Zagospodarowanie terenu podmiejskiego :: Główne kierunki stylów i sposobów urządzania strefy podmiejskiej

Wiele osób świadomie wybiera zamieszkanie w domu jednorodzinnym, domku letniskowym lub możliwość odwiedzenia własnego domku letniskowego. Wiele zalet stałego zamieszkania lub regularnych wizyt w wiejskim domu to możliwość stworzenia zachwycającego i oryginalnego projektu krajobrazu letniego domku. Zdjęcia wyraźnie pokazują kwietniki, ogrody, rzeźby ogrodowe, tereny rekreacyjne, stawy czy fontanny. Oferujemy przegląd kierunków i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu krajobrazu dla domków letniskowych.

Podstawy współczesnego projektowania krajobrazu

Prace nad stworzeniem projektu na miejscu rozpoczynają się od pomiaru granic terenu, lokalizacji zabudowy i orientacyjnego oznaczenia przyszłych dużych terenów zielonych. Jeśli na papierze drzewo wygląda jak zgrabny okrąg, to nikt nie może zagwarantować, że za 5 lat to drzewo nie zasłoni połowy ogrodu cieniem. Rozważ ostateczną wielkość krzewów i drzew.

Obecnie istnieją firmy specjalizujące się w projektowaniu krajobrazu, a rynek oprogramowania architektonicznego pozwala wybrać wygodną i dość łatwą do nauczenia opcję. Ale możesz użyć staroświeckiego sposobu: narysować plan terenu na papierze. Dalsza praca nad oznaczeniem terenu, zagospodarowaniem przestrzennym i wyborem stylu odbywa się za jednym razem.

Po zmierzeniu terenu i przeniesieniu liczb do planu pamiętaj o wskazaniu kierunku punktów kardynalnych – jest to bardzo ważny aspekt przy wyborze roślin i terenów rekreacyjnych.

Następnie wszystkie papierowe notatki są przenoszone na miejsce za pomocą taśmy mierniczej i sznurka pomiarowego, wbijając szpilki ze sznurkiem w odpowiednie miejsca.

Dopiero potem zaczynają wybierać materiał, zielone rośliny, rzeźby i wszystko, co zaplanowano, stopniowo zajmując się strefami. Trzeba być przygotowanym na to, że zanim plan zostanie zrealizowany, minie dużo czasu.

Główne style projektowania krajobrazu na letni domek

Zgodnie z życzeniem osoby i architekturą domu wybiera się styl projektowania działki krajobrazowej. Tutaj musisz wziąć pod uwagę koszty finansowe, na przykład orientalny ogród będzie kosztował znacznie więcej niż prosty wiejski styl. Znanych jest ponad 20 stylów ogrodowych. Rozważmy najbardziej podstawowe i popularne.

Klasyczny

Do zaprojektowania działki o powierzchni 15 akrów są liczne zdjęcia i gotowe projekty. Dla tak dużego obszaru odpowiedni jest klasyczny, uświęcony tradycją styl. Głównymi elementami są ścisłe geometryczne kształty kwietników, ścieżki, strefy: prostokątne, kwadratowe, okrągłe. Nic zbędnego, wprowadzającego dysharmonię i zamieszanie w wyraźne linie. Utrzymanie takiego ogrodu wymaga czasu.

Taki ogród jest odpowiedni dla osób o poważnym, przemyślanym charakterze, które kochają przejrzystość we wszystkim. Ten styl spodoba się również miłośnikom perfekcjonizmu.

Krajobraz

Projekt krajobrazu o powierzchni 12 akrów dobrze jest wyposażyć w angielski styl krajobrazu: im bardziej naturalny będzie taki ogród, tym bardziej pasują do niego strefy i budynki. Mimo pozornej prostoty asymetria takiego miejsca jest właściwie wstępnie weryfikowana zgodnie z planem. Rośliny dobierane są pod kątem ich wzrostu, ponieważ taki naturalny ogród może bardzo szybko zamienić się w dzikie miejsce bez odpowiedniej opieki i uwagi.

Styl nazywany jest krajobrazem właśnie ze względu na podobieństwo do naturalnych zakątków przyrody. W takim ogrodzie różne odmiany żywicieli będą dobrze wyglądać w cieniu drzew, nad którymi będą rosły hortensje – lubią też cienieć z koron drzew. Jasne, różnorodne kolory kwiatów w takim ogrodzie należy mocno rozcieńczyć delikatną zielenią.

Kraj

Najpopularniejszym stylem jest rustykalny lub rustykalny komfort w Twoim ogrodzie. Po zgiełku miasta opcja ta uznawana jest za relaks dla zmęczonej osoby. Projekt krajobrazu działki ogrodowej został wybrany dla działek od 6 do 12 akrów. Bezpretensjonalne, jasne kwiaty powinny dawać poczucie wiejskiej swobody.

Taki ładny i prosty wygląd nie jest tak trudny do osiągnięcia. Odpowiednie są tu narożniki ze sprzętem roboczym, drewniane ławki, a nawet zdobione samochody. Klomby zdobią rumianki, goździki, tulipany, cynie, trojeść mleczna. Irga może służyć jako dekoracja – zarówno smaczna, jak i piękna.

orientalny

To idealny styl, aby móc wyrazić swoją bogatą wyobraźnię. W tak kolorowym ogrodzie marzeń powinno znaleźć się miejsce na mozaikowe ozdoby, zadbane drewniane altany, płynącą wodę. Styl japoński należy również do kierunku wschodniego, który nie pasuje do każdego budynku. To wyrafinowany japoński ogród z malutkimi altankami, kamiennymi rzeźbami i starannie przyciętymi roślinami inspirowanymi bonsai. Do kontemplacji i refleksji odpowiedni jest mały mostek nad strumieniem, kręte żwirowe ścieżki, kamienne latarnie, umiejętnie cieniujące kontury roślin.

azjatycki

Indyjskie motywy, figurki słoni, jaskrawe kolory kwiatów, altany-pagody tworzą projekt krajobrazu tak pięknego, jak to tylko możliwe. Fajnie jest zanurzyć się w atmosferze świętowania i zabawy po pracy, uciec od pracy beztroską rozmową przy fontannie. W strefie rekreacyjnej świetnie prezentują się kolorowe dywany i wielokolorowe poduszki na sofy.

Egzotyczny

Jak sama nazwa wskazuje, wybór wystroju witryny będzie zależał od wyobraźni projektanta lub właściciela. W takim ogrodzie jest miejsce dla afrykańskich idoli, elementów dżungli, tajemniczych postaci i steli z hieroglifami. Zadaniem tego stylu jest rozbudzenie wyobraźni, pobudzenie kreatywności. W takim miejscu bez problemu można spotkać pawia spacerującego w pobliżu tygrysa. Okazuje się jednak, że tygrys jest umiejętnie narysowany na dużym głazie iz daleka wydaje się bardzo realny. Główny warunek obserwacji egzotycznej orientacji: naturalność. Żadnego plastiku. Tylko drewno w dowolnej formie, kamienie, bambus.

Wolny

Najłatwiejsza opcja do zagospodarowania ogrodu. Możliwa jest dowolna kombinacja: sąsiedztwo symetrii i asymetrii linii, montaż fontanny można łączyć z elementami innych stylów, możliwe jest mieszanie różnych typów kultur. Każdy obszar witryny można zaprojektować w dowolnym kierunku, zachowując ogólną harmonijną kombinację podczas mieszania stylów. Dbanie o ogród zaprojektowany w dowolnym kierunku jest dość proste, najważniejsze jest, aby nie zapomnieć o oryginalnym obrazie, wymyślonym zgodnie z planem. Ten rodzaj ogrodu tworzą kochający wolność ludzie, którzy nie znają ram.

Istnieje kilka bardziej popularnych stylów, takich jak śródziemnomorski, z włoskimi motywami i skalistymi tarasami, styl marokański to bogactwo mozaik i ozdób na mini dziedzińcach, cudownie szemrzących fontannach i donicach.

Architektura krajobrazu wiejskiego domu

Zanim zdecydujesz, który styl będzie królował w ogrodzie, musisz zrozumieć, co zostanie połączone z głównym budynkiem – domem. Świetnie, gdy zarówno dom, jak i ogród są stopniowo rozbudowywane i uwzględniane są wszystkie niuanse, ale często zdarza się, że dom już stoi, a ogród dopiero zaczyna się tworzyć.

Konieczne może być nieznaczne zmodyfikowanie budynku, przemalowanie lub dodanie elementów dekoracyjnych. W każdym razie najważniejsze jest dopasowanie wyglądu domu i stylu ogrodu.

Zrób to sam projekt krajobrazu letniego domku

Obserwując etapy wstępnego planowania, stopniowo łatwo jest samodzielnie osiągnąć doskonałość w swojej witrynie. Jeśli jednak właściciel ma ochotę stworzyć śródziemnomorski styl na swojej syberyjskiej ziemi, będzie to niezwykle trudne. Rośliny, które tak łatwo rosną w strefie południowej, na Syberii, nawet jeśli zostaną adoptowane, nie zakwitną i nie przetrwają pierwszej zimy.

Często, gdy ludzie własnymi rękami tworzą krajobraz w pobliżu domu, pomagają im różne fora ogrodnicze i projektowe, zdjęcia pięknych działek innych ludzi z oryginalnym kreatywnym rozwiązaniem. Biorąc pod uwagę wyrafinowane działki ogrodowe, możesz stopniowo zrozumieć, co dokładnie chcesz zobaczyć we własnym zakresie, a pisząc do autora i właściciela wymarzonego ogrodu, możesz uzyskać od niego wiele praktycznych porad.

Etapy planowania projektu krajobrazu terenu

Teraz, po krótkim zapoznaniu się ze stylami projektowania krajobrazu pola bramkowego, możesz przystąpić do szczegółowego badania układu i aranżacji przyszłego wymarzonego ogrodu.

Układ

Planowanie obejmuje pomiary terenu, wyznaczenie punktów kardynalnych, zagospodarowanie przestrzenne planu w wersji papierowej lub elektronicznej, określenie poziomu występowania wód gruntowych oraz wybór przyszłych terenów zielonych.

Pisaliśmy już powyżej o znaczeniu określenia punktów kardynalnych dla roślin i stref na terenie. Ale wielkim błędem byłoby zapomnieć o znaczeniu znajomości poziomu wód gruntowych. Jeśli zdecydujesz się umieścić głęboki zbiornik na swojej działce ogrodowej, zasadzisz rośliny i drzewa z głębokim systemem korzeniowym lub zaczniesz kłaść fundamenty pod nowy budynek, wszystkie twoje wysiłki zostaną zniweczone wysokim poziomem wód gruntowych. Pierwsza warstwa wodonośna jest określana przez wiercenie (możesz samodzielnie za pomocą wiertarki ogrodowej) lub spojrzeć na dane na swojej stronie. Sąsiedzi w pobliżu mogą często oświecić w tej kwestii.

Poziom wód gruntowych w ogrodzie

Planowaniu należy poświęcić maksymalną uwagę, ponieważ każdy błąd na tym etapie będzie kosztowny, a nawet możesz uzyskać coś zupełnie innego, niż zamierzałeś.

Podział na strefy

Należy zwrócić szczególną uwagę na strefy. Oczywiście łatwiej jest podzielić na strefę i przemyśleć projekt krajobrazu prostokątnego obszaru, niż gdyby jego kształt nie był odniesieniem, ale jest to jeszcze ciekawsze.

Jeśli właściciel rozpaczliwie chce zobaczyć na miejscu zbiornik, kociołek, łaźnię i łóżko z pomidorami, warto przeznaczyć na wszystko odpowiednie miejsce. Czasami nieprzemyślany układ stref psuje cały efekt dekoracyjny. Jeśli są budynki gospodarcze, oceń, jak często je obsługujesz. Jeśli nie ma potrzeby umieszczania ich bliżej dzielnicy mieszkalnej, lepiej jest umieścić takie budynki na planie na północnej granicy działki. Warto zastanowić się nad lokalizacją grilla, nie każdemu podoba się bliskość otwartego ognia i budynku mieszkalnego. Jeśli w domu są dzieci, należy przydzielić im miejsce dla dzieci i umieścić je z dala od zbiornika.

Urządzenie oświetleniowe

Jeśli mądrze podchodzisz do projektowania krajobrazu w domku letniskowym, oświetlenie należy przemyśleć nawet na etapie planowania. Czy będziesz mieć latarnie, do których musisz dostarczyć energię elektryczną, czy twoje oświetlenie będzie działało na baterie słoneczne.

Należy pamiętać, że światło ma tendencję do uwydatniania przedmiotów, akcentowania i przyciągania uwagi. Światło latarni, girland, szperaczy powinno oświetlać ważne obszary: ścieżki, wejścia, plac zabaw, miejsce na grilla. Ciekawym rozwiązaniem może być skierowanie światła spod krzewów i drzew do korony.

Rozmieszczenie torów i platform

Niezależnie od wielkości witryny, w każdym razie nie możesz obejść się bez ścieżek. Ścieżki w projektowaniu krajobrazu, działka o powierzchni 5 akrów lub więcej, mają na celu nie tylko połączenie ze sobą obszarów ogrodowych, ale także uzupełnienie obrazu rozwiązania projektowego. Obecnie oferowanych jest wiele interesujących opcji ścieżek ogrodowych. Wykonuje się kostkę brukową z kamienia, kamyków, wzorów cegieł, kamieni (wersja mozaikowa). Popularne są kawałki drewna, parkiet uliczny, żwir, asfalt.

Ścieżki i platformy są rozmieszczone zgodnie z układem, biorąc pod uwagę wzrost dużych roślin.

Rejestracja domku letniskowego: dobieramy rośliny, konstrukcje architektoniczne dla różnych stref ogrodu.

Po zdefiniowaniu przyszłych stref, zaznaczeniu ścieżek i obszarów, możesz przystąpić do bezpośredniego projektowania swojego wymarzonego ogrodu. Rośliny sadzi się natychmiast po zakończeniu prac budowlanych – eliminuje to możliwość deptania i uszkadzania terenów zielonych. Oczywiście początkowo ziemia będzie wydawać się naga i pusta, ale rosnąca zielona i wielokolorowa masa kwiatów i roślin będzie ozdabiać teren.

Podstawowe metody kształtowania krajobrazu

Nie sposób wyobrazić sobie ogrodu bez przyjemnej dla oka zieleni. Po wybraniu stylu ogrodu dobierane są odpowiednie rośliny.

Trawniki

Trawnik jest tłem ogrodu, a także wysiewa się go na terenach, na których planowane są place zabaw dla dzieci. Nie każdy trawnik nadaje się do nasłonecznionego trawnika. Są takie rodzaje trawników jak słoneczne, tenisowe, zacienione, mauretańskie. Najprostszą opcją byłby trawnik mauretański: nie trzeba go kosić, kwitnie samoczynnie i nie przekracza wysokości wskazanej na opakowaniu nasion.

Istnieje wiele odmian nasion trawnika, ale przy wyborze należy wziąć pod uwagę, że soczysta ciemnozielona trawa zacienionego trawnika szybko wypali się w nasłonecznionych miejscach.

Pielęgnacja takiego zielonego dywanu polega na regularnym przycinaniu trymerem lub kosiarką. Oprócz koszenia trawnik często jest nawadniany przez opryskiwanie w godzinach wieczornych lub porannych i nie zapomina się o terminowym stosowaniu nawozów.

Ogrodnictwo wertykalne (pnącza)

Jeśli chcesz udekorować brzydki budynek lub skupić się na łuku, do ogrodzenia używa się pnączy.

Oprócz róż i powojników występuje wiele innych pnączy: powój, dziewicze winogrona, bluszcz, wiciokrzew, kampsis. Bougainvillea i glicynia są idealne dla regionów południowych.

Drzewa i krzewy

Wybierając drzewa i krzewy w projektowaniu krajobrazu na 15 akrów, nie możesz się ograniczać, ale jeśli twoja działka ma tylko 4 akry, musisz pamiętać, że gdy młode małe drzewo osiągnie określony rozmiar. W projektowaniu krajobrazu nacisk kładzie się na dekoracyjność roślin. Łączą wysokie drzewa z rozłożystymi krzewami, kwitnącymi z ozdobnymi liściastymi. Często stosuje się kontrasty i harmonijne kombinacje.

Oto kilka przykładów udanego umieszczenia drzew i krzewów na zdjęciu:

Żywopłoty

Jeśli nie chcesz budować ogrodzenia lub, jeśli to konieczne, oddzielać jedną strefę terenu od drugiej, uprawiane są żywopłoty. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że żywopłot wymaga częstego przycinania i dobrego nawożenia między podlewaniami.

Możesz sadzić wiele gałęzi wierzb, które szybko się zakorzenią: taki materiał łatwo się wygina i przeplata:

Jako żywe ogrodzenie wykorzystuje się również wiąz, tuja, hortensje, forsycja, jałowiec, świerk, czarny bez, tarnina, akacja, spirea, mock-pomarańcza i wiele innych rodzajów krzewów i drzew, które można formować.

Kwietniki

Fantazja może tu wędrować, ale warto pamiętać o wybranym stylu ogrodu. Oczywiście, myśląc o projekcie krajobrazu o powierzchni 6 akrów, lepiej pomyśleć o tym, że wiele jasnych kolorów przesyci ogród feerią kolorów.

Myśląc o ogrodzie kwiatowym, musisz kierować się następującymi zasadami i wskazówkami:

  • Kwiaty znajdują się na miejscu w zależności od ich cech: nie ma sensu sadzić roślin kochających słońce w cieniu.
  • Jeśli podniosłeś rośliny o różnych wysokościach, najwyższe sadzi się w tle lub na środku klombu, a skarłowaciałe są bliżej krawędzi.
  • Są kwiaty, które wymagają częstego podlewania, i są rośliny, dla których nadmiar wilgoci oznacza śmierć. Sadząc takie kwiaty w pobliżu, z wyjątkiem awarii, nie ma się czego spodziewać.

Oto przykłady dobrego rozwiązania dla klombów:

Zjeżdżalnie alpejskie

Stworzenie zjeżdżalni alpejskiej nie będzie trudne: musisz wybrać najbardziej słoneczne miejsce na terenie, wlać obszerny stos ziemi i odpowiednio zlać wodą. Po kilku tygodniach ziemia nieco się uspokoi. Teraz możesz tworzyć poziomy, układając głazy wokół wzgórza wzdłuż krawędzi. Na alpejskim wzgórzu rosną sukulenty i rośliny odporne na suszę, które kochają słońce, na przykład goździki.

Jeśli strona pozwala na wykonanie dużej zjeżdżalni alpejskiej, umieść na niej różne rodzaje drzew iglastych, pamiętając, że z czasem będą rosły.

Budowa zbiorników

Jakikolwiek zbiornik wodny na terenie obiektu znacznie nawilża powietrze, ozdabia teren rekreacyjny i swoim wyglądem łagodzi stres nagromadzony w ciągu dnia. Wybierając lokalizację, należy kierować się poziomem występowania wód gruntowych: nie powinny one zbliżać się do powierzchni.

Basen

Jeśli chcesz umieścić basen na działce, powinieneś natychmiast uwzględnić go w układzie: duży i głęboki basen może być odpowiedni dla letniego domku o powierzchni 10 akrów, ale dość problematyczne jest umieszczenie go na 4 akrach. Dzisiejsza architektura krajobrazu oferuje wiele rozwiązań: basen może być oddzielnym plastikowym pojemnikiem lub można samemu zacementować dno wykopu i przykryć przyszły basen płytkami.

Staw

Staw jest najczęściej umieszczany w pobliżu zjeżdżalni alpejskiej lub w innym dogodnym miejscu zgodnie z planem sytuacyjnym. Możesz wykończyć pojemnik i pokryć go kamieniami lub kamykami. Czasami staw jest wykonany za pomocą gęstej folii, która jest pokryta dnem dołu. W każdym razie staw jest wspaniałym elementem dekoracyjnym projektowania krajobrazu. Sam staw zdobią żywe lilie wodne, rzęsa wodna, rzeźby, figurki czapli, żab. Na krawędziach sadzi się higrofilne, nisko rosnące rośliny.

Konstrukcje ogrodowe, małe formy architektoniczne i elementy dekoracyjne w projektowaniu krajobrazu

Konstrukcje ogrodowe i małe formy architektoniczne obejmują wszelkiego rodzaju ławki, pergole, altany, rzeźby, łuki, konstrukcje wodne, mury oporowe. Wszystko to jest wybierane na podstawie stylu i życzeń właściciela. Niemożliwe jest zmieszczenie tego wszystkiego jednocześnie na niewielkim obszarze, ale w ogrodzie zawsze jest zaciszne miejsce na huśtawkę w postaci altanki.

Poprawa strefy podmiejskiej: ogród warzywny w projekcie krajobrazu terenu

Dawno minęły czasy, kiedy ogród warzywny był miejscem ciężkiej pracy. Dziś warzywnik to nie tylko miejsce, w którym rosną jadalne warzywa i zioła, ale także element dekoracyjny działki ogrodowej. Oto kilka zdjęć, na których można zobaczyć kreatywne podejście podczas aranżacji ogrodu własnymi rękami w letnim domku

Ważny jest element geometryczny lokalizacji łóżek, dobór roślin, kształt i pokrycie ścieżek. Dzięki temu można doskonale połączyć przyjemne z pożytecznym. Dbanie o tak piękny ogród to oczywiście radość!

Aranżacja terenów rekreacyjnych

Dla wielu osób domek letniskowy we współczesnym świecie to okazja do psychicznego relaksu. Oczywiście ogród i kwiaty wymagają ich uwagi, ale jak przyjemnie jest po długim dniu siedzieć przy ognisku lub stać obok pieca, na którym gotuje się soczyste aromatyczne mięso. Budynki kąpielowe są bardzo poszukiwane: sama wanna lub sauna, basen, kabina prysznicowa. Do kąpieli należy przeznaczyć dogodne miejsce i dobrze, jeśli kompleks łaźni nie znajduje się w pobliżu domu.

Dla dzieci, troskliwi rodzice zapewniają strefę rekreacyjną dla dzieci, która jest w zasięgu wzroku ze wszystkich punktów obiektu. Na zdjęciu widzimy tereny rekreacyjne, które są wyposażone własnymi rękami nawet w domkach letniskowych o powierzchni 6 akrów. Ich projekt dobierany jest zgodnie z gustem i pomysłami właściciela.

Mangal

Aby móc gotować dania mięsne lub rybne na świeżym powietrzu, w planowaniu z wyprzedzeniem uwzględniono miejsce do grillowania. Wybór paleniska nie stanowi problemu, ale trzeba wybrać takie miejsce, aby wiatr nie przenosił iskier z ognia na drewniane budynki czy drzewa.

Możesz samodzielnie ugotować kociołek lub kupić go w postaci gotowej. Spójrz na te grille, bo to prawdziwe dzieła sztuki!

Altany

Miejsce, w którym możesz się odwrócić, to wybór altanki. Ogromny wybór materiałów i stylów. Zobacz, jakie są altanki:

Najważniejsze przy wyborze altanki będzie korelacja wyglądu i wielkości.

Kompleksy kąpielowe

Zwolennicy tego rodzaju wodnych zabiegów odnowy biologicznej i odprężającego wypoczynku przed zbudowaniem wanny powinni zadać sobie pytanie: gdzie będzie spuszczana zużyta woda. Dlatego kwestia drenażu jest uważana za najważniejszą.

Kąpiel można zbudować samodzielnie zgodnie z licznymi schematami przedstawionymi w Internecie z wieloma wskazówkami, a także gotową łaźnię. Kompleks kąpielowy obejmuje samą łaźnię z pomieszczeniami do relaksu, mycia i łaźnią parową. Często właściciele kompleksu łaźni mają prysznic i basen. Nie jest konieczne posiadanie prawdziwego basenu, nawet jeśli pozwala na to wielkość działki. Odpowiednia jest również duża beczka, w której można zanurzyć się między wizytami w łaźni parowej.

Place zabaw

Strefa rekreacyjna dla dzieci uwzględnia wiek odwiedzających ją dzieci. Zwykle stawiają piaskownicę z baldachimem, kompleks sportowy i huśtawkę. Teren wokół konstrukcji jest obsiany trawnikiem odpornym na deptanie lub po prostu posypany czystym piaskiem.

Na placu zabaw znajdują się również zwykłe boiska sportowe.

Dziś nie ma problemu z wyborem gotowego placu zabaw, ale jeśli chcesz, możesz znaleźć schematy budowy huśtawek, zjeżdżalni i piaskownic.

Oto przykłady placów zabaw dla dzieci i sportowych:

Miejsca rekreacyjne

Spacerując po ogrodzie można natknąć się na altanę w zacisznym zakątku lub zakopaną w kwiatach szachownicę. Takie miejsca wypoczynku sprzyjają dobremu wypoczynkowi i komunikacji.

Niektórym wystarczy zwykłe ognisko, przy którym można wieczorami siedzieć, a ktoś pod baldachimem montuje teleskop do nocnej obserwacji gwiaździstego nieba. Wybór zajęć rekreacyjnych zależy od gustu i preferencji właściciela terenu, ale nie jest uważany za obszar obowiązkowy.

Niemniej jednak ławka stojąca w ogrodzie i niewidoczna to świetne miejsce na relaks.

Gdzie można zamówić projekt krajobrazu dla witryny i ile będzie to kosztowało?

Takie usługi są świadczone przez wyspecjalizowane firmy zajmujące się projektowaniem krajobrazu. Ich praca sprowadza się do uzgodnienia życzeń klienta, pomiaru i oględzin działki przez specjalistę, sporządzenia planu i kosztorysu. Minimum za taką pracę to 10000 rubli.

Mamy nadzieję, że w dość ciekawy sposób omówiliśmy zagadnienia projektowania krajobrazu działki ogrodowej i czekamy na Wasze uwagi.

 

Aleksandra
Edytor serwisu