Sadzonki warzyw: daty sadzenia sadzonek na stole do uprawy

Wczesną wiosną doświadczeni mieszkańcy lata rozpoczynają energiczne działania przygotowujące do uprawy sadzonek w domu. Traktują poważnie wszystko, od selekcji nasion, czasu sadzenia, gleby i nawozów.

Spalając się więcej niż raz kupując sadzonki na rynku, nie chcą ponownie stracić plonów, nie muszą się martwić, samodzielnie dbają o główne rośliny.

Co i dlaczego uprawia się sadzonki

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, są to uprawy, w których okres wegetacji od wschodu do aktywnego owocowania jest dłuższy niż okres sprzyjających wzrostowi warunków pogodowych

Jak znaleźć idealny czas na sadzenie warzyw

Nie ma uniwersalnych ram czasowych dla wysiewu nasion metodą sadzonkową. Każdy ogrodnik sam decyduje, co i kiedy zasiać, opierając się na swoim doświadczeniu, sprawdzonej różnorodności, typie kultury i znajomości techniki rolniczej. Nikt nie jest w stanie przewidzieć kaprysów natury.

Istnieje popularna metoda określania daty rozpoczęcia sadzenia, metoda odliczania z podziałem na strefy klimatyczne.

Strefa klimatyczna Termin sadzenia sadzonek w szklarniach Data sadzenia sadzonek w otwartym terenie
południe 1 marca 10 kwietnia
Saratów, Woroneż 1 kwietnia 10 maja
Moskwa, region moskiewski 1 maja 25 maja
Ural 5 – 15 maja 15 czerwca

Wielu letnich mieszkańców podczas pracy wybiera sprzyjające dni zgodnie z kalendarzem księżycowym do sadzenia, kierując się podstawową zasadą: „Rosnący księżyc dla wzrostu łodyg, malejący stymuluje część korzeniową”.

Osiem najlepszych warzyw wyhodowanych z sadzonek

Zaleca się uprawę wielu warzyw przez sadzonki. Dzięki temu mają czas na dojrzewanie i dobre zbiory.

Pomidory

Pomidory są słusznie uważane za najpopularniejsze, bez nich nie można sobie wyobrazić ogrodu.

Hodowcy roślin stworzyli wiele odmian i rodzajów pomidorów, jak mówią, na każdy gust i kolor. Obliczamy termin wysiewu nasion w pojemnikach. Dla wszystkich stref klimatycznych zależy to przede wszystkim od odmiany:

Pomidory Wiek sadzonki Średni okres kiełkowania Okres wegetacyjny
Wcześnie Do 50 dni 6 dni Do 90 dni
Średnio wcześnie Do 60 dni 6 dni Do 105 dni
Późno Do 70 dni 6 dni Do 130 dni

Na przykład południowa część może sadzić wczesne pomidory w szklarni 1 marca, co oznacza, że ​​nasiona powinny znajdować się w ziemi skrzynek sadzonek nie później niż 6-8 stycznia. Oznacza to, że od 1 marca odliczamy 50 dni wieku sadzonki i tydzień na kiełkowanie nasion. To cały prosty mechanizm odwrotnych obliczeń.

Przygotowanie nasion

Jest ich bardzo dużo i nie ma sensu opisywać każdej odmiany, ponieważ doświadczeni ogrodnicy od dawna decydują o priorytetach. Jeśli na etykiecie jest napisane, że są z kategorii „profesjonalni”, to przeszły już etap wychodzenia ze stanu spoczynku, wysiewa się je na sucho.

Ziemię do siewu można kupić od zaufanych dostawców. Głównym wymaganiem jest dość luźna mieszanka o neutralnej kwasowości, obecność składników odżywczych. Na dole układana jest niewielka warstwa drenażowa.

Jeśli ziemia darniowa zostanie zabrana z ogrodu, należy ją przetworzyć w wysokiej temperaturze.

Pojemniki do siewu

Mogą to być plastikowe pudełka o wysokości 7-10 cm, długości do 30 cm, szerokości 15-20 cm.

Po wysianiu pojemnik przykrywa się folią i umieszcza w ciepłym miejscu, najlepiej do 25 stopni. Następnie za 5-7 dni wyklują się małe, zielone liście. To sygnał do obniżenia temperatury do 18-20 stopni w celu ukorzenienia kiełka, w przeciwnym razie jego część nadziemna zostanie niepotrzebnie rozciągnięta.

Lampy podświetlane

Stosowane są świetlówki o widmie zimnego światła dziennego i mocy 30 watów. Znajduje się na wysokości co najmniej 15 cm nad wysiewem. Kiedy pojawiają się pędy, pierwsze trzy dni są oświetlone przez całą dobę, a następnie 16 godzin w ciągu dnia.

Podlewanie sadzonek

Upewnij się, że gleba jest ledwo wilgotna. Długi odwrót w tym czy innym kierunku byłby katastrofą.

Specjalne pojemniki po kompletacji

Są to doniczki o pojemności co najmniej 0,7 litra i średnicy 10-12 cm Ostrożnie sadzonki są przesadzane lub zanurzane, gdy mają pierwszy prawdziwy liść, czyli około 10 dni później.

Pick stymuluje rozwój systemu korzeniowego, umieszczając go w dużej objętości luźnej gleby.

W tym samym czasie pierwsze karmienie wykonuje się mieszaniną mocznika i fosforanu potasu, 20 g każdego składnika na 10 litrów wody. W razie potrzeby wykonuje się drugie podobne karmienie.

Hartowanie

A teraz sadzonki mają około 9 prawdziwych liści, dobry system korzeniowy, mają 50-60 dni, pojawił się już pierwszy pędzel kwiatowy, wszystko to są wyraźne oznaki ostrożnego umieszczania zwierzaków w stałym miejscu.

Słodka papryka

Bardzo popularna kultura. Jest południowcem i to wszystko mówi o niemożliwości uzyskania obfitych zbiorów bez metody sadzenia. Nasiona pieprzu są wstępnie nasączone stymulantami wzrostu. Sadzonki pojawiają się szóstego dnia.

Gleba do siewu powinna być żyzna, obojętna w kwasowości, do spulchnienia dodaje się wermikulit.

Jeśli używany jest pojemnik, wysiewa się je niezbyt gęsto, aby później wyhodowane papryki nie zasłaniały się nawzajem. O wiele bardziej poprawne jest umieszczenie 2-3 nasion (nie o wysokiej zdolności kiełkowania) w osobnym pojemniku, ponieważ południowy krzew nie lubi być niepokojony.

Kilka zaleceń:

 1. Wysiew papryki na sadzonki rozpoczyna się mniej więcej od połowy lutego do 1 marca. Po wzejściu pojemnik wystawiany jest na działanie światła.
 2. Rośliny kochające ciepło nie powinny stać na zimnych parapetach, ucierpi system korzeniowy, spowolni wzrost.
 3. Temperatura powietrza w ciągu dnia utrzymuje się do 25 stopni, w ciemności – do +16.
 4. Pieprz jest bardzo światłolubny, nasycone oświetlenie obserwuje się w ciągu dnia przez 9-10 godzin.
 5. Świetlówka pomoże zapewnić warunki świetlne. Podlewanie ciepłą wodą do 30 stopni, całkowicie nasycając glebę. Powtarzamy następnym razem, gdy gleba zacznie wysychać.

Musisz wiedzieć, że zrywanie opóźnia wzrost sadzonki. Jeśli konieczne jest wybranie, nie można się wahać z powodu przeplotu korzeni. Sadzonkę umieszcza się w 0,7 litrowym pojemniku wypełnionym ciepłą ziemią z dużą grudką. Pieprz praktycznie nie jest zakopany. Top dressing, podobnie jak pomidory, jest wykonywany po dwóch tygodniach.

Roślina o wysokości powyżej 25 cm, z nie mniej niż 8 głównymi liśćmi, z zarysowanymi pąkami, jest gotowa do przeniesienia jej na stałe miejsce w wieku około 60 dni, pod warunkiem, że gleba nagrzewa się równomiernie nawet w nocy powyżej +15 .

Bakłażan

Ludzie pieszczotliwie nazywają bakłażany „niebieskimi”, ale jest to również najbardziej kapryśna kultura warzywna. Są tak ciepłolubne, że w strefach bardziej północnych obfite owocowanie jest problematyczne. Nasiona kiełkują przez długi czas, nawet namoczone, szybko tracą zdolność kiełkowania.

Metoda odliczania wyznacza termin sadzenia sadzonek, rozpoczynają się na 2 miesiące przed planowanym przeszczepem do szklarni. Dowolna pojemność jest odpowiednia, ale jest lepsza – pojedyncze garnki o pojemności 0,5 litra lub więcej. Gleba jest identyczna z pieprzem, który codziennie wlewa się wrzątkiem.

Wskazówki dotyczące uprawy:

 1. Gdy tylko pojawią się liście liścienia, pudełka są wystawione na działanie światła w chłodniejszym miejscu.
 2. Ważne jest, aby utrzymać reżim w ciągu dnia co najmniej 26 stopni, w nocy w granicach 10-15 stopni.
 3. Podlewanie do zmoczenia, woda jest ciepła +30, najważniejsze jest, aby gleba nie wyschła.
 4. Opryskiwanie zarówno krzewów, jak i powietrza jest korzystne.
 5. Bakłażany wymagają dodatkowego oświetlenia świetlówkami od 7:00 do 21:00.

Gdy uformuje się do ośmiu głównych liści o wysokości pnia 15-20 cm, sadzonki mają więcej niż 50 dni, wtedy są gotowe do przeniesienia na stałe miejsce, jeśli pogoda jest stabilna.

Seler

Jeśli mówimy o selerze, to jest różnorodny. Można go warunkowo podzielić na trzy grupy: korzeń, ogonek i liść. Pierwsze dwa są uprawiane przez sadzonki, jednak każda grupa ma inny czas siewu.

Należy zauważyć, że nasiona selera szybko tracą zdolność kiełkowania, a jeśli nie były przechowywane w lodówce, warto zaopatrzyć się w świeże. Weryfikacja kiełkowania jest obowiązkowa. Zakupiona gleba, najlepiej torfowa z nawozami i dodatkiem wermikulitu dla spulchnienia.

Termin jest wybierany z uwzględnieniem strefy klimatycznej, ponieważ seler sadzi się w otwartych łóżkach, nie powinno już być mrozu. Idealnie, gdy założymy 2 miesięczne ogonki, a korzenie w wieku 75-80 dni, stąd grupa korzeniowa wysiewa się dwa tygodnie wcześniej. Utworzenie dużej, gęstej rośliny okopowej zajmuje około 200 dni.

Mieszkańcy lata ćwiczą tę metodę, gdy wylewa się warstwę śniegu do 1 cm, a następnie nasiona są ostrożnie układane, aby były wyraźnie widoczne na białym tle. Kiedy śnieg się rozpuści, wciągnie je na żądaną głębokość. Pojemniki przykrywa się folią, umieszcza w ciepłym miejscu i po około pięciu dniach wylęgają się liścienie.

Szczególną uwagę, gdy pojawią się 3 główne liście, należy zostawić najsilniejszy, ostrożnie odciąć nadmiar małymi nożyczkami. Działanie to zapobiega opadaniu sadzonki i odrywaniu się korzeni, z tego samego powodu okresowo zbierać ziemię do łodyg małym patyczkiem.

Podczas wzrostu w domu nawożenie nawozami mineralnymi można wykonać jednorazowo. Podlewanie jest wyjątkowe, woda nie dostanie się na liście liścienia, sadzonki umrą.

Około początku maja (środkowy pas) ogonki i korzenie umieszcza się na łóżkach. Jeśli nie wyklucza się możliwości nawracających mrozów, należy po raz pierwszy zabezpieczyć się materiałem okrywającym.

W przypadku korzeni preferowane jest najbardziej nawożone łóżko, jest miłośnikiem ciągłego karmienia.

Ogórki

Ogórek jest jednym z nielicznych warzyw, które je się niedojrzałe, im mniejszy owoc, tym smaczniejsza jest chrupkość. Aby uzyskać wczesne zbiory świeżych ogórków, ogrodnicy uprawiają je przez sadzonki.

Obliczając czas sadzenia, należy wziąć pod uwagę wiek osadników na łóżku ogrodowym, jest to 25-30 dni, dodaje się czas kiełkowania. Pojedyncze pojemniki są lepsze do sadzenia, nie zaleca się również nurkowania ogórków.

 • gleba powinna być:
 • pochłaniający wilgoć;
 • luźny;
 • oddychająca;
 • z wystarczającą ilością składników odżywczych.

Pojemnik jest wypełniony do dwóch trzecich swojej objętości. Nasiona traktowane mieszaniną stymulantów i nawozów są sadzone na sucho, reszta jest wstępnie dezynfekowana. Doniczki umieszcza się w mini szklarni i ciepłym miejscu do +28 stopni.

Wraz z pojawieniem się sadzonek są one uwalniane z folii i wystawiane na działanie światła ze spadkiem temperatury do +22 w ciągu dnia i 3-4 stopni niżej w nocy, aby kiełki nie rozciągały się.

Ogórek należy do kultury krótkich godzin dziennych, dlatego w ciągu dnia trzeba intensywnie oświetlać przez 10-12 godzin. Sadzonki kochające wilgoć wymagają regularnego podlewania, ale ziemia jest utrzymywana w stanie umiarkowanie wilgotnym.

Zachęca się do zwiększonej wilgotności powietrza; opatrunek górny, gdy stosuje się mieszankę składników odżywczych w doniczkach, nie jest konieczny. W procesie wzrostu doniczki są stopniowo wypełniane ziemią do góry, aby pojawiły się dodatkowe korzenie.

Kultura kochająca ciepło nie toleruje mrozów powrotnych, dlatego trafia na miejsce wraz z nadejściem stale ciepłej pogody. Zaleca się traktowanie liści roztworem antystresowym przez kilka dni.

Ogórki nabrały bogatego ciemnozielonego koloru, prawdziwych 4-5 liści, mocny pień jest już gotowy do następnego etapu życia.

Dynia i dynia

Aby uzyskać wcześniejsze zbiory, stosuje się metodę sadzenia. Na około miesiąc przed nadejściem ciepłych dni nasiona, wcześniej wykiełkowane, wysiewa się w pojedynczych pojemnikach o średnicy około 15 cm, przykrytych folią, w temperaturze pokojowej.

Gdy tylko pojawią się pędy, umieszcza się je w chłodnym miejscu, aby rozwinął się system korzeniowy. W tej chwili potrzebne jest lekkie i umiarkowane podlewanie ciepłą wodą, dynie i cukinia szybko rosną. Gleba do napełniania doniczek jest wybierana bogata w próchnicę, luźna.

Kiedy nie spodziewamy się już mrozów, powstanie ciepło, a nawet trzy główne liście już zielenieją, rośliny sadzi się na swoich miejscach, ale za 10 dni przechodzą procedurę twardnienia.

Kapusta

Podobnie jak pomidory, dzieli się na odmiany wczesne, średnio dojrzewające i późno dojrzewające. Terminy siewu sadzonek różnią się o około 10 dni. W ten sposób:

 • wczesne sadzi się w otwartym terenie przez około 55 dni w stanie sadzonek;
 • w połowie sezonu po 45;
 • późne dojrzewanie 35 dni.

Nasiona są sprawdzane pod kątem kiełkowania, zwykle moczone i sadzone w skrzynkach wypełnionych żyzną, lekką glebą bez gliny.

Aby uniknąć rozciągania pędów, musisz podkreślać w ponure dni i nie przegrzewać, kapusta musi kochać chłód. Spryskać wodą do +20 stopni.

Przed posadzeniem na rabatach przejść procedurę twardnienia i gdy jest 6 liści, wraca do domu z dobrymi korzeniami.

Por

Cechą tej cebuli jest długi okres wegetacji, odpowiednio około sześciu miesięcy, bez sadzonek. Wysiewa się jedno po drugim, dwa nasiona w szklance wypełnionej żyzną glebą.

Cebula jest światłolubna, doświetlana jest również w ciągu dnia przez 12 godzin, podlewana umiarkowanie, przechowywana w chłodnym miejscu. Przenieś na otwarty teren po 15 maja, z rozgałęzionymi korzeniami i dwoma głównymi liśćmi. Pory nie boją się mrozu, ale wcześniej muszą być utwardzone.

Nie ma ograniczeń co do doskonalenia ogrodnictwa! Doświadczony hodowca uważa się za osobę kreatywną. Warzywa są głównym przedmiotem, a obfite zbiory są wdzięczne. Na długo przed wiosennymi roztopami zaczyna co sezon od czystej kartki papieru.

Ziarna są selekcjonowane, ziemia przygotowywana, przygotowywane są liczne doniczki i kubki, obliczane są daty i to tylko narzędzie do tworzenia żywych obrazów, które zachwycają serce. Każdy artysta rysuje własne płótno.

Aleksandra
Edytor serwisu