Sałatka Mimoza z makrelą – 4 przepisy w nowy sposób

W rzeczywistości jest to ta sama klasyczna wersja słynnej sałatki rybnej w puszkach, uwielbianej przez wszystkich, bez której nie można obejść się na wakacjach.

 • Jajka ugotowane dzień wcześniej podzielić na białka i żółtka. Posiekaj żółtka bardzo drobno, a przeciwnie, potrzyj białka grubymi wiórami. Odłóż na bok część żółtek, posłużą one do dekoracji.
 • Ser zmiel na drobnej tarce, cebulę posiekaj w małą kostkę.
 • Otwórz słoik konserw, spuść olej lub solankę, jeśli używasz makreli we własnym soku. Rozgnieć duże kawałki widelcem na mniejsze frakcje.
 • Aby zebrać przekąski, radzę wziąć podzielony pierścień do sałatek, wygodniej będzie pracować.
 • Zbieramy sałatkę: umieszczamy białka w pierwszej warstwie. Dopraw je solą i pieprzem. Polać sosem majonezowym, gładkim.
 • Wiewiórki posyp serem, posmaruj rybę i ponownie obtocz majonezem.
 • Posyp rybę cebulą, dodaj większość startych żółtek. Ponownie posmaruj majonezem.
 • Z pozostałych żółtek zasymuluj kwiat mimozy. Z natki pietruszki zrobić łodygę. Pamiętaj, aby gotowe danie parzyć przez co najmniej 3 godziny.
 • Wybierając makrelę do sałatki, zwróć uwagę na to, że tusza ma szeroki grzbiet, wtedy ryba będzie gruba. Pamiętaj, aby wziąć go z głową, a nie wypatroszony. 

  sałatka z mimozy z przepisem na makrelę

  Sałatka z mimozy z wędzoną na zimno makrelą

  Dodając ryby wędzone na zimno, zyskujesz zupełnie nowy smak przekąski. Podawanie można urozmaicić: na szerokim daniu lub porcjowane – w miseczkach, wysokich szklankach. Zrobiłem zdjęcie do demonstracji krok po kroku od Olgi Matvey.

  Wcześniej ugotuj marchewki, ziemniaki, jajka w osolonej wodzie. Ser topiony wrzuć do zamrażarki na kwadrans przed gotowaniem, wtedy będzie łatwiej się rozcierał.

  makrela

  Brak umiejętności rzeźni ryb, wielu nie wie, jak podejść do tuszy. Zacznij od skóry. Zrób drobne nacięcia na łbie ryby, a następnie zdejmij skórę, łatwo odejdzie. I dopiero wtedy usuń wnętrzności, odetnij ogon i głowę. Wyciągnij grzbiet z ryby, podziel tuszę na filety. Wyjmij wszystkie kości.

  makrela

  Pokrój filety na małe kawałki, jak pokazano na zdjęciu.

  makrela

  Cebulę bardzo drobno posiekać. Zalej ocet rozcieńczoną wodą i marynuj przez 10 minut. Następnie odcedź marynatę i dobrze wyciśnij.

  cebula

  Marchewki natrzeć w drobne okruchy, ser w ten sam sposób zmielić, włożyć do osobnej miski.

  marchewka

  Posiekaj zieloną cebulę, wyślij do sera z marchewką, dodaj kilka łyżek majonezu. Wymieszaj zawartość miski.

  Sałatka

  Aby ułożyć warstwy, zacznij od ziemniaków, posiekanych w taki sam sposób jak marchewki – w małych okruchach. Aby porcja sałatki była oryginalna, zrób z niej kwadrat. Dopraw trochę solą i pieprzem.

  Sałatka

  Rozłóż połowę plasterków cebuli na wierzchu. Dokręć majonezem.

  Sałatka

  Warstwa wędzonych ryb.

  makrela

  Kolejna warstwa to marchewki. Również lekko solone i doprawione pieprzem.

  marchewka

  Następnie ponownie pojawia się warstwa marynowanej cebuli, która jest pokryta pastą serową z marchewką i majonezem. Spłaszcz górę.

  Sałatka

  Rozłóż grubą warstwę majonezu na wierzchu i bokach całej konstrukcji.

  Sałatka

  mimoza

  Przed podaniem udekoruj danie zgodnie z jego nazwą. Sałatkę należy podawać, aby warstwy były nasycone sosem majonezowym.

  Sałatka z wędzonej na gorąco mimozy?

  Kolejna interpretacja legendarnej Mimozy z makrelą. Tylko dzięki wędzonej na gorąco rybie i ryżowi przystawka stanie się o wiele bardziej pożywna, a smak wyda Ci się zupełnie niezwykły.

 • Posiekaj główkę cebuli, potrzyj marchewkę. Zetrzyj również białka i żółtka, ale oddzielnie od siebie.
 • Najpierw pokrój tuszę rybną na filety, a następnie pokrój w kostkę.
 • Ułóż sałatkę układając jedzenie w następującej kolejności: połowa ryżu z majonezem, połowa ryby przykryta warstwą cebuli i znowu majonez.
 • Następnie ułożyć marchewki, nasycić majonezem, drugą połowę ryżu, resztki makreli, cebulę. Przykryj warstwą majonezu.
 • Białka posypać i posypać żółtkami. Dostosuj swój wystrój. Nie zapominaj, że przekąskę należy namoczyć przez kilka godzin.
 • Autor filmu proponuje bardzo ciekawy sos sałatkowy zamiast majonezu. Co, nie powiem – patrz i ucz się. Smakołyk i pyszne wakacje!

  Aleksandra
  Edytor serwisu