Występująca cebula: czas sadzenia sadzonek i cechy wzrostu przez sadzonki

Exibition to mieszańcowa odmiana cebuli. Wygląda jak cebula, różni się jednak dużym rozmiarem (do 15 cm średnicy) i wysokim stopniem plonu (z jednego metra kwadratowego ogrodu można zebrać do 5 kg plonu, w zależności od wielkości i wagi żarówki).

Cebula eksponująca ma przyjemny smak i nie daje ostrego zapachu, w przeciwieństwie do cebuli, dlatego dobrze nadaje się do jedzenia na świeżo lub do potraw, na przykład do sałatek.

Doskonale współistnieje również z innymi kulturami i jest bezpretensjonalny w opiece.

Jedyną wadą tej odmiany jest to, że jest źle przechowywana i nie nadaje się do zbioru zimowego, więc nie przeceniaj zwykłej cebuli.

Korzystne dni do sadzenia

Aby cebula rosła mocna i duża, a następnie przyniosła duże smaczne zbiory, konieczne jest wybranie sprzyjających dni na siew i przygotowanie sadzonek, przesadzanie i tak dalej. Uwzględnia takie czynniki, jak klimat, prognozy pogody na określony czas i oczywiście fazy księżyca.

Daty księżycowe

Ogrodnicy od dawna cieszą się wpływem faz księżycowych na wzrost roślin. Rosnący księżyc wpływa na procesy wegetatywne wszystkiego, co znajduje się na ziemi:

 • łodygi;
 • odchodzi;
 • pędy;
 • kwiaty owoce.

W tym okresie dobrze:

 • przeszczep;
 • sadzić rośliny;
 • poluzować;
 • woda i nawadnianie;
 • nawozić i karmić.

Nie zaleca się przycinania i sadzenia drzew i krzewów, może to mieć negatywny wpływ. Mogą zacząć chorować, co doprowadzi do śmierci.

Ubywający księżyc prowokuje rozwój podziemnej części kultur:

 • żarówki;
 • korzenie;
 • rośliny okopowe;
 • grzybnia.

Ale do usuwania chwastów – to najlepszy okres. Jest to szczególnie przydatne podczas uprawy cebuli, ponieważ większość z nich rośnie pod ziemią.

Oddzielnie należy wyznaczyć księżyc w nowiu i księżyc w pełni. To są wyjątkowe dni. Lepiej odpocząć wszystkim uprawom ogrodowym. Jedyne, co nie jest zabronione, to zwalczanie szkodników.

Tabela sprzyjających dni do siewu.

Miesiąc Najbardziej udane dni na wystawie siewu cebuli
styczeń 1-9, 26-31
luty 1-8, 24-29
Marsz 1-8, 25-31
kwiecień 1-7, 24-30
Może 1-6, 23-30

Daty lądowania według regionu

Na środkowym pasie, w Moskwie i regionie moskiewskim, są okresy na udane sadzenie. Obszar środkowego pasa jest doskonały do ​​uprawy cebuli podniecenia.

Na Syberii i Uralu wiosna zaczyna się nieco później niż w innych regionach, więc sadzonki zaczynam sadzić bliżej końca lutego. Jest to konieczne, ponieważ przygotowanie i stwardnienie zajmuje trochę więcej czasu, ponieważ lato nie jest ciepłe, a nawet w tym czasie może rozpocząć się nieoczekiwana mroźna pogoda. Tak więc sadzonki będą gotowe do sadzenia w otwartym terenie na początku lata.

Zaleca się sadzenie cebuli dwa miesiące po posadzeniu nasion.

W regionach południowych (Krym, Terytorium Krasnodarskie itp.) Wystawa sadzonek zwykle nie jest sadzona, świetnie się czuje, gdy sadzi się ją bezpośrednio na otwartym terenie.

Żadnych dni sadzenia

Niekorzystne do sadzenia cebuli są dni, w których księżyc ubywa. Jak omówiono powyżej, pełnia / nów jest zabroniona.

Miesiąc Złe dni na siew kapusty Księżyc w pełni / księżyc w nowiu
styczeń 11-24 10, 25
luty 10-23 9, 23
Marsz 10-23 9, 23
kwiecień 9-23 8, 23
Może 8-22 7, 22

Dzięki wsparciu wpływu księżyca i wiedzy o okresach, w których jest on odbijany negatywnie, możesz pomóc roślinom stać się silniejszymi i uniknąć kłopotów.

Plusy i minusy uprawy

Występująca cebula to bardzo udana hybryda, a mimo to istnieją zalety i wady uprawy tej odmiany.

Korzyści

Zaletą różnorodności wystawienniczej jest możliwość jej uprawy w dowolnym regionie. Z zastrzeżeniem techniki sadzenia i pozostawiania, jest bezpretensjonalny i dostosowuje się do różnych warunków pogodowych.

Używa się zarówno rzepy, jak i części zielonego pióra, to znaczy nie trzeba sadzić kilku odmian, aby uzyskać jeden lub inny rodzaj cebuli.

Ze względu na przyjemny smak i brak zapachu nadaje się do dań zarówno gotowych, jak i po obróbce.

niedogodności

Główną wadą odmiany Exibition jest to, że jest źle przechowywana, obrabiane elementy nie przetrwają do zimy, dlatego lepiej jest jeść na świeżo lub marynować z krążkami.

Odmiana jest uważana za środek sezonu, zbiory będą musiały poczekać do czterech miesięcy. Duże zbiory i duże owoce – długo.

Rosnące funkcje

Uprawa odmiany Exibition różni się nieco od uprawy np. Cebuli. Aby uzyskać specjalne zbiory, należy wziąć pod uwagę specyfikę pielęgnacji sadzenia.

Przygotowanie nasion

Najpierw musisz kupić nasiona. Tutaj lepiej wybrać znanych producentów i zwrócić uwagę na czas produkcji, im młodsze nasiona, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie wśród nich mniej odrzutów.

Wszystkie odpadki są usuwane z nasion:

 • uszkodzony;
 • mieszkanie;
 • spleśniałe nasiona.

Posortowane nasiona są moczone. Aby to zrobić, umieszcza się je w osiadłej wodzie, nieco cieplejszej niż temperatura pokojowa. Jest to konieczne do zmiękczenia błony nasiennej. Po trzech godzinach nasiona puchną i należy je wyjąć z wody.

Następnie potrzebujesz mokrej gazy (możesz użyć bandaży) lub waty (nie krążków, ale rolkę). Nasiona są starannie zawijane w nasączony wodą materiał i wysyłane do ciemnego, zimnego miejsca na trzy dni. Ten proces nazywa się rozwarstwieniem.

Po zakończeniu stratyfikacji przeprowadza się leczenie przeciwko pasożytom, chorobom i grzybom. Aby to zrobić, zrób mieszaninę nadmanganianu potasu i czystej wody o temperaturze pokojowej i umieść w niej nasiona na kilka godzin.

Ostatnim etapem jest wypłukanie zaprawionych nasion, teraz są one gotowe do sadzenia.

Gleba i pojemność

Odpowiednią glebę do sadzonek można kupić w postaci gotowej – jest to najlepsza opcja dla sadzonek.

Drugą opcją jest samodzielne przygotowanie gleby. Występująca cebula nie jest rośliną bardzo kapryśną, dlatego nadaje się do niej gleba ogrodowa i próchnica (mieszać w równych proporcjach), w celu poprawy przepuszczalności wody można dodać piasek rzeczny.

Taką mieszankę zbiera się jesienią i przed sadzeniem należy ją wysuszyć, oczyścić z gruzu i zdezynfekować. Do dezynfekcji można użyć wrzącej wody, roztworu nadmanganianu potasu lub siarczanu miedzi.

Przetwarzanie odbywa się tuż przed sadzeniem, aby gleba była wilgotna. Ponadto letnim mieszkańcom zaleca się zapalenie gleby w piekarniku zamiast używania chemikaliów i zwilżenie jej czystą wodą przed sadzeniem.

Zakupionej mieszanki nie trzeba przerabiać.

Możesz sadzić sadzonki we wspólnym pudełku, przestrzegając odpowiednich odstępów czasu, w pojemniku takim jak plaster miodu lub w osobnych doniczkach. Wszelkie pojemniki są również wcześniej dezynfekowane. Aby to zrobić, pojemnik myje się mydłem i szczotką, po czym wlewa się wrzącą wodą.

Lądowanie

Przed posadzeniem nasion konieczne jest napełnienie pojemnika na sadzonki przygotowaną wilgotną glebą.

Następnie nasiona umieszcza się w ziemi na głębokości 1 cm, jeśli jest to zwykłe pudełko, wówczas należy zachować odstęp 2×2 cm między nasionami. Następnie posadzone nasiona posypuje się suchą glebą i nawadnia wodą.

Teraz półfabrykat sadzonki należy przykryć folią i przenieść w ciemne miejsce, aż pojawią się pędy na około tydzień / półtora.

Zaraz po pojawieniu się pierwszych pędów sadzonki zbiera się na światło, a temperaturę obniża do 17 ° C.

Dlaczego potrzebne jest rozwarstwienie

Stratyfikacja jest niezwykle ważną częścią uprawy wykwintnych sadzonek cebuli. Stratyfikacja to proces chłodzenia nasion, który pobudza je do kiełkowania. Często konieczne jest uprawianie dzikich roślin, trzeba odtworzyć naturalny proces. W tym przypadku nasiona cebuli umieszcza się w zimnej wodzie na trzy dni, po czym są gotowe do sadzenia.

Nasiona nie wykiełkują bez stratyfikacji.

Pielęgnacja sadzonek

Aby sadzonki dawały wysokiej jakości, zdrowe zbiory, należy je odpowiednio pielęgnować. Opieka obejmuje specjalne wymagania dotyczące podlewania, oświetlenia, warunków temperaturowych i tak dalej.

Reżim temperaturowy

Przed pojawieniem się pierwszych pędów optymalna temperatura dla sadzonek to około 25 ° C. Gdy tylko nasiona wykiełkują i pojawi się zielony kiełek, temperaturę obniża się do 17 ° C.

Jeśli sadzonki znajdują się na parapecie lub innej zimnej powierzchni, konieczne jest zastosowanie izolacji termicznej (na przykład specjalnego stojaka), ponieważ korzenie niedojrzałych sadzonek nie powinny zamarzać.

Wilgotność i oświetlenie

Optymalna wilgotność powietrza dla sadzonek cebuli wynosi około 70%. Jeśli wskaźniki są wyższe, jest obarczone gniciem i tworzeniem się grzybów.

Sadzonki należy również wystawiać na działanie światła przez ok. 16 h. Z reguły wystarczy nasłonecznienie, ale jeśli to nie wystarcza, dodaje się sztuczne oświetlenie (zwykłą lub fitolampą).

Podlewanie

W pierwszym tygodniu, gdy sadzonki są jeszcze pod folią, nie podlewaj jej. Ponadto podlewanie 3 razy w tygodniu ciepłą, dwudniową wodą ze strzykawki (aby nie przesadzić). Z każdym tygodniem ilość wilgoci jest stopniowo zmniejszana.

Top dressing

Wystawa jest odmianą hybrydową, wolno rosnącą, dlatego należy ją karmić.

Istnieje kilka przepisów na miksy.

 1. Mocznik (10 g) + superfosfat (20 g) + chlorek potasu (5 g) + ciepła woda (10 l).
 2. Saletra (1 g) + woda (1 l).
 3. Odchody z kurczaka (10 g) + woda (1 l).

Doświadczeni ogrodnicy zalecają stosowanie gotowych mieszanek mineralnych, takich jak „Humat”, „Cyrkon”, „Epin”. Najważniejsze, aby nie przesadzać z karmieniem, robi się to 2 razy w odstępie dwóch tygodni.

Zbieranie i utwardzanie

Pick (przeszczep) wykonuje się, gdy młode pędy cebuli osiągają wysokość 3 cm, zwykle dzieje się to po półtora miesiąca. Dzieje się tak, aby system korzeniowy miał więcej miejsca na wzrost i rozwój. Metoda przeładunku jest odpowiednia dla sadzonek cebuli.

1-2 tygodnie przed sadzeniem w otwartym terenie sadzonki zaczynają twardnieć.

Najpierw cebulę wyprowadza się na kilka minut na zewnątrz i robi się to codziennie, stopniowo zwiększając czas w powietrzu.

Na dzień przed przesadzeniem sadzonki powinny spędzić na ulicy całą noc, po czym nie można się obawiać, że sadzonki umrą, nie wytrzymując spadku temperatury.

Nawozy i ochrona przed szkodnikami

Zapobieganie szkodnikom przeprowadza się na wszystkich etapach, od siewu nasion po zbiory. Po przesadzeniu na otwarty teren przeprowadza się również regularne leczenie zakupionymi produktami lub roztworem nadmanganianu potasu lub siarczanu miedzi.

Nawozić co miesiąc, naprzemiennie kompleksami organicznymi i mineralnymi. Na miesiąc przed zbiorem karmienie zostaje zatrzymane.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można wysiewać nasiona bezpośrednio w otwartym terenie?

Jest to możliwe na południu, gdzie nie ma zimy jako takiej, lub na środkowym pasie, jeśli wiosna zaczęła się wcześnie. Tutaj, na własne ryzyko i ryzyko, ponieważ na środkowym pasie do początku maja obserwuje się powtarzające się zjawiska, nawet jeśli wiosna jest wczesna, cyklon, który nadejdzie na kilka dni, może zrujnować zbiory.

Kiedy sadzić sadzonki na zewnątrz?

Sadzonki można sadzić, gdy temperatura powietrza osiągnie 18 ‘. W takim przypadku od momentu posadzenia sadzonek powinno minąć około 4 miesięcy i należy wykonać wszystkie prace przygotowawcze, w tym utwardzanie.

Jak można stymulować nasiona do dalszego wzrostu?

Stratyfikacja jest obowiązkowym krokiem do napędzania wzrostu. Jeśli zostało to zrobione poprawnie, a nasiona są dobrej jakości, z pewnością wykiełkują. Proces ten zajmuje dużo czasu, jeśli jednak konieczne jest jego przyspieszenie, użyj specjalnych stymulantów wzrostu.

Co zrobić, jeśli sadzonki cebuli nie rosną?

Jeśli cały preparat został wykonany poprawnie, a wszystkie warunki są spełnione, możesz pomóc kiełkować stymulantem wzrostu, używaj ściśle według instrukcji.

Ponadto nasiona mogą być zbyt głębokie, a gleba uniemożliwia im dotarcie na powierzchnię.

Możliwe narastające błędy

Chociaż gleba ogrodowa służy do uprawy cebuli, jeśli była już na niej uprawa (a tym bardziej, następnym razem będzie można ją sadzić dopiero po 4 latach.

Brak stratyfikacji – brak zbiorów. Hartowanie jest obowiązkowym krokiem. Ale nie przesadzaj, przy pochmurnej pogodzie twardnienie jest oszczędne. – Dokładna kontrola i przetwarzanie przed szkodnikami ochroni plony.

Konieczne jest zbieranie owoców w tym czasie, gdy tylko strzałka cebuli zaczęła żółknąć, natychmiast usuń cebulę. Po zebraniu żarówek należy posortować, natychmiast usunąć bezużyteczne.

W ten sposób, znając wszystkie niuanse, możesz wyhodować doskonałe zbiory cebuli wycinanej.

Aleksandra

Edytor serwisu