Jak gotować kurczaka, jak długo

Jak i ile gotować kurczaka do miękkości


Mięso z kurczaka okazuje się niezwykle soczyste, jeśli dokładnie przestrzegasz zasad jego przygotowania. Konieczne jest monitorowanie czasu i temperatury wody. Do gotowania drobiu możesz użyć zwykłej kuchenki, podwójnego kotła, multicookera lub szybkowaru.

Jak wybrać kurczaka

Nie zaleca się kupowania lepkiego lub zbyt bladego mięsa. Ta cecha wskazuje na chorobę, która rozwinęła się u ptaka. Najprawdopodobniej kurczakowi podano antybiotyki. Jeśli nogi są za krótkie, a pierś powiększona, oznacza to, że ptak był karmiony lekami hormonalnymi. Zdrowy kurczak ma jasne lub białe mięso, cienką skórę i małe, łuskowate łapy. Najsmaczniejsze jest mięso młodego drobiu.

Wiek kurczaka można poznać po pukaniu. Przejdź po powierzchni piersi. Powinno być sprężyste. Jeśli kość jest twarda, ptak jest stary. Zaleca się kupowanie schłodzonego mięsa – uważane jest za najzdrowsze. Mrożonki zawierają mniej składników odżywczych.

Jak prawidłowo ugotować kurczaka

 • Mięso mrożone należy wcześniej rozmrozić. Wyjmij go z zamrażarki i zostaw na blacie kuchennym. Umieść kurczaka w głębokiej misce, aby woda spłynęła.
 • Jeśli nie możesz czekać zbyt długo, zanurz zamrożone mięso w zimnej wodzie. Czas gotowania będzie musiał zostać nieznacznie wydłużony – o 10 lub 20 minut. Zależy to od wielkości kurczaka.
 • Umyj mięso pod bieżącą wodą tuż przed gotowaniem.
 • Jeśli chcesz zrobić gęsty bulion z kurczaka, umieść mięso w zimnej wodzie. Stopniowo będzie nasycony zapachem. Zaleca się dodanie odrobiny soli do smaku przed zakończeniem gotowania. Jeśli chcesz zrobić pyszne mięso z kurczaka, włóż je do gorącej wody. W takim przypadku zawartość potraw na początku jest solona.
 • Woda powinna całkowicie pokryć kurczaka. Gotując cały drób, użyj dużego naczynia.
 • Utrzymuj mały ogień. Podczas gotowania regularnie usuwaj pianę, która pojawia się na powierzchni płynu.
 • Jeśli chcesz dodać smaku do gotowego dania, dodaj cebulę i liście laurowe. W razie potrzeby użyj dodatkowych przypraw, takich jak czarny pieprz. Przyprawy dodaje się dopiero po zagotowaniu wody.
 • Gotowanie surowego kurczaka trwa znacznie dłużej niż zalecane. Podzielić stary drób przed gotowaniem. Mięso będzie znacznie bardziej miękkie, jeśli marynowane w świeżo wyciśniętym soku z cytryny przez godzinę.

Czas gotowania

Jak i ile gotować kurczaka do miękkości

Uruchom minutnik dopiero po zagotowaniu wody, w której leży mięso. Dostępne narzędzia pomogą Ci sprawdzić gotowość kurczaka. Weź ostre sztućce – widelec lub nóż. Przebij powierzchnię mięsa. Końcówka powinna się w nią łatwo zatopić.

Ile gotuje się kurczaka w całości

Tusze są gotowe po godzinie gotowania. Aby ugotować dużego kurczaka, czas gotowania wydłuża się o pół godziny.

Ile gotować piersi

Piersi z kurczaka bez kości i skóry są gotowe w zaledwie kwadrans. Zaleca się przepołowienie fileta. Piersi na kości gotuje się przez pół godziny.

Czas gotowania nóg

Czas gotowania wyniesie 40 minut. Uda gotujemy na kości przez około 40 minut, podudzia – 30 minut, filety – 10 minut.

Ile gotować skrzydełka z kurczaka

Przygotowanie skrzydełek zajmuje około pół godziny.

Ile gotować podroby z kurczaka

Wątroba jest gotowa za kwadrans. Serca z kurczaka gotujemy przez 40 minut. Produkty uboczne są wstępnie moczone w mleku krowim lub wodzie słonawej przez 40 lub 60 minut. Żołądki gotuje się od 1 do 1,5 godziny. Zaleca się włożyć je do zimnej wody, inaczej mięso okaże się zbyt twarde.

Jak zrobić rosół

Do przygotowania potrawy będziesz potrzebować:

 • Kurczak – 500 gramów;
 • Marchewki – 1 lub 2 sztuki;
 • Ziemniaki – 3-5 sztuk;
 • Makaron – 100 gramów;
 • Zieloni do smaku;
 • Ulubione przyprawy;
 • Woda – 3 litry.

W sumie powinno być około 6 porcji zupy. Przybliżony czas gotowania to 70 minut.

Mięso gotujemy w dużym rondlu wypełnionym wodą. Następnie ułóż i pokrój w drobną kostkę. Wróć do bulionu, aby ugotować. Dodaj smażoną na patelni marchewkę i cebulę. Dodaj drobno posiekane ziemniaki. Aby zupa ładnie pachniała, dodaj przyprawy według własnych upodobań. Gotuj przez kolejne kwadrans. Dodaj makaron i gotuj jeszcze przez około 5 minut.

Gotowanie kurczaka techniką

 1. W wolnej kuchence . Całą tuszę umieścić w misce urządzenia. Napełnij zimną wodą, aby całkowicie pokryła zawartość pojemnika. Następnie dodaj przyprawy i sól kuchenną. Wybierz tryb „Gaszenie” w menu urządzenia. Zamknij pokrywkę i uruchom minutnik na godzinę. Jeśli planujesz gotować drób pokrojony na małe kawałki, skróć czas gotowania o pół godziny.
 2. W podwójnym kotle . Pokrój mięso na stosunkowo małe kawałki. Umieść w górnej komorze parowaru i gotuj na parze przez około pół godziny. Jeśli drób jest stary, należy wydłużyć czas gotowania do 45 minut. Nie umieszczaj tuszy w podwójnym kotle. Powodem tego jest zbyt duży rozmiar ptaka.
 3. W szybkowarze . Cały kurczak będzie gotowy za 20 minut, jeśli zawór jest zamknięty. Drobno posiekane mięso gotuje się w tym urządzeniu kuchennym pod ciśnieniem tylko przez 5 minut.
 4. W kuchence mikrofalowej . Kurczak gotuje się przez 20 minut przy maksymalnej mocy urządzenia od 800 do 1000 watów. Po dziesięciu minutach mięso jest odwracane.

Przydatne porady

 • Przygotowanie kurczaka. Przed gotowaniem ptaka należy oczyścić z resztek pierza na skórze, umyć i ułożyć na czystym ręczniku. Tkanina wchłonie nadmiar wilgoci.
 • Podawanie gotowanego kurczaka na stole. Ptak może służyć jako samodzielne danie. Zaleca się stosowanie sosu, świeżych ziół i przypraw, aby uatrakcyjnić go.
 • Wybór przypraw. Po zagotowaniu wody dodaj jedną obraną i posiekaną cebulę, marchewkę, sól kuchenną. W razie potrzeby możesz użyć różnych przypraw – bazylii, rozmarynu, oregano lub ziół prowansalskich. Przed końcem gotowania wrzuć do bulionu kilka liści laurowych.
 • Jak ugotować starego kurczaka. Jeśli ptak jest stary, danie okazuje się bardzo trudne. Można go zmiękczyć, postępując zgodnie z radami doświadczonych kucharzy.

Tusz bezpośrednio przed gotowaniem marynuje się w specjalny sposób. Powierzchnię kurczaka naciera się świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny lub kefirem, wkłada do lodówki i rejestruje przez około 6 godzin. Następnie twardy kurczak gotuje się w rondlu przez 2 lub 3 godziny. Istnieje dodatkowa możliwość korzystania z szybkowaru. W takim przypadku czas gotowania wynosi 1 godzinę.

Aleksandra
Edytor serwisu