Dlaczego truskawki mają czerwone liście i co robić?

Dlaczego truskawki mają czerwone liście i co robić?.

Główne powody

Zaczerwienienie liści truskawek może być wywołane różnymi przyczynami. Na przykład wynika to z brązowej plamki, choroby grzybowej znanej również jako rdza truskawkowa. Pojawia się przy niewłaściwej pielęgnacji oraz w przypadku zagęszczania nasadzeń, gdy zarodniki z powietrza utrwalają się na ciepłej i wilgotnej części rośliny. Ten mikroskopijny grzyb atakuje nie tylko blaszki liściowe, ale także łodygi i jagody kultury.

Małe plamki brązowego koloru, które pojawiają się na powierzchni, stopniowo łączą się w jedną formację, w wyniku czego krzew jagodowy nabiera czerwonego ceglanego odcienia i zaczyna wyglądać na spalony. Wkrótce chore okazy całkowicie wysychają.

W przypadku brązowych plamek liście najpierw chorują – na ich powierzchni pojawiają się brązowe plamy z czerwoną krawędzią. Stopniowo łączą się i malują cały krzew wraz z ogonkami, wąsami i młodymi rozetami na jasny kolor.

Z białymi plamkami liście są „ozdobione” brązowawymi formacjami, stopniowo uzyskując czerwoną obwódkę. W tym stanie krótko „zalegają” i z czasem stają się białe. W przypadku więdnięcia pionowego stare liście mogą również stać się czerwone.

Dlaczego truskawki mają czerwone liście i co robić?Dlaczego truskawki mają czerwone liście i co robić?

Liście truskawki stają się czerwone nawet przy niedostatecznym stężeniu jakiegokolwiek pierwiastka w glebie. Na przykład niedobór azotu najwyraźniej wpływa na stan dojrzałych blaszek liściowych. Kiedy składnik odżywczy „przecieka” ze starych liści na nowe, prowadzi to do przebarwienia tych pierwszych. Zwykle krzew jagód ogrodowych nie zmienia koloru na części, ale jako całość.

Przy niedoborze fosforu wymiary blaszek liściowych zmniejszają się, a ich kolor stopniowo się zmienia. Początkowo cała roślina przybiera ciemnozielony kolor, następnie wierzchołek liści ciemnieje i wydaje się być pokryty metalem, a spód staje się czerwono-fioletowy. W zimnych warunkach krzaki cierpiące na brak fosforu nabierają czerwonego koloru.

Przy braku potasu w glebie brzegi liści najpierw nabierają czerwonawego odcienia. Co więcej, cała płytka stopniowo zmienia kolor, w tym żyły.

Jeśli krzew zaczął ciemnieć, stopniowo zmieniając się w bordowy, być może winna jest niska kwasowość gleby. W przypadku truskawek optymalny poziom pH wynosi 5,8-6,5 jednostki. Zbyt niski poziom pH prowadzi do uwalniania toksycznego manganu i glinu, co z kolei spowalnia rozwój rośliny i uniemożliwia jej efektywne wchłanianie składników odżywczych. Zmiana koloru jest jedną z konsekwencji zachodzących procesów.

Na naruszenie poziomu kwasowości wskazuje również spowolnienie wzrostu łodyg i ogólne więdnięcie. Powinieneś być ostrożny, a jeśli końce krzewu wyschną. Nawiasem mówiąc, zwiększona kwasowość gleby może również prowadzić do zaczerwienienia liści.

Muszę powiedzieć, że jesienią lub nawet pod koniec sierpnia zaczerwienienie krzewów jagodowych jest całkowicie normalne.

Dlaczego truskawki mają czerwone liście i co robić?

Kiedy zmniejsza się długość światła dziennego, roślina zaczyna rozkładać chlorofil, co skutkuje czerwonymi liśćmi. Najpierw stare procesy tracą kolor, a potem młode. Bliżej zimy prawie cały krzew, z wyjątkiem „serca”, może zmienić kolor na czerwony.

Pojawienie się czerwonawych liści jest czasami wykrywane po przeszczepieniu kultury. Dzieje się tak z powodu niewłaściwie wybranego miejsca lub naruszenia warunków budowy kultury. Tak więc bezpośrednie światło słoneczne doprowadzi do oparzeń, to znaczy do pojawienia się obszarów o czerwono-brązowym kolorze.

Jeśli tylko dolne liście truskawki zaczerwienią się, problemem mogą być słabo rozwinięte korzenie. Roślinę należy wykopać i dokładnie zbadać: słaby i słabo wyrażony system korzeniowy będzie powodem, dla którego kultura nie wchłania składników odżywczych z gleby.

Sposoby radzenia sobie z problemem

Traktowanie hodowli dobiera się w zależności od zidentyfikowanego problemu . Na przykład, jeśli w jagodach brakuje azotu, nie musisz robić nic specjalnego. Czerwone liście będą musiały zostać natychmiast odcięte, aby umożliwić wzrost zielonym liściom, a następnie wystarczy dodać do gleby nawozy zawierające azot. Dobrze byłoby od razu mulczować odżywioną glebę trocinami.

Aby znormalizować poziom azotu, możesz użyć rozcieńczonego roztworu obornika lub odchodów lub łyżki stołowej azotanu amonu rozcieńczonego w wiadrze z wodą.

Dlaczego truskawki mają czerwone liście i co robić?

Karmienie powinno odbywać się w ilości 3-4 sztuk, zachowując odstęp około dwóch tygodni. Wydłużeniu szypułek towarzyszy ostatnie nawożenie azotem.

Przy wprowadzaniu fosforu należy pamiętać, że substancja ta nie zostanie wchłonięta bez obecności w glebie związków azotowych. Oznacza to, że nawet regularne posypywanie łóżek wyłącznie popiołem z pieca nie przyniesie żadnych korzyści. Aby utrzymać równowagę substancji niezbędnych dla truskawek, zaleca się naprzemienne kompleksy mineralne z materią organiczną. Jeśli nigdy nie stosowano nawozów, to najpierw jesienią ziemia jest zasilana superfosfatem rozcieńczonym w wodzie, a wiosną dwukrotnie wprowadza się nawozy azotowe.

Dużo trudniej jest leczyć jakiekolwiek plamienie. Przede wszystkim wszystkie dotknięte liście są odcinane i palone, a wąsy odrywają się. Materiał do sadzenia nie powinien być zbierany w tym roku.

Proponuje się również wykorzystanie ludowego przepisu do walki z plamieniem . Aby to zrobić, do 10 litrów wody podgrzanej na słońcu dodaje się 5 gramów nadmanganianu potasu, 10 mililitrów jodu, 4 łyżeczki sody i 25 gramów wiórków mydlanych. Do spryskiwania każdego liścia stosuje się dobrze wymieszaną mieszankę. Domowy preparat może być stosowany na każdym etapie procesu uprawy. Inny popularny przepis wymaga przygotowania mocnego wywaru ze skórki cebuli.

Środki zapobiegawcze

Aby zapobiec porażeniu brązowymi, brązowymi lub białymi plamami, zaleca się regularne przerzedzanie nasadzeń, unikanie zagęszczania, a także wyrywanie chwastów w odpowiednim czasie. Niezwłocznie należy uwolnić truskawki z wysuszonych lub chorych liści, na których mogłyby pozostać zarodniki grzybów. Ważne jest, aby uprawa miała możliwość dobrej wentylacji, zwłaszcza po opadach deszczu lub obfitym nawadnianiu.

Ponadto, aby zapobiec plamom, przeprowadza się opryski, organizowane natychmiast po stopieniu śniegu.

Przed nadejściem zimnej pory łóżka są dokładnie oczyszczone z opadłych liści. Traktowanie nasadzeń „Fitosporin” jest uważane za skuteczny środek zapobiegawczy. Nie tylko wzmacnia system odpornościowy kultury i zwalcza grzyby, ale także pozytywnie wpływa na rozwój truskawek.

Nawadnianie truskawek powinno być terminowe, ale nie nadmierne. Nawiasem mówiąc, leczenie profilaktyczne płynem Bordeaux można przeprowadzać kilka razy w sezonie. Zwyczajowo robi się to, gdy wyrastają pierwsze pąki, następnie 10 dni później i wreszcie tuż przed zimowaniem, kiedy wszystkie owoce zostały już zebrane. Muszę powiedzieć, że wybór odpornych odmian i ich umieszczenie w ogrodzie z dobrym drenażem są również uważane za niezawodne zapobieganie wszelkim chorobom grzybiczym.

Aby zawartość składników odżywczych w glebie zawsze była normalna, konieczne jest terminowe karmienie gleby nawozami zawierającymi substancje niezbędne dla truskawek.Zwyczajowo używa się Azofoski wiosną i wczesnym latem. Granulat można rozcieńczyć w płynie, który następnie wykorzystuje się do nawadniania, lub zatopić w glebie w ilości 25-35 gram produktu na metr kwadratowy. Pierwsza połowa sezonu nadaje się również do wzbogacania mieszanki glebowej nitroammofosem.

Substancję wlewa się do szczelin między krzakami w ilości 10 gramów na metr kwadratowy lub pudełko zapałek z granulkami rozcieńcza się w 10 litrach wody.

Możliwe będzie nasycenie gleby azotem poprzez wcześniejsze sadzenie zielonych nawozów na grządce truskawkowej: musztardy, łubinu i koniczyny. Kiedy rośliny zakwitną, będą musiały zostać wkopane w ziemię, a następnej wiosny będzie można posadzić truskawki na leczonym obszarze. Dozwolone jest nawożenie łóżka superfosfatem trzy razy w sezonie. Lepiej dodać substancję w ilości 35 gramów ze szklanką popiołu lotnego i litrem krowiego łajna rozcieńczonego 7 litrami wody.

Aleksandra

Edytor serwisu