Rumianek na nerki i pęcherz – korzyści i szkody naparów

Rumianek jest popularną rośliną leczniczą, która ma korzystny wpływ na organizm. Kwiaty zawierają wiele cennych składników, z których powstają herbaty i napary. Nadają się do użytku na zewnątrz i wewnątrz. Rumianek na nerki jest używany dość często. Kompleksowo oddziałuje na narząd i znacznie usprawnia jego pracę.

Skład rośliny leczniczej

Zalety rumianku wynikają z jego wyjątkowego składu. Roślina zawiera całą gamę ważnych składników chemicznych, które nadają jej cudowne właściwości. Olejki eteryczne, kumaryna, polisacharydy są określane jako przydatne substancje. W rumianku jest fitosterol, kwasy tłuszczowe.

Roślina zawiera również wiele cennych składników – flawonoidów. Należą do nich apigenina, kwercetyna, luteolina. Substancje te nadają roślinie właściwości przeciwbakteryjne. Dzięki połączeniu wymienionych składników rumianek ma wyraźne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Jak prawidłowo przechowywać zebrane kwiaty

Surowce lecznicze można przygotować samodzielnie lub kupić w aptece. Jeśli chcesz samodzielnie przygotować roślinę, powinieneś wziąć pod uwagę ważne zalecenia:

 1. Kwiaty należy zbierać wyłącznie przy suchej pogodzie. Należy to zrobić w miejscu przyjaznym dla środowiska.
 2. Surowce należy dobrze posortować, usuwając z nich trawę, gruz, ziemię.
 3. Konieczne jest suszenie wyłącznie kwiatów wysokiej jakości.
 4. Powinny być umieszczone w dobrze wentylowanym miejscu lub pod szopą.
 5. Nie suszyć rośliny w bezpośrednim świetle słonecznym.
 6. Całkiem możliwe jest użycie suszarki elektrycznej. Jednak temperaturę należy ustawić nie więcej niż +40 stopni.
 7. Surowce należy okresowo odwracać. Pomoże to uniknąć procesów rozpadu.
 8. Pakować można tylko dobrze wysuszone surowce. Przygotowane kwiaty łatwo wciera się w dłonie.
 9. Zaleca się przechowywanie rumianku w kartonach. Należy to zrobić w dobrze wentylowanym miejscu.

Jeśli kwiaty nie zostaną zerwane prawidłowo lub zostaną naruszone zasady suszenia, dobre wyniki nie zostaną osiągnięte. Takie surowce tracą swoje korzystne właściwości i nie przynoszą korzyści organizmowi.

Przydatne działanie

Rumianek jest bogaty w skład, dlatego kompleksowo oddziałuje na wszystkie narządy i układy. Roślina ma minimum skutków ubocznych. Może być stosowany w leczeniu dzieci.

Dzięki zastosowaniu rośliny leczniczej można osiągnąć szereg efektów:

 • wzmocnić odporność;
 • niższy poziom cukru we krwi;
 • radzić sobie ze zwiększoną aktywnością szkodliwych bakterii;
 • normalizuje mikroflorę w układzie pokarmowym;
 • radzić sobie z procesami fermentacji, unikać wzdęć;
 • zmniejszyć stan zapalny przewodu pokarmowego i dróg moczowych;
 • radzić sobie ze skurczami;
 • ułatwić wydalanie plwociny;
 • zmniejszyć bóle głowy;
 • radzą sobie z bólem gardła z zapaleniem migdałków, zapaleniem gardła, suchym kaszlem i innymi chorobami
 • nosogardziel i narządy oddechowe;
 • zmniejszyć drażliwość;
 • radzić sobie z patologiami dermatologicznymi;
 • osiągnąć umiarkowane działanie bakteriobójcze przy zastosowaniu zewnętrznym lub wewnętrznym;
 • uzyskać łagodny efekt moczopędny.

Roślinę można stosować jako główny składnik dobroczynnych preparatów ziołowych. Ponadto kwiaty mogą być głównym składnikiem kolekcji w terapii i zapobieganiu wielu patologiom.

Odwary ziołowe można stosować do zwalczania kłębuszkowego zapalenia nerek, kamicy moczowej, zapalenia cewki moczowej. Nadają się również do eliminacji zapalenia pęcherza, zaburzeń w okolicy narządów płciowych, odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Herbatę rumiankową stosuje się w celu zapobiegania nawrotom po ustąpieniu procesów zapalnych w drogach moczowych. Należy mieć na uwadze, że nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży. Prowokuje wzrost produkcji hormonów. Istnieje również ryzyko problemów z urodzeniem dziecka.

Wywary można stosować zewnętrznie lub wewnętrznie. Pomagają w leczeniu chorób nerek, cewki moczowej i układu moczowo-płciowego. Rumianek ma zbawienny wpływ na różne części ciała – od układu oddechowego po układ pokarmowy.

Stosowanie rumianku w chorobach nerek i dróg moczowych

Używanie rośliny leczniczej przy pierwszych oznakach procesu zapalnego pomaga osiągnąć doskonałe rezultaty. Jeśli zaobserwuje się zaawansowaną postać choroby, nie będzie można poradzić sobie ze środkami ludowymi. W takiej sytuacji nie będzie można obejść się bez antybiotyków.

Przed użyciem rumianku w leczeniu patologii nerek należy skonsultować się z lekarzem. Podczas stosowania preparatów ziołowych należy wziąć pod uwagę przeciwwskazania, ogólny stan zdrowia i nasilenie choroby.

Kurację warto rozpocząć od preparatów opartych na jednym składniku. Następnie można stosować ładunki wieloskładnikowe. Ziołowe środki lecznicze należy stosować przez długi czas.

Pomiędzy kursami zawsze są przerwy. Termin powinien być ustalony indywidualnie przez lekarza.
W ostrej postaci choroby ze złożonymi objawami podstawą terapii nie mogą być surowce zielarskie.

Zaniedbane formy patologii układu moczowego często pojawiają się przy zaprzestaniu stosowania leków ogólnoustrojowych. Należy pamiętać, że bez środków przeciwbakteryjnych nie będzie można poradzić sobie z patogenną mikroflorą.

Przepisy na skuteczne leki ziołowe

Aby poradzić sobie z patologiami nerek, możesz użyć skutecznych przepisów:

 1. Wymieszaj 3 duże łyżki kwiatów rumianku, nagietka, liści borówki brusznicy, krwawnika pospolitego, dziurawca. Do 2 łyżek stołowych nalewamy 1 litr wrzącej wody, gotujemy i odstawiamy na pół godziny. Pij 4 razy dziennie. Pojedyncza dawka – 100 ml. Ten środek skutecznie radzi sobie z zapaleniem pęcherza.
 2. Weź 1 łyżkę kwiatów rumianku i zalej 250 ml wrzącej wody. Wszystko dokładnie wymieszaj i przykryj. Po pół godzinie napój leczniczy można spożyć. Narzędzie z powodzeniem radzi sobie z odmiedniczkowym zapaleniem nerek. Aby to zrobić, musisz wypić 25 ml herbaty 3 razy dziennie. Należy to zrobić przed posiłkami.
 3. Weź 15 g kwiatów rumianku i nagietka, korzeń lukrecji, liście babki lancetowatej, dodaj po 10 g mącznicy lekarskiej i skrzypu polnego. Dodaj również 20 g herbaty nerkowej. Wymieszać składniki. Weź 4 łyżki deserowe z kolekcji i zalej 1 litr wrzącej wody. Nałóż kompozycję na 4 godziny i odcedź. Pij produkt 2 razy dziennie. Pojedyncza dawka – 50 ml. Kompozycja ma wyraźne właściwości moczopędne i skutecznie radzi sobie z objawami zapalenia.
 4. Weź 1 łyżkę rumianku i krwawnika, dodaj 2 razy mniej szyszek chmielowych i zalej 450 ml wrzącej wody. Nalegaj na kompozycję w termosie przez 45 minut. Następnie odcedź produkt i użyj do mikroblagów. Na 1 zabieg wystarczy 50 ml produktu. Douching można wykonać przy użyciu tego samego składu. Narzędzie z powodzeniem radzi sobie z zapaleniem pęcherza. Zabiegi należy wykonywać rano i wieczorem. Terapia prowadzona jest do ustąpienia objawów choroby. Następnie przeprowadza się przez kolejne 4-5 dni.
 5. Weź równe części kwiatów rumianku, nagietka i koniczyny. Dodaj liście wierzbownicy, prawoślazu, dziurawca i brzozy. Weź 2 łyżki stołowe i zalej 0,5 litra wrzącej wody. Nalegaj w termosie przez 2 godziny. Pij przed posiłkami. Należy to robić nie więcej niż 4 razy dziennie. Kuracja powinna trwać 90 dni.
 6. Weź 5 łyżek rumianku i 2 litry wrzącej wody. Wlej surowce do miski i dodaj wrzącą wodę. Usiądź nad wywar z rumianku i owiń się kocem. Kąpiel parowa powinna trwać 20 minut. Ten środek skutecznie radzi sobie ze zmianami zapalnymi pęcherza. Zaleca się tak leczyć przez 1 tydzień.
 7. Weź 3 łyżki rumianku, znamiona kukurydzy, rdestu i mącznicy lekarskiej. Wymieszaj wszystkie składniki. Do 3 łyżek deserowych wlać 0,3 litra wrzącej wody i odstawić na 6 godzin. Wypij jedną trzecią szklanki 1 godzinę po posiłku. Należy to robić 3-4 razy dziennie. Środek delikatnie rozpuszcza kamienie nerkowe, przywraca oddawanie moczu i usuwa sole.

Rumianek do zapobiegania stanom zapalnym

Aby uniknąć pojawienia się procesów zapalnych, musisz przestrzegać następujących zaleceń:

 1. Użyj korzystnego środka do zabiegów higienicznych rano i wieczorem. Napar z rumianku można stosować do toalety genitaliów. Mogą również umyć twarz.
 2. Wypij wywar z rumianku natychmiast po hipotermii. Aby zwiększyć skuteczność produktu, należy do niego dodać miód. Środki zapobiegawcze należy prowadzić w ciągu tygodnia.
 3. Do spożywania herbaty rumiankowej na daniach. Powinny trwać 2 tygodnie. Następnie zrób sobie przerwę na 1 miesiąc.
 4. Aby zapobiec zapaleniu pęcherza moczowego 2-3 razy w roku, pij kolekcje z kwiatów rumianku i nagietka, liści borówki brusznicy, krwawnika pospolitego, dziurawca.

Kiedy powinieneś wziąć?

Możesz używać rumianku w prostych przypadkach zapalenia nerek i dróg moczowych. Obecnie znanych jest wiele skutecznych środków, które pomagają uzyskać dobre wyniki.

Odwar moczopędny z rumiankiem

Aby go przygotować, należy wymieszać w równych częściach owoce borówki brusznicy i róży, kwiaty rumianku, poziomki, suszoną trawę tropikalną, owies, liście babki lancetowatej.

Materiały roślinne należy zmielić młynkiem do kawy. Weź 1 dużą łyżkę powstałej kompozycji i wlej 250 ml wrzącej wody. Pozostaw na 1 godzinę i odcedź. Wypij jedną trzecią szklanki. Zaleca się to robić 3 razy dziennie.

Połączony napar moczopędny i spalający tłuszcz

Aby uzyskać tę kompozycję, musisz wziąć 2 łyżki rumianku, dodać 1 łyżkę głogu, mięty i oregano, pół łyżki nasion kopru. Zalać wrzątkiem i odstawić na 12 godzin.

Spożywać 100 ml z posiłkami. Należy to robić 3 razy dziennie. Napar ma wyraźne właściwości moczopędne i ma korzystny wpływ na czynność nerek.

Skutki uboczne przedawkowania

Podczas leczenia bulionem rumiankowym należy robić przerwy trwające 2-4 tygodnie. W przypadku długotrwałej terapii istnieje ryzyko wystąpienia objawów przedawkowania. W takiej sytuacji pojawiają się bóle głowy, zaburzenia snu, wzmożone zmęczenie i drażliwość.

Wszelkie leki moczopędne należy stosować rano. Zaleca się co jakiś czas zmieniać skład preparatów ziołowych. W przeciwnym razie prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia jest wysokie.

Dlaczego nalewka z rumianku jest przydatna?

Napary z rumianku nadają się do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Takie fundusze można wykorzystać w postaci lewatyw, balsamów, płukanek. Aby zrobić kompozycję leczniczą, możesz użyć następujących metod:

 • Zimno. W tym celu 8-10 małych łyżeczek kwiatów należy zmieszać z 500 ml chłodnej wody i pozostawić na 10 godzin. Powstały produkt jest używany w chorobach oczu, do przemywania ran i innych urazów, do płukania gardła i jamy ustnej. Narzędzie z powodzeniem radzi sobie z objawami zapalenia.
 • Gorąco. Weź 1 łyżkę kwiatów roślinnych i wymieszaj z 250 ml wrzącej wody. Pozostaw do zaparzenia na pół godziny, a następnie odcedź. Pij gorący napar 3 razy dziennie. Pojedyncza dawka to ćwierć szklanki. Lekarstwo przyjmuje się na infekcje wirusowe, bóle głowy, zaburzenia stolca, wzdęcia. Pomaga radzić sobie ze skurczami przewodu pokarmowego.

Należy pamiętać, że nie wolno gotować kwiatów rumianku. Powstały produkt straci wszystkie właściwości lecznicze. Aby zachować maksimum cennych składników, kompozycję należy przygotować w łaźni parowej.

Przy zapaleniu dróg oddechowych

Aby poradzić sobie ze zmianami zapalnymi układu oddechowego, należy wziąć 1 małą łyżeczkę kwiatów i wymieszać z 250 ml wrzącej wody. Następnie trochę ostudź napar i odcedź. Użyj środka do płukania jamy nosowej w przypadku zapalenia i płukania gardła z zapaleniem migdałków i zapaleniem krtani.

Przy chorobach nerek i przewlekłym zapaleniu pęcherza

W przypadku zapalenia pęcherza i odmiedniczkowego zapalenia nerek warto wziąć napar przygotowany z 2 małych łyżek kwiatostanów i 500 ml wrzącej wody. Zaleca się pozostawić produkt na 1 godzinę, a następnie przecedzić.

Spożywać 1 dużą łyżkę trzy razy dziennie.

Przeciwwskazania do stosowania rumianku

Zabrania się używania produktów na bazie rumianku w takich przypadkach:

 • ciąża – roślina może powodować poronienie lub przedwczesny poród;
  wiek poniżej 12 lat;
 • kamica moczowa – w takim przypadku rumianek można stosować bardzo ostrożnie po konsultacji z lekarzem;
 • alergia;
 • zaburzenia psychiczne.

Rumianek jest często stosowany w leczeniu patologii nerek. To narzędzie ma wyraźny efekt antyseptyczny i przeciwbakteryjny. Aby osiągnąć dobre wyniki w leczeniu patologii, konieczne jest wybranie odpowiedniego środka i przestrzeganie zasad jego przygotowania.

Aleksandra

Edytor serwisu