rowkach.

Jak sadzić ziemniaki?

Próbują sadzić już wykiełkowane ziemniaki na otwartym terenie, wtedy proces rozwoju roślin przebiega szybciej. Kiełkuj go na różne sposoby.

 • Ze względu na obfitość światła. Bulwy układa się w pudełku w jednej warstwie w dobrze oświetlonym i wentylowanym pomieszczeniu o temperaturze powietrza + 16-20 stopni. Pojawienie się pędów zajmuje 3 tygodnie.
 • Materiał do sadzenia pozostawia się w szopie lub piwnicy bez dostępu światła i w temperaturze +16 stopni. Kiełkowania można się spodziewać w ciągu miesiąca.
 • Przygotowanie bulw w wilgotnym środowisku. Ułóż ziemniaki warstwami w pudełku, przykryj trocinami, humusem i torfem. Dobrze zwilż butelką z rozpylaczem. Na wierzch kładzie się drugą warstwę bulw, ponownie przykrywa się nadzieniem organicznym i zwilża. To samo dzieje się z trzecią warstwą. Pudełko umieszcza się w ciemnym, chłodnym miejscu (do +15 stopni) i pozostawia do pojawienia się kiełków. Codziennie sprawdzaj, czy otoczenie jest zawsze wilgotne. Kiełkujące ziemniaki dają o sobie znać już po 10-15 dniach.

Jak sadzić ziemniaki?

Metody i technologie lądowania

Najpopularniejszym sposobem sadzenia ziemniaków w domkach letniskowych jest łopata. Wystarczy zrobić dziury i zanurzyć w nich bulwy. Działka sadzi się w rzędach lub metodą zagnieżdżania kwadratowego. Dobrze sprawdza się pod łopatą na lekkich, puszystych, piaszczystych glebach. Na cięższych glebach gliniastych i torfowych wykonuje się bruzdy (grzbiety).

Głębokość sadzenia bulw zależy również od składu gleby. W glebie gliniastej trudno jest przebić się kiełkom, otwory wykonuje się na głębokość nie większą niż 8 cm, natomiast na glebach lekkich bulwy pogłębia się do 12 cm.

Jak sadzić ziemniaki?

Zbyt wysokie sadzenie może odsłonić bulwy, wtedy zmienią kolor na zielony od światła, staną się nieodpowiednie do jedzenia. Otwory zależą również od wielkości materiału do sadzenia: duże okazy pogłębiają się bardziej niż małe.

Niezależnie od wybranej metody sadzenia ważne jest, aby używać tej samej odmiany ziemniaków. Mieszany materiał kiełkuje w różnym czasie, zmienia się również wysokość liści. W takich warunkach rośliny wysokie lub wcześniejsze przeszkadzają w rozwoju odmian niewymiarowych lub późnych.

Wydawałoby się, że co może być łatwiejsze niż sadzenie ziemniaka: zakop go w ziemi i poczekaj na wynik. Ale istnieje wiele sposobów na umieszczenie bulwy w glebie i porozmawiamy o nich.

Jak sadzić ziemniaki?

Tradycyjny

Łopata i bruzda to tradycyjne opcje. W pierwszym przypadku lądowanie odbywa się zgodnie z następującym schematem.

 1. Użyj łopaty, aby zrobić dziury. Odległość między małymi bulwami utrzymuje się do 20 cm, między średnimi – do 25 cm, między dużymi – 30-32 cm.
 2. Jeśli nawozy nie zostały wcześniej zastosowane, należy je nałożyć na otwory podczas sadzenia.
 3. Tradycyjnie bulwy umieszcza się w rowkach kiełkami w dół, ale są też metody niekonwencjonalne. Każdy wybiera swój rodzaj lądowania.
 4. Następnie dołki zasypuje się ziemią i wyrównuje glebę.

Jak sadzić ziemniaki?

Aby sadzić ziemniaki w bruzdach, opuszcza się je nie do dziur, ale do rowów (pod grzebieniem), a następnie posypuje ziemią. W małym domku bruzdy można wykonywać ręcznie, ale jeśli powierzchnia jest duża, lepiej jest użyć ciągnika prowadzącego.

Aby przyszłe krzaki otrzymywały wystarczającą ilość światła, kierunek okopów powinien przebiegać z północy na południe.

Odległość między bulwami w obrębie jednej bruzdy jest taka sama jak przy sadzeniu pod łopatą, ale między redlinami należy pozostawić 70-80 cm, co powinno wystarczyć, aby swobodnie przemieszczać się między wysokimi redlinami podczas pielęgnacji roślin. Wiele plantacji sadzi się w podwójnych rzędach z szerokimi nawami oddzielającymi sparowane redliny. Podwójny rząd ma tylko 30 cm szerokości, czyli 15 cm do każdego paska, ale ziemniaki nie są ciasne, ponieważ są sadzone w szachownicę.

Jak sadzić ziemniaki?

Nowe metody

Ludzie wciąż ulepszają sposób sadzenia ziemniaków w nadziei na zebranie dużych zbiorów na małym obszarze. Oto kilka zaktualizowanych opcji.

 • Metoda według Meatlider. Amerykański agronom wymyślił, jak zaoszczędzić miejsce i uzyskać obfite plony. Zrobił sparowane bruzdy o szerokości zaledwie 45 cm, na każdy pasek przydzielono 22-23 cm, jednocześnie roślina nie doświadczyła braku miejsca, ponieważ ziemniaki posadzono w szachownicę. Szerokie rozstawy rzędów zajmowały około 90 cm powierzchni na całej długości rzędów, co umożliwiało starszym ogrodnikom pielęgnację roślin siedząc na stołku. Ta metoda umożliwiła zebranie 500-700 kg ziemniaków ze stu metrów kwadratowych.

Jak sadzić ziemniaki?

 • Sadzenie bulw wzdłuż Gulikh. Wręcz przeciwnie, ta technika nie oszczędza miejsca na stronie: jeden krzew zajmuje metr kwadratowy, ale okazuje się, że jest potężny i może wyprodukować od 5 do 15 kg ziemniaków. Istota tej techniki polega na sadzeniu powierzchniowym (bulwa nie jest zakopana w ziemi) i tworzeniu wielostopniowego krzewu. Na środku kwadratu 1×1 m powstaje humusowa zjeżdżalnia. Po zrobieniu w nim niewielkiego zagłębienia włóż ziemniaka do środka i tylko lekko posyp go ziemią. Krzew faktycznie zaczyna rosnąć na powierzchni, otrzymując dużą ilość powietrza i światła. Gdy tylko pojawią się nowe pędy, są one lekko posypane ziemią. Następnie kiełki pojawiają się ponownie i ponownie są posypane. Odbywa się to przez cały rozwój zakładu. Rezultatem jest ogromny wielopoziomowy krzew z licznymi i dużymi bulwami.

Jak sadzić ziemniaki?

Oryginał

Aby uprościć ciężką pracę podczas sadzenia ziemniaków, ludzie wymyślili wiele różnych sposobów, aby sobie to ułatwić, a przynajmniej uczynić proces sadzenia interesującym i przyjemnym. Na przykład metoda zawalania nie obejmuje hillingowania. Chwastów tylko raz, a następnie rozrzucać gałęzie, siano lub trociny w przejściu.

Inną oryginalną metodą jest „rolnictwo naturalne”. Powierzchnia gleby to rodzaj organizmu z własnym ekosystemem.

Zwolennicy tej metody uważają, że nie warto jej niszczyć przez kopanie, dlatego sadzą bulwy pod patykiem, co znacznie przyspiesza proces i skraca czas sadzenia.

Jak sadzić ziemniaki?

Aby kij spełniał swoje funkcje, należy go zmodyfikować. Aby to zrobić, musisz wziąć uchwyt łopaty lub gałąź zgodnie ze średnicą materiału do sadzenia (5-7 cm). Naostrz jeden koniec, a na górze krawędzi umieść podpórkę pod nogę, jak na łopacie.

Z takim patyczkiem proces sadzenia odbędzie się bez trudu, nawet nie trzeba się schylać. Ostry koniec narzędzia jest wbijany pod kątem w ziemię na głębokość 10-12 cm, gleba jest lekko podnoszona, a bulwa jest wrzucana do otworu. Następnie wyjmij patyk i lekko zdeptaj ziemię. Troska jest zwyczajna: miotają, mulczują, walczą z chorobami i owadami.

Aleksandra

Edytor serwisu