Roztocze na fiołkach

Roztocze na fiołkach

Opis i wygląd

Najczęściej na fiołkach pojawia się roztocz cyklamenowy, który wpływa również na inne rośliny domowe. Azalia, Kalanchoe, cyklamen są najbardziej narażone na infekcję. Ale te szkodniki szkodzą nie tylko kwiatom w pomieszczeniach, ale także wpływają na uprawy ogrodowe i ogrodnicze. Mają bardzo małe rozmiary ciała i po prostu nie można ich zobaczyć na kwiatku bez urządzeń powiększających. Należą do pajęczaków.

Mają przezroczysty, podłużny korpus, jasnożółty, 8 nóg. Żyją w pąkach i na młodych pędach. Ich dieta składa się z soków roślinnych. Szkodniki te rozmnażają się bardzo szybko, a kolonie znacznie rosną w ciągu kilku dni po infekcji.

Jedna samica składa od 12 do 16 jaj dziennie, co trwa tylko 3 do 7 dni. Tydzień po złożeniu jaj pojawiają się młode osobniki, które potrzebują pożywienia i są gotowe do dalszej reprodukcji. Możesz zobaczyć, jak wyglądają na zdjęciu.

Sprzyjające warunki sprzyjające ich szybkiemu rozmnażaniu to ciepło i minimalna wilgotność. Dlatego szczyt ich aktywności dla roślin domowych występuje zimą, kiedy mieszkania są ogrzewane. A dla upraw ogrodowych takie sprzyjające środowisko występuje latem, kiedy nadchodzą gorące i suche dni.

Oznaki porażki

Ponieważ nie można dostrzec szkodnika na fioletowo, infekcję można rozpoznać po zewnętrznych oznakach pojawiających się na kwiatku. Na młodych pędach, pąkach, a także młodych zielonych liściach pojawia się coś w rodzaju zakurzonej powłoki. Na liściach najbardziej zauważalna jest inwazja kleszczy, ponieważ zmieniają kolor, blakną, pojawia się żółty odcień, następnie stają się brązowo-szare, a liście są zdeformowane.

Oznaki inwazji fiołków

Ogonki i liście stają się bardzo suche i łamliwe. Również na młodych liściach pojawiają się cienkie włoski podobne do pajęczyny. Pąki nie otwierają się i zaczynają odpadać.

W przypadku stwierdzenia takich objawów konieczne jest przesiedlenie zainfekowanego kwiatu, aby szkodniki nie zaatakowały sąsiednich kwiatów. Będziesz musiał natychmiast skorzystać z metod leczenia.

Metody kontroli

Istnieje wiele sposobów zwalczania tego mikroskopijnego szkodnika. Możesz użyć specjalistycznych środków chemicznych lub skorzystać z metod ludowych.

Tradycyjne metody

Najskuteczniejsze metody to kąpiel fioletu w określonej temperaturze wody. Procedura jest następująca, na pierwszym etapie konieczne będzie usunięcie silnie dotkniętych liści. Następnie weź pojemnik i wlej do niego wodę o temperaturze 45 ° C. Wymagany będzie termometr, ponieważ ta metoda jest skuteczna właśnie w takiej temperaturze, jeśli jest wyższa, możesz uszkodzić roślinę, a jeśli jest niewystarczająca, procedura nie przyniesie żadnego efektu.

Następnie musisz całkowicie zanurzyć kwiat w wodzie na 15 minut. Podczas zabiegu należy również utrzymywać odpowiednią temperaturę. Po zabiegu wodnym należy go umieścić w zacienionym miejscu, a po kilku dniach można go przywrócić na swoje pierwotne miejsce.

Środki bezpieczeństwa

Podczas korzystania z chemikaliów konieczne jest założenie gumowych rękawic, respiratora i odzieży zakrywającej ciało. Przetwarzanie nie wykorzystuje pojemników, które są używane w kuchni i podczas przygotowywania potraw.

Nie używaj mydła w roztworach, ponieważ znacznie zmniejszy to działanie składników aktywnych. Roztwory lecznicze należy przygotować bezpośrednio przed użyciem, a pozostałości usunąć. Konieczne jest przeprowadzenie zabiegu na świeżym powietrzu; przeprowadzany w pomieszczeniach mieszkalnych może szkodzić zdrowiu ludzi i zwierząt.

Fioletowy

Po wykonaniu zabiegu krzewy poddawane są kwarantannie, gdzie zostaną odizolowane od innych roślin. Po 3 – 4 tygodniach należy zbadać fiołek, liście i młode pędy, gdy nie ma oznak infekcji, fiołek może powrócić do innych kwiatów.

Inne rodzaje kleszczy

  • Niestety nie tylko roztocz cyklamen jest niebezpieczny dla fiołków, rośliny mogą również infekować inne rodzaje roztoczy. Jednym z nich jest pajęczyna , która jest nie mniej niebezpieczna i może doprowadzić do śmierci fioletu. Są to małe pasożyty, które osiągają nie więcej niż 1 mm. W ciepłym sezonie mają zielony kolor cielęcy, a jesienią i wiosną zmieniają go na czerwony.

Pajęczyna od kleszczy

  • Jest niebezpieczny nie tylko dla fiołków, wpływa na szkodniki upraw jagodowych i owocowych. Żywią się również sokiem roślinnym. Produktem ich żywotnej aktywności jest pajęczyna, która otacza kwiat i można z niej określić infekcję. W walce z tym środki roztoczobójcze i środki ludowe są dość skuteczne.
  • Innym niebezpiecznym gatunkiem jest płaska jałówka, roztocz ten infekuje fiołki, kaktusy, fikusy, owoce cytrusowe i inne rodzaje roślin domowych. Ma jajowaty kształt ciała i może mieć kolor żółto-pomarańczowy lub żółto-brązowy. Zarażone liście zaczynają wysychać, roślina znacznie słabnie i umiera. Sprzyjające warunki do hodowli to temperatury 18 – 24 ° C, dlatego składają jaja przez cały rok, co jest dużym zagrożeniem. W walce z nimi stosuje się środki roztoczobójcze.
  • Nie omijaj roztoczy fioletowych i korzeniowych, ponieważ są one również nazywane bulwiastymi. Infekują roślinę pod ziemią, najczęściej atakowane są przez te szkodniki storczyki, mieczyki, tulipany itp. Wysoka wilgotność sprzyja ich rozmnażaniu. Żarówki należy przechowywać tylko w suchych pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza nie przekracza 60 %, co jest skuteczną prewencją.

Działania zapobiegawcze

  • Oczywiście głównym działaniem profilaktycznym jest odpowiednia pielęgnacja roślin. Obejmuje to karmienie, pojenie, utrzymywanie odpowiedniej temperatury i oświetlenia. Najczęściej infekcja występuje na krzewach, które są osłabione i nie są objęte niezbędną opieką, ale zdrowe krzewy są równie podatne na szkodniki.
  • Aby uniknąć trudnych sytuacji, eksperci zalecają regularne kąpiele roślin. Należy to zrobić w okresie największej aktywności, czyli suchej i upalnej pogody. Ponadto zaleca się w tym okresie przestawienie krzewów w inne miejsca, aby nie współistniały z innymi roślinami.
  • Kąpiel odbywa się w następujący sposób. Zabieg można wykonać tylko pod bieżącą wodą. Podczas korzystania z miski lub wiadra szkodniki dostają się do wody i następuje ponowna infestacja. Trzymając krzak, konieczne jest spłukanie dolnych części każdego liścia.
  • Dozwolone jest wycieranie liści pod wodą tylko palcem, użycie gąbek i szmat przyczyni się do rozprzestrzeniania się szkodnika po całym buszu. Unikaj rozlewania wody do doniczki, kwiatów i środka wylotu. Stosuje się wodę o temperaturze 40 ° C, ale w okresie kwitnienia temperatura jest obniżona, woda powinna być lekko ciepła.
  • Zabiegi wodne nie są przeprowadzane zimą, jeśli nie ma ogrzewania. Gdy na roślinie widoczne są zgniłe liście, procedura nie jest wykonywana. Po przeprowadzeniu zabiegu za pomocą zwykłej serwetki konieczne jest usunięcie wilgoci z liści.

Wniosek

Należy zawsze pamiętać, że znacznie łatwiej jest regularnie przeprowadzać działania zapobiegawcze niż zwalczać szkodniki. Dlatego, aby zapobiec trudnym i poważnym sytuacjom, konieczne jest podlewanie, terminowe nawożenie, monitorowanie warunków temperaturowych i wilgotności. Przeprowadzaj regularne inspekcje krzaków i natychmiast podejmij działania, jeśli podejrzewasz.

Aleksandra
Aleksandra
Edytor serwisu