Przycinanie drzew i krzewów owocowych jesienią: praktyczne porady i wskazówki

Zdecydowanie musisz zadbać o swój ogród, w przeciwnym razie po co posadzono drzewa owocowe? Pełne zbiory są możliwe tylko przy wszystkich aspektach opieki. Jedną z najważniejszych zasad uprawy jest jesienne przycinanie drzew i krzewów owocowych. Redaktorzy portalu opowiedzą w artykule o tym, dlaczego musisz wykonywać takie manipulacje i jak zrobić wszystko poprawnie.

Dlaczego potrzebujesz jesiennego przycinania drzew i krzewów owocowych

Doświadczeni ogrodnicy od dawna rozumieli znaczenie i znaczenie przycinania drzew owocowych, czas, aby nasi czytelnicy się o tym dowiedzieli. Obie metody przycinania są dobre dla ogrodu. Zimy są śnieżne, a grube gałęzie śniegu mogą nie wytrzymać i nie pękać. Okazuje się, że uszkodzenie zdrowia drzewa. Kolejną zaletą zabiegu jest obfite owocowanie.

Nie każde drzewo owocowe trzeba przycinać corocznie – częsty zabieg zahamuje rozwój i znacznie ograniczy owocowanie. Gruszka i wiśnia należą do takich wybrednych. W razie potrzeby przeprowadza się sanitarne przycinanie gałęzi – ta procedura rewitalizująca ogród jest okresowa i bardzo ważna.

Rodzaje przycinania roślin ogrodowych jesienią

Istnieje kilka rodzajów przycinania roślin ogrodowych jesienią. Przyjrzymy się im bliżej poniżej: zabieg sanitarny, modelujący i odmładzający. Każdy ma swoje znaczenie, dlatego warto dokładnie przestudiować materiał.

Sanitarne cięcie drzew i krzewów

Znaczenie sanitarnego przycinania gałęzi ma na celu zachowanie zdrowia rośliny i zapobieganie rozwojowi chorób. Usuwanie gałęzi zarażonych porostami, starych i chorych, leczy drzewa. Jeśli nie wykonasz tej procedury jesienią, istnieje szansa zamarznięcia – wszystkie chore, nieusunięte gałęzie osłabiają roślinę. Usunięcie suchych części jest konieczne jako środek zapobiegający pękaniu i pękaniu. Nie szkoda złamanej suchej gałęzi, ale to, że może ciągnąć za sobą zdrową i owocującą, wcale nie jest dobre.

Zamiast sekatora do usuwania suchych części używana jest piła ogrodowa. Miejsce, w którym otoczenie jest traktowane farbą olejną lub lakierem ogrodowym. Jeśli drzewo jest jeszcze młode, po zabiegu obrzezania wymagane jest dobre podlewanie i karmienie mineralne. Leczenie preparatem Novosil będzie idealne – to lek przeciwstresowy właśnie na takie przypadki.

Przycinanie formujące

Celem tego przycinania jest uformowanie korony. Aby to zrobić, musisz usunąć dodatkowe gałęzie, pozostawiając główne, które będą stanowić szkielet drzewa. Procedura formowania powinna być coroczna dla młodych nasadzeń, kończy się dopiero, gdy drzewo osiągnie wymagany rozmiar korony.

Jeśli drzewa są stare, przycinanie polega na przerzedzaniu korony – warto przeprowadzać zabieg dwa razy w roku. Nowicjusze często gubią się w tym, co należy usunąć. Zbadaj dokładnie koronę: wszystkie młode gałęzie rosnące w górę nazywane są wierzchołkami i należy je bezwzględnie usunąć – są to części jałowe. Ogrodników nie interesują gałęzie rosnące prosto w dół – odcinamy je bez oglądania się za siebie, a także gałęzie splecione ze sobą.

ZAPAMIĘTAJ!

Przydatne gałęzie rosną w glebie poziomo!

Odmładzające i przerzedzające cięcie drzew i krzewów

Cięcie drzew ogrodowych, którego celem jest poprawa przepuszczalności powietrza korony i zwiększenie oświetlenia części owocujących, nazywa się przerzedzaniem. Wszystko, co rośnie w koronie i wszystko, co nie wydaje owoców, nie powinno pozostać na drzewie. Starsze drzewa mają wiele owocujących gałęzi i nie trzeba ich corocznie przycinać. Wystarczy co trzy lata wykonywać zabieg. Dla nich przeprowadza się zabieg odmładzający, usuwając zbyt stare lub chore gałęzie i skracając główne pędy.

Termin przycinania drzew i krzewów owocowych zalecany przez ekspertów

Im dalej na północ znajduje się ogród, tym wcześniej zaczyna się proces. Zastanówmy się, kiedy przycinać drzewa owocowe. W regionach północnych, a także w pasie środkowym, nie zaleca się jesiennego przycinania młodych sadzonek jednorocznych lub dwuletnich. Plasterki mogą nie mieć czasu na zagojenie, a drzewo zamarznie. Lepiej jest przeprowadzić procedurę do połowy kwietnia, kiedy w drzewach owocowych zaczyna się przepływ soków. Starsze drzewa można przycinać we wrześniu-październiku.

Czasami warto skontaktować się z doświadczonym sąsiadem ogrodnikiem, który podpowie, kiedy najlepiej przycinać drzewa w Twojej okolicy.

Jakie narzędzia będą potrzebne do przycinania drzew i krzewów ogrodowych

Do prac przy przycinaniu drzew owocowych eksperci wybierają dobry sekator ogrodowy i piłę do metalu. Oba przedmioty muszą być ostre. Przed rozpoczęciem pracy instrumenty są dezynfekowane.

Jak prawidłowo przycinać drzewa owocowe jesienią

Pragnienie ogrodników, aby zwiększyć płodność drzew owocowych, jest zrozumiałe. Aby przycinanie owoców było prawidłowe i skuteczne, musisz przestrzegać zasad:

 • pozostawiamy tylko gałęzie rosnące równolegle do gleby, większość owoców znajduje się na nich;
 • nie usuwaj gałęzi szkieletowych rosnących w złym kierunku. Żniwa będą czekać kilka lat, więc będziesz musiał je rozciągnąć, zginając je do ziemi. Nieprawidłowo rosnąca gałąź szkieletu jest ostrożnie zginana i zabezpieczana liną i kołkiem. Po 2-3 tygodniach gałąź jest nieco bardziej atrakcyjna. Jesienią nie trzeba już wiązać gałęzi;
 • usuwamy wierzchołki, wszystko połamane i rosnące wewnątrz korony;
 • jeśli w pobliżu znajdują się dwie gałęzie, które oczywiście przeszkadzają sobie nawzajem, usuwamy słabszą;
 • usuń gałęzie rosnące pod ostrym kątem do gałęzi łożyska;
 • wszystkie cięcia i cięcia przetwarzamy na boisku ogrodowym. W przypadku jej braku można użyć naturalnej farby olejnej. W przeciwnym razie drzewo zacznie sączyć, poza tym otwarta rana jest gotowa na infekcje;
 • nie zapomnij usunąć wszystkich skrawków i je spalić.

Technologia cięcia nerkowego i pierścionek

W razie potrzeby przeprowadza się technologię cięcia pierścienia, aby usunąć gałąź o szerokiej podstawie. Może to być słaba lub złamana gałąź. Rozważ podstawę gałęzi: przypomina dzwonienie. Ta część jest w stanie aktywnie zacieśnić ranę na poziomie komórkowym.

Wcześniej dużą gałąź trzeba było usuwać, odcinając ją w pobliżu pierścienia. Najpierw należy spiłować piłką do metalu 1/3 od dołu – zapobiegnie to złamaniu i uszkodzeniu kory. Potem zobaczyłem z góry. Następnie pozostaje tylko usunąć pień – praca rozpoczyna się na górnej krawędzi pierścienia.

Cięcie powinno być gładkie, w razie potrzeby wyczyść je ostrym nożem.

Kawałki należy traktować brylantową zielenią lub specjalnym biologicznym produktem Farmoyod i pokrywać lakierem ogrodowym lub farbą. Konopi nie należy zostawiać, ponieważ w rzeczywistości gałąź nie powinna być usuwana wraz z napływem pierścieniowym: takie działania służą tworzeniu wgłębień, pęknięć, próchnicy i wysychania. Wiele szkodników i grzybów będzie zachwyconych takim niewłaściwym działaniem.

Co zrobić, jeśli wszystko zostało dokładnie zbadane, ale przepływ pierścienia jest niewidoczny? Odsuń narzędzie nieco od podstawy gałęzi o 2-3 cm, wykonaj lekko ukośne cięcie. Następuje przycinanie zewnętrzne i wewnętrzne „do pąka”, a znaczenie obu zabiegów polega na skróceniu pędów w celu pobudzenia rozgałęziania korony. Szczególnie skuteczny w przypadku krzewów. Jak ustalić, która metoda jest potrzebna w twoim przypadku: zgrubienie w środku zakłada „pączek zewnętrzny”, nadmierne rozprzestrzenianie się – „pączek wewnętrzny”. W pierwszej metodzie pęd należy skrócić do pąka zewnętrznego patrząc od środka, aw drugiej do pąka patrząc do wewnątrz korony.

W obu przypadkach cięcie wykonuje się ukośnie, nie przekraczając 0,5 cm od nerki. Wysokie kikuty są trudne do wyleczenia, a niskie cięcie może wpływać na nerki.

Instrukcje dotyczące przycinania młodych drzew owocowych

Ilustracja Opis działania
Podajmy wyraźnie przykład przycinania. Oto mocno zagęszczona korona młodego drzewa owocowego. Potrzebujemy piły do ​​metalu i nożyc do gałęzi. Zaczynamy od dokładnego zbadania i określamy, jaki rodzaj obrzezania jest potrzebny.
Najpierw usuwamy wierzchołki na środku korony, nadal nie będą przydatne.
Jeśli w ogóle, usuwamy konopie.
Skracamy cienkie gałęzie o kilka pąków.
Odcinamy gałęzie rosnące w koronie sekatorem.
Szczególnie grube konopie ścinamy piłką od spodu.
Usuwamy gałęzie, które tworzą ostry stopień, z gałęziami szkieletowymi.
Jeszcze raz zwracamy uwagę na fakt, że cięcie piłą jest wykonywane od dołu, cofając się o kilka cm od podstawy.
Powinien pozostać gładki, schludny krój.
Skracamy najcieńsze gałęzie do kilku pąków.
Nadmiar gałęzi szkieletowych, które przeszkadzają innym, należy wyciąć w pierścień.
Najpierw wykonują cięcie od dołu, ponieważ gałąź jest gruba, kończą ją od góry.
Tak wygląda rozrzedzona korona, która zostanie prawidłowo uformowana.

Przycinanie jabłoni, gruszy i wiśni: jak prawidłowo przycinać drzewa owocowe

Teraz jest czas, kiedy trzeba przycinać drzewa owocowe. Młode sadzonki jabłoni przycina się wiosną, a starsze są zadowolone z jesiennego zabiegu. Jeśli sadzonka ma rok, wystarczy wykonać cięcie na wysokość 1 m od gleby. Jeśli drzewo ma rozgałęzienia, usuwanie następuje na wysokości 70 cm od ziemi. Usuwa się gałązki, które tworzą ostry kąt z tułowiem. Gałąź tworząca szeroki kąt jest skracana o 4-5 pąków od podstawy. Gruszkę przycina się w taki sam sposób jak jabłoń, z wyjątkiem pewnych osobliwości: nie należy silnie usuwać młodych i zeszłorocznych pędów.

Jeśli istnieje możliwość skontaktowania się ze specjalistą od przycinania drzew w ogrodzie, zawsze warto sprawdzić cenę – warto zaufać doświadczonym ogrodnikom. Wiśnie są corocznie przycinane, gdyż mają skłonność do silnego zgrubienia korony. W pierwszym roku pozostawia 5 silnych gałęzi, usuwając resztę na ringu i zakrywając rany boiskiem ogrodowym. W drugim roku usuwa się gałęzie zagęszczające koronę i rosnące. Wraz ze wzrostem drzewa pozostaje więcej gałęzi szkieletowych: ich całkowita liczba wynosi 12-15 sztuk.

Jak prawidłowo przyciąć jabłoń: instrukcje dla początkujących na zdjęciach. W specjalnej publikacji naszego portalu opowiemy szczegółowo, jak wiosną przycinać jabłoń. Dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do przycinania, kiedy najlepiej przycinać jabłoń – wiosną, jesienią czy zimą oraz zapoznasz się ze schematem przycinania.

Przycinanie wiśni, śliwek i moreli – cechy

W wiśniach ważne jest, aby utworzyć koronę: drzewo może rosnąć bardzo wysoko, rozprzestrzeniać się, co spowoduje trudności w pielęgnacji i czyszczeniu. Pierwsze zabiegi formowania korony u 1-2-letniej sadzonki wykonuje się wiosną. Następnie dozwolone są jesienne cięcia. W pierwszym roku mierzy się wymaganą wysokość i po 5-6 pąkach z pomiaru wykonuje się cięcie. Po roku pozostawia się 3-4 gałęzie na pierwszym poziomie. Znajdź najniższą gałąź i skróć ją o 40 cm, inni przycinają ją na tym poziomie. Znajdź najwyższą gałąź, zmierz 70 cm, policz 4 pąki, a także zrób cięcie.

Po trzech latach dolna gałąź nie jest dotykana, podczas gdy inne są cięte zgodnie z jej poziomem, jednocześnie usuwając wszystkie gałęzie, które kolidują z koroną. Po czterech latach pień skraca się, aby spowolnić wzrost. Pędy boczne wyższego poziomu są zmniejszone o 25-30 cm. Podczas przycinania moreli weź pod uwagę potrzebę układania gałęzi w jednym zamówieniu. Pożądane jest, aby kąt między przewodnikiem a gałęziami był rozwarty.

W pierwszych latach morela nie rozgałęzia się zbytnio, ale dobrze rośnie. Obrzezanie rozpoczyna się dopiero od drugiego roku życia. Pędy powyżej 60 cm należy przeciąć na pół. Wszystkie konkurujące gałęzie są usuwane, a słabe zmniejszane o jedną trzecią. Śliwkę można ciąć wiosną, latem i jesienią. Jesienią zajmują się formowaniem korony i zajmują się tym we wrześniu. Rosnące pędy są szybko odcinane przez ⅔, korona silnie przerzedzona, wszystkie chore i suche gałęzie są usuwane.

Jak prawidłowo przycinać krzewy jesienią

Południowcy mogą ścinać krzewy w dowolnym momencie, a dla tych, którzy mieszkają na Middle Lane i na północy, jesienne przycinanie może być obarczone zamarzaniem krzewów. Ale przy odpowiednim schronieniu lub dużej pokrywie śnieżnej obrzezanie jesienne nie jest przeszkodą.

Przycinanie czarnej porzeczki, agrestu i maliny – niuanse

Regularnie przycinane czarne porzeczki owocują w jednym miejscu nawet do 15 lat. Pamiętaj: w przypadku porzeczek 4-letnia gałąź staje się bezpłodna. Wierzchołki pojawiają się na nich częściej, przyczyniając się do odmłodzenia krzewu. Tworząc krzew, musisz monitorować obecność gałęzi w różnym wieku u podstawy. W jednorocznej sadzonce na każdym pędzie należy pozostawić nie więcej niż 4 pąki, a wierzchołek powinien wyglądać na zewnątrz.

Po roku wszystko jest odcięte, z wyjątkiem wybranych głównych gałęzi. W trzecim roku dodaje się 3 pędy z gleby – zero. Stopniowo zastępują stare. Gałęzie, które nie będą już rodzić plonów, są zbierane w całości, podobnie jak wszystkie chore lub uszkodzone. Agrest wymaga kształtowania i przycinania sanitarnego. Chore gałęzie są usuwane, prowokując rozgałęzienia boczne.

Przerzedzony krzew owocuje lepiej, jagoda jest większa i znacznie łatwiej ją zebrać. W rezultacie krzew powinien mieć 8-10 gałęzi. Stare gałęzie zastępuje się, podobnie jak w porzeczkach, zerowymi pędami.

Jeśli dolne gałęzie się położą, przejdź do bocznych pionowych, a „zmęczone” odetnij.

Gałęzie malin owocują w drugim roku życia, po czym znika ich potrzeba. Krzew jest odmłodzony dzięki wzrostowi z odrostów korzeni. Jesienią usuwane są pędy, które wyrosły w tym roku, a także wszystko, co zagęszcza krzew.

Sekrety dużego zbioru: prawidłowe przycinanie malin jesienią dla początkujących (na zdjęciach). W specjalnej publikacji naszego portalu opowiemy szczegółowo, jak jesienią przycinać maliny. Dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz do przycinania, kiedy najlepiej przycinać maliny – jesienią czy wiosną, a jak prawidłowo przycinać maliny jesienią.

Przycinanie krzewów ozdobnych – niuanse

Krzewy ozdobne to berberys, czarny bez, pigwa japońska, borówka amerykańska. Jeśli krzew rośnie tak, jak mu się podoba, na miejscu wyrośnie coś niezrozumiałego, słabego i brzydkiego. Ważne jest utrzymanie krzewów w formie ozdobnej poprzez usuwanie chorych gałęzi i skracanie tych mniej rozgałęzionych. Przycinanie odbywa się od pierwszego roku życia rośliny, skracając pędy o 15 cm, a następnie po roku zajmują się tylko procedurą sanitarną i formowaniem korony.

Jak prawidłowo przycinać pnące rośliny ogrodowe

Powojniki przycinane są w zależności od odmiany: niektóre w ogóle nie wymagają przycinania. Róże pnące pnące nie są cięte, a jedynie nieznacznie skracane przed schroniskiem. Róże Clumber wymagają przycinania – przed schronieniem pędy skracane o ⅔. Oprócz zbierania gałęzi zagęszczających koronę Kampsis nie wymaga ścinania przed zimą. W każdym razie pnące rośliny ogrodowe, takie jak wiciokrzew, wymagają odmładzania i sanitarnego cięcia.

Przycinanie winogron jesienią – cechy

Jesienią winogrona są przycinane, aby usunąć niepotrzebne pędy i określić wymaganą liczbę pąków i winorośli do przyszłych zbiorów. Winogrona młodsze niż pięć lat powstają od drugiego roku od posadzenia, stary krzew przycina się, aby wydłużyć okres owocowania. Przede wszystkim usuwa się suche, cienkie i zbyt grube gałęzie. Następnie gałęzie są usuwane z jednej strony na głównej winorośli. Boczne winorośle są przerzedzane, pozostawiając wymaganą liczbę pąków.

Winnica, która nie zostanie przecięta w czasie, da niewielką ilość małych, niesłodzonych jagód.

Aby pomóc, oferuje lekcję na ten temat:

Typowe błędy popełniane przez ogrodników podczas przycinania drzew i krzewów

Początkującym szczególnie trudno jest rozpocząć przycinanie drzew i krzewów, a oto ich typowe błędy:

 • pozostawiając konopie;
 • litość dla każdej gałęzi i niechęć do jej skracania;
 • nadmierny entuzjazm dla ostrych nożyc do przycinania doprowadzi do łysienia drzew;
 • zapomnienie o przetwarzaniu cięć i cięć;
 • pozostawiając szczyty.

Życzymy sukcesów w tak trudnej i ważnej sprawie zwiększenia plonów w ogrodzie!

Aleksandra
Edytor serwisu