Muszki w kwiatach w pomieszczeniach: porady i wskazówki dotyczące ich zniszczenia

Kryte kwiaty wnoszą odrobinę radości do życia człowieka, szczególnie zimą, gdy na zewnątrz jest śnieg, a na oknach obnoszą się doniczki. Czasami taką harmonię naruszają sytuacje, w których hodowcy znajdują owady na swoich kwiatach. Co zrobić, gdy w kwiatach w pomieszczeniach pojawiają się muszki i jak się ich pozbyć? To pytanie jest ważne nie tylko dla początkujących, ale także dla doświadczonych hodowców kwiatów, którzy jako pierwsi napotkali ten problem.

Dlaczego muszki są niebezpieczne dla roślin domowych i kwiatów

Hodowca kwiatów nie zawsze może od razu zauważyć pojawienie się owadów na swoich roślinach domowych. Wynika to z faktu, że muszki są bardzo małe, a gdy jest ich bardzo mało, owady po prostu nie są widoczne. W tym czasie larwy rosną i rozwijają się w wilgotnej glebie. Możesz kupić już zainfekowany kwiat, nie podejrzewając niczego. Na początkowym etapie infekcji kwiat nie wykazuje żadnych oznak infekcji. Ma zdrowy wygląd i nadal kwitnie.

Same muszki nie są niebezpieczne dla rośliny, ale składane przez nie jaja są poważnym zagrożeniem dla rośliny. Podczas rozwoju larwy żywią się korzeniami. To oni go krzywdzą. W obecności dużej liczby szkodników uszkodzenie korzeni będzie bardzo poważne.

Ponadto następuje wzrost gęstości gleby w doniczce, co również niekorzystnie wpływa na korzenie kwiatu. Kwiat zaczyna się pogarszać. Jeśli nie zauważysz i nie podejmiesz działań na czas, roślina może umrzeć.

Przyczyny pojawienia się muszek w kwiatach w pomieszczeniach

Uprawa roślin domowych nie wymaga dużego wysiłku, ale potrzebna jest więcej uwagi i troski. Kwiaty wymagają pielęgnacji:

 • terminowe podlewanie;
 • rozluźnienie ziemi;
 • opatrunek górny.

Czasami na roślinie mogą rosnąć szkodniki. Istnieje kilka typowych powodów:

 1. Nadmierne podlewanie gleby . Podczas stagnacji wilgoci pojawiają się sprzyjające warunki do rozmnażania się owadów. Najczęściej dzieje się to latem, kiedy kwiaty potrzebują wilgoci, a gospodynie domowe je obficie podlewają, nie czekając, aż gleba wyschnie.
 2. Przy otwartych oknach komary grzybowe często wlatują do domu . Wybierają miejsce do życia – doniczkę. Aby uniknąć przedostawania się muszek do pokoju, konieczne jest założenie moskitiery na okna.
 3. Słaba jakość gleby na kwiaty . Są chwile, kiedy w zakupionej glebie na kwiaty znajdują się cząsteczki próchnicy liściastej. Oznacza to, że gleba jeszcze nie dojrzała, a procesy gnilne trwają. Niebezpieczeństwo polega na tym, że larwy komarów grzybowych żywią się tymi cząstkami.
 4. Czasami sami ludzie, niczego nie podejrzewając, tworzą sprzyjające środowisko i warunek do rozwoju muszek, aplikując na rośliny żerujące z liści herbaty, fusów kawy, cukru i wody . Nie da się tego zrobić.

W jakich kolorach najczęściej zaczynają się muszki?

Według obserwacji doświadczonych kwiaciarni nie wszystkie rośliny domowe zarażają muszki. Każda grupa szkodników ma swoje własne preferencje.

Typ szkodnika Kwiaty, które woli
Muchówki (Ziemniaki) Kwiaty o gęstych liściach: figowiec, fiołki, azalie, orchidee.
Koński ogon Rośliny o delikatnych liściach: fuksja i begonia.
Mączliki Abutilon, pelargonia, fuksja, orchidea.
Drosophila Rośliny kwitnące.
Sznurowadła Kwiaty o miękkich liściach.
Wciornastki Ficuses, dra, hyperastrum, fiołki.

Muszki w orchideach: jak się ich pozbyć

Orchidea to roślina tropikalna. Aby nie zakwaszać i nie gnić gleby storczyków, należy przestrzegać umiarkowanego schematu podlewania tych kwiatów. Owady mogą pojawić się z powodu wysokiej wilgotności.

Widząc muszki w doniczkach, natychmiast pojawia się pytanie: jak się ich pozbyć? Ale zanim zaczniesz, musisz określić, jakim rodzajem szkodników jest zarażona ta roślina. Na storczyki wpływają głównie takie muszki: mączliki, wciornastki, kosy i ziemiórki.

Najbardziej niebezpieczne dla storczyków są wciornastki. Uszkadzają nie tylko glebę, ale także liście. Zainfekowane kwiaty mogą umrzeć. Charakterystyczną cechą tego szkodnika są dwa paski po wewnętrznej stronie ciała i skrzydełka.

Sciaridy (komary grzybowe) są trudniejsze do zauważenia w glebie. Nie tylko zakopują się w ziemi i składają tam jaja, ale są również koloru czarnego. Żywią się korzeniami i prowadzą kwiat do śmierci.

Najłatwiej zobaczyć mączlika. Żyją wewnątrz liści i wysysają sok z kwiatu. W rezultacie pień i liście zaczynają ciemnieć.

Pojawienie się muszek owocowych spowodowane jest resztkami kwaśnych owoców znajdujących się w pobliżu rośliny oraz nadmiernie wilgotną glebą rośliny.

Istnieje wiele różnych sposobów pozbycia się komarów hodowanych w kwiatach orchidei.

Jak podlewać kwiaty orchidei, aby nie było muszek

Zanim pozbędziesz się komarów kwiatowych, musisz zdecydować o metodzie przetwarzania.

Przed obróbką należy umyć liście orchidei pod bieżącą wodą za pomocą elastycznego węża. W takim przypadku miękka gąbka powinna spróbować usunąć wszystkie owady.

WAŻNY

Nie zapomnij o swoich korzeniach! Należy je również spłukać. Zrób to bardzo ostrożnie, aby go nie uszkodzić.

Następnie roślinę należy leczyć środkami owadobójczymi. Dla każdego owada istnieje preparat w sprayu:

Szkodniki Narkotyk
Komary grzybowe Raptor, Neodichlorvos, Reid
Mączlik „Szerpa”, „Wściekłość”, „Aktara”
Wciornastki „Aktellik”, „Fitoverm”

WAŻNY

Aby uzyskać dobry wynik, należy spryskać liście orchidei po obu stronach, a także potraktować powierzchnie, na których umieszczone są kwiaty.

Gleba również musi zostać przetworzona.

Rodzaje szkodliwych muszek i ich objawy

Istnieje kilka rodzajów muszek żyjących w kwiatach w pomieszczeniach.

Ogony łapy (pory)

Są to muchy lekkie (od białej do żółtobrązowej) i bardzo małe. Zaczynają pojawiać się zimą, bliżej wiosny. Lecą z liści na ziemię i składają jaja w dużych ilościach. Mokra ziemia to ich ulubione siedlisko. Larwa tego owada niszczy korzenie kwiatu w jak najkrótszym czasie.

Mączliki

Ten owad infekuje wiele roślin domowych. Mączlik jest bardzo mały, jego długość wynosi od 1 do 3 milimetrów. Na liściach kwiatu można obserwować zarówno jaja, jak i dorosłe osobniki tego owada.

Przyczyny pojawienia się mączlika to:

 • ciepłe powietrze;
 • wysoka wilgotność;
 • gęsto sadzone rośliny.

Mączlik jest szkodnikiem ssącym. Należy do najgroźniejszych i najtrudniejszych do usunięcia pasożytów. Larwy wysysają sok z rośliny, a także są nosicielami patogennych wirusów. Aby uratować roślinę, konieczne jest podjęcie pilnych działań, jak wydobyć muszki z kwiatów doniczkowych.

WAŻNY

Mączlika można pomylić z owadem łuskowym ze względu na larwy, które są ciasno przyczepione do liścia i nieruchome. Zbliżając się do kwiatu, można obserwować, jak unosi się w górę mały obłok białych szkodników.

Komary grzybowe

Ich drugie imię to Ziemniaki. Te muszki są większe w porównaniu z skoczogonkami. Niemal niemożliwe jest zauważenie ich w glebie, ponieważ są koloru czarnego. Same muszki denerwują tylko ludzi, ale ich larwy mają szkodliwy wpływ na roślinę. Gryzą korzenie i wysysają wszystkie pierwiastki śladowe z gleby, powodując jej gęstość, w wyniku czego pogarsza się wymiana powietrza w systemie korzeniowym. Kwiat pozbawiony pożywienia szybko obumiera.

Drosophila

Są chwile, kiedy muszki owocowe – muszki owocówki – pojawiają się w kwiatach w pomieszczeniach. Ten mały szkodnik jest najbezpieczniejszy ze wszystkich. Nie szkodzi roślinom, a jedynie powoduje dyskomfort psychiczny u ludzi. Jak pozbyć się tej muszki w kuchni? Wszystko jest bardzo proste. Konieczne jest usunięcie źródeł jego pożywienia: warzyw i owoców, które zaczynają się psuć, a także liści herbaty i kawy.

Sznurowadła

Są to małe jasnozielone owady z półprzezroczystymi, podłużnymi skrzydłami. Owady te są drapieżnikami, ponieważ żywią się różnymi drobnymi szkodnikami kwiatowymi. Nie szkodzą kwiatom w pomieszczeniach.

Pojawiają się wiosną i są sanitariuszami roślin, usuwając z nich wiele szkodników.

Muszki wchodzą do domu, gdy kwiat domowy, który był na ulicy przez całe lato, zostaje wniesiony do domu. Koronka, żyjąca przez cały ten czas na roślinie, zajmowała się niszczeniem szkodliwych owadów i była pożyteczna. Ale w domu muszka nie przynosi radości właścicielowi kwiatów. Kiedy w mieszkaniu zostanie znaleziona muszka, pytanie brzmi już, jak się jej pozbyć.

Wciornastki

Są klasyfikowane jako szkodniki wysysające soki. Wciornastki można dość dobrze zobaczyć na roślinie doniczkowej. Mają podłużny korpus (0,5-1,5 mm) i skrzydła z frędzlami, które po złożeniu tworzą wąski pasek. Kolor tych szkodników zależy od gatunku. Larwy wyglądają jak dorosły owad, tylko bez skrzydeł.

Te szkodniki są dobrze zakamuflowane i czasami trudne do wykrycia. Możesz określić ich obecność po liściach. Owady po wyssaniu soku z rośliny zostawiają w tym miejscu ślady i brązowe plamy. Z biegiem czasu liście tracą swój wygląd i kolor, a następnie odpadają.

Wciornastki pozostawiają również lepkie ślady swojej wydzieliny oraz żółte paski i plamy na górnej stronie liścia. Szkodniki szybko się rozmnażają, przenoszą także infekcje wirusowe i grzybicze. Osłabiona roślina może umrzeć wkrótce po zakażeniu.

Jak pozbyć się białych muszek z kwiatów w pomieszczeniach

Istnieją dwa sposoby na pozbycie się komarów kwiatowych:

 • insektycydy;
 • metody ludowe.

Apteka dla ogrodników i miłośników roślin domowych oferuje szeroką gamę produktów do zwalczania szkodników.

Przegląd kontroli szkodników

Znaczy Podanie
„Aktara” Podlewanie i opryskiwanie gleby.
„Aktellikom” W połączeniu z Aktarą wzmacnia efekt.
„Tantrek” Po opryskaniu zachowuje swoje działanie przez trzy tygodnie.
„Fitoferm” Całkowicie bezpieczny biologiczny środek owadobójczy.
„Mospilan” Rozpylający.
„Intavir” Rozpylający.
“Furia” Rozpylający.

WAŻNA INFORMACJA!

Możesz dodać kilka kropli szamponu lub mydła do prania do przygotowanego roztworu leku, aby przedłużyć działanie środka owadobójczego podczas rozpylania! Szampon przykleja preparat do liści.

Środki ludowe

Na początkowym etapie infekcji dobrze pomagają środki ludowe. Najłatwiej jest użyć pułapki.

Najpierw musisz wziąć żółty papier (kolor odgrywa dużą rolę, ponieważ jest bardzo atrakcyjny dla mączlików). Całkowicie nasmaruj wazeliną (aby muszki mogły się przykleić) i umieść w doniczce z zakażonym kwiatem.

Kilka sprawdzonych przepisów z białych muszek:

Środek ludowy Przygotowanie Podanie
Nadmanganian potasu Musisz przygotować 0,1% roztwór. Kolor powinien być bladoróżowy. Konieczne jest rozlanie gleby w doniczce.
Mniszek lekarski 15 gramów korzeni i 20 gramów liści mniszka lekarskiego zalać 0,5 litra wody i pozostawić do zaparzenia na około 6 godzin. Spryskaj roślinę raz w tygodniu. Stosować przez dwa tygodnie.
czosnek Przełóż przez czosnek 5 gramów czosnku, zalej 0,5 litra wody i odstaw na jeden dzień. Spryskaj dotknięte liście.
Sagebrush Ugotuj na parze 3 łyżki ziół z 200 gramami wrzącej wody. Domagaj się 2 godzin. Dotknięte liście są myte tym naparem.

Jak radzić sobie z czarnymi muchami na roślinach domowych

Walka z czarnymi muszkami odbywa się również przy użyciu środków owadobójczych i metod ludowych.

Przegląd środków zaradczych dla muszek w krainie roślin domowych i jak się ich pozbyć

Fundusze Podanie
“Regent” Lek należy rozpuścić w wodzie zgodnie z instrukcją i podlać ziemię.
„Inta-vir” Rozcieńczyć proszek lub tabletkę w wymaganej ilości wody i rozlać ziemię.
„Agrawertyn” Po rozmnażaniu opryskuje się je kwiatem w pomieszczeniach. Zabija komary, ale nie larwy.
„Mukhoed” Jest to produkt przyjazny dla środowiska. Wygląda jak granulki. Są wprowadzane do ziemi podczas przesadzania rośliny lub poluzowania gleby.
„Thunder 2” Usuń wierzchnią warstwę ziemi, posyp ziemię produktem. Wypełnij ziemię z góry. Zabija larwy i muszki.

Jak pozbyć się muszek na kwiatach za pomocą środków ludowej

Pułapkę na czarne komary można zrobić tak samo, jak na białe komary.

Środek ludowy Przygotowanie Podanie
Roztwór sody z manganem Weź mangan na czubku noża i 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Rozpuścić w 2,5 litra wody. Roślinę należy podlewać tym roztworem przez 2 tygodnie. Ta metoda jest dobra w usuwaniu larw z gleby.
Roztwór mydła Rozpuść 100 gramów mydła do prania w 500 gramach wody. Opłucz liście i łodygę rośliny serwetką nasączoną roztworem.
Siarka Muszki nie tolerują siarki. Musisz brać regularne mecze. Włóż zapałki głowami do ziemi. Podczas podlewania powstaje zapach siarki, który odstrasza muszki.

Środki zapobiegające pojawianiu się muszek

 1. Rośliny domowe należy często sprawdzać pod kątem obecności szkodników.
 2. Podlewaj tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa jest sucha.
 3. Spuść nadmiar wody z palety.
 4. Poświęć trochę czasu na poluzowanie gleby w doniczce, aby umożliwić przepływ tlenu do korzeni.

WAŻNY

Zarażeniu muszkami łatwiej jest zapobiec niż wyleczyć.

Przegląd popularnych środków na muszki w doniczkach

Ostatnio bardzo popularne produkty do roślin domowych: „Mukhoed G” i „Thunder 2”.

„Thunder 2” od muszek: instrukcje użytkowania

Kiedy, gdy zostaną znalezione muszki, nie ma ochoty szukać metody ludowej, doświadczeni kwiaciarnie zalecają 100% lek do niszczenia muszek i ich larw.

„Thunder 2” jest przeznaczony do zwalczania komarów ziemnych, komarów grzybowych w kwiatach doniczkowych. Na ulicy służy do zwalczania mrówek.

Lek stosuje się raz. W doniczce musisz usunąć górną warstwę ziemi i rozsypać truciznę. Następnie wylej wcześniej wybraną glebę na wierzch. Problem w postaci owadów rozwiązuje się już za 3-5 dni.

Ten lek jest całkowicie bezpieczny dla roślin. Dla zwierząt i ludzi – umiarkowanie niebezpieczne. Ogranicz dostęp do dzieci.

Najpierw musisz dokładnie przestudiować instrukcje użytkowania.

„Mukhoed G” ze szkodników glebowych: instrukcje użytkowania

Ten lek ma szerokie spektrum działania przeciwko różnym szkodnikom.

Wykonany w formie granulatu, bardzo łatwy w użyciu. Jest stosowany zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Stosuj tylko 1 raz w sezonie podczas sadzenia rośliny lub spulchniania gleby.

WAŻNY

Ten lek nie kumuluje się w glebie. Jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska dla kwiatów.

streszczenie

Aby rośliny cieszyły oko, konieczne jest monitorowanie ich stanu zdrowia i przeprowadzanie wszystkich niezbędnych procedur na czas. Im szybciej owady zostaną znalezione na kwiatach w pomieszczeniach, tym łatwiej roślina będzie się regenerować.

Aleksandra
Edytor serwisu