Rodzaje wosków do drewna – jak wybrać

Rodzaje wosków do drewna - jak wybrać

Drewno jest podatne na wilgoć, grzyby, pasożyty. Do jej ochrony używa się specjalnego wosku. Z materiału w tym artykule dowiesz się, co to jest, co się dzieje, jak prawidłowo go wybrać i używać.

Co to jest?

Wosk do drewna to ekologiczny, naturalny materiał. Należy do klasycznych lipidów i jest niczym innym jak estrem wyższych kwasów organicznych i wyższych alkoholi jednowodorotlenowych. Zawiera parafinę, wolne kwasy, związki aromatyczne, barwniki. Jego składnikami mogą być dodatki pochodzenia nieorganicznego, wosk pszczeli, oleje. W zależności od odmiany skład, plastyczność i właściwości są różne. Stosuje się natychmiast po otwarciu opakowania. Sprawia, że ​​obrabiana powierzchnia jest gładka, estetyczna.

Zdarza się przezroczysty, podbarwiony, jasnobeżowy, żółtawy . Dobrze się miesza, dzięki czemu można tworzyć nowe tony, uzyskiwać ciemne i jasne odcienie. Służy do obróbki elewacji, altan, ogrodzeń, małych form architektonicznych. Posiada odporność na zniszczenia związane z negatywnymi czynnikami środowiskowymi. Zatrzymuje włókna drzewne, jest paroprzepuszczalnym środkiem ochronnym.

Nie tworzy warstwy filmu na powierzchni. To najlepsza alternatywa dla lakieru. Nietoksyczny, całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Nie wywołuje reakcji alergicznych, nie zmienia struktury przetworzonego drewna. Łatwy w użyciu, w połączeniu z kolorystyką, uszlachetnia kolor materiału. W przeciwieństwie do wielu impregnatów chroni drzewo nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz. Obojętny na wodę, wilgoć, ekstremalne temperatury.

Jest uszczelniaczem do drewna, zapobiega gniciu, ścieraniu, plamom. Sprawia, że ​​drewno staje się wodoodporne, odporne na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Wosk ochronny jest ognioodporny i skuteczny w aplikacji. Zapewnia długotrwałą ochronę materiału, a ponowne przetwarzanie jest konieczne tylko w przypadku naprawy w uszkodzonym miejscu.

Wosk doskonale wnika we włókna, wypełnia mikropęknięcia. Służą do renowacji drewnianych mebli, drzwi, parkietu, paneli ściennych. Służy do zabezpieczania dachów, łat drewnianych, stropów, podłóg.

Wyświetlenia

Na podstawie formy uwalniania i cech wyróżnia się kilka odmian wosku do drewna. Konsystencja produktów może być miękka, pastowata i twarda. Od tego zależy skuteczność i podejście do aplikacji.

 

W sprzedaży dostępne są odmiany z olejem lnianym, produkty z drewna na bazie wody. Popularne produkty to impregnat olejowo-woskowy, barwiący wosk dekoracyjny, biały, matowy transparentny.

Do każdego rodzaju uszkodzenia i nakładu pracy stosuje się inny rodzaj wosku. Odmiany płynne nakłada się pędzlem, jak w klasycznym bejcowaniu. Wcierać twarde produkty w odnawianą powierzchnię.

Solidny

Odmiany z tej grupy cieszą się większą popularnością niż inne, mimo że są trudniejsze do zastosowania. Wizualnie zbliżone do wielobarwnej plasteliny, wykonane są na bazie olejów roślinnych i naturalnego wosku. Uzupełniane są składnikami chemicznymi, dlatego przed obróbką są podgrzewane. Służą do uszczelniania dużych pęknięć i odprysków. Wosk z tej grupy nadaje się do prac zewnętrznych i wewnętrznych w temperaturze powietrza od +10 do +25 stopni.

Produkty doskonale przywracają integralność powierzchni, wzmacniają jej połysk. Są szczególnie elastyczne i mają wysoką przyczepność. Są uważane za uniwersalne produkty do woskowania. Poradzisz sobie z przetwarzaniem baz dowolnego typu. Tworzy wysokiej jakości warstwę ochronną.

Wymagają maksymalnej staranności w aplikacji. Gdy powierzchnia jest nierówna, praktycznie nie można ich wyrównać. W takim przypadku prawdopodobne jest ryzyko obróbki z oczywistymi różnicami w odcieniach.

Rodzaje wosków do drewna - jak wybrać

Miękki

Produkty z miękkiego wosku obejmują produkty na bazie naturalnej . Ich działanie ochronne będzie najsłabsze. Ale mają głębszą penetrację. Jeśli porównamy je z innymi analogami, miękkie produkty dłużej pozostają lepkie, lepiej się topią. Nie zwiększają jednak właściwości antystatycznych obrabianych produktów. Dlatego woskowane drewno doskonale przyciąga kurz. Potrzebuje również okresowych aktualizacji zasięgu. Jeśli temperatura przekroczy 20 stopni, gęstość wosku maleje.

Delikatne oleiste impregnaty odnawiają tablicę, wizualnie maskując odpryski i wgniecenia. Nie zawierają agresywnych rozpuszczalników i benzenu. Im niższy procent rozpuszczającego się składnika, tym szybciej wysycha roztwór.

Rodzaje wosków do drewna - jak wybraćRodzaje wosków do drewna - jak wybraćRodzaje wosków do drewna - jak wybrać

Ciekły

Wosk o płynnej konsystencji ma dobrą penetrację. Wnika w trudno dostępne miejsca, może tworzyć jednolitą warstwę ochronną nawet na skomplikowanych nitkach. Posiada przyjemny zapach, sprawia, że ​​drewno jest odporne na wilgoć. Zawiera sztuczne zawiesiny, które utrzymują pożądaną konsystencję. Płynny wosk wypełnia rysy i szczeliny oraz zawiera syntetyczne wtrącenia. Stosuje się go przy obróbce dużych powierzchni (panele, podłogi).

Jest łatwy w użyciu, ma poziom matu i połysku . Z tego powodu zmienia się również poziom śliskości powierzchni. Nakłada się na powierzchnię za pomocą pędzla lub zwykłego wałka malarskiego z miękką warstwą. Aby pozbyć się nadmiaru, używa się niestrzępiącej się szmatki. Jednak podczas aplikacji praktycznie nie ma smug, ponieważ produkt szybko wysycha.

Rodzaje wosków do drewna - jak wybraćRodzaje wosków do drewna - jak wybraćRodzaje wosków do drewna - jak wybrać

Kolorowy

Włączenie do składu kolorowego barwnika nie zmienia właściwości wosku. Dzięki produktowi możliwe jest przywrócenie pierwotnego odcienia wyrobom drewnianym, ukrycie drobnych defektów (np. rysy). Farba woskowa posiada w palecie wiele odcieni, co pozwala wybrać najbardziej odpowiedni kolor. Służy do renowacji, jest czarny, brązowy, złoty, czerwony, bursztynowy.

Tego typu wosków nie stosuje się do powlekania blatów, krzeseł, podłokietników ze względu na zdolność pigmentu użytego do barwienia. Doskonale jednak wyrównują kolor, tworzą jednolitą cienką warstwę.

Popularni producenci

Produkcją wosków do obróbki drewna zajmują się różne marki krajowe i zagraniczne. Ranking najlepszych firm obejmuje kilka marek, wybranych na podstawie opinii klientów na różnych portalach internetowych.

Rodzaje wosków do drewna - jak wybraćRodzaje wosków do drewna - jak wybraćRodzaje wosków do drewna - jak wybrać

Wosk do drewna Borma

Włoski dostawca ekologicznych surowców do obróbki różnych elementów mebli klasycznych i ogrodowych (blaty, elewacje meblowe), podłóg drewnianych, tarasów. Produkuje produkty zwykłego i pigmentowanego typu z olejem parkietowym, kompozycje do saun i łaźni z suszeniem międzywarstwowym w ciągu 6-8 godzin i zużyciem 1-2 warstw.

Rodzaje wosków do drewna - jak wybrać

Osmo

Niemiecki producent antyalergicznych impregnatów woskowych o ledwo wyczuwalnym zapachu roślinnym, przeznaczonych do użytku wewnątrz i na zewnątrz. W asortymencie znajdują się produkty lite do blatów, bezbarwne woski do podłóg, tarasów oraz mebli do ogrodów, balkonów, otworów drzwiowych i okiennych.

Produkty marki dają błyszczące wykończenie, odporne na chemię gospodarczą. Różni się małym zużyciem na 1 m2, zakłada schnięcie między warstwami w ciągu 10 godzin. Daje bezbarwne, jedwabiste wykończenie z efektem matującym.

Rodzaje wosków do drewna - jak wybrać

Biofa

Niemiecka marka specjalizująca się w produkcji przyjaznych środowisku materiałów do obróbki drewna. Produkuje szeroką gamę kompozycji dekoracyjnych i pielęgnacyjnych. Wytwarza olejki z woskiem i kolorem, impregnację środkiem antyseptycznym.

Produkty są poszukiwane ze względu na łatwość aplikacji, odpowiednie do użytku domowego i profesjonalnego. Przeznaczony do wykańczania wnętrz drewnianych z wyjątkiem podłóg i podstaw roboczych. Posiada właściwości bakteriobójcze i antystatyczne, zakłada 2 warstwy aplikacji.

Rodzaje wosków do drewna - jak wybrać

Rustin

Brytyjska firma dostarczająca na rynek krajowy produkty na bazie wody oraz woski z benzyną lakową. W zależności od odmiany produkty przeznaczone są do użytku wewnętrznego i zewnętrznego (m.in. ogrodzenia, markizy, drzwi, deski do krojenia).

Produkty marki szybko schną, różnią się słabym zapachem, matowością, bezbarwnością, są półbłyszczące, satynowe. Nakładać w 3 warstwach z wysychaniem w ciągu 4-6 godzin. Mają średnie zużycie na 1 mkw. m. Nadaje się do przetwarzania tablicy, która nie została wcześniej wykończona innymi materiałami.

Rubio Monocoat

Producent z Belgii, wytwarzający produkty z pojedynczą warstwą aplikacji . Wytwarza impregnaty olejowo-woskowe z suszeniem międzywarstwowym w ciągu 3-5 godzin i minimalnym zużyciem materiału. W asortymencie znajdują się mieszanki do użytku wewnątrz i na zewnątrz, przeznaczone do wszystkich powierzchni drewnianych. Produkty są przeznaczone do obsługi dużych powierzchni w jak najkrótszym czasie. Jest droższy od swoich odpowiedników w swoim segmencie.

Zapobiega pękaniu gotowego litego drewna, jego gniciu i uszkodzeniom przez szkodliwe owady.

Rodzaje wosków do drewna - jak wybrać

Tikkurila

Produkuje w niewielkim zakresie materiały impregnujące zawierające wosk. Marka posiada 2 linie produktów: Valtti (impregnaty do tarasów i mebli ogrodowych) oraz Supi (powłoki wzmacniające bal do kąpieli i sauny).

Produkty firmy mogą mieć oleisty zapach. Radzą sobie z obróbką klatek schodowych, końcówek mebli. Tworzą jednolitą warstwę wosku, nakładają się w 1-2 warstwach ze średnim czasem schnięcia 4 godzin i mają budżetowy koszt.

Rodzaje wosków do drewna - jak wybrać

„Sigma-Uniwersalny”

Są to produkty reprezentowane przez olejki woskowe o różnym przeznaczeniu. W zależności od odmiany, przeznaczony do ochrony drewna wewnątrz łaźni i saun. Nadaje się na ściany, sufity, garderoby, garderoby, dekoracje mebli. Produkty mogą być stosowane do budowy elewacji, altan, ogrodzeń, strychów, murków mansardowych i innych fundamentów, a także do pokrywania drewnianych elementów broni. Mają niską cenę za 1 litr. Niektóre preparaty przeznaczone są do pokrywania powierzchni narażonych na duże obciążenia (schody, podłogi, korytarze).

Który produkt jest lepszy, kupujący sam decyduje na podstawie własnych preferencji, dostępnego budżetu i rodzaju planowanej pracy. Na przykład produkty Osmo są całkowicie bezpieczne i mogą być używane do przykrywania łóżeczek dziecięcych i powierzchni roboczych. Ktoś bardziej lubi wosk pszczeli, inni wybierają produkty z zawiesinami syntetycznymi.

Bardzo dobrze sprawdził się również producent Rubio Monocoat, którego impregnaty dają wysoki wynik obróbki.

Rodzaje wosków do drewna - jak wybrać

Sekrety wyboru

Kupując określony rodzaj wosku do drewna, należy wziąć pod uwagę szereg kryteriów. Kluczowym jest cel, który jest wskazany na etykiecie. Pozwoli ci to jak najdokładniej dobrać kompozycję. Kompozycje do łaźni i saun różnią się od impregnatów przeznaczonych na elewacje budynków i meble ogrodowe. W sprzedaży dostępne są odmiany do impregnacji parkietu, a także materiały bardziej odpowiednie do podłóg.

Wysokiej jakości surowiec posiada bazę olejową (lniany, sojowy, słonecznikowy) lub lniany. To właśnie olej decyduje o głębokości wnikającej warstwy. Tworzy hydrofobową ochronę, uszlachetnia drzewną fakturę. Pożądane jest, aby kompozycja zawierała twardy wosk (carnauba, candelilla). Jego wskaźniki odporności na zużycie i wodoodporności są znacznie wyższe niż w przypadku innych odmian. Stopień połysku zależy od proporcji użytych składników.

Rodzaje wosków do drewna - jak wybrać

Najlepszy wosk powinien zawierać suszki. Przyspieszają schnięcie, odpowiadają za twardnienie oleistych składników. Dzięki nim powłoka schnie nie tylko szybko, ale i równomiernie. Oprócz oleju rozpuszczalnikami mogą być substancje organiczne i woda. Odmiany do użytku na zewnątrz muszą zawierać pigmenty mineralne. Zwiększa to wrażliwość materiału na światło. Dodatkowo w składzie powinien znaleźć się olej naturalny (sojowy, orzechowy, rzepakowy).

Dla niektórych zapach jest istotnym kryterium zakupu. Może być żrący. Jeśli jednak zapach jest silny, nie oznacza to, że jakość impregnacji jest słaba. Zwykłe potrawy pachną jak olej lub wosk. Ilość materiału dobierana jest na podstawie planowanej pracy. Jeśli drewno nie jest przygotowane, bardziej wchłania olej. Poza tym wiele zależy od gęstości matrycy i efektu, jaki chcesz osiągnąć. Te powłoki mogą wymagać od 3 do 5 warstw. Jednak preparaty jednowarstwowe nie są do tego odpowiednie. Z pierwszej warstwy utworzą folię ochronną. Kolejne warstwy nie będą miały widocznego efektu i nie poprawią połysku.

Wybierając konkretny rodzaj impregnacji, zwróć uwagę na rodzaj tablicy. Produkty do obróbki drewna twardego, egzotycznego, miękkiego są różne.

Rodzaje wosków do drewna - jak wybraćRodzaje wosków do drewna - jak wybrać

Jak poprawnie aplikować?

Stosowanie różnych rodzajów wosku ma swoje własne niuanse. Aby zapobiec odkształceniom, wosk jest uzupełniany benzyną lakową. Przed przystąpieniem do nakładania produktu należy przygotować powierzchnię przedmiotu, który ma być poddany obróbce. Właściwe przygotowanie powierzchni polega na eliminacji nierówności, brudu, kurzu.

Wszelkie wtrącenia lakieru usuwa się ostrzem lub nożem. Po zdarciu przechodzą wzdłuż podstawy papierem ściernym (drobnym płótnem ściernym). W razie potrzeby wysusz materiał. W zależności od objętości cząstek stałych w wosku, liczba nakładanych warstw może się różnić. Po każdej warstwie wymagane jest całkowite wyschnięcie. Wosk schnie długo w temperaturze pokojowej.

Aby wyrównać wyschniętą powłokę, użyj specjalnej kielni (płyta zaokrąglona). Obowiązkowym etapem woskowania jest końcowe polerowanie. Odbywa się za pomocą obrotowej szczotki. Dzięki temu narzędziu powierzchnia się nagrzewa, a drewno nabiera pięknego połysku. Przyjrzyjmy się teraz, jak traktować podłoża drewniane, w zależności od rodzaju wosku.

Rodzaje wosków do drewna - jak wybrać

Stałą kompozycję nakłada się po przygotowaniu niezbędnych narzędzi i materiałów. Do pracy potrzebujesz szlifierki, samego wosku, blaszanego pojemnika, pędzla, wełnianej lub płóciennej szmatki. Po przygotowaniu powierzchni wosk topi się w kąpieli wodnej. Podgrzaną płynną masę nakłada się na drewno. Produkt dociska się szpachelką lub wciera miękką szmatką w kierunku włókien drewna. Następnie pozostaw do całkowitego wyschnięcia, usuń nadmiar materiału. Następnie wykonuje się szlifowanie i polerowanie bawełnianą serwetką. Głębokie uszkodzenie wymaga kilku warstw wosku.

Łatwiej jest obrabiać drewno płynnym woskiem. Producenci zalecają stosowanie go w następujący sposób. Z powierzchni usuwana jest stara powłoka lakiernicza. Weź wałek lub pędzel, nałóż pierwszą warstwę wosku. Zastosuj ponownie po około 2 godzinach. Po osiągnięciu pożądanego rezultatu wykonuje się szlifowanie. W tym celu użyj miękkiej szmatki. Po wypolerowaniu powłoka uzyska pożądaną intensywność połysku. Im dłużej drewno będzie przetwarzane, tym bardziej będzie błyszczące. Technika nakładania kolorowego produktu nie różni się od poprzedniej. 

Jednak wybierając się do pokrycia tablicy dowolnym rodzajem produktu, należy wziąć pod uwagę, że nie ochroni on drzewa przed płynami zawierającymi alkohol.

Ponadto nie będzie w stanie zakryć plam powstałych z wody lub światła słonecznego.

Rodzaje wosków do drewna - jak wybrać

Jeśli po rozprowadzeniu kompozycji zauważy się obrzęk górnej warstwy, należy chodzić po podstawie suchą szmatką. To usunie szorstkość i przywróci włókna do ich pierwotnej pozycji. Ostateczny czas schnięcia jest trudny do określenia. Zależy to od różnych czynników (skład produktu, warunki temperaturowe, poziom wilgotności).

Powłoka nawierzchniowa może potrzebować 2-3 tygodni, aby nabrać wytrzymałości. Czasami przed woskowaniem wykonuje się szlifowanie, odtłuszczanie, gruntowanie powierzchni. Kompozycja wypełni małe pory. Następnie są one przesuwane wzdłuż podstawy drobnym papierem ściernym.

Rozprowadź pastę woskową na powierzchni za pomocą wacika okrężnymi ruchami. Przetwarzanie odbywa się w kilku warstwach, pocierając pastę wzdłuż włókien. Jeśli produkt nie nakłada się dobrze, lekko go podgrzej. Powierzchnie podlegające największemu tarciu są pokrywane specjalnymi związkami. Obszary te muszą być częściej poddawane ponownemu leczeniu, ponieważ z czasem tracą warstwę ochronną. W przypadku zabawek, ścian i sufitów starają się używać kolorowych związków z Carnauba i woskiem pszczelim.

Rodzaje wosków do drewna - jak wybrać

Późniejsza pielęgnacja powierzchni

Rozważmy kilka zasad skutecznej pielęgnacji woskowanej powierzchni.

  • Nie zaleca się stosowania produktu przez kilka dni po zakończeniu. Można to przyspieszyć, wietrząc pomieszczenie.
  • Właściwości ochronne wosku różnią się od lakieru . Woskowanie powierzchni jest bardziej dekoracyjne. Dlatego z podstawowymi zasadami opieki należy obchodzić się ostrożnie.
  • Nie można sprawdzić wytrzymałości przetworzonego litego drewna, nie można celowo zepsuć podstawy. Nie woskuj powierzchni w pobliżu wysokich temperatur, w przeciwnym razie materiał po prostu uniesie się na powierzchni.
  • W razie przypadkowego kontaktu z alkoholem należy natychmiast wytrzeć bazę do sucha . W przeciwnym razie nie da się uniknąć plam. Nie wycieraj zbyt często powierzchni wilgotną szmatką. Z biegiem czasu zużyje się warstwa ochronna.
  • Nie wycieraj podstaw produktami zawierającymi cząstki ścierne. Z powodu takich manipulacji istnieje pilna potrzeba ponownego woskowania.
  • Aby przedłużyć estetykę woskowanych przedmiotów nie zapomnij o regularnym przecieraniu suchą szmatką . Jeśli zajdzie potrzeba pozbycia się zabrudzeń, możesz użyć produktów bezalkoholowych lub produktów woskowych.
  • Efekt dekoracyjny można zachować stosując specjalne środki do utrwalania wosku, sprzedawane w formie aerozoli . Preparaty zawierają naturalne żywice, dzięki czemu powstaje dodatkowa warstwa ochronna. Koncentraty te usuwają brud i plamy z barwiących żywności i napojów bez zmywania oleju i wosku. Możesz również użyć produktów woskowych. Poprawiają zmatowiały wygląd powierzchni i wydłużają żywotność produktów z drewna.

Z zastrzeżeniem zasad pielęgnacji, leczona powierzchnia nie będzie wymagała renowacji przez co najmniej 5 lat.

Aleksandra
Edytor serwisu