Przygotowanie mieczyków na zimę: 5 pomocnych wskazówek

Przygotowanie mieczyków na zimę: 5 pomocnych wskazówek

Mieczyki są piękne i wyrafinowane, za co uwielbiają je hodowcy kwiatów, ale jednocześnie wymagają specjalnego traktowania. Cebule kultury ciepłolubnej można zachować tylko przez kopanie na zimę. Rośliny zaczynają przygotowywać się do zimowania natychmiast po kwitnieniu mieczyków. Zgodność ze wszystkimi etapami procesu przygotowania pomoże utrzymać materiał do sadzenia w doskonałym stanie. Do wykonania jest tylko 5 kroków.

Terminowe przycinanie szypułek

Musisz odciąć szypułki mieczyków natychmiast po kwitnieniu. Pomoże to nie tylko w utrzymaniu porządku w klombie, ale także pozwoli roślinom nabrać sił do zimowania. Jeśli strzałki kwiatowe nie zostaną usunięte na czas, zaczną na nich osadzać się nasiona, co spowoduje wypływ składników odżywczych z żarówki.

W takim przypadku nie można usunąć liści mieczyków. Aparat liścia bierze udział w fotosyntezie. To dzięki liściom żarówka otrzymuje pożywienie i dojrzewa do zimowania. Przez następne 50 dni po uschnięciu kwiatów niezbędne substancje gromadzą się w podziemnej części rośliny. Wykop cebulę, gdy liście zaczną żółknąć, nie czekając, aż całkowicie zwiędną.

Przygotowanie mieczyków na zimę: 5 pomocnych wskazówek

Prawidłowe kopanie

Podczas wydobywania bulw z ziemi ważne jest, aby zachować jej integralność. Nie wbijaj łopaty w ziemię w pobliżu podstawy rośliny. Konieczne jest wykonanie wcięcia 15–20 cm i podważenie grudki ziemi wraz z żarówką, po czym, ciągnąc za liście, roślinę wyprowadza się na powierzchnię.

Sortowanie materiału do sadzenia odbywa się bezpośrednio na miejscu, cebula jest natychmiast układana w osobnych pojemnikach, aby w przyszłości nie pomylić odmian. Liście skraca się nożyczkami, pozostawiając nie więcej niż 2 cm od ich długości, w każdym pudełku umieszcza się przywieszkę z nazwą odmiany.

Wybór bulw wysokiej jakości

Każdy rodzaj cebulek należy dodatkowo przesortować, aby pozbyć się materiału z oznakami zgnilizny lub wysychania. Jednocześnie wykopane dzieci są sortowane, zbyt małe cebulki nie przetrwają zimy. Ich minimalny rozmiar powinien wynosić co najmniej 6–8 mm.

Jednocześnie dobrze przechowywane będą tylko dzieci, na których znajdują się łuski zakrywające. Lepiej jest wyrzucić stare cebulki, nie będą już dawać pełnego kwitnienia. Młode duże bulwy mają regularny zaokrąglony kształt, ich średnica jest zwykle równa ich wysokości.

Przygotowanie mieczyków na zimę: 5 pomocnych wskazówek

Obróbka materiału do sadzenia

Przed położeniem do przechowywania bulwy mieczyków są myte i dezynfekowane. Do prania używaj ciepłej wody, możesz dodać do niej trochę wiórków mydlanych. Najłatwiejszym sposobem dezynfekcji jest moczenie w słabym roztworze nadmanganianu potasu na 20-30 minut.

W tym samym celu stosuje się leki takie jak „Maxim” lub „Fundazol”. Procedura namaczania pomaga określić jakość dzieci. Dorosłe cebule opadną na dno, a nienadające się do sadzenia będą unosić się na górze.

Następnie materiał do sadzenia jest suszony przez tydzień w temperaturze około +30 ° C. Następnie temperaturę obniża się do + 18 ° C, a bulwy utrzymuje się w takich warunkach przez kolejny miesiąc. Jeśli nie można zapewnić spadku temperatury, bulwy suszy się w domu w temperaturze pokojowej przez 2 miesiące.

Przygotowanie mieczyków na zimę: 5 pomocnych wskazówek

Zakładka do przechowywania

Przed przechowywaniem materiału do sadzenia sprawdź go ponownie, oddziel złuszczone łuski od cebulek (nie można usunąć skorupy z dzieci). Pudełka kartonowe są najbardziej odpowiednie do przechowywania mieczyków.

Bulwy są umieszczone tak, aby nie stykały się ze sobą. Aby zapewnić bardziej niezawodne przechowywanie, możesz posypać cebulę popiołem drzewnym i rozłożyć między nimi pokrojone ząbki czosnku. Dzieci najlepiej trzymać w torbie z papieru kraft. Do wiosny materiał do sadzenia należy przechowywać w temperaturze + 3-5 ° C i wilgotności 80%.

Przygotowanie mieczyków na zimę: 5 pomocnych wskazówek

Zimą bulwy są okresowo rewidowane, aby na czas usunąć zepsute okazy. W porządku, jeśli na wiosnę cebulki trochę się pomarszczą. Przed sadzeniem wystarczy namoczyć je w wodzie. Właściwe przygotowanie i optymalne warunki przechowywania bulw mieczyków umożliwią sadzenie ich w przyszłym sezonie i oczekiwanie na pojawienie się luksusowych kwiatostanów.

Aleksandra
Edytor serwisu