Wszystko, co musisz wiedzieć o masie krów

Wszystko, co musisz wiedzieć o masie krów

Zawartość

Każdy rolnik przed hodowlą krów najpierw zastanawia się, czy jego przedsięwzięcie będzie opłacalne. Najkorzystniejsze jest trzymanie bydła na mięso, ale aby wiedzieć, kiedy nadejdzie czas uboju zwierzęcia, okresowo oblicza się jego wagę.

Od czego zależy masa ciała?

Mierząc wagę bydła, należy rozumieć, że większe krowy mają niższy stosunek żywej wagi do masy rzeźnej niż krowy mniejsze. Dzieje się tak, ponieważ podobnie jak wszystkie inne ssaki są stałocieplne. Oznacza to, że muszą utrzymywać temperaturę ciała w bardzo wąskim zakresie – około +38,5 C.

Przez większość czasu zwierzęta hodowlane w strefie klimatu umiarkowanego znajdują się w środowisku o temperaturze niższej niż temperatura ciała, więc utrata ciepła jest imponująca. Tempo, w jakim zwierzę traci ciepło, jest bezpośrednio związane z jego powierzchnią. Jednak ilość ciepła wydzielanego przez człowieka jest bezpośrednio związana z ilością żywej tkanki, czyli z jej wagą.

Małe zwierzęta mają wysoki stosunek powierzchni do masy ciała, w porównaniu do dużych zwierząt mają niski stosunek powierzchni do masy ciała. W rezultacie mniejsze krowy mają szybszy metabolizm i muszą wytwarzać więcej ciepła, aby zastąpić straty.

Z tego samego powodu mniejsza krowa musi być karmiona częściej, więcej, podczas gdy przyrost masy ciała jest minimalny, ponieważ wiele składników odżywczych jest spożywanych tylko po to, aby się ogrzać.

Waga krowy będzie się różnić w zależności od kilku czynników, których nie można zignorować:

 • płeć;
 • ile lat ma zwierzę;
 • stosunek do określonej rasy;
 • skład diety;
 • ogólne zdrowie;
 • warunki, w jakich krowa jest trzymana.

Do tej pory hodowcom zwierząt gospodarskich udało się wyhodować wystarczającą liczbę ras, z których każda nadaje się do uprawy w określonych warunkach. Wszystkie różnią się nie tylko wyglądem, ale także przeznaczeniem, wykonaniem. Istnieje bydło mleczne, które jest hodowane wyłącznie do produkcji przetworów mlecznych, a następnie przeznaczone do uboju. W przypadku mięsa musisz ostrożniej wybierać rasę, ponieważ jest też mięso i nabiał i tylko mięso.

Te ostatnie mają najwyższy wskaźnik dla tusz, ponadto jakość uzyskanego produktu jest na wysokim poziomie. Jeśli weźmiemy na przykład jałówkę mleczną, jej masa nie będzie większa niż 500 kg. Babki są w stanie szybciej nabierać masy mięśniowej, są większe, dlatego ważą o kilka kilogramów więcej.

Wyjątkowo można wymienić tylko mleczną rasę holsztyńską, która słynie nie tylko z dobrych wyników mlecznych, ale także z wielkości. Przedstawiciele tej rasy ważą 700 kg, a byki ważą tony. Takie wskaźniki są jak najbardziej zbliżone do wskaźników rasy wołowej.

Wszystko, co musisz wiedzieć o masie krówWszystko, co musisz wiedzieć o masie krów

Istotny wpływ na wagę zwierzęcia mają warunki w jakich trzymane jest bydło, a także stan zdrowia krów. Dla nikogo nie będzie tajemnicą, że nawet drobne dolegliwości mają negatywny wpływ na organizm jako całość. Z powodu spadku apetytu krowa przestaje przybierać na wadze zgodnie z oczekiwaniami. Z kolei zdrowie i warunki stworzone przez rolnika są współzależne.

Gdy w pomieszczeniu nie są przestrzegane wymagania sanitarno-higieniczne, należy spodziewać się aktywnego rozmnażania drobnoustrojów chorobotwórczych, pojawienia się pasożytów. Zwierzę zużywa energię na walkę z problemem.

Jakość żywności również powinna być odpowiednia. Dieta musi zawierać soczystą i stałą paszę, witaminy, mikroelementy; jest to szczególnie ważne, gdy nie ma możliwości utrzymania zwierzęcia na wolnym wybiegu, czyli nie ma dostępu do świeżej trawy w okresie letnim.

Zwierzę dowolnej rasy osiąga maksymalną wagę w określonym dniu lub wieku. Wcześnie dojrzewające babki są bardzo popularne, ponieważ rosną duże, a osiągnięcie maksymalnego przyrostu masy ciała zajmie tylko 16 do 18 miesięcy. Inne rasy wołowiny osiągają szczyt dopiero w drugim roku. Różnica między babką a krową wynosi zawsze około pół tony, dlatego wolą hodować stado babek na mięso.

W różnym wieku zwierzę ma różną masę ciała. Przy urodzeniu waha się od 40 do 50 kg i zależy od wielkości matki, ponieważ cielę rośnie w brzuchu o 10% masy samej krowy. Dlatego wybierając zwierzęta hodowlane, czyli takie, które urodzą zdrowe potomstwo, należy wybierać duże i zdrowe krowy.

Po urodzeniu cielęcia, jeśli nie jest chore, przybiera co najmniej 3 kilogramy tygodniowo, a najlepiej 8 kg. Do sześciu miesięcy płeć nie ma wpływu na przyrost żywej wagi, gdyż zarówno jałówki, jak i byki zyskują ją w ten sam sposób, a po 7 miesiącach powinny mieć już masę od 150 do 200 kg. W ciągu roku zwierzę musi zyskać dokładnie połowę możliwego maksimum.

Należy pamiętać, że waga krów może ulegać ciągłym wahaniom.

Przy określaniu przyszłej wagi zwierzęcia zawsze należy brać pod uwagę przeznaczenie krowy. Rasy mleczne są małe, są dość miniaturowe i są najmniejsze ze wszystkich bydła. Dorosła krowa waży tylko 300 kg, a byk 600 kg. Główna różnica między takimi zwierzętami polega na tym, że ich jałówki mleczne osiągają dojrzałość płciową szybciej niż inne. Mogą dać potomstwo za dwa lata.

Najpotężniejsze, mięsiste – krowy mięsne, dorastają w krótkim czasie. Są to takie rasy jak:

 • charolais;
 • Galloway;
 • Aberdeen Angus;
 • białogłowy kazachski;
 • niebieski belgijski.

Dojrzałość płciowa przedstawicieli tego gatunku zwierząt następuje dopiero po trzech latach. Produkty mięsne cenione są za soczystość, zawartość tłuszczu oraz maksymalną zawartość białka w tkankach.

Trzecim typem ras jest mięso i nabiał. Reprezentują coś pośredniego: zwykle byki są hodowane i przekazywane na mięso, a krowy są trzymane w celu uzyskania dobrej mleczności. Samice osiągają 600 kg, samce – ponad 850 kg.

Należy rozumieć, że wydajność uboju nie jest tym samym, co waga żywego zwierzęcia. Wskaźnik 65% jest uważany za idealny, ale częściej jest z góry określony przez rasę i jej indywidualne cechy.

Zdarza się również, że masa ubojowa dużego zwierzęcia wynosi tylko 48% żywej. Dzieje się tak zwykle w przypadku cieląt, które nie są w pełni dorosłe.

Po urodzeniu, aby uzyskać maksymalny zysk z byka, należy go ubić tylko przez 5-6 lat, kiedy wydajność mięsa osiągnie maksymalną wartość.

Kategorie wagowe

Średni wskaźnik żywej wagi mieści się w przedziale od 300 do 450 kg, ale dotyczy jałówek – u byków jest nieco wyższy i wynosi 600-850 kg.

Hodowla krów mięsnych ma na celu wyłącznie pozyskanie mięsa, więc rasy te szybko przybierają na wadze i wzroście, ale produktywność mięsa można ocenić na podstawie kategorii, do której należy dana krowa. Dziś jest ich czterech:

 • wybrany;
 • 1 klasa;
 • Klasa 2;
 • Ocena 3.

Pół tony osiągają przedstawiciele kategorii elitarnej, pierwsza ma wagę 0,45 tony, druga – 0,38 tony, trzecia – 0,3 tony. Warto powiedzieć, że tylko krowy są podzielone na te klasy, nie ma babek.

Poziomy masy ciała krów będą się różnić w zależności od etapu laktacji. W wieku jednego roku jałówka powinna ważyć 200 kg, jest już gotowa do krycia, ale jest za wcześnie, aby ją rozpocząć, ponieważ organizm nie jest gotowy, a krowa może umrzeć wraz z potomstwem. Pierwsze wycielenie następuje, gdy samica osiągnie 70% masy możliwej wagi. Dorosły zaczyna ważyć około 400 kg dopiero w wieku 5 lat.

Babka miesiąc po urodzeniu powinna ważyć 50 kg lub więcej, w ciągu roku jej waga wzrośnie do 400 kg. Tylko byki niekastrowane mogą być tuczone w przyspieszonym tempie na paszach wzbogaconych, przy czym wykazują one maksymalny wzrost masy mięśniowej. Już po 20 miesiącach można wysłać zwierzę do uboju, w którym to czasie praktycznie formuje się szkielet mięśniowy. Buhaje hodowlane ważą zwykle 900 kg, aw okresie godowym tracą na wadze około 50 kg.

Największy byk może przybrać nawet 1200 kg.

Pomiar łydki

Przy urodzeniu konieczne jest zmierzenie cielęcia, aby zrozumieć, czy jego waga jest prawidłowa. Masa ciała zależy od płci i rasy. W przypadku nowonarodzonych cieląt liczba ta mieści się w zakresie 30-50 kg. Miesięcznik powinien przybrać co najmniej 15 kg.

Cielę pozostaje na mleku do 8 miesięcy, po czym można wprowadzić do diety soczystą paszę. Zdrowe zwierzę powinno przytyć co najmniej 500 gramów dziennie. Po sześciu miesiącach jałówka powinna już ważyć co najmniej 100 kg, a byk – 200 kg. Po odsadzeniu cielęcia jego masa rośnie wolniej. Jałówki jednoroczne osiągają 400 kg, samice – 200 kg.

Wskaźnik masy jest określany na podstawie dwóch pomiarów, wykonuje się je za pomocą taśmy mierniczej lub taśmy. Uwzględnia się obwód mostka i długość ciała wzdłuż ukośnego. Aby wykonać pomiary, musisz uspokoić zwierzę. Długość ukośną określa się z dwóch punktów: od nasady ogona do kończyny przedniej, skąd pochodzi. Następnie masę ciała określa się dowolną z metod opisanych poniżej.

Jak określić wagę dorosłej krowy?

Wagi, za pomocą których można zmierzyć wagę dorosłej krowy, nie są tanie, więc nie zawsze są pod ręką. Jednak rolnik zawsze musi wiedzieć, ile jego zwierzęta dodały w danym okresie, aby określić czas uboju. Istnieje jednak kilka metod określania wagi zwierzęcia.

 

Warto powiedzieć, że w historii zdarzają się przypadki, gdy zwierzę osiągnęło rekordowe wskaźniki masy żywego ciała. Rekordzista wśród byków należał do rasy porcelanowej, wychował się w Szwajcarii. Zwierzę miało 190 cm wzrostu, przy masie tuszy 1740 t. Byk z Anglii o wadze 1700 t wykazał nieco niższy wskaźnik.

W księdze rekordów figurowała również krowa rasy Holstein-Durkhman, która miała 180 cm wzrostu, a jej waga wynosiła 2270 t. W obwodzie klatki piersiowej zwierzę miało 4 metry. Od tego czasu żadna inna krowa nie była w stanie pobić ustanowionego rekordu.

Aby zrozumieć, z czego składa się przybliżona waga krowy, warto rozważyć fragment tuszy w oddzielnych fragmentach. Tak więc przy masie rzeźnej 700 kg, co stanowi 60% żywej wagi, głowa zwierzęcia waży 10 kg, wątroba – 5 kg, serce – 3 kg. Język krowy waży 2 kg, tyle samo co nerki. Każda przednia noga do stawu skokowego po 2 kg, z tyłu – 3 kg.

Skóra zwierzęcia waży 17 kg, a ciężar żołądka 15 kg. Z mięsa tłuszcz 5 kg, kości 112 kg. Pozostałe 102 kilogramy to jelita i krew.

 

Metoda Truchanowskiego

Ta metoda pomiaru żywej wagi bydła jest stosowana częściej niż inne ze względu na prostotę obliczeń.

Do obliczeń musisz wiedzieć:

 • objętość klatki piersiowej;
 • wzrost.

Obie cechy należy pomnożyć przez siebie, a następnie otrzymaną liczbę podzielić przez 100. W drugim działaniu otrzymana liczba jest mnożona przez procent kondycji ciała, który dla ras mlecznych, niezależnie od płci, wynosi 2, dla rasy mięsne i mleczne oraz mięsne – 2.5.

Metoda Cluckvera-Straucha

Aby określić średnią wagę za pomocą tej metody, musisz również znać długość ciała, ale ukośnie, oraz obwód mostka. Miarę trzymamy od biodra, punkt powinien znajdować się centymetr poniżej ogona do łopatki, gdzie przechodzi w nogę, na wysokości połowy szyi.

Następnie do porównania danych pomiarowych służy tabela. Zgodnie z opisaną metodą określa się masę cieląt i dorosłych. Zaletą tej opcji jest minimalny błąd.

Masę rasy szwajcarskiej określa się, jeśli istnieje tylko jeden wskaźnik – obwód klatki piersiowej.

Regresje

Określenie masy ciała krowy na podstawie stopnia regresji wymaga znajomości obwodu klatki piersiowej zwierzęcia. Im dokładniejszy pomiar został wykonany, tym dokładniejszy będzie wynik.

Taśma umieszczona jest pod klatką piersiową 6 centymetrów od łokcia. Odległość powinna być mniej więcej równa szerokości dłoni osoby dorosłej. Ponadto, na podstawie uzyskanych danych, będziesz musiał użyć jednej z trzech formuł:

 • od 170 cm do 180 cm – wynikową liczbę mnoży się przez 5,3 i odejmuje 507;
 • od 181 cm do 191 cm – pomnóż wskaźnik przez 5,3 i odejmij 486;
 • powyżej 191 cm – pomnóż przez tę samą liczbę, co w poprzednich dwóch przypadkach, ale odejmij 465.

Aby dokonać pomiarów, zwierzę będzie musiało zostać unieruchomione w jak największym stopniu. Głowa powinna patrzeć prosto przed siebie. Kiedy nie wyjdzie, aby naprawić krowę, pomiar jest wykonywany kilka razy i pobierana jest średnia.

Możliwe jest również dokładne określenie masy ciała zwierzęcia za pomocą prostego pomiaru, ale tylko te dane będą miały największy błąd. Zwykle służy do zgrubnego określenia wagi osobnika, gdy nie można go zważyć w domu, ale należy to zrobić szybko . Nie zawsze jest łatwo zmierzyć bydło: zwierzę może nie stać w miejscu, a wtedy nie będzie działać, aby uzyskać dokładne pomiary, w takich sytuacjach musisz być zadowolony z tego, co masz.

Z reguły przed ubojem waga zwierzęcia jest dokładnie ważona w przedsiębiorstwie poprzez umieszczenie go na specjalnych wagach, dlatego opisane metody pomiaru są konieczne częściej do określenia wagi zwierzęcia w domu.

Aleksandra
Edytor serwisu