Kotły na drewno do domu: cechy konstrukcyjne, obliczenia wydajności i zużycia paliwa

Kotły na drewno do domu pojawiły się na rynku rosyjskim około pięć lat temu. Zasada działania opiera się na powolnym tleniu się drewna opałowego w pojemniku do zapłonu. W tym czasie konsument nie od razu docenił nowość z jednego, ale ważnego szczegółu – drewno opałowe ładowano do takich kotłów przez małe okienko w górnej części długiego cylindra, co wywołało ogromne niezadowolenie pierwszych konsumentów, który, nie wiedząc o tym, zamienił się w „króliki doświadczalne” ”, a raczej kominiarzy.

Bardzo trudno było wyczyścić takie „kotły kominowe opalane drewnem” z popiołu, a jeśli istniała pilna potrzeba dodania „światła”, należało wymyślić tak, aby położyć kłody (a raczej wrzucić je gdzieś do środka). ciemność), tak że nawet nieostrożne kichnięcie może zamienić się w mgłę węglową. Doszło do absurdu, że producent „stemplował” takie kotły bez dna, sugerując, że pierwsi użytkownicy po prostu wypełniają dno kolby cementem, jako jedynym możliwym środkiem przeciwpożarowym.

Czas minął, technologia się poprawiła, a dziś pojawiły się nowe, bardziej przyswajalne i naprawdę warte naszej uwagi próbki. Tak znane marki jak niemiecki Buderus i litewski producent kotłów Stropuva podjęły produkcję kotłów nowego typu. Jak mówią, zmiany są oczywiste.

Jak wybrać najlepszy i najbardziej ekonomiczny kocioł opalany drewnem do długiego spalania? Czy są tak ekonomiczne, jak mówią, i ogólnie, czy można zrobić analog długo palącego się kotła własnymi rękami, nie wydając ani grosza? Jak zwykle tylko na portalu są opinie ekspertów, analiza wszystkich subtelności urządzenia. Zastanówmy się, czy warto kupować drogie modele, czy też łatwiej jest zrobić analog długiego kotła własnymi rękami? Zacznijmy od podstaw.

Rodzaje kotłów i zasada działania

Gdy tylko pojawiły się pierwsze długo palące się kotły opalane drewnem do ogrzewania domu, sceptycy jednogłośnie zaczęli mówić, że proces spalania jest stały i nie można go „rozciągać” w czasie. A nawet jeśli wyobrażamy sobie, że tak się stanie, to jest to nie tyle zaleta samego kotła, ile zaleta objętości jego zbiornika. W rzeczywistości długo palące się kotły opalane drewnem, nieżyczliwi kontynuowali krytykę, zapewniają moc wyłącznie ze względu na objętość zbiornika surowca.

Nowoczesne kotły o długim spalaniu mogą utrzymywać stałą, wysoką temperaturę w systemie grzewczym bez dodatkowego doładowania paliwa od 12 godzin do kilku dni.

Zastanówmy się szczegółowo, jaka jest zasada działania kotłów tego typu i jak ten typ kotła faktycznie różni się od konwencjonalnego kotła opalanego drewnem do ogrzewania prywatnego domu, z wyjątkiem imponującej objętości zbiornika do załadunku.

Zwykły piec to ogień pokryty metalowym pudełkiem. Podmuch jest organizowany od dołu, płomień się rozpala, drewno opałowe trzaska razem, uwalniana jest znaczna ilość ciepła i pary, która przepływa przez rury. Zrobiło się zimno, rzuciło drewno i znowu wszystko w porządku. Ale to drogie.

Działanie kotła o długim spalaniu opiera się na schemacie pirolizy lub procesie, który polega na wykorzystaniu niezliczonego ciepła wytwarzanego przez żarzące się węgle. Z kursu fizyki z chemią na poziomie 8 wiemy, że w procesie tlenia się niektórych gatunków drewna w dużych ilościach do atmosfery emitowany jest tlenek i dwutlenek węgla. Każdy gaz to świetne źródło tempa. Moce długo palących się kotłów pozwalają na ogrzanie domu bez dodatkowego doładowania paliwa nawet do 7 dni.

Klasyczny kocioł o długim spalaniu

Ta zasada jest stosowana w piecach z ciągłym spalaniem. W bardziej zaawansowanych kotłach spalanie zachodzi w dolnych „piętrach” urządzenia.

Jak widać, z powodu wymuszonego ciągu od góry do dołu płomień nie może zapalić się z pełną mocą. Kiedy dolne „piętra” wypalą się, kłody z góry stopniowo opadają. Taka konstrukcja pozwoliła uniknąć wielu wad, które były nieodłącznie związane z pierwszymi kotłami o długim spalaniu.

Wady kotłów ze spalaniem dolnym

W zależności od źródeł energii elektrycznej. W przypadku przerwy w dostawie prądu kocioł będzie pracował wyłącznie na ciąg naturalny. A jeśli go tam nie ma, proces rozkładu stopniowo zanika.

Zalety kotłów ze spalaniem dennym

Aparat otrzymał wygodny formularz ładowania. Paliwo można załadować w dowolnym momencie. Ponadto liczbę kłód można regulować samodzielnie i nie ładować do góry, co było warunkiem wstępnym w kotłach z ładowaniem od góry.

Gazy i opary przechodzą przez całą objętość zbiornika – od podstawy do górnej części kotła. I wreszcie, nawet jeśli śpiewa się w rurze pieśni Stasia Michajłowa, to węgiel nie będzie przeszkadzał w procesie (a szkoda!), Bo przepływ powietrza zatrzyma popiół od dołu. Dym, oślepiające oczy też nie. W nowoczesnych modelach można nawet wybrać rodzaj paliwa – iglaste lub liściaste. Można to zrobić, po prostu przesuwając dźwignię.

Dodatkowo w niektórych modelach przewidziano spalanie gazów pirolitycznych w tunelu palnika, co znacznie podnosi wydajność, wśród innych „wiórów” są ruchome koła, które mogą „podnieść” spiekany popiół i odpowiednio zwiększyć ilość wydzielanego ciepła .

Kocioł opalany od góry

Grzałka tego typu w dużej rodzinie podobnych urządzeń „narodziła się” jako jedna z pierwszych. W takich kotłach płomień utrzymuje się za pomocą specjalnej dźwigni, która stopniowo opada w dół.

Zatem proces spalania dotyczy tylko wierzchniej warstwy drewna.

Zalety kotłów opalanych od góry

Powietrze w kotle przed wejściem do paleniska jest już podgrzane, co oczywiście utrzymuje proces tlenia się na wystarczającym poziomie, aby efektywnie ogrzać pomieszczenie.

Wady kotłów opalanych od góry

Dźwignia budująca ciśnienie jest stale narażona na działanie wysokich temperatur, co negatywnie wpływa na trwałość całej konstrukcji. Mechanizm teleskopowy może się odkształcać z powodu przegrzania i bez ograniczania przepływu powietrza (tę rolę odgrywa dźwignia), drewno po prostu się wypali, a sam kocioł przegrzeje się. Do rozpalenia potrzebna jest duża ilość drewna opałowego.

Podstawowe wymagania dla instalacji grzewczej z kotłem opalanym drewnem

Kotły wyparne gazowe są instalowane z uwzględnieniem surowych wymagań:

 1. Muszą być zainstalowane w oddzielnych pomieszczeniach.
 2. Najmniejsza kubatura powierzchni pomieszczenia to co najmniej 7 m.
 3. Kocioł należy ustawić na płaskim podłożu betonowym lub ceglanym o grubości minimum 7 cm, a na całym obwodzie powinien być o 10-20 cm szerszy niż wymiary samego paleniska.
 4. W bezpośrednim sąsiedztwie konieczne jest wyposażenie miejsca do przechowywania drewna opałowego, ponieważ przed załadunkiem musi być suche.
 5. Co najmniej 0,5 m – odległość do ściany od kotła.
 6. Odległość od otwartych drzwi do przeciwległej ściany wynosi co najmniej 1,3 m.
 7. Rury i ściany wewnętrzne komina muszą być wykonane z wytrzymałej blachy stalowej, a średnica rur musi odpowiadać średnicy komina. Rura wylotowa gazu powinna mieć minimalną liczbę łuków i mostków.

Wybór najlepszych pieców opalanych drewnem do Twojego domu. W specjalnej publikacji naszego portalu opowiemy szczegółowo o domowych piecach opalanych drewnem o długim spalaniu. Dowiesz się o budowie pieców o długim spalaniu, zasadzie działania, zasadach działania oraz o tym, jak zwiększyć wydajność pieca opalanego drewnem.

Główni producenci kotłów o długim spalaniu

Obecnie kilka sprawdzonych firm zajmuje się kotłami o długim spalaniu. Rozważmy je bardziej szczegółowo.

„Stropuva”

Kocioł jest typu powierzchniowego. Powietrze jest zasysane do strefy spalania, co utrzymuje węgiel w stanie ciągłego tlenia. Konstrukcja kotłów tej firmy przypomina wydrążoną rurę, w której rura o mniejszej średnicy jest instalowana w jednym większym rozmiarze.

Zaletą kotłów tej firmy jest obecność miarkownika ciągu. Zapewnia znaczny wzrost wydajności (nawet do 90%) przy silnym wtrysku strumienia powietrza.

“Świeca”

Kotły na paliwo stałe o długim spalaniu „Sandle” mają to samo urządzenie. Kotły tej firmy różnią się tym, że są przeznaczone wyłącznie na drewno opałowe.

„Buderus”

Konstrukcja niemieckich kotłów ma złożoną strukturę. Paliwo ładowane jest do górnej komory, a powstające podczas spalania dymy i gazy są wypychane w dół, gdzie wypalają się wraz z wydzieleniem dodatkowego ciepła.

W przypadku tych kotłów głównym rodzajem paliwa jest węgiel, można go używać różnych rodzajów.

„Logano”

Ale linia firmy tego producenta odnosi się do kotłów spalinowych wyłącznie na drewno. Dlatego zarówno zbiornik załadunkowy, jak i właz są tutaj bardzo masywne. Nie jest to zbyt wygodne, a ze względu na duże drzwiczki podczas tego procesu tracone jest cenne ciepło.

„Logika”

Kolejny model „Buderusa” – „Logika” – uniwersalnych kotłów stalowych, które mogą być opalane drewnem, węglem brunatnym i węglem, miałami. Takie kotły opalane drewnem nadają się do domu z ogrzewaniem wodnym. W zależności od paliwa stosowana jest zasada spalania górnego lub dolnego.

„Buran”

Cechą modelu jest możliwość wykorzystania surowego paliwa (nie więcej niż 50%). Kocioł posiada wentylator wydmuchujący nadmiar wilgoci.

Producenci wymyślili szereg ulepszonych elementów, które pozwalają konkurować nie tylko kosztowo z zagranicznymi producentami, ale także rozwiązaniami technicznymi. Taki kocioł doskonale nadaje się do ogrzewania prywatnego domu drewnem.

Istnieje nawet linia kotłów, które działają na tak zwane „pellety”, czyli węgle sprężone.

„Prometeusz”

Domowy kocioł o długim spalaniu firmy “Prometheus” cieszy się różnorodnością modeli, można wybrać rozwiązanie inżynieryjne do różnych celów:

 • „Prometheus” – klasyczny kocioł na paliwo stałe;
 •  kocioł węglowy z trybem pirolizy pracy KVDG
 • „Prometheus-Kombi” – połączona ciepła woda;
 • „Prometheus – Eco” – wersja z wytwornicą gazu;

Inżynierowie dołożyli wszelkich starań, aby kocioł opalany drewnem był nie tylko trwały, ale także wytrzymały dzięki systemowi wymiennych rusztów. Wypalone części konstrukcji można po prostu wymienić – to z pewnością plus. Kocioł długo palący się „Prometheus” wyposażony jest w wentylator wyciągowy. Dlatego nawet przy otwartym bunkrze do napełniania paliwa dym nie dostanie się do pomieszczenia.

Sądząc po recenzjach, analog w niczym nie ustępuje europejskim.

Obliczanie mocy kotła opalanego drewnem

Należy pamiętać, że każdy kocioł jest zaprojektowany na swój własny rodzaj paliwa. Paszport zwykle wskazuje, do jakiego rodzaju surowców jest przeznaczona jednostka.

A jeśli zostanie w nich spalone niewłaściwe paliwo, osiągnięcie wymaganej mocy będzie niezwykle trudne. Rozważmy przykład obliczenia sprawności na przykładzie zastosowania niemieckiego kotła Viessmann Vitoligno 100-S 60.

Jak zrobić kocioł długoterminowy własnymi rękami

W rzeczywistości nie ma nic skomplikowanego. Możesz samodzielnie stworzyć długo palący się kocioł opalany drewnem, studiując doświadczenie jednego z rzemieślników internetowych. Na przykład ciekawy model klasycznego kotła zaproponował Witalij Daszko.

Szczegółowa historia o tym, jak własnoręcznie wykonać długo palący się kocioł, a także niezbędne rysunki w tym.

Montaż kotła opalanego drewnem – instrukcja krok po kroku.

Rozważ instrukcje krok po kroku dotyczące tworzenia długiego kotła własnymi rękami

Zdjęcie działania
Dowiemy się, jak własnymi rękami zrobić kocioł o mocy 15 kW. Przede wszystkim musisz stworzyć rysunek lub przynajmniej narysować szkic, w którym wskazujesz wymiary i wymaganą liczbę metalowych płyt i rur.
Nasz kocioł opalany drewnem ma wymiary 74 × 74 cm, szerokość – 40 cm, moc – 15 kW. Materiał – stal 4 mm wewnątrz, 3 mm stal na zewnątrz.
Zasobnik kotła działa na zasadzie ukośnego załadunku, co jest bardzo wygodne podczas układania kłód.
Na bocznej ścianie zamontowana jest dźwignia do sterowania przepustnicą. Pomaga to w prawidłowym odpowietrzeniu.
Od góry nasz kocioł wyposażony jest w piecyk, którego pokrywa jest zdjęta, a widzimy urządzenie odbiornika paliwa, zwróć uwagę, że pochodzi on od góry komory popielnika.
Wsporniki rusztu są wspawane wewnątrz paleniska.
W wymienniku ciepła zastosowano stal o grubości 4 mm. Wspawane rury dwucalowe. Kotły na drewno do długotrwałego spalania nie nagrzewają się tak bardzo, dlatego najlepszą opcją jest stal 4 mm.
Osłona pieca jest zdejmowana, dzięki czemu w razie potrzeby można przeprowadzić naprawę wymiennika ciepła.
Drzwi załadunkowe są zawiasowe, materiał to ta sama stal, ale już 3 mm grubości.
Dolne drzwiczki wyczystkowe wykonane są z tego samego materiału. Zapewniona jest tutaj ciasna dźwignia blokująca.
W górnej części komory znajduje się odpowietrznik, który umożliwia odciążenie podczas rozpalania pieca.
Ważną zasadą jest to, że kocioł opalany drewnem musi być zainstalowany na rozwiązaniu żaroodpornym.
Konstrukcja komina umożliwia przyspawanie wtyczki do kotła.

Nie używaj stali wysokowęglowej powyżej St20 na palenisku. Po pierwsze jest droższy, a po drugie przegrzewa się podczas spawania i może pękać na złączach. Klamki do drzwi z okładzinami ebonitowymi są lepiej gotowe, mocniej trzymają się i ładniej wyglądają.

Domowe kotły do ​​długiego spalania drewna czasami stają się dobrym rozwiązaniem problemów z ogrzewaniem w domu.

Gdzie są kotły opalane drewnem o długim spalaniu. , katalogi

Koszt wytworzenia na rynku kotła opalanego drewnem do ogrzewania pod klucz waha się od 65 000 do 85 000 rubli. Niektóre firmy oferują stosowanie kotłów pochodzenia tureckiego.

Koszt takiej mini-kotłowni nie jest zbyt przystępny. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że tureccy producenci raczej nie liczą na surowe zimy. Dlatego najlepiej jest skontaktować się z firmami, które są zaznajomione z rosyjską zimą i klimatem. kocioł opalany drewnem o długim spalaniu od krajowego producenta nie jest tak drogi.

Tak, między innymi, zarówno cechy klimatyczne, jak i techniczne zostaną uwzględnione przez krajowego producenta domowych kotłów opalanych drewnem.

Wniosek

Kotły o długim spalaniu, pomimo sceptycyzmu niektórych osób, znalazły swoje miejsce na rynku krajowym. Takie kotły służą zarówno do ogrzewania terenów przemysłowych i rolniczych, jak i do ogrzewania domów i domków jednorodzinnych. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że takie kotły nie nadają się do budynków wielokondygnacyjnych.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące ulepszenia domu za pomocą takiego systemu grzewczego, nie wahaj się zadawać pytań i zostawiać komentarze.

Aleksandra

Edytor serwisu