Jak przechowywać dalie zimą w domu: miejsce do przechowywania, metody, subtelności, porady i wskazówki

Po prostu nie da się nie kochać dalii. Każdy, kto ma własny kawałek ziemi, z pewnością postara się zrobić miejsce dla co najmniej kilku krzewów tych niesamowitych kwiatów. Obecnie istnieje wiele odmian i odmian, dzięki czemu każdy może znaleźć odmianę roślin dla siebie. Dopiero gdy kończy się okres kwitnienia i nadejdą pierwsze mrozy, pytanie, jak przechowywać dalie w domu zimą, aby cieszyć się ich bujnym kwitnieniem w przyszłym roku, staje się ostre. W tym artykule eksperci portalu Agronom.guru opowiedzą o tym, jak prawidłowo przechowywać materiał nasadzeniowy, jakie warunki są do tego konieczne i co zrobić, jeśli bulwy nie przetrwały dobrze zimy.

Przygotowanie dalii na zimę – co z nimi zrobić przed przechowywaniem

Po pierwszych mrozach dalie zaczynają przygotowywać się do zimowania. Przede wszystkim dokładnie badają krzaki i odrzucają rośliny z oczywistymi oznakami choroby. Nie współczuj im i staraj się dać im szansę, ponieważ podczas przechowywania może dojść do infekcji zdrowych bulw, a wszystkie kwiaty umrą. Po uboju zaczynają zbierać ziemię wokół krzewów.

Rośliny, które wykazują wyraźne oznaki jakiejkolwiek choroby, są natychmiast spalane, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Słabe dalie są usuwane i wysyłane do dołu kompostowego w celu rozkładu. Warto zauważyć, że w bulwach zbiera się pewna ilość wilgoci, aby móc wytrzymać suszę. Podczas przechowywania nadmiar wilgoci może wywołać procesy gnicia, dlatego należy przestać podlewać kwiaty na tydzień przed planowanym zbiorem.

Jeśli mróz nadszedł niespodziewanie, a dalie nie miały czasu na przygotowanie się do okresu zimowego, nie należy się spieszyć, aby je usunąć. Bulwy pozostają w ziemi tak długo, jak pozwala na to czas. Mrożone wierzchołki są odcinane, pozostawiając 15 cm nad powierzchnią ziemi. W tym stanie możesz trzymać krzewy do 20 dni na miejscu, co da im możliwość dojrzewania.

Dalie nie mogą hibernować na otwartym polu; jesienią należy je wykopać i przechowywać w pomieszczeniach. Aby to zrobić, ostrożnie wykop ziemię wokół krzaka łopatą, wyjmij bulwy i strząśnij je z reszty gleby. Konieczna jest niezwykle ostrożna praca, starając się nie uszkodzić delikatnych korzeni. Na koniec układa się je na świeżym powietrzu i pozostawia do wyschnięcia.

Po wyschnięciu wykopanego materiału badają go w celu zidentyfikowania uszkodzeń lub obecności chorób. Pozbywają się także starych bulw, które w następnym sezonie nie będą już mogły pączkować. Ponadto stare kłącza są bardzo słabo zachowane do wiosny, więc wysyłanie ich na zimę jest niepraktyczne. Łatwo je rozróżnić dzięki ciemnemu umaszczeniu, wyraźnej guzowatości i bardzo dużym rozmiarom w porównaniu z młodymi.

Istnieją dwie sprzeczne opinie na temat tego, czy należy myć bulwy przed hibernacją. Niektórzy hodowcy są zwolennikami teorii, że mycie znacznie skraca okres przydatności do spożycia i niszczy kambium. Inni są skłonni wierzyć, że uszkodzenia i choroby są lepiej widoczne na czystych korzeniach.

Jak przechowywać dalie po kopaniu – niuanse trybu przechowywania

Stworzenie idealnych warunków do przechowywania dalii jest bardzo trudne, ale naprawdę można się do nich zbliżyć. Szczególnie przydatne jest zapoznanie się z preferencjami kapryśnych piękności dla początkujących hodowców kwiatów. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zniszczenia bulw z powodu niewłaściwego przechowywania. Więc wykopałeś dalie. Przechowywanie bulw zimą najlepiej wykonywać pod następującymi warunkami:

  • temperatura powietrza – na poziomie + 5 ° С;
  • optymalna wilgotność – 60-75%;
  • dobra wentylacja pomieszczenia;
  • powietrze musi krążyć.

Jeśli zadbasz o dwa ostatnie z powyższych, ryzyko infekcji grzybiczych zostanie zminimalizowane w jak największym stopniu. Wstępna dezynfekcja pomieszczenia, fumigacja siarką nie zaszkodzi. Korzenie układa się w nie więcej niż 2 rzędach. Powierzchnia musi być sucha. Jako podłoże używane są:

  • suchy piasek (w rzadkich przypadkach – ziemia);
  • trociny lub duże wióry drzewne;
  • każda drewniana powierzchnia.

Ostatnio praktykuje się zawijanie bulw w folię spożywczą przed wysłaniem do przechowywania, ale ta technika ma wystarczającą liczbę przeciwników, którzy są skłonni argumentować, że choroby grzybowe rozmnażają się w takich warunkach, rośliny nie oddychają dobrze i nie mają tak wiele szans na przetrwanie do wiosny. … Osobiście miałem pozytywne doświadczenia z przechowywaniem dalii w folii spożywczej (innej opcji nie było), jednak nie będę twierdził, że jest to w stu procentach skuteczne.

Jak przechowywać bulwy dalii w domu – dlaczego i jak oznaczyć korzenie

Jeśli na farmie kwiatowej jest co najmniej kilka odmian dalii, będziesz musiał skorzystać z etykietowania. Ta procedura ma na celu uniknięcie ponownego sortowania. Ponadto najsilniejsze bulwy są oznaczone specjalnymi znakami, takimi jak gwiazdki. Z początkiem nowego sezonu można z nich pozyskiwać sadzonki. Do znakowania używane są samodzielnie wykonane przywieszki. Do liny przyczepiona jest kartka papieru lub plastikowa z odpowiednim napisem.

Podczas znakowania możesz również skorzystać z metody cyfrowej – aplikuj na bulwy lub dołącz numery w określonej kolejności. W takim przypadku potrzebny będzie również dodatkowy notatnik do notatek, w którym będą przechowywane notatki, na których odmiana jest wskazana przez jaki numer. Ta procedura pomaga nie mylić odmian kwiatów i sadzić je w ogrodzie w wymaganej kolejności.

Metody przechowywania Dahlia

Początkującym może się to wydawać dziwne, ale istnieje kilka skutecznych metod konserwacji bulw dalii w okresie zimowym. Warto wybrać taki, który jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni, biorąc pod uwagę warunki, dostępność lokali i możliwość kontrolowania stanu korzeni.

W pudełkach z piaskiem

Jeden z najpopularniejszych, niedrogich i niezawodnych sposobów konserwacji bulw. Będziesz musiał wcześniej przygotować pojemnik o objętości co najmniej 20 litrów (objętość zależy od liczby i wielkości korzeni). Wlewa się do niego suchy piasek, a następnie dalie układa się w 1 lub 2 warstwach. Na wierzchu umieszczona jest warstwa płótna. Jak świadczą doświadczeni kwiaciarnie, korzenie są po prostu doskonale zachowane w ten sposób. Ponadto, jeśli to konieczne, można monitorować stan bulw.

Wadą metody konserwacji materiału do sadzenia w piasku jest to, że zajmie dużo piasku. Wiosną kwiaty mogą zacząć kiełkować przed terminem, co spowoduje pewne niedogodności. Głównym zagrożeniem dla roślin podczas przechowywania ich w piasku jest nadmierna wilgoć. W żadnym wypadku nie należy zwilżać piasku, nawet jeśli wydaje się, że jest bardzo suchy. Wilgoć w tym przypadku przyczyni się do rozkładu. Suche dalie nadal można reanimować, ale zgniłe nie są już możliwe.

W pudełkach z trocinami

Ta technika jest również przyzwoita i skuteczna w ochronie bulw. Jednak w tym celu konieczne jest wybranie dużych trocin. Jeszcze lepiej, użyj wiórów. Drobne trociny mogą wyciągać i wchłaniać całą obecną wilgoć. Często zarówno doświadczeni, jak i początkujący hodowcy popełniają rażący błąd, próbując trzymać dalie w trocinach – wkładają je do plastikowych toreb. W rezultacie gromadzi się kondensacja, a korzenie po prostu gniją z powodu nadmiaru wilgoci.

Nie zaleca się przechowywania bulw dalii w pobliżu warzyw lub ziemniaków. Faktem jest, że pojawia się tam niepożądany nadmiar wilgoci, co prowadzi do powstawania i rozprzestrzeniania się chorób grzybiczych.

Stosowanie wermikulitu

Materiał taki jak wermikulit jest w stanie doskonale zatrzymać wymaganą ilość wilgoci. W takich warunkach nie można obawiać się wysychania korzeni. Jednak przy najmniejszym wzroście temperatury kwiaty mogą kiełkować przedwcześnie i tworzyć korzenie ssące, co jest wysoce niepożądane. Aby uniknąć takich problemów, lepiej kupować nie wermikulit ogrodowy, ale specjalny – dużą frakcję.

Aby zrealizować tę metodę, przygotowuje się pojemnik o wymaganej objętości i na jego dno wylewa się warstwę wermikulitu. Następnie układana jest warstwa bulw. W tej sekwencji cała objętość jest wypełniona. Na koniec na wierzch kładzie się warstwę celofanu lub polietylenu, a pojemnik przesyła się do chłodnego miejsca, gdzie będzie przechowywany.

Woskowanie

Ta metoda jest stosowana tylko przez najbardziej wykwalifikowanych hodowców kwiatów, ponieważ wymaga dużo pracy i czasu. Skuteczność woskowania bulw dalii jest bardzo wysoka. Wilgoć nie może odparować przez parafinę, dzięki czemu unika się wysychania. A wysokie temperatury, które działają podczas przetwarzania, pomagają zabić wszystkie istniejące patogeny.

Gdy tylko parafina stwardnieje, korzenie otrzymują niezawodną ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Jednak tę technikę należy stosować tylko w przypadku wczesnych odmian roślin, ponieważ przyczynia się ona do późniejszego przebudzenia pąków i powstania korzeni ssących. Metoda jest również odpowiednia dla tych, którzy zastanawiają się, jak konserwować dalie zakupione w lutym. Rzeczywiście, w tej chwili z reguły nie ma możliwości uzyskania suchego piasku lub trocin. Rozważmy bardziej szczegółowo technologię woskowania.

Gotowy wosk parafinowy lub świece należy drobno posiekać i umieścić w metalowej patelni, dodając wodę. Wszystko to jest umieszczane na innym pojemniku z wodą, tworząc w ten sposób kąpiel wodną. Parafina jest topiona na bardzo małym ogniu, aż grubość stopionej warstwy osiągnie kilka centymetrów. Jeśli korzenie nie zmieszczą się w doniczce, należy je oddzielić. Przygotowane i wysuszone bulwy wiąże się nitką i szybko zanurza w parafinie, po czym wyjmują i czekają, aż substancja stwardnieje. Na świeżym powietrzu dzieje się to bardzo szybko.

Mieczyki: zbieranie i przechowywanie cebul, praktyczne porady dotyczące uprawy i przechowywania. W specjalnej publikacji naszego portalu opowiemy szczegółowo, jak wyjmować i przechowywać cebulki mieczyk. Poznasz niezbędne parametry środowiska przechowywania mieczyków zimą w domu oraz zasady sadzenia mieczyków i ich pielęgnacji na otwartym polu.

Gdzie przechowywać dalie zimą – porady ekspertów

Ważne jest, aby wybrać nie tylko odpowiednią metodę przechowywania dalii zimą, ale także wybrać do tego dobre miejsce. Istnieje kilka opcji, w których możesz umieścić odcinki do zapisania. Który z nich preferujesz, musisz być zdeterminowany na podstawie swoich możliwości.

Jak przechowywać dalie w piwnicy zimą

Jeśli masz piwnicę, zaleca się wyposażenie tam stojaków do przechowywania materiału do sadzenia dalii. Następnie można na nich zainstalować pudełka lub pudełka. Ważne jest, aby wiedzieć, jaki poziom wilgotności i temperatury utrzymuje się w pomieszczeniu przez cały sezon. Czynniki te znacząco wpływają na bezpieczeństwo materiału nasadzeniowego.

Bulwy można uratować, rozkładając je na stojakach. Jeśli jednak piwnica jest sucha, będziesz musiał regularnie nawilżać powietrze butelką z rozpylaczem, co jest wyjątkowo niewygodne. Kilkakrotnie w całym okresie przechowywania konieczne jest sortowanie bulw korzeniowych i usuwanie uszkodzonych lub wykazujących oznaki choroby. Jeśli uszkodzenie jest nieznaczne, możesz wyciąć bolesne miejsce, a następnie potraktować je jaskrawą zielenią, dobrym fungicydem lub mocnym roztworem manganu. Jeśli guzki zaczynają blaknąć, próbują nieznacznie zwiększyć poziom wilgotności w pomieszczeniu, rozpylając je z butelki z rozpylaczem.

Przechowywanie dalii zimą w piwnicy

Dalie uwielbiają stałą temperaturę i nie tolerują zamarzania. Jeśli masz piwnicę, musisz wiedzieć, do jakiego minimum wskaźnik temperatury w niej może spaść w najzimniejszych miesiącach. Jeśli istnieje możliwość zamarznięcia, z góry zastanawiają się nad metodami izolacji.

Chłodne i wilgotne pomieszczenie, w którym temperatura powietrza waha się od + 1 ° C do + 7 ° C, a wilgotność utrzymuje się na poziomie 80-100%, jest uważane za idealną piwnicę do dobrego zachowania materiału nasadzeniowego dalii. W takich warunkach korzenie nie wysychają ani nie kiełkują przedwcześnie. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale dobrym rozwiązaniem byłaby chłodna, ale sucha piwnica. Ale lepiej całkowicie odmówić ciepłego i wilgotnego pomieszczenia.

Przechowywanie dalii w mieszkaniu zimą

Jak utrzymać dalie w mieszkaniu do wiosny? Utrzymywanie dalii do wiosny jest bardzo problematyczne. Ale nic nie jest niemożliwe, a przy braku innych opcji możesz osiągnąć pożądany rezultat. Głównym problemem jest znaczne przekroczenie wskaźników temperatury w mieszkaniu w stosunku do zalecanych dla dobrego zachowania bulw korzeniowych. Jeśli masz niewielką liczbę korzeni, można je łatwo umieścić w dodatniej komorze lodówki. Będzie to bardziej niewygodne, jeśli będzie dużo materiału do sadzenia.

Aby utrzymać dalie w mieszkaniu, możesz użyć dobrze izolowanych pudełek, które są umieszczone na zamkniętym balkonie lub loggii. W przypadku groźby silnego spadku temperatury, gdy temperatura termometru spadnie poniżej zera, skrzynki są wnoszone bezpośrednio do mieszkania i instalowane w najchłodniejszym miejscu. Z reguły znajduje się w pobliżu drzwi balkonowych. Gdy tylko minie groźba zamarznięcia, pojemniki ponownie wracają na balkon.

Określ nazwę kwiatu ogrodowego ze zdjęcia. W specjalnej publikacji naszego portalu opowiemy szczegółowo o kwiatach ogrodowych. Dowiesz się o rodzajach kwiatów ogrodowych, bylinach, zimowaniu w otwartym terenie i obejrzysz galerię.

Co zrobić z daliami po zimowym przechowywaniu, jak je ożywić

Wraz z nadejściem ciepła początkujący hodowcy kwiatów zastanawiają się, co zrobić z daliami po zimie. Dobrze, jeśli masz bulwy z piwnicy w idealnym stanie. Ale często jest odwrotnie, a właściwe obudzenie kwiatu będzie wymagało pewnego wysiłku. Jak pokazuje praktyka, głównym problemem wiosennym jest wysychanie korzeni. Jak ożywić dalie po zimie i czy jest jakaś nadzieja, że ​​zakwitną gwałtownie?

Jeśli bulwy nie są całkowicie suche, ale tylko zwiędłe, natychmiast rozpoczynają rehabilitację. Nie trzeba się spieszyć, aby wyrzucić roślinę – zawsze będzie na czas. Należy wziąć pojemnik o odpowiedniej wielkości i wypełnić go pożywną ziemią, torfem lub prostymi trocinami. Bulwy umieszcza się poziomo w tym wypełniaczu, starając się ich nie pogłębiać. Kołnierz korzeniowy musi zawsze pozostać otwarty. Nasadzenia należy obficie spryskać cyrkonią lub Epin-Extra, rozcieńczyć zgodnie z wymaganiami w załączonej instrukcji. Umieść pojemniki na parapecie lub w dobrze oświetlonym miejscu, przymocowując do szyby zwykły papier. Zapewni to dobre rozproszenie promieni słonecznych. Procedurę tę należy przeprowadzić na początku marca, koncentrując się na warunkach pogodowych.

Przez 3 tygodnie uważnie obserwuj zachowanie bulw, zapobiegając wysychaniu wypełniacza i regularnie nawilżając. W żadnym wypadku nie wolno dopuścić do nadmiernej wilgoci, a tym bardziej do stojącej wody. Doprowadzi to do początku rozkładu. Po miesiącu będzie można stwierdzić, że punkty wzrostu zaczynają się odradzać (pod warunkiem, że roślina nie umarła). Warto zadbać o dobre oświetlenie, bo rośliny mogą się bardzo rozciągać. Podlewanie jest wymagane z umiarem, ale karmienie nie jest konieczne.

Jak ożywić dalie po zimie, jeśli nie ma wypełniacza? Metoda jest oczywiście ryzykowna, ale jeśli nie ma innego wyjścia, warto spróbować. Musisz wziąć przezroczystą plastikową torbę, która nie była wcześniej używana i włożyć do niej kręgosłup. Następnie przygotuj roztwór stymulatora wzrostu lub kup gotowy i spryskaj go bulwą, a następnie lekko zawiąż worek (tak, aby był dostęp powietrza). Umieść wszystko w dobrze oświetlonym, ciepłym miejscu i obserwuj. Jeśli wilgoć wyparuje, przeprowadza się dodatkowe natryskiwanie. Gdy tylko kiełki osiągną wysokość 5 cm, można je sadzić na rabacie ogrodowym lub w osobnych pojemnikach (w zależności od warunków atmosferycznych).

Sadząc otrzymane w ten sposób sadzonki dalii na otwartym terenie należy je rozsypać. Jeśli istnieje zagrożenie nocnymi wiosennymi przymrozkami, rośliny są pokryte włókniną. Agrospan będzie do tego pasował, podobnie jak Lutrasil.

W tym artykule staraliśmy się szczegółowo opowiedzieć o tym, jak ożywić dalie po zimie. Co robić – udzieli dodatkowych przydatnych informacji i pomoże efektywniej wykorzystać nasze porady w praktyce.

Aleksandra
Edytor serwisu