Sok ananasowy: korzyści zdrowotne i szkody

Zawartość kalorii w soku ananasowym wynosi 50 kcal na 100 g produktu.

Korzyści i szkody płynące z soku ananasowego

Skład produktu jest dość zróżnicowany i obejmuje następujące makroskładniki:

 • białka – 0,3 g;
 • lipidy – 0,1 g;
 • węglowodany – 11,8 g;
 • błonnik – 1 g;
 • woda – 85 g.

Oprócz makroelementów produkt zawiera mikroelementy – witaminy i minerały:

 • retinol – 6,7 mg;
 • tiamina – 0,06 mg;
 • ryboflawina – 0,02 mg;
 • kwas askorbinowy – 11 mg;
 • tokoferol – 0,20 mg;
 • kwas nikotynowy – 0,27 mg;
 • potas – 134 mg;
 • wapń – 17 mg;
 • magnez – 13 mg;
 • fosfor – 8 mg;
 • żelazo – 0,3 mg.

Dlaczego sok ananasowy jest dla Ciebie dobry

Ogólna korzyść

Korzyści płynące z soku ananasowego zostały udowodnione w licznych badaniach naukowych. Wynika to głównie z wyjątkowego składu chemicznego.

Przydatne właściwości napoju:

 1. Oryginalny produkt zawiera unikalny enzym – bromelainę, która występuje wyłącznie w ananasach i ma aktywny fizjologiczny wpływ na organizm. Enzym bierze udział w rozkładzie cząsteczek lipidów i reguluje metabolizm tłuszczów. Dzięki tej funkcji sok ananasowy działa aktywnie na spalanie tkanki tłuszczowej i jest polecany osobom z nadwagą. Składnik ten ma również pozytywny wpływ na proces trawienia, łagodzi bóle spazmatyczne w przewodzie pokarmowym oraz niszczy patogenną mikroflorę jelitową.
 2. Dzięki zawartości witamin z grupy B w produkcie napój pozytywnie wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, stymuluje przekazywanie impulsów nerwowych oraz poprawia pamięć. Ta funkcja sprawia, że ​​jest optymalna do wykorzystania w okresie studiowania dużej ilości informacji.
 3. Obecność witaminy C w składzie produktu nadaje mu funkcję immunostymulującą. W zimnych porach roku zaleca się dodanie do codziennej diety szklanki świeżo wyciśniętego soku, aby poprawić ogólną odporność organizmu.
 4. Produkt działa przeciwhistaminowo, a także może obniżać poziom cholesterolu we krwi. Zmniejsza to ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
 5. W medycynie ludowej balsamy z sokiem ananasowym są szeroko stosowane w leczeniu zwichnięć i kontuzji. Wynika to z przeciwobrzękowej funkcji produktu, a także z jego wyraźnego działania przeciwbólowego.
 6. Sok pomaga zmniejszyć objawy choroby lokomocyjnej podczas długich lotów i pociągów.
 7. Udowodniono właściwości antybiotyczne produktu, dzięki czemu można go stosować na przeziębienia.

Ponadto, oprócz ogólnych korzyści wymienionych powyżej, sok ananasowy ma wyjątkowe korzyści dla obu płci.

Dla kobiet

Napój jest w stanie zmniejszyć ból podczas menstruacji poprzez zmniejszenie obrzęku błony śluzowej narządów płciowych. Skład przeciwutleniający produktu pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, a także normalizować funkcje rozrodcze organizmu. Obecne w składzie wapń i fosfor regulują procesy odnowy tkanki kostnej. Obecność kwasu askorbinowego pozwala radzić sobie z wysypkami skórnymi, a jego zewnętrzne zastosowanie daje efekt lekkiego peelingu, rozjaśnia i odświeża skórę twarzy.

Dla mężczyzn

Ponieważ męskie ciało jest bardziej podatne na choroby serca, eksperci zalecają włączenie soku ananasowego do codziennej diety, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich patologii. Dodatkowo produkt pozytywnie wpływa na męską potencję, zwiększając produktywność i czas trwania stosunku. Wchodzący w skład produktu kwas foliowy poprawia funkcje rozrodcze poprzez aktywację produkcji estradiolu, który odpowiada za pomyślne poczęcie.

Podczas ciąży

Włączenie tego produktu do diety kobiet w ciąży ma niezwykle pozytywny wpływ na płód. Szczególnie ważne czynniki można zidentyfikować dla każdego trymestru.

W pierwszym trymestrze napój owocowy pomoże poradzić sobie z objawami zatrucia. Obecny w produkcie kwas foliowy przyczynia się do prawidłowego tworzenia cewy nerwowej płodu. Z kolei kwas askorbinowy pomoże zapobiegać pojawianiu się chorób sezonowych, ponieważ pierwszy trymestr jest najniebezpieczniejszy pod względem rozwoju patologii płodu.

W drugim trymestrze antyhistaminowe działanie składników ananasa pomoże poradzić sobie z obrzękiem kończyn. Błonnik obecny w miąższu owocu ułatwi proces wypróżniania i zmniejszy ryzyko rozwoju chorób hemoroidalnych.

W trzecim trymestrze sok ananasowy może pomóc kontrolować przyrost masy ciała dzięki aktywnemu enzymowi, bromelainie. Pozwoli to uzupełnić niedobór witamin i minerałów niezbędnych do rozwoju dziecka, a także nie bać się przytyć zbędnych kilogramów. W ostatnim trymestrze istnieje ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej z powodu niewłaściwego stosowania węglowodanów, czyli sacharozy. I nawet w przypadku tej choroby napój nie jest wykluczony z diety, a wręcz przeciwnie, doskonale zastępuje słodkie owoce (banany, mandarynki, pomarańcze).

Podczas karmienia piersią

Ananas to owoc tropikalny, którego należy unikać podczas karmienia piersią. Wynika to z ryzyka wystąpienia objawów alergicznych i indywidualnej nietolerancji składników. Jednak ze względu na bogaty skład chemiczny można go dodawać w niewielkich ilościach. Jednocześnie należy zadbać o pełną kontrolę stanu dziecka i przy pierwszych objawach alergii całkowicie wykluczyć jego spożywanie. Jeśli nie ma reakcji, napój można bezpiecznie pozostawić w diecie matki karmiącej, przestrzegając stosunku rozcieńczenia wodą 1: 1.

Dla dzieci

Eksperci nie zalecają włączania produktu do diety dziecka do ukończenia przez nie trzeciego roku życia. Wynika to z powstawania układu pokarmowego i niskiej kwasowości soku żołądkowego. Czynniki te mogą powodować pojawienie się zaburzeń odżywiania, a także reakcje alergiczne na składniki produktu. Gdy dziecko ukończy trzy lata, zaleca się włączenie ananasa w skąpych porcjach (1 plasterek – 1 posiłek), aby wykluczyć objawy nietolerancji produktu.

Kiedy chudniesz

Ananas i wszystkie jego pochodne to ulubione potrawy dietetyków. Skład enzymatyczny produktu (zwłaszcza bromelaina) pozwala zoptymalizować rozkład tłuszczów i białek w pożywieniu. Ta unikalna cecha przyspiesza procesy metaboliczne w organizmie i pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Ponadto enzym rozkłada bardziej szkodliwy cholesterol, co zmniejszy ryzyko rozwoju miażdżycy. Błonnik zawarty w miąższu owocu poprawia motorykę jelit i pomaga radzić sobie z głodem, dając ciału uczucie sytości.

Sok ananasowy w medycynie

Ze względu na wyjątkowość składu, owoc znalazł również zastosowanie w medycynie.

Sok ananasowy w medycynie

 1. Działanie przeciwwirusowe. Dzięki bromelainie sok ananasowy działa antybakteryjnie na organizm, co pomaga radzić sobie z chorobami zakaźnymi dróg oddechowych.
 2. Działanie przeciwobrzękowe. Składniki owocu blokują receptory histaminowe, zmniejszając w ten sposób obrzęk i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Pomaga radzić sobie z obrzękami w czasie ciąży, a także łagodzić objawy nieżytu nosa i zatok.
 3. Zmniejszenie procesów zapalnych. Sok stosowany zewnętrznie w postaci okładów jest w stanie łagodzić stany zapalne i obrzęki w chorobach stawów i mięśni.
 4. Zmniejszona produktywność kaszlu. Produkt zwalcza kaszel produktywny w chorobach górnych dróg oddechowych, stymuluje odkrztuszanie plwociny. Potrafi poprawić czynność oddechową w przypadku choroby – gruźlicy i zapalenia płuc.
 5. Zmniejszenie zatrucia organizmu. Działając na patogenną mikroflorę jelit, sok ananasowy może redukować objawy zatrucia i optymalizować skład bakteryjny jelita cienkiego. Również ta właściwość soku owocowego pozwala zmniejszyć nudności z toksykozą i poradzić sobie z problemem choroby morskiej.

Szkody i przeciwwskazania

Szkoda produktu wynika z obfitości w jego składzie składników biologicznie czynnych, które mają negatywny wpływ w przypadku niektórych chorób i stanów organizmu.

 1. Enzymy enzymatyczne – papaina i bromelaina, które występują w produkcie w dużych ilościach, mogą pogorszyć stan ostrych postaci chorób przewodu pokarmowego. Jego stosowanie jest szczególnie niebezpieczne w przypadku choroby wrzodowej żołądka, ponieważ zwiększona kwasowość produktu może powodować nasilenie procesu zapalnego narządu śluzowego.
 2. Kwasy organiczne zawarte w produkcie mogą wpływać na szkliwo zębów i powodować bolesne odczucia przy zwiększonej wrażliwości zębów. Aby zmniejszyć powstałe nieprzyjemne odczucia, zaleca się neutralizację kwasów poprzez płukanie jamy ustnej dodatkiem sody oczyszczonej.
 3. Nie zaleca się spożywania niedojrzałych owoców w czasie ciąży, ponieważ owoce mogą wywoływać wzrost napięcia macicy i powodować przedwczesne porody.
 4. Produkt należy wprowadzać ze szczególną ostrożnością do diety alergików, a także dzieci poniżej trzeciego roku życia, ze względu na możliwe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Jak wybrać i przechowywać

Przy wyborze należy preferować świeżo wyciskane soki lub przygotować je samodzielnie za pomocą sokowirówki. Opakowane analogi zawierają szkodliwe konserwanty, mają właściwości kumulacji w wątrobie i sprzyjają rozwojowi raka. Dodatkowo zapakowany produkt przechodzi technologiczny etap obróbki wysokotemperaturowej (pasteryzacja lub sterylizacja), w wyniku którego ginie cała patogenna mikroflora. Jednak wraz ze wzrostem trwałości produkt traci większość swojej wartości biologicznej na skutek zniszczenia większości witamin i związków organicznych.

Jeśli chodzi o warunki i warunki przechowywania, jeśli mówimy o świeżo wyciśniętym produkcie, należy go spożyć natychmiast po przygotowaniu, ponieważ większość składników ulega zniszczeniu podczas interakcji z tlenem atmosferycznym. Jeśli chodzi o kopie sklepowe, należy wybrać produkt z najkrótszym terminem, co wskazuje na delikatniejsze metody konserwowania i większą wartość biologiczną. Produkt należy spożyć nie później niż do daty końcowej wskazanej na opakowaniu.

Jak zrobić sok ananasowy: przepisy kulinarne

Przepis na sok ananasowy jest niezwykle prosty. Konieczne jest usunięcie skórki z produktu i odcięcie liści. Następnie pokrój owoce w drobną kostkę i umieść w misce sokowirówki lub blendera. W zależności od metody ostateczna konsystencja produktu będzie się różnić. Podczas wyciskania soku w sokowirówce produkt okaże się bardziej płynny i lżejszy, natomiast podczas rozdrabniania w blenderze pozostaną zanieczyszczenia miazgi, a odcień będzie bardziej mętny.

Po otrzymaniu soku, aby wyeliminować cierpki smak owoców, dodaj do mieszanki 10-15 g cukru trzcinowego. Mieszaj mieszaninę, aż będzie gładka. Podawaj z kostkami lodu i udekoruj ćwiartką świeżego ananasa.

Sok ananasowy, oprócz samodzielnego spożywania, często dołączany jest do letnich koktajli alkoholowych i bezalkoholowych, które doskonale gaszą pragnienie i mają niewielką wartość energetyczną.

Poniżej przedstawiamy przepisy na niektóre z najpopularniejszych koktajli w porcji.

Bezalkoholowe koktajle z sokiem ananasowym

„Różowe wydmy”

Skład składników:

 • 250 g ananasa;
 • 40 ml śmietanki (10–20% tłuszczu);
 • 1 łyżeczka słodki syrop granatowo porzeczkowy.

Sposób przygotowania napoju:

 1. Ananasa obrać i pokroić w kostkę.
 2. Wyciśnij sok ananasowy sokowirówką.
 3. Wlej powstały produkt do miski blendera, dodaj śmietanę i grenadynę.
 4. Wszystkie składniki wymieszać do uzyskania jednorodnej masy.
 5. Dodaj plaster ananasa do krawędzi szklanki jako element dekoracyjny.

„Żółty ptak”

Składniki:

Algorytm produkcyjny:

 1. Obierz ananasa i pokrój powstałą miazgę w kostkę.
 2. Usuń skórkę z pomarańczy i pokrój w kostkę.
 3. Obierz cytrynę i posiekaj miąższ.
 4. Obraną miazgę umieścić w sokowirówce i otrzymać sok wieloowocowy.
 5. Przygotowany sok wlej do blendera lub shakera i dodaj syropy wskazane w przepisie.
 6. Ubij jedzenie, aż będzie gładkie.
 7. W celu dekoracji dodaj do szklanki kostki lodu i udekoruj plasterkami owoców.

„Kolorowy owoc”

Składniki koktajlu:

 • 120 g ananasa;
 • 2 łyżeczki śmietana 10% tłuszczu;
 • 1 łyżka syrop kokosowy;
 • 1 łyżka syrop truskawkowy;
 • 1 szt. truskawki.

Technika gotowania:

 1. Obierz i posiekaj ananasa.
 2. Wyciśnij sok ananasowy z miąższu sokowirówką.
 3. Przelej sok do shakera i dodaj do miski syrop śmietankowy, kokosowy i truskawkowy.
 4. Wstrząsaj, aż składniki zostaną całkowicie wymieszane.
 5. Truskawki obrać i pokroić w plasterki.
 6. Udekoruj szklankę plasterkami truskawek.

Koktajle alkoholowe z sokiem ananasowym

Koktajle alkoholowe z sokiem ananasowym

„Lazurowe Wyspy Hawajskie”

Wymagane składniki:

Metoda gotowania:

 1. Schłodź szklankę w zamrażarce.
 2. Ananasa obrać i pokroić w kostkę.
 3. Oddziel 20 g ananasa do dekoracji, resztę przepuść przez sokowirówkę.
 4. Otrzymany sok dodaj do shakera wraz z rumem i likierem. Ubij zawartość, aby całkowicie połączyć składniki.
 5. Zmiel lód w blenderze.
 6. Przenieś pokruszony lód do schłodzonej szklanki. Wylej zawartość shakera.
 7. Aby podkreślić wygląd, dodaj do koktajlu kostki ananasa i wiśnie.

„Kubański”

Wymagane produkty:

 • 50 ml rumu;
 • 25 ml likieru cytrusowego;
 • 200 g ananasa;
 • 30 g syropu cytrusowego lub owocowego;
 • 1 łyżeczka cukier trzcinowy;
 • 100 g lodu;
 • 2 szt. koktajl wiśniowy.

Technologia gotowania:

 1. Dodaj łyżkę cukru trzcinowego do schłodzonej szklanki i wlej syrop owocowy, aż cukier całkowicie się rozpuści.
 2. Zmiel lód w blenderze, przełóż do szklanki.
 3. Wlej rum do szklanki.
 4. Zdobądź sok z ananasa.
 5. Pozostałe składniki ubij w shakerze i przelej zawartość do szklanki.
 6. Udekoruj gotowy produkt wiśnią koktajlową.

„Pina colada”

Lista wymaganych produktów:

Metoda gotowania:

 1. Zmiel lód blenderem na drobne okruchy.
 2. Ananasa obrać i pokroić w plasterki.
 3. Wyciśnij sok z miąższu ananasa za pomocą sokowirówki.
 4. Wymieszaj wszystkie składniki w blenderze, aż masa będzie gładka.
 5. Jako element dekoracyjny połóż plaster ananasa na krawędzi szyby prezentacyjnej.

Ciekawe fakty na temat ananasa

Unikalny owoc tropikalny znany jest ludzkości od czasów starożytnych i jest ulubionym produktem spożywczym wielu ludzi na Ziemi ze względu na swój unikalny skład chemiczny i doskonałe właściwości organoleptyczne.

 1. Krajem pochodzenia ananasa jest Brazylia. Rośliny te rosną zarówno dziko, jak i są specjalnie uprawiane przez naukowców. W pierwszym roku roślina ma niewielką średnicę i wysokość pnia (wysokość – 1 m, średnica – do pół metra), ale z roku na rok staje się wyższa i grubsza.
 2. We wszystkich językach nazwa tego owocu brzmi mniej więcej tak samo i jest podobna w brzmieniu do rosyjskiego odpowiednika. Jednak przetłumaczony na angielski ananas brzmi jak „ananas”, który składa się z dwóch słów: „sosna” – igły i „jabłko” – jabłko. Oznacza to, że w dosłownym tłumaczeniu z angielskiego ananas brzmi jak „jabłko iglaste”.
 3. Szereg badań hodowlanych pozwoliło na stworzenie ponad pięćdziesięciu odmian owoców, które mają ten sam kolor i kształt, a waga owocu może wahać się od 0,5 do 4 kg.
 4. Ananas to naturalne źródło kwasów organicznych, minerałów i witamin, które pozytywnie wpływają na procesy życiowe organizmu.
 5. Ananas jest ulubionym elementem diet ze względu na zawartość w swoim składzie unikalnych enzymów, które mogą rozkładać lipidowe składniki pożywienia i zmniejszać masę ciała.
 6. Owoc tropikalny może rosnąć na wolności, jednak z powodu braku nasion dzikie owoce nie mogą się rozmnażać.
 7. Ananasa można uprawiać w domu. Aby to zrobić, musisz odciąć liściastą część owocu i posadzić ją w ziemi. Po chwili odcięta końcówka zakorzeni się, rozpocznie się proces wzrostu owoców. Takie manipulacje można powtarzać, stosując podobny mechanizm.
 8. Na Filipinach z liściastej części owocu wytwarza się miękki materiał tkany. Uzyskana w ten sposób tkanina wykorzystywana jest do produkcji bielizny, koszul damskich i dziecięcych, prześcieradeł i szalików.
 9. W Chinach ten owoc ma szczególny zaszczyt. Na noworocznym stole każdego chińskiego mieszkańca z pewnością nie zabraknie dań z ananasa. Według lokalnych wierzeń owoc przynosi szczęście we wszelkich przedsięwzięciach, które będą towarzyszyć człowiekowi przez cały rok.
 10. Hodowcy z Brazylii byli zdziwieni trudnością obierania owoców. Efektem badań było opracowanie odmiany genetycznie skrzyżowanej z owocem mandarynki, która nie wymaga obierania i łamania się na plasterki.
 11. Danie zawierające świeży ananas podany na końcu pomoże pobudzić perystaltykę jelit, a także przyspieszy proces przemiany materii. Pozwoli to na utrzymanie szczupłej sylwetki nawet przy większej ilości spożywanego pokarmu i jego zwiększonej kaloryczności.
 12. Zmiękczająca właściwość owocu, dzięki obecności w składzie kwasów organicznych, pozwala pozbyć się szorstkości na powierzchni stóp. Ta właściwość pozwala również na walkę z zrogowaciałymi formacjami.
 13. Owoc ma właściwości przeciwstarzeniowe i zwalcza nadmierną produkcję sebum. Idealny do domowych masek.
 14. Ze względu na zawarte w nim składniki enzymatyczne niemożliwe jest zjedzenie dużej ilości produktu. Rozpoczynają proces trawienia produktu na etapie jego obecności w jamie ustnej, co może prowadzić do powstania wrzodziejących podrażnień warg i jamy ustnej.
 15. Wskazane jest natychmiastowe zjedzenie dojrzałego owocu lub przechowywanie go przez dziesięć dni w temperaturze 5–8 ° C. Jeśli owoc jest niedojrzały, nie należy go jeść, ale pozostawić do pełnej dojrzałości.
 16. Na początku XIX wieku francuski pisarz O. de Balzac zaczął budować szklarnie do uprawy owoców tropikalnych. Jego pomysł nie został jednak uwieńczony sukcesem. Kilkadziesiąt lat później Imperium Rosyjskie powtórzyło doświadczenie pisarza i z powodzeniem uprawiało ananasy na własny użytek i na eksport do innych krajów.
 17. W Meksyku, po zjedzeniu miąższu, skórki ananasa nie wyrzuca się, lecz wykorzystuje się do przygotowania żywego napoju fermentacyjnego. W celu przygotowania skórkę zalewa się wodą i pozostawia na dwa dni w temperaturze pokojowej. Gotowy napój jest filtrowany i chłodzony do 5–8 ° С.
 18. W języku portugalskim występuje wyrażenie idiomatyczne „obieranie owocu ananasa”, co oznacza wykonanie trudnego zadania.
 19. Najprostszym sposobem pokrojenia ananasa jest podzielenie go na 4 pionowe segmenty, a następnie pocięcie miazgi na segmentowe kawałki. Ponadto, za pomocą pionowego cięcia, ze skórki uzyskuje się jednolite trójkątne części, wygodne w użyciu i mające estetyczny wygląd.
Aleksandra

Edytor serwisu