Zapach ze stóp i butów – jak się go pozbyć?

Zapach ze stóp i butów – jak się go pozbyć?

Jeśli osoba regularnie się poci, nogi się przegrzewają, to po kilku tygodniach takiego reżimu raczej trudno jest pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Co robić? Do skarpet dobierz odpowiednie buty, wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej ze skóry. Stwarza najbardziej komfortowe warunki dla nóg.

Jeśli budżet rodzinny nie może udźwignąć kolejnego zakupu, należy preferować opcje butów otwartych lub wybrać model z odpowiednio zainstalowaną wentylacją. Podobne buty:

 • zapobiega zagrożeniu poważnymi chorobami (grzybami),
 • utrzymuje temperaturę stóp na optymalnym poziomie 
 • nie pozwala kończynom na przegrzanie i pośpiech.

Na uwagę zasługują również skarpetki i pończochy. Syntetyki to pierwszy wróg osoby, która uzna, że ​​czas związać się z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z kończyn. Bawełna, wełna i jedwab to bezpieczne skarpety. Nylonu warto unikać.

Oczywiście wskazane jest zmienianie skarpet i pończoch codziennie lub przynajmniej 4-5 razy w tygodniu. Wtedy obumierające komórki starej skóry nie zostają zachowane na nogach, a patogeny nie namnażają się na skórze.

Buty do naśladowania:

 • regularnie myć, czyścić i smarować pastą do butów,
 • przewietrzyć
 • dać spokój,
 • przechowywać prawidłowo, w wentylowanych workach lub pudełkach,
 • pozbyć się nadmiaru wilgoci na czas.

Buty najlepiej zostawiać na zewnątrz na noc. Jeśli jest to problematyczne, wystarczy stara gazeta, wepchnij ją głębiej w buty. Warto regularnie wymieniać parę butów na zapasowe, wtedy buty będą mogły „odpocząć” od stóp właściciela i przewietrzyć.

Jeśli nie możesz odmówić swoich ulubionych butów lub botków, powinieneś umieścić trochę sody pod wkładką lub użyć kory cedru. Sodę należy zmieniać codziennie. Noszenie butów może nie być tak wygodne, ale zadbane stopy są tego warte, prawda? Istnieje również specjalny proszek do takich celów.

Cedr może służyć do przechowywania par butów. Wystarczy kilkumiesięczny kontakt drewna z butami, aby zapach cedru pozostał na długo.

Wiele osób zapomina o dbaniu o swoje buty, a potem zastanawia się, skąd wziął się problem brzydkiego zapachu. Niewłaściwa pielęgnacja ulubionej pary butów to druga po niewłaściwej higienie przyczyna grzybicy.

O zaletach różnych proszków

Istnieje kilka rodzajów mieszanek proszkowych zalecanych do kontaktu z ulubionymi i drogimi nogami. Specjalny talk do stóp to uniwersalny środek, należy go stosować na bieżąco po zabiegach kąpielowych. Czasami producenci dodają do niego odrobinę mentolu, co daje dodatkowe korzyści nogom, lekko je odświeżając.

Drugim najbardziej popularnym miejscem jest zwykła soda oczyszczona . Tworzy niekorzystne środowisko do powstawania bakterii i mikroorganizmów. Wadą jest to, że długotrwały kontakt skóry z sodą często prowadzi do podrażnienia i zaczerwienienia. Zwłaszcza przy wysokiej czułości. Czasami sodę zastępuje się skrobią kukurydzianą.

W pytaniu, jak pozbyć się zapachu stóp, często źródłem problemu jest nadmierna wilgoć. Skrobia pozwala skutecznie ją usunąć i zminimalizować ryzyko wystąpienia w przyszłości. Skrobia jest skutecznym absorbentem, pochłaniającym zarówno wilgoć, jak i zapachy.

Jak pozbyć się zapachu stóp w domu

Zapach stóp można wyeliminować za pomocą ziołowych wywarów. Wystarczy regularnie szybować nogami, a zapach sam znika. Najpopularniejszymi ziołami do takiego wywaru są kora dębu, liście brzozy, glistnik, nagietek i rumianek. Przepisy na skuteczne kąpiele stóp w naszym artykule. Regularne kąpiele mają szereg korzystnych efektów:

 • stymulować krążenie krwi
 • łagodzi zmęczenie,
 • pomoc przy suchych piętach.

Kąpiele i odwary są łatwe do samodzielnego wykonania i nie ma co się martwić o pomyłkę w proporcjach, w rzeczywistości są nieszkodliwe.

Warto przygotować kompozycję octu i alkoholu (nalewka z nagietka) w równych proporcjach. Jest to lekarstwo na grzyby, ale powinno być stosowane w sposób znormalizowany. Wystarczy kilka kropli na paznokieć. Taka profilaktyka nie jest straszna dla skóry, a różne bakterie i mikroorganizmy znikną bez śladu. Zapach jest dobrze eliminowany przez regularne pocieranie alkoholem. Alkohol świetnie zastępuje mydło antybakteryjne. Jedyną wadą tej techniki jest utrzymujący się zapach alkoholu, co czyni tę metodę specyficzną, bardziej praktyczne jest użycie mydła i olejku eterycznego.

Ludowe sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu stóp mają na celu wyeliminowanie zapobiegania rozprzestrzenianiu się i rozwoju problemu. Tylko przy regularnym i długotrwałym stosowaniu pomogą zlikwidować przykry zapach stóp. Ale problem w końcu zostanie rozwiązany.

Antyperspirant czy dezodorant, który lepszy?

Istnieje duża różnica między antyperspirantem a dezodorantem. Zwykły dezodorant maskuje zapach potu o neutralnym zapachu. Antyperspirant działa bardziej dramatycznie, całkowicie blokuje gruczoły potowe, a wilgoć nie jest uwalniana. Który antyperspirant czy dezodorant jest skuteczniejszy? Oczywiście antyperspirant jest najskuteczniejszy, ale nieprzydatny.

Pocenie się ciała jest normalnym procesem zrzucania nadmiernej temperatury i wilgoci. Zablokowanie gruczołów potowych nóg niweluje przykry zapach, ale zaburzone zostaje również prawidłowe krążenie krwi. Dezodorant jest często bardziej uzasadnionym rozwiązaniem.

Jeśli mówimy o jednorazowym rozwiązaniu, a nie o systematycznym przyjmowaniu, powinieneś preferować antyperspirant.

Ważne jest, aby oddzielić dbanie o zdrowie od maskowania problemu, odpowiadając sobie na pytanie, jak pozbyć się zapachu stóp. Jeśli rozwiążesz problem nieprzyjemnego zapachu ze szkodą dla zdrowia, problem pozostanie.

Kiedy powinieneś zobaczyć się z lekarzem?

Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że nieprzyjemny zapach stóp nie jest powodem do wizyty u lekarza. Trzeba jednak wiedzieć, że nieprzyjemny zapach stóp jest potencjalnie konsekwencją poważnych chorób i swoistym wskaźnikiem stanu zdrowia organizmu. Ale nie dopuszczaj do wysypki i przed pójściem do lekarza wypróbuj kilka proponowanych opcji.

 • Zmień schemat higieny
 • Zrób kąpiele
 • Codziennie stosuj olejek z drzewa herbacianego

Jeśli nie, lekarz przepisuje pacjentowi wypicie kursu antybiotyków, wykonanie testów i poddanie się pełnoprawnemu leczeniu szpitalnemu. Nieprzyjemny zapach stóp ma wiele przyczyn źródłowych i nie warto zaczynać problemu.

Jeśli chodzi o samodzielne leczenie infekcji grzybiczej, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy włączyć alarm. Samą grzybicę można wyeliminować, rozpoczynając pracę nad nogami, pijąc odpowiednie leki i stosując specjalne produkty lub olejki eteryczne. Ale jeśli nie zostanie całkowicie wyleczony, problem powróci za kilka miesięcy. Warto poznać pierwotną przyczynę, a przede wszystkim ją wyeliminować.

Zadbaj o stopy

Pytanie, jak pozbyć się zapachu stóp, jest poświęcone szerokiej gamie artykułów zawierających porady różnej jakości, ale niektóre punkty są prawie zawsze znalezione i nie zmieniają się z czasem. Proste wskazówki, jak pozbyć się zapachu stóp i zapobiec jego ponownemu pojawieniu się:

 • ściśle przestrzegać zasad higieny,
 • nawyk monitorowania butów i ciągłego ich wietrzenia, posiadanie 2-3 par na zmianę (warto mieć zapasową w pracy);
 • suche buty;
 • nie oszczędzaj na butach i skarpetkach, leczenie infekcji będzie kosztować znacznie więcej;
 • regularnie rób kąpiele stóp, poprawi to krążenie krwi i zminimalizuje ryzyko wystąpienia żylaków;
 • musisz pomyśleć o sylwetce, ponieważ nogi jako pierwsze cierpią z powodu dodatkowych kilogramów;
 • zachować odporność;
 • puder dla niemowląt jest świetną alternatywą dla drogich dezodorantów w proszku i jest całkowicie nieszkodliwy;
 • olejek z drzewa herbacianego może zastąpić drogie środki przeciwgrzybicze.

Przestrzegając tych prostych zasad, możesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Być może na pierwszy rzut oka pełny kompleks higieniczny wyda się wygórowaną stratą czasu i pieniędzy, ale kiedy poważnie pojawia się pytanie, jak leczyć infekcję, takie koszty stają się po prostu śmieszne. Problem nieprzyjemnego zapachu wcale nie jest bzdurą, korzeń może być bardzo głęboko w organizmie, a im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe prawdopodobieństwo pozbycia się tego dokuczliwego niedoboru na zawsze.

Aleksandra

Edytor serwisu