Ziemia po pomidorach: jak przywrócić na nowy sezon

Ziemia po pomidorach: jak przywrócić na nowy sezon

Jesienią ziemia na działce, na której rosły pomidory, wyczerpuje się. Aby następny sezon zadowolił ogrodników dobrymi zbiorami pomidorów, przygotowanie łóżek rozpoczyna się już jesienią, po usunięciu ostatnich pomidorów z krzaków. Pomidory są lekko wybredną uprawą, która nie toleruje zubożonej gleby. Aby przywrócić rezerwę witamin w glebie, konieczne będzie podjęcie szeregu środków.

Oczyszczanie łóżek z blatów

Różne owady, infekcje grzybicze i bakterie chorobotwórcze mogą pasożytować na liściach i wierzchołkach pomidorów. Jeśli nie wyrzucisz wierzchołków na czas i prawidłowo, stanie się to źródłem rozwoju choroby.

Jednak liście warzyw korzeniowych mogą być korzystne. Aby to zrobić, są dokładnie badane, usuwane są wszystkie liście dotknięte chorobami lub owadami. Do kompostu dodaje się zdrowe liście bez śladów uszkodzeń.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wszelkiego rodzaju chorób, dotknięte liście z wierzchołkami należy spalić poza terenem.

Ziemia po pomidorach: jak przywrócić na nowy sezon

Dezynfekcja gleby

Niszczenie zarodników grzybów pozostających po okresie wegetacyjnym pomidorów jest ważnym środkiem niezbędnym dla zdrowia gleby. Aby oczyścić glebę z chorób zakaźnych, stosuje się fungicydy, które można kupić w dowolnym specjalistycznym sklepie.

Przed przystąpieniem do czyszczenia gleby z zakaźnych patogenów należy dowiedzieć się, na jakie choroby cierpiały rośliny. Pomoże to skuteczniej pozbyć się choroby.

W celu zapobiegania, jeśli na pomidorach nie było infekcji grzybiczych, lepiej jest stosować szerokie spektrum leków.

Używając środków grzybobójczych do oczyszczania gleby z infekcji, należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta.

Ziemia po pomidorach: jak przywrócić na nowy sezon

Nawożenie łóżek

Jak wiadomo, po posadzeniu pomidorów jesienią ziemia ma niedobór azotu, fosforu, potasu i innych pierwiastków śladowych. Aby je uzupełnić, odpowiednie są złożone nawozy lub superfosfat.

Możesz także nakarmić ziemię środkami ludowymi, które są zawsze pod ręką.

Jako opatrunek górny do wzbogacania miejsca azotem nadaje się napar z dziewanny. Aby go przygotować, potrzebujesz 1 kg dziewanny i wiadra ciepłej wody. Mieszanina jest podawana przez 2-3 dni. Napar jest wtedy gotowy do użycia. Taka ilość naparu wystarcza na 1 hektar ziemi.

Niedobór fosforu i potasu uzupełnia popiół drzewny. Aby to zrobić, rozcieńczyć 100 gramów w wiadrze z wodą. sucha masa, roztwór podaje się przez kilka godzin. Wtedy jest gotowy do użycia.

Ziemia po pomidorach: jak przywrócić na nowy sezon

Sadzenie zielonego nawozu

Jak wiadomo, zielony nawóz wzbogaca ziemię w azot. Ten pierwiastek śladowy jest uważany za jeden z głównych składników odżywczych, których pomidory potrzebują do normalnego wzrostu i rozwoju. Po oczyszczeniu miejsca z krzaków pomidorów, na ich miejscu należy posadzić łubin, wykę, groszek mysi lub inne rośliny strączkowe.

Facelia i musztarda oczyszczą obszar i ochronią przed wieloma zarodnikami grzybów, szkodliwymi bakteriami oraz zapobiegną owadom i szkodnikom.

Kiedy zielony nawóz kiełkuje na wysokość 15–20 centymetrów, należy je skosić i przekopać razem z glebą.

Po wykonaniu tych prostych procedur pomidory przyniosą w przyszłym roku obfite zbiory pysznych warzyw.

Aleksandra
Edytor serwisu