Jak długo przechowywać wywar i napar w lodówce

wywar i napar

Jak i ile przechowywać wywar

Kiedy ziele lub jego korzenie są gotowane, powstaje postać dawkowania – wywar. Musi być przechowywany wyłącznie w lodówce bez zamrażania. Po zamrożeniu może utracić część swoich dobroczynnych właściwości. Przechowywany w lodówce wywar zachowuje przydatność do spożycia przez 3-4 dni. Faktem jest, że w wysokich temperaturach szkodliwe mikroorganizmy giną. A żeby znów się rozwinęły, musi upłynąć czas.

 • Wywary do użytku najlepiej przechowywać nie dłużej niż dwa dni, aby uniknąć pojawienia się nieprzyjemnego zapachu.
 • Płukanie włosów i nacieranie skóry najlepiej wykonywać świeżo przygotowanym odwarem.
 • Do użytku wewnętrznego okres trwałości wywarów wynosi tylko jeden dzień.
 • Jeśli wywar jest zrobiony z korzeni, nie zepsuje się w lodówce nawet piątego dnia. Choć najsilniej oddziałuje na organizm pierwszego dnia.

Tabela trwałości wywaru

Okres przydatności do spożycia

Jak długo trwa infuzja

Infuzja to metoda, w której surowce lecznicze zalewa się wrzącą wodą, a następnie podaje w infuzji. Długotrwała ekspozycja na wysoką temperaturę, jak podczas gotowania, nie występuje tutaj, a różne bakterie zaczynają się szybko rozwijać w sprzyjającym im środowisku. Dlatego możesz przechowywać napar nie dłużej niż jeden dzień.

Warunki przechowywania wywarów i naparów

Substancje lecznicze wchodzące w skład ziół leczniczych mają różne właściwości. Dlatego wszystkie nalewki lecznicze mają nierówny okres przydatności do spożycia. Najlepiej stosować świeże napary i wywary. Jeśli nie jest to możliwe, należy je przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu nie dłużej niż 3-4 dni. Przed użyciem naparu leczniczego, który był przechowywany w lodówce, należy go podgrzać. W niektórych przypadkach można go rozcieńczyć podgrzaną przegotowaną wodą.

Oznaki zepsutego bulionu

 • brak przejrzystości (zmętnienie);
 • tworzenie się różnych filmów na powierzchni;
 • pojawienie się nieprzyjemnego zapachu;
 • zmiana koloru i smaku.

Wszystkie te zmiany wskazują, że ta postać dawkowania nie nadaje się do dalszego stosowania. Często w letnie upały słoik z leczniczym płynem, który nie zostanie włożony na czas do lodówki, może zepsuć się w ciągu zaledwie kilku godzin. Dlatego zaleca się przechowywanie wywaru i naparu tylko w lodówce.

Jeśli w domu są małe dzieci, należy zadbać o to, aby nie mogły dostać się do miejsca, w którym przechowywane są płyny lecznicze.

Warunki wytwarzania naparu wodnego

Aby napar z ziół leczniczych rzeczywiście działał leczniczo na organizm, do jego przygotowania używa się oczyszczonej wody, w której bakterie chorobotwórcze odporne na wysokie temperatury nie mogą się pojawić. Wymagane są również sterylne naczynia, w których będzie przechowywany napar. Możesz przetworzyć słoik, w którym będzie się znajdować, alkoholem medycznym lub wódką, a także można go wysterylizować (co najmniej 5 minut).

Tak więc najważniejsze, co musisz wiedzieć o tym, jak przechowywać wywar i napar.

 • Okres, w którym zachowują właściwości lecznicze jest ograniczony do 3-5 dni.
 • Wodne wyciągi z roślin leczniczych należy bezwzględnie przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w ciemnym i chłodnym miejscu.
 • A najlepiej stosować bezpośrednio po przygotowaniu lub w ciągu dnia.

Tylko przy zachowaniu wszystkich warunków prawidłowego przechowywania wywarów i naparów ziołowych można liczyć na pozytywny wynik leczenia środkami ludowymi.

Aleksandra

Edytor serwisu