Zalety puzzli dla dorosłych

Zalety puzzli i puzzli dla dorosłych

Do czego jeszcze przydają się łamigłówki?

  • Rozwój wytrwałości i zwiększona koncentracja uwagi. Tej zagadki nie da się rozwiązać „jakoś”. Aby sobie z tym poradzić, potrzebna jest ostrożność, ponieważ wszystkie fragmenty pasują do siebie jak klucz do zamka.
  • Puzzle rozwijają zdolności motoryczne dzieci. Dla dorosłych to także rodzaj gimnastyki rąk.
  • Rozwój fantazji i wyobraźni. Składając obrazek kawałek po kawałku, dziecko nie widzi pełnego obrazu, więc mózg dorysowuje brakujące części, podpowiadając, którego kawałka użyć.
  • Rozwój logicznego myślenia. Oznacza to, że przy składaniu puzzli należy wziąć pod uwagę ich kształt, wizerunek, kolejność itp. Dziecko lub dorosły musi zbudować w głowie prawdziwą strategię.
  • Wzmocnienie pamięci. Rozwiązując zagadkę, dziecko zapamiętuje ogólny obraz, który należy złożyć, i stale ten obraz utrzymuje w swojej głowie. Dodatkowo, po ponownym złożeniu puzzli, dzieciak będzie już wiedział, gdzie użyć którego elementu.
  • Uwolnij się od stresu i ciesz się czasem. Zgadzam się, miło jest zebrać rodzinę na ekscytującą grę po ciężkich dniach pracy. Takie hobby pozwala nie tylko rozładować napięcie, ale jeszcze bardziej zjednoczyć bliskich.

Filozofowie od dawna opracowują gry psychologiczne (questy), które wymagają wytrwałości, cierpliwości i pracy logiki. Ten rodzaj aktywności umysłowej był szeroko rozpowszechniony w większości cywilizacji historycznych, tworząc prymitywne typy łamigłówek. Główną formą wczesnych form puzzli i puzzli był labirynt naturalnej wielkości. Popularne układanki, które znamy dzisiaj, są najbardziej podobne do tych, których używano w nauczaniu dorosłych geografii w XVIII wieku. Po nich pojawiły się krzyżówki, które pojawiły się w gazetach w XX wieku dla rozrywki czytelników. Z biegiem czasu powstawało więc coraz więcej łamigłówek w różnych odmianach.

W końcu nawet naukowcy zaangażowali się w badanie puzzli i ich wpływu na ludzki umysł. Jak się okazało, zagadki naprawdę mają duży wpływ na aktywność intelektualną człowieka. Tak czy inaczej, przydatność łamigłówek zależy od różnych czynników, do których należą: zdolność do wytrzymałości psychicznej, stopień chęci rozwiązania zagadki oraz to, czy dana osoba chce coraz trudniejszych problemów. Co więcej, naukowcy odkryli, że regularne (codzienne) rozwiązywanie zagadek (mówimy ogólnie o każdej zagadce) prowadzi do najlepszych wyników.

Podczas gdy łamigłówki zapewniają coś więcej niż korzyści psychologiczne, prawie wszystkie inne korzyści, takie jak późniejsza poprawa wydajności w pracy, są w jakiś sposób związane z jedną lub kilkoma korzyściami psychologicznymi łamigłówek.

Poprawa pamięci

Rozwiązywanie zagadek wzmacnia istniejące połączenia między komórkami mózgowymi i zwiększa generowanie nowych połączeń. Zarówno to, jak i inne znacznie poprawiają procesy umysłowe i szybkość myślenia. Udowodniony fakt: puzzle są przydatne dla wszystkich grup wiekowych, mimo że młodzi ludzie mają bardzo elastyczne umysły, podczas gdy dorośli i seniorzy są bardziej skłonni do rozwiązywania złożonych problemów.

Zwykłe puzzle, w których trzeba złożyć obrazek z wielu małych kawałków, są szczególnie przydatne dla pamięci krótkotrwałej, głównie dlatego, że wymagają połączenia kształtów i rozmiarów oraz wyobraźni, aby zobaczyć cały obrazek, aby określić, które części do siebie pasują.

Rozwój pomysłowości

Zagadki dla dorosłych pozwolą znaleźć rozwiązanie w zupełnie innych podejściach, a nawet jeśli myśl, która się pojawi nie jest rozwiązaniem zagadki, to nadal prowadzi do rozwoju alternatywnego myślenia, to wykracza poza zwyczajność i prostotę . Łamigłówki szkolą umysł do efektywnej pracy na różne sposoby. Zwykle wymagają prób i błędów oraz podejścia systemowego.

Poprzez formułowanie teorii i ich testy czerpiemy korzyści z łączenia kreatywności z badaniami empirycznymi, a tego typu wyobraźnia zwykle prowadzi do innowacyjnego, prospektywnego i skutecznego rozwiązywania problemów w wielu różnych obszarach, co jest bardzo przydatną umiejętnością.

Wspieranie całego procesu myślowego

Puzzle i puzzle dla dorosłych wymagają umiejętności rozpoznawania różnych części oraz pełnego obrazu problemu, co wymaga logicznego osądu i pomysłowości. Ponieważ różne części naszego mózgu funkcjonują jako całość, aby osiągnąć najbardziej satysfakcjonujące wyniki, długoterminowe badania pokazują, że w przypadku przedmiotów takich jak geometria i arytmetyka są najlepiej znane i rozumiane, gdy wszystkie funkcje mózgu działają zgodnie, aby znaleźć rozwiązania problemów … Z drugiej strony wyizolowane części mózgu są w większości zdolne do radzenia sobie tylko z określonymi aspektami zadania.

Dzisiejsi nauczyciele zdali sobie sprawę, że podejście obejmujące cały mózg jest bardziej aktywne dla głębokiego i trwałego zrozumienia, co skutkuje znacznym wzrostem mocy mózgu.

Produkcja dopaminy

Nasz mózg generuje neuroprzekaźniki, które „pomagają” w komunikacji między mózgiem a układem nerwowym. Ma to zasygnalizować ciału, kiedy i jak wykonać określone funkcje. Puzzle i układanki znacznie wspomagają mózg w produkcji dopaminy, neuroprzekaźnika. Kiedy mózg zaczyna pracować nad problemem, pozwala mu na to produkcja dopaminy. Te neuroprzekaźniki poprawiają zdolności motoryczne, siłę koncentracji, optymizm, pewność siebie i skupienie. Ponadto dopamina jest skorelowana ze zrozumieniem, co oznacza, że ​​zwiększenie poziomu dopaminy pomaga mózgowi zwiększyć rozumienie. Rozwiązanie zagadek pozwala umysłowi w naturalny sposób wytworzyć najbardziej korzystną i odpowiednią chemię do zadania.

Podwyższony poziom dopaminy ułatwia później rozwiązywanie zagadek. Dlatego wiele osób często ma silną potrzebę dalszego rozwiązywania zagadki, nawet jeśli jest to niezwykle trudne.

Medytacja

Z jednej strony puzzle rozwijają i aktywują aktywność mózgu, a z drugiej pomagają zrelaksować się psychicznie. Ostatnie badania wykazały, że samo rozwiązywanie zagadek i znajdowanie rozwiązań może znacząco pomóc Ci się zrelaksować, ponieważ mózg faktycznie wchodzi w stan medytacyjny. A medytacja pomaga osiągnąć dobry nastrój i spokój.

Prowadzi to dalej do poprawy umiejętności radzenia sobie ze stresem i ogólnej poprawy produktywności. Pozytywne nastawienie i spokój prowadzą również do poprawy samooceny.

Wniosek

Znaczenie puzzli i puzzli jest bezpośrednio związane z ich złożonością, mimo że wszyscy ludzie są na swój sposób wyjątkowi i mają różne podejście do rozwiązywania problemów. Statystyki dodatkowo pokazują, że niektóre rodzaje łamigłówek lepiej pasują do każdego wieku. Oznacza to, że dorośli muszą szczególnie zwracać uwagę na trudność łamigłówek.

Puzzle zdziałają cuda dla mózgu, niezależnie od tego, czy jest to dziecko, nastolatka, osoba dorosła czy osoba starsza – każdy korzysta z poprawy pamięci, rozwoju mózgu, kreatywności i spokoju.

Aleksandra
Edytor serwisu