Dlaczego liście bakłażana więdną i co zrobić

Dlaczego liście bakłażana więdną i co zrobić

Bakłażan to roślina ciepłolubna. Aby wyhodować silne rośliny i uzyskać dobre zbiory, ważne jest przestrzeganie zasad techniki rolniczej. Jednak, zwłaszcza wśród niedoświadczonych ogrodników, zdarza się, że liście bakłażana zaczynają więdnąć. Teraz powiem ci, dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić.

Dlaczego liście bakłażana żółkną?

Najczęściej dzieje się tak z następujących powodów:

 1. Niewłaściwe oświetlenie.
 2. Kwaśna gleba.
 3. Ostre wahania temperatur między dniem a nocą.
 4. Pojawienie się chorób.
 5. Więdnięcie sadzonek po przesadzeniu.

Przyjrzyjmy się każdej sytuacji bardziej szczegółowo.

Niewłaściwe oświetlenie

Bakłażany preferują dobrze oświetlone słoneczne obszary. Jednak najlepiej unikać bezpośrednich promieni południowych, ponieważ mogą one spowodować oparzenia rośliny, liście zaczną żółknąć i więdną.

Na kulturę polecam miejsca, które w południe są w cieniu, a rano i wieczorem pod słońcem. Wtedy roślina będzie miała wystarczającą ilość światła, będzie rosła zdrowo i dawała wysokie plony.

zakwaszona gleba

Bakłażan dobrze rośnie w glebie o neutralnym wskaźniku kwasowości. Zakwaszenie gleby następuje z powodu długotrwałej stagnacji wilgoci. Jest to często przyczyną więdnięcia krzewów.

Aby uniknąć takiej sytuacji, radzę okresowo spulchniać glebę i dodawać niewielką ilość mąki dolomitowej pod każdą roślinę. Takie zdarzenie nie tylko zmniejsza kwasowość, ale także zapobiega pojawianiu się i rozprzestrzenianiu się zgnilizny i pleśni.

Nagłe zmiany temperatury

Czynnik ten najczęściej wpływa na sadzonki, które są przesadzane zbyt wcześnie do gruntu. Przy dużych różnicach, powyżej 2°C, rośliny więdną, a przy przymrozkach powrotnych, zwłaszcza długotrwałych, obumierają.

Zalecam sadzenie sadzonek tylko wtedy, gdy powietrze nagrzeje się do 15 ° C w ciągu dnia. Jeśli istnieje zagrożenie mrozem, bakłażany, nawet w szklarni, okrywam agrofibrą.

Powstawanie i rozwój chorób

Żółknięcie i blaknięcie liści może również wskazywać na pojawienie się chorób. Najczęściej bakłażany są narażone na takie działanie jak

 1. Werticilioza więdnie. Występuje w wyniku nadmiaru nawozów azotowych w glebie. Więdnięcie liści zaczyna się na krawędziach i stopniowo przesuwa się w kierunku środka.
 2. Fusarium Liście żółkną, wysychają i obumierają. Choroba szybko rozprzestrzenia się po całej roślinie i może rozprzestrzeniać się na sąsiednie. Przyczyn jego występowania może być kilka: wysoka wilgotność, zanieczyszczona gleba, podwyższona kwasowość gleby, temperatury powyżej 25°C.

Przy pierwszych oznakach choroby zalecam natychmiastowe rozpoczęcie leczenia:

 1. Przytnij dotknięte obszary ostrym, zdezynfekowanym narzędziem.
 2. Traktuj lądowanie płynem Bordeaux 3%. Powtórz procedurę po 10-12 dniach.

Jeśli mikroklimat jest przestrzegany, ryzyko chorób jest zmniejszone.

Więdnięcie sadzonek natychmiast po przesadzeniu

Jeśli sadzonki żółkną natychmiast po przesadzeniu do stałego miejsca, oznacza to, że roślina jest w stresie. Poniższe wskazówki pomogą Ci uniknąć tej sytuacji:

 1. Przesadzam sadzonki w pochmurną pogodę.
 2. Na 21 dni przed wydarzeniem młode rośliny utwardza ​​się, umieszczając je na chwilę na zewnątrz. Za każdym razem zwiększam interwał.

Więdnąca bakłażan w szklarni

W pomieszczeniach rośliny żółkną i więdną z kilku powodów:

 1. Zwiększona wilgotność. Optymalny wskaźnik wynosi nie więcej niż 80%. W przeciwnym razie polecam zorganizować wentylację, otwierając drzwi z jednej strony i okno z drugiej.
 2. Nadmierne podlewanie gleby. Bakłażany preferują regularne podlewanie, ale stagnacja wilgoci u korzeni jest dla nich szkodliwa. Podlewam raz na 3 dni.
 3. Brak tlenu. W zamkniętym terenie taka sytuacja jest całkiem możliwa. Wtedy też organizuję wietrzenie.

Tak więc pojawienie się żółtych liści w bakłażanie wskazuje na naruszenie zasad techniki rolniczej lub pojawienie się choroby. Ważne jest, aby zidentyfikować przyczynę i wyeliminować ją w odpowiednim czasie.

Czy doświadczyłeś schyłku tej kultury? Powiedz nam w komentarzach o przyczynach jego pojawienia się.

Aleksandra

Edytor serwisu