Kąpiel na przeziębienie

Kąpiel na przeziębienie

Łaźnia już dawno przestała być postrzegana jedynie jako miejsce do przeprowadzania zabiegów mycia. Teraz jest to niemal równoważny sposób walki z różnymi chorobami.

Szczególnie skuteczne w kąpieli są przeziębienia, które są najczęstsze wśród wielu rodzajów chorób.

Korzyści płynące z kąpieli na przeziębienia

 
Główną zaletą kąpieli jest jej potężny pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Efekt terapeutyczny kąpieli:

 • Otwarcie porów i eliminacja drobnoustrojów chorobotwórczych – wywołane wpływem gorącej pary.
 • Poprawa krążenia krwi – krew jest oczyszczana poprzez usuwanie z niej cząsteczek toksycznych pierwiastków.
 • Powielanie przez organizm znacznej liczby leukocytów, które są odpowiedzialne za niszczenie bakterii chorobotwórczych.
 • Oczyszczanie narządów oddechowych z nadmiaru szkodliwego śluzu – osiągane poprzez ekspozycję na wilgotne opary. Rezultatem jest przywrócenie swobodnego i łatwego oddychania, w niektórych przypadkach całkowite zniknięcie kaszlu.
 • Usunięcie bólu stawów, który jest charakterystycznym objawem przeziębienia.

Kiedy nie możesz iść do łaźni na przeziębienie

 
Jednak pomimo oczywistych korzyści płynących z wizyty w łaźni, w niektórych przypadkach warto odmówić. W przeciwnym razie zabiegi kąpielowe mogą wywołać nieprzyjemne konsekwencje.

Kiedy nie możesz iść do łaźni na leczenie przeziębienia:

 • Jeśli przeziębienie przybrało ostrą postać, w której wysoka temperatura wywołuje jeszcze większą reprodukcję patogenów. W efekcie choroba zacznie szybko postępować, co doprowadzi do poważnych konsekwencji w postaci zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli czy astmy.
 • W podwyższonych temperaturach – ponad 37 stopni. Powód ten tłumaczy się szybkim biciem serca, które wzrasta jeszcze bardziej pod wpływem wysokiej temperatury kąpieli. To może wywołać atak serca. W korzystniejszym przypadku kąpiel znacznie osłabi organizm, a wcześniej pozbawi go sił w walce z przeziębieniem.
 • Jeśli masz bóle głowy, które nasilają się pod wpływem gorącego i dusznego powietrza. W rezultacie możesz wywołać silne zawroty głowy lub omdlenia.
 • W przypadku opryszczki na ustach. Wirus opryszczki dobrze namnaża się w kąpieli – w wilgotnym i gorącym środowisku.

Zabiegi kąpielowe na przeziębienia

 
Ważną zaletą kąpieli w leczeniu przeziębień jest szeroka gama środków leczniczych. Zabiegi kąpielowe mają na celu usunięcie i zatrzymanie wszelkich oznak przeziębienia.

Masaż miotłą

 
Miotła jest głównym atrybutem wanny, która pełni wiele ważnych funkcji. Masaż miotłą poprawia krążenie krwi i sprzyja wzmożonej potliwości, a także usuwa z organizmu szkodliwe bakterie i drobnoustroje.

Jednak miotły do ​​kąpieli są inne, dlatego mają inny efekt:

 • Brzoza na ścianieBrzozowy. Być może najczęstszy typ, znany ze swojego łagodzącego ból działania na stawy i mięśnie. Liście brzozy działają przeciwzapalnie i przyczyniają się do wydajnego usuwania flegmy z oskrzeli.
 • LipaLimonka. Przyspiesza i wzmacnia pracę gruczołów potowych, powodując obfite pocenie się . Dzięki aktywnym substancjom wchodzącym w skład liści lipy zapewniony jest korzystny wpływ na układ nerwowy.
 • dąbDąb. Wpływa na układ nerwowy, działając uspokajająco. Zapobiega wzrostowi ciśnienia krwi związanego z warunkami wysokiej temperatury. Posiada działanie antybakteryjne. Trwały – można go używać 3-4 razy.
 • Drzewa iglasteIglasty. Gatunki iglaste mogą być reprezentowane przez świerk, sosnę, jodłę. Ze względu na wyraźny aromat nasycają powietrze użytecznymi mikroelementami, których działanie ma na celu dezynfekcję pomieszczenia. Miotły iglaste sprzyjają szczególnie wydajnemu poceniu się.
 • EukaliptusEukaliptus. Jest niezbędny do pokonania górnych dróg oddechowych. Doskonały jako środek do inhalacji. W tym celu liście w formie na parze są doprowadzane do twarzy, a wydobywające się z niej aromatyczne opary są głęboko wdychane przez usta lub nos.

Po dokonaniu wyboru wskazane jest bezpośrednie zapoznanie się z techniką masażu w celu uzyskania efektu leczniczego.

Technika masażu miotłą kąpielową:

  • Pozycja wyjściowa: leżąc na brzuchu. Sesja masażu rozpoczyna się lekkim głaskaniem od stóp do głowy przy użyciu dwóch mioteł. Głaszcząc w przeciwnym kierunku, każdy z nich przesuwa się po bokach.
 • Końcowa część liści tworzy lekkie, ale gryzące szwy, których tempo stopniowo wzrasta.
 • Po przewróceniu się na plecy czynności opisane powyżej powtarza się kilka razy.
 • Następnie biczowaniu poddaje się okolice lędźwiowe, pośladkowe i udowe.
 • Nadchodzi czas rozciągania, którego istota sprowadza się do jednoczesnego rozmnażania mioteł w kierunku głowy i stóp. Punktem wyjścia jest dolna część pleców. Takie ruchy powtarza się 5 razy.
 • Poprzez ruchy okrężne i kreskowe wykonuje się pocieranie wszystkich części ciała.
 • Następnie przychodzi kolej na pompki, które polegają na dociśnięciu listowia do dolnej części pleców i przytrzymaniu go do odcinka szyjnego kręgosłupa po obu stronach kręgosłupa. Wystarczy 6 powtórzeń.
 • Miotły są umieszczone po bokach ciała. Ich część liściastą dociska się do skóry, po czym listowie wraz z mięśniami ugniata się w różnych kierunkach.
 • Po procedurze ugniatania powtarza się procedury wcierania.
 • Ostatni etap masażu polega na wykonaniu biernych, powolnych ruchów, którym towarzyszą niewielkie wysiłki, aż do pojawienia się przyjemnego bólu w mięśniach. W ten sposób masowaniu poddawane są wszystkie partie ciała i kończyny.

Na zakończenie masażu miotłą należy udać się do łaźni parowej lub ciepłego prysznica, a następnie wykonać masaż relaksacyjny i wzmacniający.

Technika masażu relaksacyjnego w kąpieli:

 • Pozycję wyjściową zajmuje plecy, w których ramiona znajdują się wzdłuż ciała.
 • Od podbrzusza do strefy szyjnej uderzenia wykonuje się przez 4 minuty.
 • Po upływie czasu wykonuje się uciskanie mięśni klatki piersiowej w kierunku od brzucha do ramion.
 • Ugniatanie odbywa się w pozycji na brzuchu.
 • Sesja kończy się masażem brzucha ruchami łukowymi.

Tarcie

Takie procedury przyczyniają się do zwiększonej potliwości:

 • Kaszel i katar. Aby uzyskać bardziej produktywny wynik w leczeniu przeziębienia, skład mieszanki do mielenia powinien zawierać miód i sól. Aby przygotować mieszankę, należy wymieszać składniki w równych proporcjach, a następnie zmielić z nią podgrzaną skórę.
 • Oczyszczanie skóry. W celu oczyszczenia skóry należy wcierać ręcznikiem frotte nasączonym mocnym roztworem soli fizjologicznej. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od stopnia zaczerwienienia skóry. Gdy skóra stanie się bardzo różowa, zabieg należy przerwać.

Aromaterapia

Polewanie wodą kamieni

Najprostszy, ale jednocześnie nie mniej skuteczny sposób radzenia sobie z przeziębieniami. Jak wiadomo, w procesie wdychania wilgotnych oparów drogi oddechowe są nawilżane, co prowadzi do upłynnienia i produktywnego oddzielenia plwociny.

W celu wzmocnienia efektu inhalacyjnego stosuje się olejki eteryczne , wśród których najbardziej leczniczymi gatunkami iglastymi są jodła, jałowiec, sosna. Aromaty kwiatowe – lawendy i geranium – mają silne działanie w leczeniu przeziębień.

Jak przygotować roztwór leczniczy z olejków eterycznych:

 • W wodzie (1 l) rozcieńcza się od 10 do 20 kropli dowolnego rodzaju olejku aromatycznego. Dokładna ilość zależy od nasycenia i stężenia ekstraktu.
 • Powstałą kompozycję wylewa się na gorące kamienie lub ściany łazienki.

Notatka! Po zwilżeniu aromatycznym roztworem kamieni olejki eteryczne zaczynają palić się po pewnym czasie, co powoduje pojawienie się nieprzyjemnego i ostrego zapachu spalenizny. Dlatego najbezpieczniej jest zwilżyć ściany olejkami.

W przypadku braku niezbędnych esencji napar z ziół leczniczych – rumianku, mięty, oregano, tymianku – może wydzielać nie mniej uzdrawiający aromat. Aby go przygotować, wystarczy namoczyć istniejące zioła we wrzącej wodzie. Sucha musztarda nadaje się również do zaparzania.

Napoje

 
Zimna kąpiel pomaga pozbyć się szkodliwych martwych mikroorganizmów. Pod wpływem pary i ciepła ludzka skóra mięknie. Przez otwarte pory wraz z potem wyskakują szkodliwe substancje.

Ponieważ zwiększonej potliwości nieodzownie towarzyszy utrata dużej ilości płynów, ważne jest zrekompensowanie tego niedoboru, aby wytworzyć więcej potu. Rezultatem tego cyklu płynów w ciele będzie maksymalne oczyszczenie organizmu.

Herbaty, a także herbaty ziołowe o działaniu napotnym: lipa, maliny , mięta pomogą uzupełnić bilans wodny . Jako „przyjemne” i zdrowe dodatki do napojów pojawią się produkty uznawane za tradycyjne środki walki z przeziębieniem: cytryna, konfitura malinowa, miód.

Wniosek

Kąpiele to skuteczny i sprawdzony środek w leczeniu pierwszych objawów przeziębienia. Za pomocą kąpieli aktywowane są wewnętrzne procesy ochronne organizmu, które same starają się poradzić sobie z zimnem.

Ponadto regularna wizyta w łaźni doskonale wzmacnia układ odpornościowy, dlatego takie hobby uważane jest za skuteczne zapobieganie przeziębieniom i innym chorobom.

Zwróć uwagę na zdjęcia i filmy – film zawiera fascynujący film o leczniczych właściwościach kąpieli.

Aleksandra

Edytor serwisu