Wygodna kuchenka gazowa do umieszczania pod butlą: wybór modelu i instalacja. Najlepsze modele butli gazowych

Jeśli istnieje chęć mieszkania przez jakiś czas poza miastem, rozrywka może stać się wyjątkowo nieprzyjemna z powodu braku sieci gazowej. Do tej pory problem ten przeszkadzał w wygodnym mieszkaniu na osiedlach podmiejskich, aw wielu osadach brak gazu jest wariantem normy. Jednym z rozwiązań jest zakup kuchenki elektrycznej, ale problemy ze skokami napięcia lub częstymi awariami sprawiają, że opcja ta nie jest tak skuteczna. Ale kuchenka gazowa do podawania pod butlę jest łatwa w użyciu i działa prawidłowo o każdej porze dnia. Redakcja proponuje, aby dowiedzieć się więcej o takich płytach: o ich zaletach, wadach oraz o tym, jak zdecydować o wyborze najlepszego modelu.

Plusy i minusy kuchenek gazowych z balonami

Każda jednostka ma swoje zalety i wady. Główną zaletą jest autonomiczna praca kuchenki gazowej z balonem. Ponadto dla gorliwych, ekonomicznych właścicieli gotowanie na takiej jednostce będzie łatwe i przyjemne: modele elektryczne są bardzo energochłonne, a gaz w butli będzie kosztował znacznie mniej.

W przypadku korzystania z kuchenki gazowej na butlę pomieszczenie musi być często wentylowane!

Wady obejmują konieczność nowego ustawienia dopływu gazu do pieca, jeśli zainstalowana jest nowa butla, która ponadto znajduje się dalej niż 1,5 m od palnika. W przeciwieństwie do stacjonarnego sprzętu gazowego, płytka na butli wymaga okresowego uzupełniania paliwa.

Wybór kuchenki gazowej na butlę: zalecenia

Nie powinieneś kierować się popularnymi listami najlepszych modeli z recenzjami, jeśli nie bierzesz pod uwagę najważniejszego: używasz pieca, więc musisz wybrać urządzenie ściśle biorąc pod uwagę twoje potrzeby i możliwości. Jeśli Twoja wizyta w wiejskim domu nie zdarza się często, lepiej pomyśleć o mini kuchence gazowej z butlą. To świetne opcje wędrówek dla miłośników przyrody. Obecność piekarnika przy piecu do letniej rezydencji rozszerza możliwości kulinarne.

Istnieją opcje z zapłonem elektrycznym, ale takie modele muszą być albo podłączone do sieci, albo mieć elementy piezoelektryczne. Długotrwała eksploatacja wynika z jakości wszystkich komponentów, w tym rusztów piekarnika. Jeśli gotujesz w małych ilościach, nie zapomnij o czteropalnikowej kuchence. Istnieją jednostki jednopalnikowe i dwupalnikowe, z piekarnikiem lub bez.

Bezpieczeństwo użytkowania

Bez znajomości zasad bezpieczeństwa eksploatacja pieca na butlę gazową jest niedopuszczalna!

Tak więc jest kilka sytuacji, w których nie ma bezpieczeństwa:

  • wadliwe urządzenie należy naprawić, a nie używać;
  • jeśli istnieje podejrzenie wycieku, użycie ognia jest zabronione;
  • dzieci nie mają nic do roboty w pobliżu takiej jednostki;
  • nie bądź nieostrożny i pozostaw działający kafelek bez nadzoru;
  • nieużywane pełne i puste butle nie są przechowywane w pomieszczeniach;
  • po zaprzestaniu użytkowania zawór zasilania gazem nie pozostaje otwarty;
  • przegrzanie konstrukcji powyżej + 45 ° C jest niedopuszczalne, w związku z tym zabrania się montażu butli w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Podczas wymiany cylindra sprawdzana jest sprawność wszystkich elementów. Nowy zbiornik gazu jest sprawdzany pod kątem uszkodzeń mechanicznych: zadrapań, pęknięć, wgnieceń. Aby zapewnić bezpieczeństwo Twojej rodzinie, napełnione butle są ważone w celu określenia ilości gazu: przepełnione pojemniki są niebezpieczne! O-ringi zasługują na uwagę: ich uszkodzenie jest niedopuszczalne, ponieważ wymagana gazoszczelność nie zostanie zachowana, a wyciek doprowadzi do wybuchu.

Główne cechy techniczne pieców balonowych

Charakterystyka komponentów obejmuje ilość palników (od 1 do 8), ich moc, powierzchnię płytki (ceramika szklana, stal nierdzewna, szkło hartowane), piekarnik (do 160 litrów), obecność timera i jednostka wskazująca. Płyty są sterowane dotykowo, mechanicznie lub elektronicznie.

Materiał i rozmiar balonu

Przed zakupem butli gazowej do letniej rezydencji dowiedz się, jaka jest reputacja firmy dostawcy. W podejrzanie tanich warsztatach jest doskonała szansa na zakup sprzętu niskiej jakości o wątpliwych standardach, a nawet bez gwarancji nienagannej pracy. Nie należy też tankować w takich miejscach, nawet jeśli jest to najbliżej Twojego domu.

Materiał, z którego wykonany jest cylinder na mieszaninę propanu-butanu, to stal zawierająca substancję węglową. Standardowa grubość ścianki to 3 mm lub więcej. Przy ciśnieniu projektowym w wysokiej jakości cylindrze 5 MPa, ale podczas pracy wymagane jest tylko 1,6 MPa.

Oprócz zwykłych zbiorników ze stali węglowej w sprzedaży są butle wykonane z materiałów kompozytowych na gaz skroplony. Takie urządzenia są bardziej odporne na pęknięcia wewnętrzne, mają przezroczyste ścianki, przez które widać pozostałą ilość substancji.

Po wybraniu butli określana jest odpowiednia pojemność zbiornika gazu: dokumenty na piecu wskazują zużycie mieszanki butanu i propanu. To właśnie te komponenty są używane do użytku domowego. Norma wskazuje, w jakim procencie należy znaleźć te składniki. Zawartość siarki i niektórych innych pierwiastków jest dopuszczalna, jednak substancje te mogą niekorzystnie wpływać na niektóre części wyposażenia.

Podczas tankowania należy wziąć pod uwagę, że mieszanka gazowa powinna być o 15% mniejsza niż objętość zbiornika.

Butle gazowe są sprawdzane co pięć lat, a jeśli sprzęt nadaje się do dalszego użytku, jest na nim stemplowany nowy napis. Zwykły kolor takiego sprzętu to czerwony. Jeśli jesteś ostrożny przy wyborze balonu, twoje oko nie przegapi ani jednej wady, której może być mnóstwo. Przez zawór może przepływać gaz, co wskazuje na obecność roztworu mydła. Może brakować znaku jakości lub minął termin przeglądu technicznego. Możesz zauważyć pęknięcia lub wgniecenia, korozję, zerwane gwinty kołpaków, nieprawidłowo zamontowaną podporę lub jej uszkodzenie. Aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym podczas transportu dowolnego elementu, stosuje się kołpak. Pamiętaj, że zasada przewożenia kontenerów gazowych dla osób jest ograniczona do pięciu pojazdów na jednostkę transportu.

Wąż doprowadzający gaz – co jest lepsze

Rynek oferuje najlepszą i najwyższej jakości ofertę: specjalny wąż mieszkowy.

Taki wąż pokryty jest materiałem polimerowym, co zapobiega wielu problemom w działaniu sprzętu. Tańszym analogiem jest gumowy wąż w pofałdowanej osłonie ze stali nierdzewnej.

Mimo niskiej ceny taki element zasilający będzie działał długo i dobrze. Na rynku urządzeń do zasilania gazem dostępna jest również opcja ekonomiczna, którą reprezentuje wąż gumowy w oplocie z tkaniny. Chociaż odwiedzając dom przez pracowników gazowych, usłyszysz zalecenie – zastąpić taki eyeliner sztywną opcją stacjonarną.

Cokolwiek wybierzesz, koniecznie zapoznaj się z certyfikatem produktu, gwarancją producenta. Wysokiej jakości wąż gazowy powinien działać bezawaryjnie przez ponad 30 lat. Poniżej w artykule znajdziesz zalecenia dotyczące montażu węża mieszkowego. Sugerowana długość to 4,5 m, co pozwala na przesuwanie płyty i mebli obok niej.

Reduktor

Reduktor musi zredukować mieszankę gazową do poziomu optymalnego do pracy. Ten składnik może być bezpośredni lub odwrotny, obliczony dla innej objętości gazu. Reduktory różnych modeli mają pewne różnice w przeznaczeniu, jakości materiałów, dostępności manometrów.

Główne modele krajowych pieców gazowych z butlami

Jak już powiedzieliśmy, przed wyborem konkretnego modelu trzeba ocenić potrzeby swojej rodziny. Być może lepiej nie brać pod uwagę modeli z jednym lub dwoma palnikami, ale kupić urządzenie z zaawansowanymi funkcjami, takie jak piekarnik. A jeśli potrzeby rodziny nie są tak duże, zamiast masywnej jednostki możesz spojrzeć na przenośne modele, które w razie potrzeby są wygodne do przenoszenia. Oczywiście takie urządzenia będą nie mniej wygodne niż piece stołowe na główny gaz.

Blat

Kuchenka gazowa stołowa na gaz z butli powyżej 3000 W, dlatego jest bardzo wydajna. Dodatkowe zalety to łatwość poruszania się i rozmiar.

Stojący na podłodze

Pełnoprawny sprzęt gazowy, często z dodatkowymi funkcjami piekarnika, grilla, grilla. Istnieją modele z wygodną powierzchnią ze szkła hartowanego, a także można wybrać piec, w którym jest sterowanie elektroniczne.

Przenośne kuchenki gazowe

Przenośne konstrukcje do użytku w domkach letniskowych są dość niedrogie, dodatkowo można je podłączyć do stacjonarnej instalacji gazowej dzięki wbudowanej skrzyni biegów. Takie modele świetnie sprawdzają się na lekkich jednorazowych wkładach.

Jednopalnikowe kuchenki gazowe

Być może najwygodniejsza opcja do użytku podmiejskiego. Modele jednopalnikowe stawiane są nie tylko na wygodnej powierzchni, ale również montowane na blacie. Dodatkową funkcją jest zapłon elektryczny.

Kuchenka gazowa 2-palnikowa

Gdy trzeba podgrzać lub przygotować kilka potraw, potrzebne są dwie strefy gotowania. Jest to również bardzo wygodna opcja dla małej kuchni, ponadto takie płytki można wbudować w meble.

4-palnikowa płyta gazowa

Możesz znaleźć modele o lekkiej wadze i ciekawym designie, z wysokiej jakości powłoką. W przypadku takich wolumetrycznych płyt nie jest wymagane żadne specjalne podparcie.

Modele z dodatkowymi opcjami

Takie kuchenki gazowe mogą być potrzebne na długi pobyt w domku dużej rodziny. Te niezawodne modele z 6-7 palnikami, dwoma piekarnikami są bardzo bezpieczne w użyciu. Wielofunkcyjne płyty są wyposażone w automatyczne programy gotowania.

Ocena najlepszych producentów pieców balonowych

Sugerujemy zapoznanie się z oceną kilku marek produkujących kuchenki gazowe do butli.

Nazwa handlowa Funkcje Ocena według redakcji, pkt
GEFEST (Białoruś) Obecność w wielu modelach kontroli gazu, wysokiej jakości montaż, opakowanie może zawierać szufladę na naczynia. Piekarnik nie jest podświetlony. 4.2 / 5
Aleksandra
Edytor serwisu