Jak zrobić poidło dla świń – opcje smoczka, fajki i podciśnienia

Jak zrobić poidło dla świń - opcje smoczka, fajki i podciśnienia

Obecność czystej wody jest integralną częścią życia każdego żywego organizmu, a dla zwierząt hodowlanych jest to podwójnie ważne: często żyją na ograniczonej przestrzeni, nie mogą samodzielnie zaopatrzyć się w wodę, ich egzystencja zależy wyłącznie od człowieka. Dlatego konieczne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na stałą dostępność czystej wody. wody w sippy kubki. Zadanie to pomoże rozwiązać wyposażenie chlewni w poidła automatyczne

Zadanie to pomoże rozwiązać wyposażenie chlewni w poidła automatyczne.

Ważny! Poidła smoczkowe należy dobrać do wieku zwierzęcia. W przypadku młodych zwierząt odpowiedni jest mały sutek, którego język łatwo się porusza

Dorosła świnia potrzebuje większego sutka, z mocnym pociągnięciem języka i dużą pojemnością płynów.

Niektóre z korzyści wynikających z instalacji tych opraw to:

 • stały swobodny dostęp do wody;
 • zwarta konstrukcja;
 • stała dostępność świeżej wody w wymaganych ilościach;
 • możliwość wprowadzenia leków do wody;
 • zwierzę nie będzie w stanie przypadkowo obrócić urządzenia;
 • możliwość szybkiego i łatwego mycia i traktowania urządzenia środkami antyseptycznymi.

Jak zrobić pijaka własnymi rękami?

Jeśli jest wystarczająca ilość materiału, możesz zbudować miskę do picia własnymi rękami. Co więcej, możesz wykonać zarówno najbardziej prymitywną wersję rury, jak i pełnoprawny system złączek.

Pijący z fajki

Możesz zrobić zbiornik na wodę ze zwykłej rury stalowej (żeliwnej), postępując zgodnie z tym algorytmem:

 1. Rurę o średnicy 0,5 m przecina się na pół (może być nieco wyższa lub niższa od połowy, w zależności od wieku zwierzęcia).
 2. Wzdłuż krawędzi powstałego rowka przyspawane są półkoliste metalowe wkładki, odpowiadające średnicy rury.
 3. Metalowe nogi lub narożniki są przyspawane do dna.
 4. Następnie wszystkie szwy, ostre elementy, łączenia są szlifowane, a poidełko jest instalowane w wybranym miejscu.

Domowy poidło dla prosiąt z fajki

Opcja smoczka

W takim przypadku potrzeba więcej wysiłku, aby zmontować pełnoprawną konstrukcję roboczą. Ponadto główne prace wykonywane są zgodnie z następującym planem:

 1. Pozyskujemy niezbędne materiały, w tym objętościowy zbiornik na wodę, rury o odpowiedniej średnicy oraz nypel (smoczek). Jako pojemnik nadają się plastikowe beczki o różnych pojemnościach.
 2. W beczce jest wykonany jeden lub więcej otworów na smoczek. Jeśli zbiornik znajduje się w pewnej odległości, średnica otworu jest obliczana zgodnie z przekrojem rury zasilającej.
 3. Następnie za pomocą uszczelek pewnie mocują rurę w ścianie lufy, a na końcu mocuję zawór za pomocą smoczka.
 4. W przypadku zastosowania złączki wpuszczanej montuje się ją bezpośrednio w ścianie zbiornika za pomocą uszczelki. Jednocześnie taki smoczek jest umieszczony lekko pod kątem, co poprawia przepływ wody i zapobiega jej rozpryskiwaniu.
 5. Powstałą konstrukcję instalujemy w wybranym obszarze. W przypadku stosowania rur zasilających zakończenie ze złączką można zamontować na kratce ogrodzeniowej lub wbudować w ścianę obory.

Uwaga! Sutek dobierany jest na podstawie wieku zwierzęcia. Dla małych prosiąt powinien być mały i mieć łatwy do przenoszenia smoczek. Dla dorosłych odpowiednie są duże urządzenia z ciasnym językiem, które zapewnią lepszą przepuszczalność płynów.

DIY karmnik dla świń

Istnieje wiele różnych opcji karmienia dla świń, ale wielu rolników decyduje się na samodzielne wytwarzanie ich w domu. Będzie to wymagało trochę pracy i materiałów. Możesz użyć materiałów, które posiadasz na farmie lub zakupić bardziej odpowiednie przedmioty. Przede wszystkim musisz pomyśleć o tym, który karmnik byłby najwygodniejszy szczególnie dla twojego sposobu hodowli świń. Istnieje kilka opcji.

Podajnik do beczek plastikowych

Plastikowe beczki są często spotykane wśród rolników, dzięki czemu można je wykorzystać jako materiał do przyszłego wyposażenia. Najważniejsze jest to, że ta beczka nie była wcześniej używana do trujących i innych niebezpiecznych substancji. W zależności od wielkości lufy można ją podzielić na dwa, trzy lub cztery razy. Można to zrobić za pomocą układanki lub innej wygodnej metody. Aby zapobiec przewróceniu się karmników przez zwierzęta, są one przymocowane śrubami do stojaka. Oczywiście ostre rogi są wygładzane.

Butla gazowa

Bardzo często można znaleźć domowe karmniki dla świń z butli gazowych. Z reguły produkcja wymaga minimum wysiłku, ale konstrukcje będą trwać przez wiele lat. Zawór otwiera się, brak gazu określamy na podstawie odpowiedniego dźwięku. Butle gazowe są wykonane z mosiądzu, jest to miękki metal, więc nie jest trudno odciąć zawór. Podczas odpiłowywania zaworu mogą powstawać iskry, aby nie stwarzać zagrożenia pożarowego, można zwilżyć wybrane miejsce wodą podczas pracy. Następnie cylinder jest napełniany wodą do samej góry, jest to konieczne, aby kondensat na ścianach cylindra został całkowicie zebrany.

Woda z kondensatem nie wylewa się na teren domu, ponieważ ciecz ma zapach propanu i nie znika przez długi czas. Kolejnym krokiem będzie podzielenie butli z gazem na 2 części, tak aby otrzymać dwa identyczne podajniki. Możesz poprosić dorosłych o większy bok, dla małych świń o mniejszy bok. Do cięcia butli gazowej używa szlifierki, ponieważ metal ma grubość około 3 milimetrów. W górnej części przyszłego koryta konieczne jest zamocowanie wszelkich elementów, które nie pozwolą zwierzęciu wejść do karmnika. Zapach gazu usuwa się poprzez wypalenie powierzchni ścian palnikiem gazowym. Powstałe koryto jest umieszczane tak, aby nie można było go odwrócić.

Rura z cementu azbestowego

Podajniki wykonane z ceramiki lub mieszanki azbestowo-cementowej nie podlegają korozji. Do wykonania takiego koryta wymagana jest półrura. Zwykłą rurę przecina się na pół. Montowany jest na przygotowanych wcześniej nogach wsporczych, które mogą być wykonane z kamienia lub innych materiałów. Sekcje po obu stronach są uszczelnione korkiem, szwy są pokryte cementem, dzięki czemu miska jest nieprzepuszczalna. Aby uniemożliwić zwierzętom wspinanie się do środka, zainstaluj kratkę na szczycie koryta. Ze zbrojenia lub innych elementów, nie mniej niż 15 mm. Stojak powinien być zainstalowany tak, aby zwierzęta mogły wygodnie spożywać pokarm. W ten sposób koryto jest gotowe.

Dobrze zorganizowany pojemnik na paszę da pozytywne efekty, gdyż zwierzęta będą spożywać paszę bez jej rozlewania, istnieje możliwość doboru karmników odpowiednich dla zwierząt w różnym wieku. Materiały, z których wykonane są pojemniki, z reguły nie są tak ważne, jak skład i zbilansowanie diety.

Jak zrobić ogrzewanie dla pijących

Wykonanie ogrzewanego urządzenia w domu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Porozmawiajmy o tym, jak zrobić podgrzewany poidło w oparciu o wspomnianą powyżej konstrukcję typu smoczka.

Ważny! Do użytku zimą należy używać dobrej jakości smoczka, najlepiej plastikowego, który nie zamarza na mrozie.

Do wyprodukowania urządzenia potrzebujemy:

 • gotowy poidło smoczkowe z beczki, wężyków i smoczka;
 • kabel grzejny z systemem termoregulacji;
 • termostat i element grzejny do wody;
 • zaciski-łączniki.

Zmontuj urządzenie w następujący sposób:

 1. W zbiorniku (beczce) umieszczony jest element grzejny z termostatem.
 2. Kabel grzejny mocowany jest zaciskami do elastycznego węża łączącego zbiornik ze smoczkiem.
 3. Teraz pozostaje ustawić na regulatorze żądaną wartość temperatury, napełnić pojemnik wodą – i konstrukcję można wykorzystać. Lepiej jest zamontować takie urządzenie przed nadejściem chłodów, wtedy będziesz miał czas na przetestowanie pijącego.

Poidła dla świń


Podsumowując, możemy stwierdzić, że automatyczny poidło dla świń jest dość wygodną rzeczą, która ułatwia opiekę i utrzymanie zwierzęcia. Jeśli masz kilka świń na swojej farmie i wiesz, jak pracować rękami, całkiem możliwe jest samodzielne wykonanie takich poideł.
Nie będzie to wielka sprawa, ale pozwoli zaoszczędzić pieniądze na zakupie struktury produkcji fabrycznej.

Poidła w chlewie

W chlewie muszą być zainstalowane miski do picia świeżej wody. Do tego celu nadaje się każdy pojemnik, który jest wystarczająco głęboki. Karmidło i poidło powinny zawierać maksymalną pojedynczą dawkę pokarmu lub wody. Możesz samodzielnie wykonać pojemnik na wodę pitną, używając dowolnych dostępnych materiałów.

Aby zapobiec chorobom zwierząt gospodarskich, po wydaniu paszy należy dokładnie umyć korytka i okresowo je dezynfekować specjalnymi roztworami.

Główne typy pijących

Istnieje kilka rodzajów poideł dla świń, ale należy je tak dobrać, aby woda była stale czysta, a zwierzęta mogły w każdej chwili swobodnie pić. Poniżej opisano główne typy konstrukcji, które najlepiej nadają się do użytku w przydomowym ogrodzie.

Puchar

Konstrukcja takiego modelu jest bardzo wygodna, ponieważ zwierzęta mają stały dostęp do czystej wody, ale jednocześnie nie mogą spryskać jej bokami. Zasada działania polega na tym, że woda jest dostarczana do pojemnika specjalnym wężem, ale nie wylewa się, dopóki zwierzę nie naciśnie specjalnego pedału do środka.

Świnie szybko przyzwyczajają się do tych poideł, a woda jest spożywana równomiernie, ponieważ jest dostarczana tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Sutek (sutek)

Kiedy świnia jest spragniona, po prostu podchodzi do sutka, naciska na sutek ustami, z którego wypływa porcja wody. Taka konstrukcja jest wysoce higieniczna, ponieważ woda pitna nie jest zanieczyszczona, a same pojemniki wymagają jedynie sporadycznego płukania. Jedyną wadą jest wysoki koszt gotowej konstrukcji, którą można kupić tylko w sklepie.

Odkurzać

Poidła próżniowe są uważane za najprostsze i można je łatwo zrobić samodzielnie ze złomu.

Takie modele są instalowane głównie u prosiąt, ponieważ trudno jest znaleźć duży pojemnik, który może pomieścić wystarczającą ilość wody dla dorosłych. Jednak modele próżniowe muszą być monitorowane, ponieważ zwierzęta mogą je łatwo przewracać.

Kluczowe cechy

Główną cechą poideł dla świń jest to, że muszą zawierać wystarczającą ilość wody, aby zwierzęta mogły swobodnie pić w dowolnym momencie. Ale to nie jedyna cecha zbiorników na wodę.

Jeśli do picia używa się smoczka, lepiej jest zamocować go pod kątem, aby zwierzęta były wygodniejsze i nie rozpylały wody. Powinieneś dokładnie rozważyć materiał przyszłych produktów.

Na zimę poidła należy zaizolować lub ogrzać pomieszczenie, w którym się znajdują, aby woda w środku nie zamarzła.

Picie w domu

Wykonanie poidła dla prosiąt i świń własnymi rękami nie jest takie trudne. Dodatkowo pozwoli to rolnikowi znacznie zaoszczędzić pieniądze, zwłaszcza jeśli chodzi o duży chlew, który musi być wyposażony w kilka konstrukcji naraz.

Z rury

Ten rodzaj produktu jest najłatwiejszy do zaprojektowania. Lepiej jest wziąć rurę ze stali nierdzewnej lub wysokiej jakości wytrzymałego tworzywa sztucznego. Jego optymalna średnica to 40-50 cm Konstrukcja ta może również służyć jako karmnik. Będzie to wymagało dodania wielu wnęk.

Instrukcje tworzenia miski do picia z fajki :

 1. Jednoczęściową rurę należy podzielić na dwie nierówne części odcinkiem poziomym. Głębsza rynna służy do wykonania zbiornika wodnego dla dorosłych świń i płytszej dla prosiąt.
 2. Następnie należy wyciąć z użytego materiału dwa końce o wymaganej średnicy, a następnie je zgrzać. Jeśli chcesz stworzyć kilka przedziałów, ścianki działowe muszą być przyspawane do rynny. Wszystkie szwy muszą być ciasne.
 3. Następnie należy przyspawać do rynny nogi o odpowiedniej wysokości. Jeśli konstrukcja jest wykonana z tworzywa sztucznego, będziesz musiał przyspawać prostokątną ramę ramy i zamontować do niej nogi.

Zwróć uwagę na inny bardzo ważny punkt: nie zapomnij przeszlifować wszystkich ostrych krawędzi i skaleczeń, aby zwierzęta nie zostały zranione podczas picia.

Tworzenie struktury brodawki własnymi rękami

Stworzenie takiego systemu do picia wymaga trochę majsterkowania. Przed rozpoczęciem pracy należy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne materiały: kawałek rury, zbiornik na wodę i smoczek. Ten ostatni należy kupić w zależności od wieku zwierząt, dla których konstrukcja jest montowana. Nypel może znajdować się pod rurą lub wcinany. Należy zauważyć, że w przypadku małych świń (do 6 miesięcy) wybiera się sutek ze słabym mechanizmem, a dla dorosłych – z mocniejszym.

Instrukcja tworzenia systemu smoczków:

 1. Podłączamy rurkę do zbiornika płynu. Odbywa się to na różne sposoby, w zależności od materiałów: spawanie metalu i lutowanie plastiku. Warunkiem wstępnym jest brak wycieków.
 2. Następnie podłączamy smoczek do rury (konieczne jest zapewnienie szczelności), następnie pojemnik na ciecz – za pomocą kranu. Możesz również włożyć do środka specjalny pływak, aby zorganizować automatyczne napełnianie zbiornika wodą.

Smoczek należy zamocować pod kątem, aby zwierzę mogło ugasić pragnienie. Sutki mocuje się do ściany chlewu za pomocą łączników na wymaganym poziomie.

Znaczenie poideł i karmników jest trudne do przecenienia, ponieważ swobodny dostęp zwierząt do wody i pożywienia jest kluczem do ich dobrego zdrowia i szybkiego wzrostu. Teraz każdy rolnik może własnoręcznie zakupić niezbędne materiały do ​​stworzenia poidła, co znacznie obniży koszty finansowe związane z urządzeniem chlewni.

Jak zrobić automatyczne poidło smoczkowe dla świń

Poidła muszą być przede wszystkim wygodne dla zwierząt i funkcjonalne dla właściciela. Obecnie na rynku artykułów gospodarstwa domowego występuje większa różnorodność ich typów. Oczywiście najbardziej popularne i niedrogie są osoby pijące samochody. Są podzielone na kilka typów:

 • Puchar;
 • odkurzać;
 • sutek.

Kubki do picia mają standardowy kształt miski, w której można zainstalować specjalny zawór lub smoczek. Zarówno tę, jak i tę opcję można zrobić niezależnie.

Jest wygodny i dobrze nadaje się do picia dla dorosłych i młodych zwierząt. Ale jeśli chodzi o poidło dla prosiąt, lepiej wybrać sutek, aby dzieci nie rozpylały wody.

W tym samym czasie same sutki są dobrze zamocowane w rurze zasilającej, wtedy kilka osób będzie mogło pić w tym samym czasie.

Funkcje

Jeśli więc zdecydujesz się wybrać poidło sutkowe dla świń, powinieneś zwrócić uwagę na jego takie cechy

 • Smoczek powinien być wykonany ze stali nierdzewnej i powinien być dobrany odpowiednio do wieku zwierzęcia. Dla dorosłych powinny być wystarczająco duże.
 • Mechanizm zasilania wodą należy zabrać ze sprężyną ze stali nierdzewnej i sitkiem.
 • Przed zakupem sprawdź, czy mechanizm działa poprawnie.
 • Poidła smoczkowe dla świń powinny dostarczać wodę przechylone na bok.
 • Automatyczny dla małych prosiąt, zaleca się robić trochę pod kątem.
 • Konieczne jest, aby instalacja poidła znajdowała się na żądanej wysokości. Należy to wziąć pod uwagę ze względu na wiek zwierząt. Więcej szczegółów na zdjęciu.
Masa świni, kg Mniej niż 15 kg 15-20 kg 20-50 kg 50-100 kg Ponad 100 kg
Wysokość umieszczenia poidła smoczkowego, cm piętnaście 20-25 35-45 50-60 70
Wysokość odstawienia miski do picia, cm 7 10 piętnaście 25 trzydzieści

Jak zrobić?

Poidła smoczkowe są często nazywane poidłami strzykowymi, ale dobrze sprawdzają się zarówno w przypadku dorosłych zwierząt, jak i prosiąt. Ale, jak pokazuje praktyka, nie jest możliwe kupowanie gotowych produktów dla wszystkich rolników. Dlatego często jest wykonywany ręcznie. Możesz też zrobić to sam. To zajmie trochę czasu i materiału.

Narzędzia i materiały

 • Sutki – trzeba je tylko kupić, ponieważ po prostu nie można tego zrobić samemu, a nawet dobrze;
 • Plastikowa rura;
 • Wygodna miska lub wiadro;
 • Narzędzia do cięcia rur i dziurkowania.

Instrukcje krok po kroku

 1. Przede wszystkim musisz znaleźć odpowiednie sutki. W przypadku prosiąt będziesz potrzebować małego rozmiaru, dla dużych osobników – dużych.
 2. Smoczek można zamontować pod rurą lub wpustem, dlatego przed przystąpieniem do pracy sprawdź dodatkowo, co musisz kupić.
 3. Następnie wybierz pojemnik do przechowywania wody, na przykład może to być duża beczka lub specjalny zbiornik.
 4. Weź plastikową rurkę, przymocuj ją do zbiornika na wodę. W takim przypadku rura nie powinna być skierowana do poidła ściśle poziomo, ale w pozycji nachylonej.
 5. Wykonujemy otwory na sutki w wyznaczonych miejscach na rurze.
  Wstawiamy, sprawdzamy pracę. W razie potrzeby takie poidła robimy w każdym zagrodzie.

Sutek w wiadrze

Na przykład, jeśli masz tylko jedną świnię, możesz stworzyć dla niej jeszcze prostszą wersję automatycznego poidła. Aby to zrobić, potrzebujesz dużego wiadra i jednego sutka.

 1. W dnie wiaderka robimy pośrodku otwór pasujący do smoczka.
 2. Naprawiamy to w pojemniku. Wiadro lub inny pojemnik zawieszamy na dogodnej dla zwierzęcia wysokości.

Wszystko gotowe. Ta opcja jest dobra dla normalnego gospodarstwa domowego. Wystarczy na czas wlać wodę do wiadra. Obejrzyj także wideo na dole artykułu.

Wersja miseczkowa

Jeśli masz mały stalowy lub plastikowy kubek, możesz zrobić trochę inne poidło dla swoich zwierząt.

Jeśli widziałeś modele kubków w sprzedaży, od razu zrozumiesz, jak zrobić to w domu. W takim przypadku stawiamy konstrukcję wodociągową nie pionowo, ale poziomo.

Kiedy zwierzę naciska nosem na sutek, woda spływa bezpośrednio do miski. W ten sposób świnia będzie potrzebowała mniej wysiłku, aby ugasić pragnienie.

Jeśli masz stalową miskę, mechanizm smoczka będzie musiał zostać przyspawany. Dlatego znacznie łatwiej jest znaleźć w gospodarstwie domowym mały, ale raczej wygodny plastikowy pojemnik.

Film „Wiaderko, ręce, spryt – domowy pijący”

Ten film pokazuje, jak możesz zbudować wygodną poidło dla świń z prostych materiałów w zasięgu ręki i zakupionego mechanizmu smoczka.

Jakie są wymagania dotyczące misek do picia

Pojemniki mogą być wykonane samodzielnie lub zakupione w specjalistycznym sklepie, mają różne wzory i objętości. Ale dla wszystkich istnieją pewne wymagania, aby były użyteczne i znacznie ułatwiały pracę przy opiece nad żywym inwentarzem. Ogólna charakterystyka obejmuje następujące wskaźniki:

 1. Zwierzęta muszą mieć swobodny dostęp do wody.
 2. Pojemnik jest hermetyczny.
 3. Woda jest dostarczana regularnie i automatycznie.
 4. Stosowane są trwałe i wytrzymałe materiały.
 5. Woda musi być świeża, czysta i zdatna do picia.
 6. Systematyczne czyszczenie i mycie pojemników zgodnie z normami sanitarnymi.

Jak publikować

Poidło jest ustawione w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby zarówno dorosłych, jak i młodych zwierząt.

polecane artykuły:

 • Jaki rodzaj siatki jest potrzebny do klatek dla królików?
 • Jakie są rodzaje karmników dla owiec?
Masa zwierzęcia, kg Mniej niż 15 Od 15 do 20 Od 20 do 50 lat Od 50 do 100 Ponad 100
Wysokość pozycjonowania dla poideł smoczkowych, cm piętnaście 20-25 35-45 50-60 70
Wysokość ustawienia dla poideł kubkowych, cm 7 10 piętnaście 25 trzydzieści

Poidła smoczkowe są zamocowane pod niewielkim kątem, aby ułatwić obsługę przez prosięta. Ponadto ten układ rozpyla mniej wody.

Forma i materiały

Najlepiej wybrać stal nierdzewną lub metal antykorozyjny. I absolutnie wszystkie materiały nadają się do stworzenia autodrinkera.

Plastikowe pojemniki są delikatne. Wynika to z faktu, że świnie często próbują żuć wszystko, a delikatny plastik nie jest w stanie wytrzymać spotkania z potężnymi kłami.

Wybierając pijaka, należy zwrócić uwagę na obecność filtra, który pomoże oczyścić wodę. Oczywiście należy go regularnie wymieniać na nowy lub poddawać planowemu czyszczeniu w odpowiednim czasie. Dostępność wysokiej jakości wody wpływa na zdrowie świń.

Wodne regulatory ciśnienia przynoszą określone korzyści ekonomiczne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać płyn dostępny w zbiorniku.

Jeśli w regionie panuje silny mróz, a zwierzęta trzymane są w pomieszczeniach, które nie są wyposażone w system ogrzewania, często pojawia się problem związany z zamarzaniem wody w zbiorniku lub bezpośrednio w rurze. Aby zapobiec, elementy grzewcze do podgrzewania wody są instalowane pod dnem. Rury zasilające można owinąć specjalnym przewodem termicznym o małej mocy. Obie jednostki są podłączone do transformatorów obniżających napięcie.

Znaczenie poideł w opiece nad zwierzętami

Woda jest niezbędna do normalnego funkcjonowania każdego organizmu, np. Świń. Jego brak prowadzi do zakłócenia trawienia i innych procesów życiowych i może być śmiertelny. Jakość picia dla zwierząt domowych powinna być taka sama jak dla ludzi, a dostęp do wody powinien być zawsze taki sam.

Miski do picia odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ zapewniają świniom w odpowiednim czasie wodę pitną i zapewniają higienę pojenia. Zwykłe koryto lub miska nie może zapewnić odpowiedniej higieny i chronić wodę przed zanieczyszczeniem, co może prowadzić do chorób i zmniejszonej produktywności zwierząt hodowlanych. Ponadto zwierzętom łatwo jest je przewracać, co pozbawi je dostępu do picia.

Miski do picia mają szereg zalet w porównaniu z takimi tradycyjnymi pojemnikami:

 • zapewnić higienę picia;
 • oszczędzaj zużycie wody, zapobiegaj rozpryskiwaniu;
 • ciągłe dostarczanie wody zwierzętom;
 • oszczędzaj czas hodowcom zwierząt.

Wymagania sanitarne

Istnieje wiele typów: poidła automatyczne i domowe, z podgrzewaną wodą lub bez. Mają różne średnice i właściwości.

Istnieje szereg norm, których warto przestrzegać przy zakupie lub projektowaniu urządzenia:

 • urządzenie z otwartym dostępem dla zwierząt;
 • czystość picia, ciągła odnowa;
 • brak ryzyka wycieku;
 • trwały materiał;
 • regularne czyszczenie i dezynfekcja.

W zależności od wieku zwierzęcia tempo spożycia wody przedstawia się następująco:

 • dorośli – do 25 litrów;
 • zwierzęta rzeźne – do 12 litrów;
 • młody wzrost – do 7 litrów;
 • dla prosiąt do 5 litrów.

Zwłaszcza jeśli pijący jest wykonany niezależnie, musisz przestrzegać norm materiałowych:

 • materiał może być inny, najważniejsze jest to, że zwierzęta nie mogą go przegryźć;
 • urządzenie powinno być wyposażone w filtr, który pomoże utrzymać czystość;
 • musi istnieć ekonomiczny kontroler zaopatrzenia w wodę;
 • zimą urządzenie potrzebuje systemu grzewczego, aby uniknąć zamarznięcia napoju.

Odmiany poideł dla świń

Świnia, jak każde inne zwierzę w gospodarstwie, potrzebuje oddzielnego pomieszczenia, wyposażonego we wszystko, co niezbędne do wygodnego życia wraz z wyposażeniem. Korzystne warunki sprzyjają wzrostowi produktywności odchowywanych osobników. Dość bezpretensjonalne w życiu codziennym świnie nadal potrzebują pewnych warunków życia. Doświadczony właściciel wie, jak zoptymalizować projekt obory w taki sposób, aby usprawnić produkcję i wydać minimum pieniędzy. Karmidło i poidło to nieodzowne elementy chlewni, ponieważ zwierzęta potrzebują regularnego i wysokiej jakości karmienia. Czym są poidła dla świń i czy naprawdę można je zrobić własnymi rękami?

Jak zrobić poidło dla świń - opcje smoczka, fajki i podciśnienia

Poidła dla świń zrób to sam

Podstawowe wymagania dotyczące produktów

W ogóle nie ma znaczenia, czy kupujesz niezbędny sprzęt w sklepie, czy robisz to sam – najważniejsze jest to, że spełnia podstawowe normy sanitarne i spełnia określone wymagania.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wytrzymałość i trwałość. Nawiasem mówiąc, dlatego wielu rolników preferuje produkty metalowe.

Drugim, nie mniej ważnym niuansem jest szczelność konstrukcji. Należy również zadbać o ergonomiczne rozmieszczenie poideł wokół chlewni i zapewnić nieprzerwany dopływ wody. Jeśli te normy nie zostaną spełnione, zwierzęta będą cierpieć z powodu braku płynów i częściej chorować, co doprowadzi do pogorszenia wchłaniania paszy i utraty wagi.

Konieczne jest umieszczenie zbiorników na wodę wewnątrz chlewu, biorąc pod uwagę wiek i wielkość osobników tworzących inwentarz. Małe prosięta z trudem osiągną konstrukcję ustawioną na wysokości odpowiedniej dla dorosłej świni. Nie zaleca się również montowania produktów w rogach obory, ponieważ zwykle gromadzi się tam najwięcej odpadów i produktów pochodzenia zwierzęcego. W przeciwnym razie może prowadzić do niehigienicznych warunków, aw konsekwencji do wzrostu zagrożenia zachorowalnością świń.

Poniższy film przedstawia przegląd konstrukcji smoczka z miską dla prosiąt o wadze do 35 kg:

Kluczowe wymagania dla poideł dla świń

Nie ma znaczenia, czy poidła zostały kupione na rynku, czy zmontowane własnymi rękami, najważniejsze jest to, że spełniają obowiązkowe normy sanitarne, aby przynieść maksymalne korzyści i ułatwić opiekę nad zwierzętami.

Podstawowe wymagania dotyczące poideł to:

Poidła dla świń muszą być szczelne i trwałe.

 • w odpowiednim miejscu, które zapewni świniom i rolnikowi swobodny dostęp do poidła;
 • w szczelności – wszystkie części konstrukcji nie powinny przeciekać cieczy;
 • w nieprzerwanym zaopatrzeniu w wodę;
 • w sposób przyjazny dla środowiska – zbiorniki i rury muszą być regularnie czyszczone, myte i dezynfekowane;
 • pod względem wytrzymałości i trwałości.

Jeśli nie zastosujesz się do tych standardów, zwierzęta będą chorować i cierpieć na odwodnienie, co doprowadzi do szybkiej utraty wagi.

Umieszczanie konstrukcji powinno odbywać się z uwzględnieniem wieku i wagi zwierząt, tak aby świnie mogły z nich wygodnie korzystać. Miski do picia są ustawione nisko dla młodych świń i wyżej dla dorosłych. Konstrukcji nie należy umieszczać w rogach, w których gromadzą się odchody zwierzęce i zanieczyszczenia. Doprowadzi to do powstania niehigienicznych warunków i zagrozi zwiększoną zachorowalnością świń.

Wymagania dotyczące poideł dla świń

Dla nowoczesnych pijących stawia się następujące wymagania:

 1. Darmowy dostęp. Świnia zawsze powinna móc upijać się bez przeszkód.
 2. Stałe zaopatrzenie w wodę. Bardzo dobrze jest do tego używać automatycznych urządzeń podłączonych do sieci wodociągowej.
 3. Niezawodność i szczelność. Powinieneś wybierać trwałe konstrukcje, które nie będą przeciekać i będą służyć przez długi czas.
 4. Higiena i bezpieczeństwo. Nie powinno być możliwości przedostania się brudu do napoju. Materiał poideł musi być przyjazny dla środowiska. Dobrze, jeśli produkt jest wyposażony w filtr zapewniający czystość wody.
 5. Stabilność. Zwierzęta nie powinny mieć możliwości odwrócenia urządzenia.
 6. Łatwość użycia. Poidło będzie wymagało okresowego mycia i dezynfekcji.

Zgodnie z zasadą działania wyróżnia się następujące typy poideł:

 • Puchar;
 • sutek;
 • odkurzać.

Najwygodniejsze są urządzenia z automatycznym karmieniem, gdy pojemniki są napełniane wodą, gdy jej poziom spadnie.

Wykonane są w postaci dużej miski, do której doprowadzana jest woda. Produkowane są w dwóch wersjach – ze złączką i zaworem. Stosowany dla prosiąt lub tuczników.

Prosiętom zaleca się zainstalowanie wersji smoczkowej. Posiada wysokie boki, które nie pozwalają na zachlapanie wodą. Wersja zaworu zawiera w swojej konstrukcji przegrodę membranową, która steruje dopływem cieczy. Posiada połączenie z pedałem, który jest obsługiwany przez świnię, po naciśnięciu membrana (zawór) otwiera się i woda wypływa. Kiedy osoba jest pijana i odsuwa się od miski, nacisk na pedał zatrzymuje się, a zawór odcina wodę. Pedał można umieścić na wysokości pyska zwierzęcia lub pod kopytami.

Wysokość montażu poideł zależy od grupy wiekowej:

 • osoby o wadze do 15 kg są instalowane na wysokości 7 cm od podłogi;
 • 16–20 kg – 10 cm;
 • 21-50 kg – 15 cm;
 • 51-100 kg – 25 cm;
 • więcej niż 100 kg – 30 cm.

Poidła kubkowe mają następujące zalety:

 • ekonomiczne zużycie wody;
 • bez rozpryskiwania;
 • są łatwe w montażu i instalacji;
 • szybka asymilacja przez zwierzęta tego sposobu picia.

Wady obejmują fakt, że szybko się brudzą i istnieje potrzeba częstego mycia.

Sutek

Są to bardziej wyrafinowane systemy, które mogą zapewnić wodę dla różnej liczby świń w różnych grupach wiekowych. Kompozycja zawiera metalową rurę, przez którą dostarczana jest woda, osadzone w niej sutki z zaworami. W konstrukcji wbudowany jest również filtr i regulator ciśnienia, zastosowano uszczelki gumowe. Małe zawory są umieszczane dla młodych zwierząt, a zwykłe dla dorosłych.

Wideo: Poidło dla świń

Wysokość montażu poidła smoczkowego dla różnych grup świń:

 • osoby o wadze do 15 kg są ustawiane na wysokości 15 cm od podłogi;
 • 16–20 kg – 20–25 cm;
 • 21-50 kg – 35-45 cm;
 • 51-100 kg – 50-60 cm;
 • więcej niż 100 kg – 70 cm.

Rolnicy używają poideł smoczkowych, ponieważ mają następujące zalety:

 • więcej niż wszystkie inne typy oszczędzają wodę;
 • najbardziej szczelne i higieniczne;
 • niezawodnie zapewniają zwierzętom czystą wodę;
 • są eksploatowane przez długi czas;
 • nie wymagają częstego mycia.

Wady systemów smoczków polegają na tym, że są drogie i trudne do samodzielnego montażu.

Funkcjonowanie poidła tej wersji zapewnia różnica ciśnień. Urządzenia próżniowe są bardzo wygodne do karmienia i pojenia prosiąt. Reprezentują pojemnik podobny do miski. Ta część jest zawsze kupowana. Zwykły szklany słoik jest traktowany jako pojemnik na wodę. Płyn wlewa się do pojemnika, na wierzch kładzie miskę, a następnie całość przewraca. Woda wlewa się do miski, aż ją napełni. Gdy zwierzęta piją płyn, jego poziom spada, a miska jest napełniana.

Ten automatyczny poidło nie jest odpowiednie dla dorosłych świń, ponieważ trudno jest znaleźć odpowiedni pojemnik dla świń. Szklany słoik jest zwykle mały, a plastikowy słoik jest za lekki.

Zalety poidła próżniowego:

 • oszczędność kosztów pieniędzy;
 • woda jest w zasięgu wzroku, więc zwierzęta szybko rozumieją zasadę korzystania z urządzenia;
 • widać, kiedy kończy się woda i trzeba ją uzupełnić;
 • łatwe do czyszczenia i konserwacji.

Niedogodności:

 • używany tylko dla prosiąt;
 • płyn w misce szybko się zatyka, więc trzeba go częściej czyścić;
 • konstrukcja jest lekka, dzięki czemu można ją łatwo przewrócić;
 • nie można używać żadnych filtrów do wody, dlatego płyn do picia przygotowywany jest osobno, co zwiększa koszty pracy.

Wyświetlenia

Istnieje kilka rodzajów poideł. Do najpopularniejszych należą miseczka, sutek i tułów. Jeśli ten drugi typ jest przeznaczony dla dużych gospodarstw, wówczas pierwsze 2 odmiany można z powodzeniem zastosować w małej prywatnej farmie lub w gospodarstwie z małym inwentarzem.

Czy wiedziałeś? Jedna dorosła świnia musi wypijać 12-15 litrów wody dziennie (dla knura rozpłodowego, ciężarnej lub bezczynnej macicy), a prosię o wadze do 10 kg potrzebuje dziennie 1 litr wody.

Puchar

Istnieją 2 rodzaje takich urządzeń: smoczek i pedał. Zasada działania poidła kubków udojowych (smoczków) nie różni się zbytnio od tradycyjnego poidła kubkowego.

Składa się z następujących elementów:

 • pojemnik na płyn;
 • wąż ze smoczkiem;
 • miska do picia.

W takim urządzeniu w misce zawsze znajduje się określona objętość płynu. Kiedy zwierzę przychodzi do wodopoju i kładzie się na rurze, mimowolnie wpływa na sutek. To z kolei naciska na zawór, otwierając zbiornik na wodę.

W wersji przyrządu nasadowego typu pedałowego podstawową różnicą w stosunku do urządzenia złączkowego jest to, że zamiast smoczka na zawór działa pedał. Zwierzę, zbliżając się do poidła, naciska swoją masą na ten pedał, a to z kolei uruchamia zawór.

 • Zalety poideł kubkowych:
 • woda nie rozpryskuje się na chlew, ponieważ rozlew wody ogranicza wysokość miski;
 • oszczędność, dzięki której tego typu urządzenie można zastosować nawet w przypadku braku normalnego zaopatrzenia w wodę;
 • prostota i niezawodność;
 • dzięki pewnej ilości płynu w misce świnia szybko przyzwyczaja się do poidła.
 • Wady:
 • potrzeba dość częstej dezynfekcji miski, ponieważ zwierzę zanieczyszcza zbiornik podczas picia.

Czy wiedziałeś? Świnie są doskonałymi pływakami.

Sutek (sutek)

Stosunkowo nowy rodzaj misek do picia, które zyskały już wystarczającą popularność. Są bardzo wygodne w hodowli i utrzymywaniu młodych prosiąt, ale nadają się również do opieki nad dorosłymi zwierzętami.

Sutek


Projekt składa się z następujących części:

 • zbiornik umieszczony powyżej poziomu dystrybucji wody (różnica poziomów zapewnia dopływ cieczy);
 • węże (rury) do dostarczania wody ze zbiornika do dystrybucji;
 • nypel (nypel) przymocowany do końca węża w miejscu poboru wody.

Z nazwy konstrukcji wynika, że ​​kluczowym elementem tego urządzenia jest smoczek (smoczek), który jest jednocześnie najtrudniejszą częścią konstrukcyjną.

Smoczek składa się z następujących części:

 • korpus wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego;
 • zawór;
 • filtr.

Zasada działania urządzenia jest dość prosta: zwierzę, próbując upić się z fajki, naciska językiem sutek. Z kolei smoczek działa na zawór, który otwiera zbiornik płynu. Podczas gdy świnia pije (język naciska na sutek), zawór jest otwarty, a gdy tylko zostanie wypity, zawór jest na miejscu, a dopływ wody zatrzymuje się.

 • Wśród zalet takiego systemu warto zwrócić uwagę na:
 • Możliwość montażu kilku smoczków z jednego pojemnika. Każdy punkt dozujący można indywidualnie wyposażyć na różnych wysokościach.
 • Rentowność . Zużywa się tyle wody, ile potrzeba, nie można odwrócić poidła ani zapomnieć o zakręceniu kranu.
 • Zgodność z najwyższymi wymogami sanitarnymi: nic zbędnego nie dostaje się do systemu zamkniętego.
 • Prostota konstrukcji zapewnia niezawodność i długą żywotność.
 • Nie ma potrzeby częstego odkażania .
 • Wady:
 • dość wysoka cena , która może odstraszyć właścicieli małych gospodarstw.

Odkurzać

Najprostszy typ pijący, jaki możesz sobie zrobić w jak najkrótszym czasie.

Jest to najprostsze urządzenie składające się z następujących elementów:

 • zbiornik do picia;
 • zbiornik na płyn (butelka plastikowa na 5–6 l).


Działa w następujący sposób:

 1. Zbiornik napełnia się wodą i zamyka pokrywę, po czym umieszcza się go do góry nogami nad pojemnikiem do picia.
 2. Odległość między pokrywą zbiornika a dnem miski (pojemnika) dobierana jest indywidualnie. Odległość ta odpowiada poziomowi wody, która będzie stale znajdować się w misce.
 3. Korek jest odkręcany, podczas gdy woda wypływa ze zbiornika, unosząc się w pojemniku do krawędzi szyjki.
 4. W miarę zmniejszania się poziomu płynu z miski woda jest automatycznie uzupełniana ze zbiornika.

Ten typ poidła jest bardziej odpowiedni dla prosiąt, ponieważ dla dorosłych zwierząt wymagane są pojemniki o dużej pojemności, które są dość trudne do znalezienia.

 • Wśród zalet poideł próżniowych są:
 • prostota i niezawodność projektu;
 • nie jest wymagana żadna inwestycja materialna.
 • Wady takiego urządzenia:
 • pewna masywność konstrukcji, z powodu której rozbrykane zwierzęta mogą ją przewrócić;
 • bardziej odpowiedni do pielęgnacji prosiąt;
 • konieczność regularnego czyszczenia miski, która brudzi się w kontakcie z prosiętami prosiąt.

Czy wiedziałeś? Wbrew powszechnemu przekonaniu świnie nie lubią tarzać się w błocie, ponieważ są niechlujne. W ten sposób usuwają pasożyty skóry: brud wysycha, a następnie odpada wraz z wyschniętymi w nim owadami.

Co piją

Każdy hodowca musi zapewnić inwentarzowi niezbędne atrybuty, które pomogą zwierzętom rosnąć i aktywnie się rozwijać. W tym przypadku główną rolę pełni woda. Wybierając poidło, właściciel musi upewnić się, że jest on wygodny dla zwierząt. Drugą ważną kwestią jest nieprzerwane dostarczanie płynów.

Zbiorniki na wodę różnią się zasadą działania i mogą być:

 • Puchar;
 • sutek (sutek);
 • odkurzać.

Pijący kubek

Dzieli się na dwie zasady działania: z zaworu lub smoczka. Zwierzęta nie będą miały problemu z przyzwyczajeniem się do takiego poidła ze względu na stałą obecność wody. Konstrukcja może mieć zderzaki po bokach, które zapobiegną potrząsaniu głową świni podczas picia i rozpryskiwania wody po bokach.

Poidła działają na zasadzie wciskania specjalnego zastawki dla zwierząt. Od uderzenia przestaje zachodzić na uszczelkę, aw tym momencie woda zaczyna płynąć. Płyn płynie dopóki świnia nie wypije i nie zwolni zaworu.

Wśród zalet są następujące punkty:

 • płyn zużywa się bardzo ekonomicznie;
 • zwierzęta szybko przyzwyczajają się do tego typu poideł;
 • praktycznie bez rozprysków wody.

Pijący kubki ma pewne wady:

 • szybko i silnie zanieczyszczone;
 • konieczne jest częste mycie pojemników.

Pijący sutki

Odpowiedni dla każdej grupy wiekowej świń. Części obowiązkowe: zawór sutkowy, korpus stalowy, uszczelka. Po naciśnięciu smoczka zawór doprowadza się do stanu roboczego; otwierając go, zapewnia dostęp do wody pochodzącej z wodociągu lub innego zbiornika.

Wśród pozytywnych cech są następujące:

 • higiena;
 • nie trzeba często myć;
 • ekonomiczne zużycie wody;
 • woda jest zawsze czysta i świeża;
 • system jest niezawodny.

Wady obejmują tylko wysoki koszt.

Materiały do ​​produkcji poideł

Wybierając materiał, musisz wziąć pod uwagę wiele subtelności:

 1. Drewno to materiał przyjazny dla środowiska, który nie wydziela toksycznych substancji i jest łatwy w utylizacji, ale niezwykle trudno jest utrzymać je w czystości. Drewno pochłania zapachy i szybko się brudzi, stając się bezużyteczne. Szwy muszą być uszczelnione, w przeciwnym razie zapewnione zostaną trwałe przecieki.
 2. Plastikowy. Główną zaletą jest niska cena i lekkość materiału. Jednak świnie szybko psują takich pijących: gryzą je lub przypadkowo łamią.
 3. Metal to najtrwalszy i najsilniejszy produkt. Zaleca się użycie stali nierdzewnej, aby w przyszłości pozbyć się rdzy. Wszystkie krawędzie powinny być zaokrąglone, aby zapobiec skaleczeniom.
 4. Miska do picia wykonana z nieobrobionego metalu, już ze śladami rdzy
  Miska do picia wykonana z nieobrobionego metalu, już ze śladami rdzy

Karmniki dla prosiąt „zrób to sam”, fot

Średnia cena prefabrykowanych karmników dla świń wynosi około 100-200 USD za sztukę. Dla początkującego hodowcy świń ta ilość jest zbyt duża, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że gospodarstwo potrzebuje kilku sztuk. Nie możesz obejść się bez podajników. Prosięta nie są zadbane, lubią rozrzucać pożywienie. W takim przypadku stan sanitarny chlewni pogarsza się. Liczba much i pasożytów rośnie każdego dnia.

Doświadczeni rolnicy wybierając karmidło dla trzody chlewnej przede wszystkim zwracają uwagę na wygodę użytkowania produktu. Karmidło powinno mieć wystarczającą objętość, aby w chlewie było wystarczająco dużo pożywienia dla wszystkich osobników.

Dobrze, jeśli rozmiar produktu odpowiada wiekowi osób. Jeśli karmnik jest za mały, zwierzę nie będzie w stanie wsunąć głowy do środka, a jeśli będzie za duży, wejdzie tam stopami. Rolnicy zwracają szczególną uwagę na jakość materiału i kształt produktu. Karmniki z ostrymi narożnikami i krawędziami mogą zranić świnię.

Rury metalowe i cynkowanie – trwałe materiały do ​​produkcji koryt

Bardzo popularne są podajniki dwustronne. Pozwalają zaoszczędzić miejsce w chlewie, ponieważ są kompaktowe. Ponadto jego konstrukcja pozwala na bezpieczne przymocowanie go do podłogi. Zwierzęta mogą swobodnie zbliżać się do pożywienia z obu stron. Wewnętrzne przegrody pozwalają każdej świni zająć swoje miejsce. Pojemny zbiornik zawiera paszę na cały dzień, co jest wygodne dla zapracowanych hodowców bydła.

Jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę z góry przy wytwarzaniu karmników, jest łatwość czyszczenia.

Rodzaje karmników dla świń

Rodzaje karmideł dla trzody chlewnej są bardzo zróżnicowane i różnią się nie tylko zasadą żywienia, ale także wiekiem zwierząt. Na przykład dla małych prosiąt wystarczy mały pojemnik wykonany z plastikowego wiadra, podczas gdy duże knury i lochy muszą zainstalować przestronne i wygodne modele, które mogą pomieścić wymaganą ilość paszy.

Podajniki bunkrowe do samodzielnego montażu

Konstrukcja typu leja jest uważana za najbardziej praktyczną. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając z rysunków i zdjęć. W górnej części zainstalowany jest bunkier (mała skrzynka wykonana z drewna lub metalu), do której wsypuje się suchą żywność. Zbiornik jest wkładany do koryta wykonanego z wszelkich dostępnych materiałów.

Wygoda tego projektu polega na tym, że można do niego wlać dużo paszy na raz. Ciągle przebywa w bunkrze, ale część z niego wylewa się do koryta. Kiedy świnie zjadają całą karmę, z leja wylewana jest nowa porcja.

Automatyczne podajniki

Modele automatyczne to ulepszona wersja bunkra. Pasza jest również wlewana do górnego pojemnika, a dozowanie odbywa się stopniowo, w miarę spożywania pokarmu.

Z reguły modele automatyczne są kupowane w postaci gotowej. Wyposażone są w specjalne krępy, aby zwierzęta nie rozrzucały paszy i nie zanieczyszczały jej ściółką i obornikiem.

Podajniki DIY

Wykonanie karmnika dla świń własnymi rękami jest bardzo proste. W tym celu nie trzeba wybierać złożonego projektu. Wystarczy wykonać małe koryto z tworzywa sztucznego, metalu lub drewna, a wzdłuż krawędzi zamontować listwy ograniczające.

 • Gotowy produkt musi być trwały i odporny na korozję, ale łatwy do czyszczenia i dezynfekcji;
 • Wielkość powinna być odpowiednia do wieku i liczby osobników w gospodarstwie;
 • Pręty zbrojeniowe są instalowane wzdłuż krawędzi, aby zwierzęta miały swobodny dostęp do pożywienia, ale jednocześnie nie mogły odwrócić pojemnika.

Podajniki ocynkowane

Prosta podłużna rynna może być wykonana ze stali ocynkowanej. Lepiej jest wziąć arkusze o grubości co najmniej 0,5 mm, aby gotowy pojemnik miał wystarczającą wytrzymałość i trwałość.

Rodzaje poideł dla prosiąt i świń

Woda odgrywa jedną z głównych wartości w rozwoju każdego zwierzęcia. Bez stałego dostępu świni do wodopoju wzrost zmniejszy się, a zwierzę zacznie chorować. Możesz zrobić poidło dla świń kilku typów własnymi rękami:

 1. Puchar. Ma kształt miski.
 2. Sutek. W postaci sutków.
 3. Odkurzać. Całość to system zamknięty.

Cechy kubka do picia

Model kubka wykonany jest w formie pojemnika ze zderzakami wielkości głowy zwierzęcia. Boki zapobiegają skręcaniu głowy świni i rozpryskiwaniu wody. Woda jest stale widoczna, a zwierzę szybko przyzwyczaja się do takiego poidła. Konstrukcja miski może mieć postać smoczka i zaworu.

Konstrukcja składa się z systemu rur i zaworu. Woda przenika przez nie do miski miski. Zawór składa się z gumowej uszczelki, która zapobiega przedostawaniu się wody do wnęki struktury poidła i pomaga świniom w żywieniu. Zwierzę naciska na specjalny pedał i opuszcza się gumowy zawór, woda wpływa do poidła. Zwierzę upija się i odchodzi, zawór wskakuje na miejsce i blokuje przepływ wody.

Główne zalety kubka do picia:

 1. zużycie płynu jest ekonomiczne;
 2. zwierzę szybko przyzwyczaja się do projektu;
 3. woda jest rozpylana minimalnie;
 4. Łatwo zmontować zgodnie ze schematem własnymi rękami.

Wady misek do picia:

 1. Konieczne jest częste pranie, ponieważ szybko się brudzi.
 2. Jeśli zwierzę zostanie wykonane z delikatnych materiałów, szybko się złamie.

Cechy poidła smoczkowego

Modele sutków mają złożoną konstrukcję, nazywane są również modelami sutków. są używane zarówno dla dorosłych, jak i dla młodych zwierząt. Konstrukcja składa się ze specjalnych nypli z zaworami, które są przymocowane do metalowego pojemnika z uszczelką. Zwierzęta same przyzwyczajają się do naciskania smoczka, który otwiera zawór i woda wypływa grawitacyjnie. Gdy tylko świnia upije się i wypuści smoczek, zawór zamyka się, a woda zatrzymuje się.

Główne zalety projektu:

 1. Woda nie jest zatkana, dlatego modele smoczków są najbardziej higieniczne.
 2. Rzadko trzeba je myć i czyścić.
 3. Płyn oszczędza się 2-3 razy w porównaniu z kubkiem.
 4. Mała ilość metalu w konstrukcji.
 5. Niezawodna i trwała konstrukcja.

Wady osoby pijącej sutki:

Typy poideł

W zależności od zasady działania mechanizmu i jego działania istnieją różne typy poideł dla prosiąt. Jakie są główne cechy?

 1. Poidła kubeczkowe (miskowe) dla świń ze ściankami bocznymi ograniczają ruch głowy świni, co uniemożliwia jej nalewanie wody. Zasada działania jest następująca: ciecz przepływa przez rurkę do pojemnika. Jest chroniony przed wnikaniem do środka przez ochronną barierę gumową. Wciskając pedał, zwierzę uruchamia mechanizm doprowadzania wody, odsuwając dźwignię od bariery; w ten sposób powstaje szczelina, przez którą przepływa ciecz. Gdy zwierzę ugasi pragnienie, zwalnia pedał, po czym dopływ wody zostaje przerwany. Oszczędności są oczywiste! W pierwszych dniach świnia przyzwyczaja się do struktury miseczki, ponieważ jest ona stale przed jej oczami. Musisz tylko przygotować się na to, że będziesz musiał często czyścić takiego pijącego. Z kolei typy przyrządów do picia z kubkami mają podgatunki smoczka i zaworu.
 2. Smoczek (smoczek) ze stalowym lub mosiężnym korpusem opiera się na nacisku na dźwignię smoczka. Wyposażone są w magazyn, kontrolę ciśnienia i oczyszczacz. Pod względem higieny jest to lepsza opcja niż poprzednia. Ponadto poidła smoczkowe dla świń są bardziej niezawodne w działaniu i bardziej opłacalne pod względem zużycia wody. W związku z tym ich koszt jest dość wysoki.

Struktury kubków są używane głównie jako poidła dla prosiąt, a smoczki są używane do karmienia loszek, knurów i loch. Konstrukcje próżniowe są również znane w wąskich kręgach.

Czy realistyczne jest tworzenie poideł dla świń „zrób to sam”? Jeśli masz doświadczenie w pracy z materiałami budowlanymi, wykonanie tego prostego mechanizmu nie będzie dla ciebie trudne. Obejrzyj wideo, na jakich etapach znajduje się proces budowy, uzbrój się w schematy, niezbędne narzędzia i materiały, z których zbudujesz poidło dla świń.

Klatki dla świń

Główna charakterystyka

Wyposażając chlew na działkę ogrodową, klatki dla zwierząt można również wykonać samodzielnie. Aby to zrobić, musisz znać kilka zasad:

 1. Ponieważ świnie będą rosły i przybierały na wadze w miarę rozwoju, klatki dla nich powinny być wykonane z rezerwą. Ponadto nawet dorosły musi czuć się komfortowo w swojej maszynie, a do tego musi być wystarczająco przestronny. Jeśli w celi będzie za mało miejsca, zwierzęta nie będą mogły normalnie wypoczywać, będą poddawane ciągłemu zgniataniu, co negatywnie wpłynie na ich zdrowie, kondycję i przyrost masy ciała.
 2. Rozmiary klatek dla świń mają określone standardy. Ogólnie przyjmuje się, że optymalną przestrzenią dla jednego tucznika jest powierzchnia około 3 m². Dla jednej lochy należy zapewnić co najmniej 5 m2 powierzchni.
 3. W kojcu dla świń musi być wydzielone miejsce do odpoczynku dla zwierząt – tzw. Legowisko. Jego granice określa się na podstawie wielkości świni. Należy pamiętać, że legowisko nie powinno być zbyt duże, ponieważ zwierzę zanieczyści nadmiar terytorium, a ponadto zostanie zużyte więcej ściółki na jego pokrycie.
 4. Miejsce odpoczynku świń należy oddzielić drewnianą deską przybitą do podłogi – pomoże to w utrzymaniu legowiska w czystości i zapobiegnie rozsypywaniu się ściółki po pozostałej części chlewu.

Przykłady tworzenia komórek dla majsterkowiczów

Rozważmy szczegółowo sekwencję działań podczas budowania klatki dla świni:

 1. Przede wszystkim musisz wykonać ramę przyszłej maszyny. Aby to zrobić, możesz użyć różnych materiałów: metalowych rur, narożników lub mocnych drewnianych belek.
 2. Wykonaj 4 stojaki o wysokości 1 m z wybranych materiałów.
 3. Połącz je parami za pomocą poprzeczki zamocowanej u góry w taki sposób, aby wyglądała jak litera „P”.
 4. Następnie na wysokości około 20 cm nad poziomem podłogi przymocuj do słupków poziomą ramę, która stanie się podstawą do ułożenia podłogi.
 5. Wykonaj ściany klatki z metalowej kraty z przymocowanymi do niej drewnianymi panelami, przykryj podłogę deskami.
 6. Zainstaluj podajnik z przodu konstrukcji.
 7. Wykonaj tylną ścianę w postaci drzwi kratowych, na poziomie podłogi, połącz ją zawiasami do osi poziomej – pozwoli to w razie potrzeby obniżyć i podnieść drzwi.
 8. Aby usunąć ekskrementy, między furtką a podłogą należy zachować co najmniej 8 cm odstępu.
 9. Jeśli użyjesz śrub do wszystkich elementów złącznych, możesz zrobić składaną klatkę. W razie potrzeby taką konstrukcję można przesuwać lub składać, aw ciepłym sezonie maszynę wynieść na świeże powietrze.

Jest inny, łatwiejszy sposób na wykonanie klatki w chlewie:

 1. Zbuduj prostokątną konstrukcję o wysokości 1-1,5 m, używając belek, desek, metalu lub cegły jako materiałów.
 2. Zrób drzwi w przedniej ścianie i zainstaluj podajnik.
 3. Wykonać podłogę klatki z nachyleniem około 5 ° w kierunku przodu przedziału.
 4. Aby usunąć obornik między ścianami kojca a podłogą chlewu, musi być odstęp 10 cm.

Klatki dla świń, fot.

Poniższy film zawiera szczegółowe informacje na temat karmideł dla świń:

Charakterystyka popularnych typów pijących

Wcześniej w hodowli trzody chlewnej jako poidła używano basenów, koryt i innych niepotrzebnych pojemników. Ale takie projekty były niewygodne, ponieważ zwierzęta nieustannie wylewały wodę, przewracając je, a podłogi w chlewach pokrywała warstwa płynnego, cuchnącego brudu. Nowoczesne projekty pomagają uniknąć tych problemów. Bo jednorazowe poidło jest dużo łatwiejsze niż codzienne czyszczenie podłogi w chlewie. Najpopularniejsze są dwa rodzaje poideł dla świń: kubeczek i smoczek.

Puchar

Są to kubki z wbudowanymi mechanizmami wewnątrz i są odpowiednie dla młodych prosiąt i tuczników. Z założenia poidła kubkowe mogą być smoczkami lub zaworami.

Kubki do picia są powszechnie używane dla loszek.

Poidła z mechanizmem smoczkowym są bardziej odpowiednie dla młodych zwierząt. Wyposażone są w wysokie zderzaki, które pozwalają zwierzętom pić i nie rozpryskiwać wody. Zwierzęta szybko dostosowują się do takich struktur, ponieważ stale widzą źródło płynu.

Poidła kubkowe z mechanizmem zaworowym to miska z prowadzoną wewnątrz rurką, przez którą przepływa woda. Wewnątrz zamontowana jest przegroda membrany – gniazdo zaworu, które zatrzymuje ciecz, zapobiegając przepełnieniu misy. Gdy świnia naciska na pedał zaworu, odsuwa się od membrany, a woda bez przeszkód wypełnia miskę. Po ugaszeniu pragnienia zwierzę oddala się od poidła i puszcza pedał. Zawór zajmuje jego miejsce i blokuje przepływ wody. Świnie mogą działać na pedał kopytem lub pyskiem, w zależności od umiejscowienia mechanizmu.

Zalety misek do picia to:

 • efektywność zużycia wody;
 • szybkie uzależnienie świń od projektu;
 • minimalne rozpryskiwanie cieczy;
 • łatwość montażu zgodnie z rysunkami.

Wady obejmują szybkie zanieczyszczenie i kruchość w przypadku użycia delikatnych materiałów.

Aleksandra
Edytor serwisu