Top 10 największych jagód na świecie

10. Kiwi

Top 10 największych jagód na świecie

Druga nazwa rośliny to „ Agrest chiński ”. To chińska egzotyczna jagoda, która rośnie na winorośli. Najlepiej rośnie w subtropikach – Włochy , Grecja , Chile. Na Krymie owoce osiągają wielkość szklanej zlewki.

„Agrest chiński” to niezwykle zdrowa jagoda. Jest jednym z rekordzistów pod względem ilości witaminy C, naładowanej przeciwutleniaczami, potasem, jodem, błonnikiem, kwasem foliowym itp.

Znajdujący się w środku enzym przyspiesza trawienie, pomaga lepiej rozkładać białka i zapobiega krzepnięciu krwi. Innymi słowy, kiwi to cenny produkt dla organizmu . Jagody znajdują również zastosowanie w kosmetyce – oczyszczają i nawilżają skórę.

9. Granat

Top 10 największych jagód na świecie

Czerwony owoc to właściwie jagoda. Z łaciny „ granat ” tłumaczy się jako „ ziarnisty ”. Nic dziwnego, bo jeden dojrzały owoc zawiera ponad tysiąc nasion.

Granat jest środkiem moczopędnym i żółciopędnym bogatym w witaminy C, A, PP, B6, B12, aminokwasy i mikroelementy. Jagoda wspomaga tworzenie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne i wspomaga układ sercowo-naczyniowy. Ponadto owoc wspomaga trawienie i jest przydatny dla osób o niskiej kwasowości żołądka. Nawiasem mówiąc, w czasach starożytnych wierzono, że przy pomocy granatu można wyleczyć bezpłodność.

Nie należy go jednak nadużywać. Nie daj się ponieść sokowi z granatów – jest bardzo kwaśny. Pij oszczędnie i tylko rozcieńczony. Po zjedzeniu granatu lub wypiciu soku wypłucz usta, ponieważ sok zżera szkliwo zębów. Ponadto granat wzmacnia, więc osobom z zaparciami lepiej nie dać się ponieść jagodzie.

8. Ogórek

Top 10 największych jagód na świecie

Wydawałoby się, że to, co ma z nim wspólnego ogórek , to warzywo. Biolodzy kierują się jednak inną logiką. Ogórek należy do rodziny dyni. A ponieważ w soczystej skorupce owocu znajdują się setki nasion, ogórek to jagoda. Tak więc ogórek to jagoda z rodziny dyni.

Ojczyzną rośliny są Indie . Po raz pierwszy wspomniano o nim 6 tysięcy lat temu. Tam ogórek rósł naturalnie.

Jagoda składa się w 97% z wody. Dlatego ogórek jest stosowany jako środek moczopędny i żółciopędny. Największy ogórek uprawiano w Wielkiej Brytanii . Długość owoców – 91,7 cm.

7. Bakłażan

Top 10 największych jagód na świecie

Kolejny przedstawiciel największych jagód jest nie mniej zaskakujący. Tak, bakłażan to także jagoda. Uważa się, że ojczyzną bakłażana są Indie, Azja Południowa i Bliski Wschód. Roślina nie toleruje ekstremalnych temperatur i wymaga stałej wilgotności. 1,5 tysiąca lat temu jagoda została udomowiona w Chinach , po czym rozprzestrzeniła się na cały świat.

Bakłażan to niskokaloryczny pokarm, który jest lekkostrawny. Dlatego jest uważany za posiłek dietetyczny. Przydatny również przy dnie moczanowej – zapobiega gromadzeniu się kwasu moczowego. Przywraca równowagę wodno-solną w organizmie, jest bogaty w minerały i witaminy, w tym witaminę C. Potas jest ważny dla osób z chorobami układu krążenia.

6. Pomidor

Top 10 największych jagód na świecie

Nazwa pomidora pochodzi od włoskiego pomo d’oro – ” złote jabłko “. I chociaż roślina jest uprawiana jako roślina warzywna, owocem pomidora jest jagoda.

Produkt zawiera przeciwutleniacz likopen, dzięki czemu spożywanie pomidora zmniejsza prawdopodobieństwo raka oraz chorób serca i naczyń. Co więcej, przeciwutleniacz jest najbardziej skoncentrowany w skórce pomidora. Przeciętny płód dostarcza 28% dziennej wartości witaminy C.

Zawarte witaminy są niezbędne dla zdrowych kości, krwi i prawidłowego ciśnienia krwi. A badanie na myszach potwierdziło, że flawonoid naringenina w pomidorach zmniejsza stan zapalny.

5. Ananas

Top 10 największych jagód na świecie

Ojczyzną jagód jest Brazylia . Miejscowi mieszkańcy przygotowywali z niego wino i lekarstwa, az liści wyrabiali tkaniny. Dzięki Krzysztofowi Kolumbowi w XV wieku roślina pojawiła się w Europie.

Ananas został sprowadzony do Rosji w XVIII wieku. Był używany jako marynaty, duszony i gotowany. Za czasów Katarzyny II pierwsza wyhodowana roślina była warta dużo pieniędzy. Ze względu na surowy klimat kultura nie zapuściła korzeni.

Najzdrowszy jest świeży ananas. Jest to niskokaloryczny i słodki produkt, który spożywa się nawet przy cukrzycy. Wspomaga rozkład białek i jest szczególnie korzystny przy niskiej kwasowości. Owoce zawierają również witaminy z grupy B i substancje przeciwzapalne, pomagają łagodzić obrzęki i zapobiegają tworzeniu się zakrzepów krwi.

Ananas jest jednak przeciwwskazany dla osób z zapaleniem żołądka, wrzodami i wysoką kwasowością. Również kobiety w ciąży nie powinny jeść ananasa.

4. Cukinia

Top 10 największych jagód na świecie

Cukinia to rodzaj dyni i jest również określana jako jagoda.
Miąższ jest lekkostrawny, nie podrażnia błon śluzowych żołądka i jelit.

Dzięki zawartości witamin i beta-karotenu cukinia jest dobra dla włosów, paznokci, skóry i oczu. Dodatkowo błonnik pokarmowy oczyszcza organizm poprzez wchłanianie i usuwanie szkodliwych substancji. Ponadto jagoda ma niską zawartość kalorii, dlatego cukinia jest używana jako danie dietetyczne.

3. Melon

Top 10 największych jagód na świecie

Melon kojarzy się z latem i świeżością. Pachnący miąższ zawiera dużo wody i składników odżywczych, takich jak witaminy, potas, żelazo, beta-karoten itp. Jedzenie jest wyjątkowo niskokaloryczne, nie zawiera tłuszczu.

Melon jest źródłem antyoksydantów, takich jak witaminy A i C. Spożywanie owoców pomoże zachować ostrość wzroku, wspomagać układ krążenia i zapobiegać zaparciom. Melona jedzą wszyscy – nie ma przeciwwskazań.

2. Dynia

Top 10 największych jagód na świecie

Dynia to druga co do wielkości jagoda. Owoce są bogate w witaminy, w tym rzadką witaminę T. Ponadto na każde 100 gram dyni przypada 1 gram białka. Okazuje się, że zawartość białka w dyni jest wyższa niż w jajku przepiórczym – co spodoba się wegetarianom. W owocach jest więcej beta-karotenu niż w marchwi.

Po wchłonięciu karoten jest przekształcany w witaminę A, przeciwutleniacz, który zmniejsza stan zapalny i ryzyko raka. Dynia normalizuje przemianę materii, korzystnie wpływa na układ pokarmowy i sercowo-naczyniowy.

Zgodnie z zaleceniami dietetyków przydatne jest stosowanie dyni na dnę moczanową, gruźlicę, zaparcia, kamicę żółciową. Miazga nie zaszkodzi kobietom w ciąży i dzieciom. Również wywar z dyni i miodu pomoże w bezsenności i problemach nerwowych .

1. Arbuz

Top 10 największych jagód na świecie

A oto największa na świecie jagoda – arbuz . Najcenniejszą częścią owocu jest miąższ. Zawiera witaminy z grupy B, kwas nikotynowy i foliowy, karoten, pierwiastki śladowe i co najważniejsze błonnik. Jednak głównym „kartą atutową” arbuza jest magnez.

Stosowanie jagód jest niezwykle przydatne dla utrzymania układu sercowo-naczyniowego i utrzymania elastyczności naczyń krwionośnych. Ponadto magnez jest dobry na trawienie, zapobiega tworzeniu się kamieni i usuwa nadmiar cholesterolu. W jagodzie jest dużo wody, stosowanie produktu pomoże utrzymać równowagę wodno-solną, jednocześnie nie wypłukując potasu z organizmu.

Nie należy jednak jeść arbuza o wysokiej kwasowości, chorobach żołądka, nerek i trzustki.

Aleksandra
Edytor serwisu