Cechy azotanu amonu i zasady jego wprowadzania

Prawie każdy mieszkaniec lata wie z doświadczeniem, czym jest saletra amonowa i jak wygląda. Powinieneś wiedzieć, jakie korzyści przynosi ta substancja i do czego służy.

Co to jest i do czego służy?

Preparat o udowodnionej wysokiej skuteczności jest mineralnym nawozem azotowym o uniwersalnym charakterze . Zwykle jest produkowany w postaci granulatu, odcień mieszanki jest żółtawo-biały. Granulat instant z siarką w składzie. Inaczej mówiąc, ten nawóz nazywany jest saletrą amonową lub saletrą amonową. Zawartość procentowa azotanu amonu jest następująca:

 • siarka – do 13%;
 • amoniak – do 52%;
 • azot – do 35%.

W warunkach naturalnych azot jest substancją lotną, to znaczy bardzo szybko traci swoje dobroczynne właściwości. Średnio po otwarciu opakowania substancję należy zużyć w ciągu 14-20 dni.

W ogrodnictwie azotan amonu służy do:

 • ogólna mineralizacja gleby;
 • zwiększenie plonów (do 50%);
 • ochrona roślin przed chorobami bakteryjnymi i grzybiczymi;
 • usprawnienie procesu fotosyntezy;
 • polepszenie smaku owoców;
 • przyspieszenie wzrostu masy zielonej przez rośliny.

Cechy azotanu amonu i zasady jego wprowadzania

Nawóz ma szereg różnic w składzie, producencie i całkowitym stężeniu.

 • Saletra chilijska. W jego składzie dominuje sód, dzięki czemu korzenie dojrzewają szybciej.
 • Saletra magnezowa to świetna opcja do karmienia roślin strączkowych.
 • Prosty azotan amonu stosowany w rolnictwie.
 • Nawóz produkcji norweskiej z dodatkiem wapnia . Jest z powodzeniem stosowany, jeśli system korzeniowy wyraźnie się rozkłada.
 • Typ wapna. Łączy w sobie tlenki wapnia i magnezu. Zakres użytkowania to zubożona gleba.
 • Lek jest marką „B”. Zwykle pakowane w małe torby są karmione roślinami doniczkowymi. Nie zawiera siarki, jest czystym azotem.
 • Azotan potasu. Poprawia smak owoców różnych upraw.

Saletra amonowa należy do najtańszych nawozów na rynku. Jest to bardzo przystępna opcja zarówno dla ogrodnika ogólnego, jak i na skalę przemysłową. Specyficzne właściwości tego nawozu można przypisać jego niewątpliwym zaletom:

 • dobrze zakwasza glebę;
 • rozpuszcza się w wodzie bez opadów;
 • zawiera 2 rodzaje azotu: jeden działa szybko, drugi – stopniowo;
 • dobrze wchłania się niezależnie od temperatury gleby.

Nie zapomnij też o wadach:

 • jeśli gleba jest kwaśna, saletra nie jest używana;
 • w przypadku przedawkowania spala korzenie roślin;
 • nie można spryskać liści nawozem – prowadzi to do ich oparzeń.

Zwróć uwagę, że ten opatrunek jest dość mocny, może zarówno pomóc, jak i zaszkodzić uprawom. Jeśli zostanie użyty nieprawidłowo, możesz po prostu spalić plon.

Stawki stosowania

Ilość zastosowanego azotanu zależy od 2 głównych czynników:

 • na rodzaj kultury;
 • na skład gleby.

Zasadniczo, aby osiągnąć maksymalny efekt, nawóz stosuje się wiosną , ponieważ obfitość opadów jesienią po prostu zmyje saletrę z gleby. Czas działania leku wynosi średnio 2 tygodnie, a po 30 dniach karmienie można powtórzyć.

Opatrunek wierzchni z azotanu amonu można stosować zarówno na sucho, jak i w postaci roztworu.Wczesną wiosną preparat można stosować bezpośrednio na śnieg. Po wykopaniu granulki wlewa się do ziemi, a roztwór można rozcieńczyć w przypadku drzew i krzewów. Możesz przygotować roztwór do karmienia, postępując zgodnie z następującymi instrukcjami:

 • pamiętaj, że 1 łyżka stołowa zawiera 13 g saletry;
 • nie mieszaj produktu z innymi nawozami;
 • rozpuść granulki w ciepłej wodzie, napełnij je małymi porcjami;
 • jeśli chcesz karmić krzewy, dawka wynosi 20 g leku na 10-litrowy pojemnik z wodą;
 • podczas nawożenia warzyw stosować 10-12 g na 10 litrów wody.

Jeśli mówimy o wprowadzeniu suchej masy, to dla roślin warzywnych norma wynosi 30-40 g na metr kwadratowy gleby, w przypadku krzewów dodajemy 10-15 g do każdej studzienki.

Cechy azotanu amonu i zasady jego wprowadzaniaCechy azotanu amonu i zasady jego wprowadzania

Co możesz karmić?

Do karmienia młodych sadzonek azotan amonu jest używany niezwykle rzadko, ponieważ może po prostu spalić kiełki. Dlatego jego stosowaniu do sadzonek powinno towarzyszyć obfite podlewanie. Zwróć uwagę, że lepiej nie karmić cukinii, dyni i dyni saletrą, ponieważ te uprawy są podatne na gromadzenie się azotanów. Ale użycie do krzewów jagodowych, trawników, roślin domowych, różnych kolorów jest tylko mile widziane.

Zwykle na wsi iw ogrodzie zawsze jest coś do zapłodnienia. Na przykład róże kochane przez ogromną liczbę ogrodników. W tym przypadku algorytm działań wygląda następująco:

 • na początku maja rozcieńczamy jedną łyżkę stołową leku w 10 litrach wody;
 • pod każdym krzakiem doprowadzamy około 6 litrów roztworu;
 • po 3 tygodniach powtarzamy karmienie, aby pobudzić rozwój pąków;
 • po pojawieniu się pierwszych kwiatów nie dodajemy więcej saletry.

Jeśli chodzi o rośliny domowe, są one nawożone azotanem amonu w celu przyspieszenia wzrostu. Jedną szczyptę granulek rozcieńcza się w konewce o pojemności 1,5 litra. Najczęściej takie opatrunki wykonuje się wiosną, kiedy rośliny potrzebują przede wszystkim azotu i aktywnie rosną. Nie zaleca się opryskiwania roślin roztworem azotanu, ponieważ kwiat można po prostu spalić.

Top dressing z azotanem amonu wpływa na jęczmień i pszenicę ozimą . Jęczmień jest rośliną bardzo wrażliwą na żerowanie. W okresie krzewienia przede wszystkim odczuwa zapotrzebowanie na azot, który rekompensuje wprowadzenie azotanu amonu. Pszenica ozima potrzebuje składników odżywczych i całego ich kompleksu. W szczególności jest karmiony wczesną wiosną podczas kwitnienia i podczas formowania nasion.

Zwykle przed siewem gleba jest nawożona saletrą amonową. Wkład w wysokości 30 kg na 1 hektar gleby. Azot zwiększa plon pszenicy, wpływa na wysokość i gęstość krzewów pszenicy. Podczas pracy z nawozem warto pamiętać, że jest on wybuchowy.

Cechy azotanu amonu i zasady jego wprowadzaniaCechy azotanu amonu i zasady jego wprowadzania

Inne uprawy mają swoją specyfikę stosowania granulatu nawozowego.

Pomidory

Do karmienia pomidorów stosuje się azotan amonu w połączeniu z superfosfatem i solą potasową. Gdy pomidory są sadzone na stałym miejscu, dodaje się saletrę w ilości 1 łyżki stołowej na dołek. Kiedy sadzonki zaczynają kwitnąć, na każdy metr kwadratowy gleby aplikuje się już 5 g nawozu. Nasycenie azotem przyczynia się do wzrostu zielonej masy pomidorów i wzmocnienia łodyg.

Cechy azotanu amonu i zasady jego wprowadzania

Ogórki

Wielu ekspertów informuje ogrodników, że ogórki bardzo szybko gromadzą azotany. Oznacza to, że nawozy należy stosować bardzo ostrożnie, nie przekraczając zalecanych dawek . Saletrę amonową stosuje się najczęściej przed posadzeniem nasion ogórka w gruncie. Możesz po prostu rozrzucić granulki na śniegu, gdy się topi. Podlewaj ogórki roztworem w okresie aktywnego wzrostu rzęs, przed kwitnieniem. Dawka stosowania wynosi 15-20 g leku na 10 litrów wody.

Truskawki

Początkowo do łóżek truskawkowych dodaje się kompost lub humus. Odbywa się to przed posadzeniem jagód w stałym miejscu. W pierwszym roku po posadzeniu nie zaleca się stosowania nawozów zawierających azot do tej uprawy. Ich obecność może sprowokować gnicie krzewów.

Kiedy zaczyna się drugi sezon, wiosną, na 1 m2 powierzchni aplikuje się 100 g nawozu . W przejściach można wykonać rowki nie głębsze niż 1 cm, ułożyć w nich granulki i wodę. Możesz również rozcieńczyć roztwór azotanu amonu. Weź 30 g nawozu, rozcieńczyć w 1 litrze wody i podlać każdy krzew tą kompozycją u nasady.

Ziemniaki

Do corocznego karmienia ziemniaków najlepszym rozwiązaniem jest azotan amonu. Stawki stosowania są następujące:

 • jeśli gleba jest słaba, zubożona – 20 g na każdą studzienkę z ziemniakami (suchymi);
 • jeśli gleba jest w dobrym stanie – 10 g na każdą bulwę.

Zwykle ziemniaki nie wchłaniają dobrze substancji, którymi są karmione. Dlatego wszystkie witaminy należy podawać bezpośrednio do dołków. Brak jakichkolwiek substancji w ziemniakach wyraża się w bardzo specyficzny sposób. Na jednej roślinie może się pojawić, a krzewy rosnące w pobliżu będą całkowicie zdrowe. Lub kilka krzewów jest chorych po różnych stronach ogrodu. We wszystkich roślinach można to zauważyć, gdy brak określonej substancji staje się krytyczny.

czosnek

Po raz pierwszy można karmić czosnek saletrą amonową zarówno wiosną, jak i jesienią, w zależności od czasu sadzenia kultury. Rozcieńczyć 30 g azotanu na 10 l wody i dodać do gleby. Nawet po dodaniu roztworu czosnek jest obficie podlewany. Przez cały sezon wegetacyjny karmienie odbywa się 4 razy. Ta ostatnia odbywa się na kilka tygodni przed zbiorem.

W gorącym okresie stosuje się tylko roztwór, w chłodnym okresie dodaje się granulki.

Cebula

Podlewanie cebuli azotanem amonu pozwala nie tylko poprawić jej smak, ale także odstraszyć szkodniki. Ważne jest, aby cebula asymilowała azot w ogromnym tempie . Im szybciej zaczniesz przetwarzać cebulę, tym lepszy będzie plon. Ale aby cały wzrost nie trafił do pióra, zapłodnienie zostaje zatrzymane 1 dekadę po wykiełkowaniu.

Ogrodnicy przeprowadzają przetwarzanie w następujący sposób: w pełni użyźnij glebę, zanim nadejdzie chłód. Wiosną karmią ziemię saletrą tylko przed sadzeniem cebuli. Na łóżkach rowki są wykonane nie więcej niż 3 cm szerokości, dodaje się granulki, a po 20 minutach są podlewane. W ten sposób saletra współdziała z glebą i jest lepiej wchłaniana.

Jak przechowywać nawóz?

Żaden ogrodnik nie powinien zaniedbywać właściwych warunków przechowywania nawozów. Saletra amonowa jest substancją niebezpieczną i należy ją przechowywać w suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Ponadto temperatura powietrza również będzie musiała być monitorowana, nie powinna przekraczać + 30 ° C. Surowo zabrania się przechowywania saletry pod baldachimem lub na świeżym powietrzu.Jeśli mówimy o organizacjach rolniczych, przechowywanie azotanów jest koordynowane ze strażą pożarną. W pobliżu nie powinny znajdować się przedmioty i płyny, które łatwo zapalają się. Pojemniki do przechowywania powinny być hermetyczne i lepiej oznakowane.

Jeśli chodzi o okres trwałości, producenci zwykle wskazują 6 miesięcy, co jest w pełni zgodne z GOST. Są ogrodnicy, którzy są przekonani, że nawożenie azotem jest szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.

Eksperci wyjaśniają, że szkoda dla zdrowia może być spowodowana jedynie nadmiernym entuzjazmem do opatrunku wierzchniego przy stosowaniu dużych dawek nawozu. Przy prawidłowym, racjonalnym podejściu nawozy azotowe nie powodują żadnych szkód.

Aleksandra
Aleksandra
Edytor serwisu