Jak zbudować zimową kurnik własnymi rękami dla 20 kurczaków: postępujemy zgodnie z prostymi instrukcjami przy budowie kurnika: praktyczne porady, rysunki, zalecenia

Dlaczego kury nioski? Oczywiście ze względu na codzienną porcję świeżych jajek z jasnożółtopomarańczowym żółtkiem. Oprócz tego, że dana osoba zawsze ma na stole świeże jajka, ten produkt jest zawsze poszukiwany na rynku. W każdym razie trzymanie kurczaków wcale nie jest kłopotliwe, a korzyści płynące z takich ptaków są oczywiste.
Aby kurczaki czuły się dobrze i spieszyły każdego dnia, nie tylko latem, ale także w zimnych porach roku, musisz wiedzieć, jak zbudować zimową kurnik własnymi rękami. W przypadku 20 kurczaków, 10 lub 50 kurczaków układ będzie identyczny, z wyjątkiem wielkości kurnika. Artykuł mówi o tym, jak zbudować dom własnymi rękami i gdzie możesz mieć gotową wersję.

Stwarzamy optymalne warunki dla kur niosek zimą

Okres zimowy niesie za sobą mrozy, opady śniegu i skrócenie godzin dziennych, co może znacznie wpłynąć na produkcję jaj. Optymalne warunki do zimowania kur niosek to:

 1. Reżim temperaturowy dopuszcza wartości od + 12 do + 18 ° С. Wszelkie jego wahania zmniejszają produkcję jaj. Ogrzewanie jest używane w zależności od regionu.
 2. Odpowiednia wilgotność powietrza (60-80%) jest stale utrzymywana przez wentylację. Wersje robocze są niedozwolone.
 3. Aby jaja pojawiały się regularnie, należy wziąć pod uwagę oświetlenie . Zimą robi się wcześnie ciemno, więc kurnik należy rozświetlić tak, aby całkowita ilość godzin dziennych wynosiła 14-15 godzin.
 4. Żadne pęknięcia w ścianach nie są dozwolone . Okna domu muszą być szczelnie zamknięte.
 5. Podczas umieszczania elementów grzejnych należy pamiętać, że kurczaki są ciekawskimi stworzeniami i mogą zostać zranione lub zepsuć ogrzewanie.
 6. Przed umieszczeniem kurczaków w kurniku wymagana jest pełna dezynfekcja pomieszczenia wapnem . Aby uzyskać wodny roztwór, weź 2 kg wapna i 10 litrów wody.

Dlaczego kurczaki potrzebują kurnika

Kurnik jest integralną częścią utrzymania ptaków na terenie. Budynek ten służy do ochrony kurczaków przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi: zjawiskami atmosferycznymi, innymi zwierzętami, ludźmi. Każdy ptak potrzebuje miejsca, w którym może bezpiecznie złożyć jajko. W kurniku są wyposażone gniazda, w których kura czuje się chroniona. Kurnik nie tylko chroni kury przed ostrymi pazurami i zębami kotów czy lisów, ale służy również jako wygodne miejsce do spania: kury śpią na grzędach, często skulone razem.

Główne rodzaje budowania kurników

Określenie rodzaju konstrukcji zimowej kurnika własnymi rękami dla 10 lub więcej kurczaków jest konieczne, aby zdecydować, jakie materiały będą wymagane. Jeśli kurczaki są trzymane tylko latem, konstrukcja będzie lekka i nieizolowana. Na zimę w planie należy uwzględnić izolację ścian i ogrzewanie pomieszczeń.

 REKOMENDACJE!

Żaluzja w kurniku nie będzie wymagała dużego zużycia materiałów, ale posłuży jako dodatkowa osłona przed mrozem.

Wybierając rodzaj budynku na letnią rezydencję, bierze się pod uwagę miejsce, w którym się ona znajduje. Ważne jest, aby kury spacerowały, dlatego w planie uwzględniono patio. Zwykle dom składa się z podwórka, wiatrołapu, części wypoczynkowej podzielonej na część lęgową i żerową.

Budynki mogą być z litego betonu, cegły, pianobetonu lub lżejszego – drewnianego szkieletu. Im bardziej masywna jest konstrukcja, tym mocniejszy jest do niej fundament. Boks dla kur będzie niedrogi. Ściany tego budynku są bardzo niskie, z oknem z podwójnymi szybami od strony południowej. Zimą taka konstrukcja jest pokryta ziemią, izolując tylko jej górną część.

Wymagane materiały do ​​budowy zimowej kurnika

Aby zbudować ciepłą kurnik własnymi rękami, potrzebujesz materiałów takich jak bloki piankowe, kamień muszlowy, drewno, cegła, bloki żużlowe, sklejka. Oczywiście nie powinieneś od razu kupować wszystkiego, co brzmiało, musisz wybrać optymalny dla budżetu i rodzaju konstrukcji.

Popularność drzewa wynika z jego cech: trwałości, praktyczności, względnej taniości i estetyki. Bloki piankowe i bloczki żużlowe zwiększają wytrzymałość, cegła posłuży też kilkanaście lat. Fundament wzniesiono z kamienia, łamanej cegły, siatki zbrojeniowej. Fundament palowy jest uważany za dobrą opcję.

Izolacja kurnika – wybór izolacji

Kurniki zrób to sam dla kur niosek są budowane szybko, ale do użytku zimowego nie zapominają o izolacji. Płyty piankowe najlepiej nadają się do izolacji, ale nie zapominaj, że kurczaki są w stanie dziobać ten materiał. Piankę należy chronić przed wzrokiem ciekawskich ptaków. Jako izolację wybiera się również keramzyt, żużel węglowy, słomę i wełnę mineralną.

WAŻNY

Żadna izolacja nie pomoże, jeśli dach jest złej jakości!

Dach wykonany jest z tektury falistej, łupka, metalu. Wilgoć nie powinna dostać się do pomieszczenia. Od wewnątrz dach można ocieplić również słomą.

Wybór odpowiedniego miejsca na lokalizację kurnika na stronie

Robiąc zimową kurnik własnymi rękami, zwłaszcza jeśli postawisz go na 50 kurczaków, weź pod uwagę miejsce, w którym będzie zlokalizowany kurnik. Nie buduj konstrukcji na nizinach. Wiosenne wody i letnie kałuże nie są uważane za najbardziej odpowiednie miejsca do trzymania ptaków.

Kurczaki nie lubią hałasu: jeśli chcesz mieć mniej jajek, zbuduj dom w pobliżu terenów rekreacyjnych lub dróg. Musisz zrozumieć, że produkcja jaj zależy od światła, więc okna wychodzą na południe, ale nie zapominaj o cieniowaniu w upale. Należy również przygotować glebę: podmokłe miejsce jest osuszone. Ponieważ przeciągi są słabo tolerowane przez kury, miejsce to musi być chronione przed wiatrem.

Dowiedzieliśmy się, w jakim miejscu powinien znajdować się kurnik przed rozpoczęciem budowy i aranżacji. Poniższe zdjęcie pokazuje, jak dobrze nioski czują się we właściwym miejscu.

Obliczanie wielkości i powierzchni kurnika dla 20 kurczaków

Aby zrobić kurnik własnymi rękami, musisz wiedzieć, jak obliczyć wymagane wymiary pomieszczenia. Wzór jest następujący: 2 kury = 1 m² + poidło, karmidło, okoń, gniazda. W związku z tym projekt obejmuje co najmniej 15–20 m². Wysokość pomieszczenia co najmniej 180-200 cm.

 WSKAZÓWKA!

Jeśli pozwala na to powierzchnia, powiększ kurnik, ponieważ większy kurnik zwiększy liczbę jaj niosek.

Budowa kurnika DIY, rysunki, instrukcje

Ile ptaków potrzebowałbyś, aby zbudować kurnik własnymi rękami, na 10 lub 50 kurczaków, ale rysunki są zdecydowanie potrzebne. Najlepiej nie być leniwym i wypełnić rysunek w trzech rzutach wskazujących wszystkie wymiary.

Rysunek jest wykonywany ręcznie na papierze lub w architektonicznych programach komputerowych. Najważniejsze jest, aby ściśle wziąć pod uwagę rozmiar każdego elementu.

Wybór rodzaju fundamentów pod kurnik

Nie ma dobrej konstrukcji bez fundamentu. W przypadku domowego kurnika można zbudować fundament z paskiem. Jednak, chociaż jest bardzo niezawodny, jest również najdroższą opcją. Fundament kolumnowy jest niedrogi, ale pod względem niezawodności jest gorszy od fundamentu paskowego. Fundament palowy jest niezawodny i prosty, ale nie będzie kosztował tak tanio, jak fundament kolumnowy. Wszystko zależy od strony finansowej i chęci długowieczności.

Murowanie

Na podstawie użytego materiału budują ściany. W przypadku drewnianej szopy dla kurczaków, którą budują własnymi rękami, tworzą ramę z belkami nośnymi. Równolegle z budową ścian dbają o izolację. Poniższe zdjęcie przedstawia kilka przykładów drewnianych kurników.

Cegły i bloki piankowe układa się za pomocą dobrej zaprawy cementowej. Zgodnie z rysunkami pozostaje miejsce na okna, wentylację i drzwi.

Zdjęcie aranżacji kurnika w środku. Zrób to sam

Od wewnątrz na izolację można ułożyć arkusze sklejki lub zbudować wewnętrzną ścianę z płyt. Czasami ściany pokryte są starym linoleum. To zależy od dostępnych materiałów i chęci właściciela kurnika. W ogóle nie trzeba przykrywać podłogi, wystarczy ją posypać odrobiną ziemi i słomy.

Udzielamy informacji edukacyjnych na temat aranżacji kurnika:

 

Grzęda zrób to sam dla kur niosek. Gniazda, karmniki, plany i wskazówki

Najłatwiej przygotować okonie. Rysunki są potrzebne tylko wtedy, gdy okoń jest wykonana z drewnianych listew. Na rysunku wykonano oznaczenia dla przyszłej konstrukcji o wskazanych wymiarach. Pozostaje tylko przenieść wszystko z papieru na materiał. Jeśli okoń jest wykonany z grubych gałęzi drzew, musisz wziąć dwa pręty o przekroju około 40 mm i wygładzić górne części. Do prętów przybijane są gałęzie.

Podstawowe zasady:

 • odległość między rzędami okonia wynosi 25-30 cm;
 • sama konstrukcja powinna znajdować się w nieprzejezdnym miejscu;
 • na 20 kurczaków 6 m długości wszystkich grzęd;
 • dla jednej kury jest 30 cm wolnej przestrzeni na tyczce;
 • kuwety umieszcza się bezpośrednio pod żłobkiem.

Szczeliny mogą być otwarte lub zamknięte. Jeśli nie ma to dla Ciebie znaczenia, kurczak wybierze opcję zamkniętą ze względu na poczucie bezpieczeństwa. Gniazda są wykonane z drewna, plastikowych pojemników lub koszy. Typowe wymiary gniazda dla kur niosek to 30 x 40 cm, 10 gniazd wystarcza na 20 ptaków. Dno wyłożone jest słomą, którą wymienia się raz w tygodniu.

Różne opcje gniazd kurczaka .

Podajniki wykonane są z tworzywa sztucznego, drewna, żelaza. Jednak niezależnie od wybranego materiału, podajnik powinien znajdować się w pewnej odległości od podłogi, aby uniknąć zanieczyszczenia żywności.

Urządzenie wentylacyjne w kurniku zimą

Wentylacja jest niezbędna dla swobodnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu ze względu na zdrowie ptaków.

Jeżeli otwory wentylacyjne są wyposażone w zawory, wówczas przepływem powietrza można sterować niezależnie, regulując w ten sposób temperaturę wewnątrz domu. Otwory wentylacyjne znajdują się na górze kurnika lub w jego podłodze.

Urządzenie oświetleniowe

Jeśli kurnik jest używany przez cały rok, musisz zadbać o oświetlenie w zimnych porach roku. Dodatkowe oświetlenie należy przeprowadzić od końca listopada do początku kwietnia. Wszystkie koszty energii są spłacane przez liczbę jaj.

  WSKAZÓWKA!

Lampy można zasłonić kloszem – i to pięknie, a do środka dostaje się mniej kurzu.

Jak ogrzać kurnik zimą

Podkreśliliśmy kwestię utrzymania ciepła za pomocą izolacji, teraz wyjaśniamy znaczenie ogrzewania zimowego kurnika. R Kury są bardzo wrażliwe na warunki temperatury, jak w przypadku źródła ciepła i zimna, liczba jaj obniża się. Nawet jeśli dzisiaj pozwoliłeś by temperatura spadła, a jutro rozwiążesz problem, kurczak nie zacznie od razu pędzić na tym samym poziomie. Dlatego należy dokładnie przestudiować kwestię ogrzewania zimą.

Jak ocieplić kurnik na zimę za pomocą prądu

Ogrzewanie domku dla ptaków energią elektryczną można łatwo potroić. Aby to zrobić, możesz zainstalować termowentylator lub lampę na podczerwień.

Wentylatory termiczne dobierane są z możliwością programowania. Koszt takiej instalacji zapłaci się wysoką produkcją jaj u zwierząt domowych i znacznymi oszczędnościami energii elektrycznej. Automatyczna regulacja działa według czasu lub temperatury. Ten ostatni tryb jest preferowany, ponieważ zawsze będzie utrzymywana optymalna temperatura w pomieszczeniu.

Lampa na podczerwień nagrzewa pomieszczenie, wystawiając przedmioty w obszarze jej działania na działanie promieni. Te lampy są zawieszone na okonie i podłodze. Co ciekawe, w pomieszczeniu będzie zimno, a kurom ciepło. Ogrzewanie na podczerwień jest krótkotrwałe ze względu na częste włączanie lamp. Lepiej w ogóle ich nie wyłączać.

 NIUANS!

Kupując, wyjaśnij: różnica między oświetleniem podczerwonym a lampami grzewczymi jest znacząca!

Lampy są zawieszone poza zasięgiem ptaka; rama z drucianej siatki odłączy się dla ochrony. Jeśli obie opcje wydają Ci się nie do przyjęcia, możesz użyć chłodnicy oleju. Takie urządzenie będzie bardziej energochłonne. Domowe grzejniki spiralne są niebezpieczne dla ognia, dlatego nie rozważamy tej opcji i nie udzielamy porad dotyczących ich instalacji.

Jak ogrzać kurnik zimą bez prądu

Ktokolwiek uznał ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej za nieodpowiednie, interesujące będzie wiedzieć, jak ogrzewać bez prądu:

 1. Piec do brzucha, kocioł grzewczy : choć jest wygodny, jest jednak dość masywny. Zainstalowanie kotła lub pieca nie jest trudne, ale lepiej wziąć to pod uwagę nawet na etapie rysowania kurnika. Na obwodzie układana jest rura grzewcza, a piec wyłożony jest cegłami. Taki środek pomoże utrzymać ciepło dłużej po wyłączeniu kotła.
 2. Trociny . Ten produkt drzewny podczas rozkładu generuje trochę ciepła. Warstwę trocin o grubości 10-15 cm wylewa się na podłogę w dwóch etapach: jesienią i przed pierwszą ostrą zimą. Wilgotność trocin będzie optymalna. Kurczaki zawsze kopią z zainteresowaniem taką podłogą. Warstwę wylewa się co 1,5 miesiąca, całkowita grubość nasypu do początku wiosny to około pół metra. Odchody kurze zmieszane z trocinami nie wydzielają zapachu i służą jako dodatkowy katalizator rozkładu.

 REKOMENDACJE!

Po zakończeniu sezonu zimowego trociny układane są w pryzmę kompostu, razem z odchodami kurczaków, będą to niezwykłej jakości próchnica.

Gdzie mogę dostać gotowy zimowy kurnik na 20 kurczaków – sklepy

Pomimo tego, że kurnik zrób to sam wyjdzie taniej i zaspokoi potrzeby właściciela, możesz mieć gotową opcję. Oszczędza to czas i wysiłek. W przypadku braku doświadczenia budowlanego problematyczne jest natychmiastowe zbudowanie kurnika i nie zawsze jest jasne, jak za pierwszym razem prawidłowo wyposażyć kurnik na warstwy w środku własnymi rękami.

Mini kurnik na 10 kurczaków można wykonać ręcznie lub kupić w znanych i renomowanych sklepach przez Internet. Jeśli są sklepy specjalizujące się w budynkach gospodarczych, w mieście będzie to jeszcze łatwiejsze. Koszt zimowego kurnika na 10-15 kurczaków, w zależności od materiałów, jest wysoki: średnio 120 000-165 000 rubli. Projekt i rysunek będą kosztować mniej: 20-25 tysięcy rubli.

Aleksandra
Edytor serwisu