Pigwa japońska: korzyści i szkody, skład i wartość odżywcza

Poznaj japońską pigwę Henomeles, czyli północną cytrynę. Chociaż roślina jest uważana za egzotyczną, została przystosowana do uprawy na całym świecie, ponieważ owoce pigwy japońskiej są dobre dla zdrowia. Krzew lub miniaturowe drzewo przyciąga uwagę nie tylko swoim pięknem, ale także jasnożółtymi owocami. Ze względu na ten niezwykły typ pigwa zyskuje popularność jako niezwykły element dekoracji krajobrazu. A w kuchni japońska jagoda jest szeroko stosowana do robienia przetworów, dżemów, kompotów, a także, dzięki dobroczynnym właściwościom owoców, w medycynie ludowej. Dziś redakcja portalu przygotowała dla Was krótką opowieść o tym orientalnym gościu.

Pigwa japońska Henomeles – krótkie odniesienie botaniczne

Chaenomeles należy do ozdobnej kultury owocowo-jagodowej. Odporna, bezpretensjonalna roślina przybyła do naszego kraju z Japonii i Chin. W Azji Wschodniej kultura znana jest od czasów starożytnych, ale w Europie usłyszeli o niej dopiero w połowie XIX wieku.

Pigwa japońska – opis rośliny

Pigwa japońska jest długą wątróbką; przy dobrej pielęgnacji krzew może żyć w jednym miejscu nawet do 80 lat. Ma ciemnozielone błyszczące liście z dużymi wdziękami. Kwitnienie następuje późną wiosną. Kwiaty są duże, osiągają 7 cm średnicy, zebrane w 2-6 kwiatostanach w dolnej lub środkowej części pędu. Kolor kwiatu zależy od odmiany i waha się od śnieżnobiałego do ciemnoczerwonego, są też okazy z wyraźnym fioletowym odcieniem. U gatunku Chaenomeles kwiaty są pomalowane na delikatny brzoskwiniowy kolor.

Do końca września owoce dojrzewają. Jasnozielone, jasnożółte lub ciemnopomarańczowe owoce świetnie wyglądają na tle ciemnozielonych liści. Waga waha się od 20 do 100 g, w zależności od odmiany. Smak jest cierpki, z aromatem kwaśno-cytrynowym. Zbiór rozpoczyna się przed pierwszymi przymrozkami. Owoce można zbierać niedojrzałe, ponieważ szybko dojrzewają w temperaturze + 5 ° C.

Popularne odmiany pigwy japońskiej

Nevalis . Średniej wielkości krzew dorastający na wysokość i szerokość do 2 m. Kwitnie śnieżnobiałymi kwiatami od maja do sierpnia.

Różowa Dama. Krzew o niskim wzroście, dorastający do 1,5 m. Wczesnym latem na szerokiej koronie pojawiają się ciemnoróżowe kwiaty. Kwitnienie jest piękne i długotrwałe.

Jet Trail . Dekoracyjny widok z pełzającymi pędami. Okaz nie ma kolców, pędy o śnieżnobiałych kwiatach pierwotnie wygięte w łuk.

Pigwa jest świetna . Krzew silnie rozgałęziony, osiągający wysokość do 1,5 m. Kwitnie czerwonymi kwiatami, nie wymaga przycinania i służy jako żywopłot.

Rozmnażanie nasion

Pigwa dobrze rozmnaża się przez nasiona. Aby to zrobić, wielu ogrodników zajmuje się siewem nasion przed zimą. Materiał siewny jest kupowany w sklepie lub zbierany samodzielnie. W tym celu nasiona zbiera się z największych i dojrzałych owoców tuż przed siewem. Na miesiąc przed mrozem nasiona umieszcza się w przygotowanych dołkach na głębokość 1 cm, odstęp między rzędami wynosi 15 cm, między dołkami – 5 cm, nasadzenia przykrywa się ziemią i mulczuje. Przy tym siewie sadzonki pojawiają się w połowie maja. Aby krzew mógł produkować plony, sadzi się go w słonecznym miejscu. Pigwa może dobrze rosnąć i kwitnąć w cieniu, ale nie przyniesie owoców.

Możesz także uprawiać nasiona pigwy w domu. To wymaga:

 1. Zebrane owoce przechowuj w lodówce.
 2. Pod koniec stycznia zebrać nasiona, wymieszać z mokrym piaskiem w proporcji 1: 3 i umieścić w plastikowej torbie z otworami wentylacyjnymi.
 3. Nasiona pigwy muszą być rozwarstwione przed sadzeniem. Aby to zrobić, umieszcza się je w lodówce na 2,5 miesiąca. Konieczne jest okresowe zwilżanie piasku, aby uniknąć tworzenia się pleśni.
 4. W kwietniu nasiona wysiewa się w przygotowanej glebie. Gleba powinna być pożywna o średniej kwasowości.
 5. Młode sadzonki, przy odpowiedniej pielęgnacji, osiągają jesienią 1,5 m.
 6. Podczas sadzenia na otwartym terenie należy upewnić się, że głębokość dołu do sadzenia odpowiada głębokości doniczki.
 7. Odległość między młodymi roślinami powinna wynosić co najmniej 1 m.

Skład i wartość odżywcza

Pigwa japońska jest niezbędna dla człowieka, ponieważ zawiera dużą ilość witamin, mikro- i makroelementów, które są tak potrzebne organizmowi. Tabela przedstawia zawartość składników odżywczych (kalorii, białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów) na 100 g owoców.

Odżywka numer Dieta dzienna dla osoby dorosłej
Zawartość kalorii       48 kcal 1684 kcal
Białko         0,6 g 76 g
Tłuszcze         0,5 g 60 g
Węglowodany         9,6 g 211 g
Kwasy organiczne         0,9 g
Błonnik pokarmowy         3,6 g 20 g
woda          84 g 2400 g
Popiół         0,8 g
Witaminy
ALE        167 g  900 mg
Beta karoten       0,4 mg 5 mg
W 1     0,02 mg  1,5 mg
W 2     0,04 mg 1,8 mg
Z        23 mg  90 mg
mi       0,4 mg  15 mg
PP       0,2 mg 20 mg
Niacyna       0,1 mg
Makroskładniki
Potas    144 mg 2500 mg
Wapń      23 mg 1000 mg
Magnez      14 mg 400 mg
Sód      14 mg 1300 mg
Fosfor      24 mg 800 mg
Pierwiastki śladowe
Żelazo       3 mg  18 mg
Węglowodany strawne
Skrobia         2 g
Mono- i disacharydy      7,6 g Maks. – 100 gramów
Nasycone kwasy tłuszczowe      0,1 g Maks. – 18,7 g

Korzyści zdrowotne i szkody związane z pigwą japońską

Ze względu na swój bogaty skład pigwa jest jednym z najbardziej leczniczych owoców.

Korzyści dla organizmu:

 • Owoc polecany jest na gorączkę i zapalenie płuc. Ponieważ ma właściwości przeciwgorączkowe.
 • Pigwa jest bardzo przydatna dla osób z chorobami układu krążenia. Napar przygotowany na bazie owoców wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, normalizuje ciśnienie krwi i obniża zły cholesterol.
 • Poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Usuwa toksyny, normalizuje trawienie, eliminuje biegunkę.
 • Pigwę można przyjmować na cukrzycę, gdy poziom cukru we krwi spada.
 • Pigwa jest niezbędna dla kobiet, zmniejsza krwawienia podczas miesiączki, leczy zapalenie pęcherza, polecana jest przy niepłodności.
 • Pomaga radzić sobie z depresją, eliminuje uczucie strachu i niepokoju. Dodaje wigoru, poprawia nastrój.

Pomimo tego, że korzyści płynące z owocu są świetne, nie należy go stosować przy wrzodach żołądka, przewlekłych zaparciach, a także dla artystów, ponieważ pigwa ma zły wpływ na krtań i struny głosowe.

Właściwości lecznicze owoców pigwy i przeciwwskazania dla kobiet w ciąży

Cytryna północna jest niezbędna dla kobiet w ciąży. Wpływa na tworzenie się krwi, zwiększa poziom hemoglobiny, poprawia rozwój zarodka i zapobiega niedotlenieniu płodu. Pigwa zawiera duży kompleks witamin, których tak bardzo brakuje kobietom w ciąży. Poprawia ogólną kondycję organizmu oraz pomaga przy niedoborach witamin.

Ponieważ leczenie przeziębień u kobiety w ciąży jest ograniczone, na ratunek przychodzi pigwa. Napar z nasion przyjmuje się w przypadku ostrych infekcji dróg oddechowych, procesów zapalnych, zapalenia oskrzeli. Ponadto owoc zatrzymuje krwawienie z macicy i pomaga radzić sobie z zatruciem, ponieważ ma właściwości przeciwwymiotne. Dzięki zawartości potasu owoc chroni przed obrzękami i obniża ciśnienie krwi. Pigwa jest przydatna w każdym trymestrze, ale na początkowym etapie i po 7 miesiącach, kiedy istnieje ryzyko zaparć, owoce należy spożywać gotowane. Chociaż pigwa jest bardzo zdrowym owocem, ma przeciwwskazania i ograniczenia:

 1. Świeże owoce mogą powodować zapalenie błony śluzowej żołądka. Ale pigwa w postaci dżemu, wręcz przeciwnie, ma efekt otaczający.
 2. Zabrania się używania pigwy w przypadku kamicy moczowej, ponieważ może to sprowokować rozwój kamieni.
 3. Świeże nasiona są silnie toksyczne i są wykorzystywane do produkcji leków. Należy je spożywać wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza.

Cytryna północna rzadko jest spożywana na świeżo. Dla przyszłych matek lepiej jest używać go w postaci kompotów, dżemu, dżemu lub jako napój witaminizujący.

Korzyści i szkody japońskiej pigwy dla dzieci

Ponieważ cytryna północna zawiera dużo witamin i składników odżywczych, pediatrzy zalecają dodanie owoców do diety dzieci.

Zasiłek:

 • Witamina C wzmacnia odporność i pomaga dziecku radzić sobie z przeziębieniem.
 • Herbata z plastrami pigwy to doskonały środek na kaszel i inne choroby układu oddechowego.
 • Ze względu na zawartość żelaza pomoże dzieciom z anemią i wzmożonym stresem.
 • Zestaw witaminowo-mineralny z łatwością radzi sobie ze stresem, poprawia nastrój podczas depresji u nastolatków.
 • Cytryna północna poprawia apetyt i zwiększa poziom hemoglobiny we krwi.

Pediatrzy zalecają włączenie pigwy do diety dopiero po 10 miesiącu życia, jeśli nie ma problemów ze stolcem. Do pierwszej znajomości nowego owocu używa się go gotowanego lub pieczonego. Możesz również ugotować kompot z minimalną ilością dodanego cukru.

Pierwsza znajomość powinna rozpocząć się od minimalnej dawki – 5-10 g dziennie. Po pierwszej wizycie należy obserwować dziecko przez 2-3 dni. W przypadku braku skutków ubocznych dawkę stopniowo zwiększa się do 50 g dziennie.

Dziecko może otrzymać pigwę nie więcej niż 2 razy w tygodniu.

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej lub zaparcia należy pilnie pokazać dziecko lekarzowi.

Zaszkodzić:

 • Chociaż pigwa jest uważana za owoc hipoalergiczny, w rzadkich przypadkach może wystąpić indywidualna nietolerancja.
 • Przed podaniem dziecku lepiej usunąć skórę. Ponieważ kosmki mogą podrażniać krtań.
 • Nasiona są bardzo toksyczne i po spożyciu mogą spowodować zatrucie.
 • Jeśli dziecko cierpi na zaparcia, pigwa jest surowo zabroniona.

Przydatne właściwości nasion i liści pigwy japońskiej oraz przeciwwskazania do chorób

Wszystkie części rośliny mają właściwości lecznicze: owoce, gałęzie, nasiona i liście.

Nakładanie nasion

Nasiona, a raczej biała skorupa, zawierają składniki śluzowe, które pomagają złagodzić ból podczas menstruacji, jeśli towarzyszy mu obfite krwawienie. Rosół z nasion jest również stosowany przy chorobach oczu, bólach gardła, problemach skórnych, oparzeniach lub zapaleniach skóry, a także jako środek przeczyszczający. Nasiona są warzone jako herbata i są używane przy zapaleniu oskrzeli, tchawicy i normalizacji przewodu pokarmowego.

Kilka sprawdzonych przepisów:

 • 10 g nasion zalać 100 ml wody i gotować, aż bulion przybrze galaretowatą postać. Pij łyżkę stołową trzy razy dziennie;
 • świeże nasiona są uważane za ściągające. Należy je połknąć i popić dużą ilością wody. Ponieważ nasiona są toksyczne, surowo zabrania się ich żucia.

Nakładanie liści

Napar z liści pomaga w chorobach przewodu pokarmowego, łagodzi stany zapalne żołądka i napad astmy oskrzelowej.

Przygotowanie wlewu:

 • 5 g liści wlewa się do szklanki wrzącej wody i gotuje w łaźni wodnej przez 5-10 minut;
 • następnie bulion nalega na 2-3 godziny, filtruje i doprowadza do pierwotnej objętości przegotowaną wodą. Przyjmować 3 razy dziennie po 2 łyżki stołowe przed posiłkami.

Jak wykorzystuje się pigwę japońską w kosmetologii

Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, wysuszające i odżywcze pigwa japońska znalazła świetne zastosowanie w kosmetyce. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować młodość i dobry wygląd.

Maska do skóry tłustej

Aby przygotować maskę, musisz wziąć jeden owoc i 250 ml wódki. Drobno posiekaj owoce i polej alkoholem. Pozwól parzyć przez tydzień. Powstały roztwór służy jako balsam i maska ​​na twarz. Jeśli jesteś uczulony na alkohol, balsam rozcieńcza się wodą w stosunku 1: 3.

Pigwa do skóry suchej i mieszanej

1 łyżka miąższu owocowego, żółtko jaja, 1 łyżka masła i 1 łyżeczka miodu. Dobrze wymieszaj wszystkie składniki. Maseczkę nałożyć na oczyszczoną skórę. Przytrzymaj przez 20 minut, a następnie usuń wilgotnym wacikiem.

Balsam do rąk

Pigwa, 250 ml wódki i 1 łyżka gliceryny. Tryb owocowy na małe kawałki, nalać wódki i odstawić w ciemnym miejscu do naparu. Po 1,5 tygodnia przefiltruj roztwór i dodaj glicerynę.

Odwar z nasion przeciwgrzybiczych

30 g nasion zalać szklanką wrzącej wody. Pozwól parzyć przez 4 godziny, odcedź, a roztwór jest gotowy do użycia. Służy do eliminacji stanów zapalnych.

Napar przeciwłupieżowy

Wlej 30 g nasion pigwy do szklanek z gorącą wodą i pozostaw na pół godziny do zaparzenia. Następnie doprowadzić roztwór do wrzenia na małym ogniu i gotować przez 5 minut. Następnie schładzamy i filtrujemy. Napar jest przechowywany w lodówce. Przed użyciem codziennie przez tydzień rozgrzewa się i wciera w skórę głowy.

Zastosowanie japońskich owoców pigwy do jedzenia, przepisy krok po kroku

Niedawno pigwa stała się niezbędna w kuchni. Służy do przygotowania przetworów zimowych, kompotów i likierów, piecze się w piecu, smażone i nadziewane mięsem.

Jak zrobić zdrowe i smaczne przetwory na zimę z pigwy chińskiej i japońskiej? Przepisy kulinarne i cechy konserwowania owoców. W specjalnej publikacji naszego portalu opowiemy szczegółowo, jak zrobić półfabrykaty na zimę z pigwy. Dowiesz się, jak wyhodować pigwę na działce ogrodowej i jak wykorzystać owoce do gotowania.

Faszerowana pigwa w stylu Kokand

Zdjęcie akt
Do tego przepisu potrzebujemy pigwy, jagnięciny (miazgi i kości), ziemniaków i papryki.
Miąższ jagnięcy zmiel na mięso mielone, sól, pieprz, dodaj szczyptę kminku i czarnego pieprzu. Możesz także dodać do smaku swoje ulubione przyprawy. Dokładnie ugniataj mięso mielone, aż stanie się jedną całością.
Pigwę myjemy, usuwamy rdzeń i kroimy na pół. Wypełnij każdą połowę gotowanym mięsem mielonym.
Podgrzewamy kociołek, topimy tłusty tłuszcz z ogona i układamy: ziemniaki, mięso z kością, słodką paprykę pokroić w plasterki. Delikatnie połóż pigwę na wierzchu. Kocioł wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 ° C na 2-3 godziny.
Po 2-3 godzinach wyjmujemy kociołek z piekarnika. Na pięknym naczyniu ostrożnie ułóż warzywa, mięso i pigwę. Posyp naczynia posiekanymi ziołami i zieloną cebulą. Smacznego.

Dżem z pigwy

Zdjęcie akt
Do gotowania potrzebujemy: 1 kg dojrzałej pigwy, 600 g cukru, 100 g orzechów włoskich, cytryna, 200 ml wody.
Wlej wodę do rondla, dodaj cukier i zagotuj na małym ogniu. Gdy syrop się zagotuje, przygotuj pigwę. Umyj, wydrąż i pokrój w małe plasterki.
Po kilku minutach gotowania syropu dodaj do niego przygotowane owoce. Doprowadzić do wrzenia, przykryć pokrywką. Usuwamy na 12 godzin do ostygnięcia. Następnie ponownie gotuj przez kilka minut i ponownie wyjmij. Tę procedurę wykonujemy trzykrotnie.
Po tym czasie wyjmujemy owoce z syropu łyżką cedzakową. Przywracamy go do małego ognia i gotujemy dokładnie połowę. Gdy syrop się zagotuje, cytrynę pokrój w cienkie plasterki. Do syropu dodaj przygotowaną cytrynę wraz z plastrami pigwy i orzechami włoskimi. Wymieszaj dżem i zagotuj na małym ogniu. Przykryj pokrywką i pozostaw na 20 minut.
Banki są dokładnie myte i sterylizowane. Delikatnie wlej gorący dżem i zamknij pokrywkami.

Polewanie pigwy

Zdjęcie akt
Do przygotowania likieru potrzebujesz pigwy, 0,5 litra wódki, 250 g cukru lub fruktozy.
Północną cytrynę pokrój w kostkę, włóż do trzylitrowego słoika, napełnij cukrem i pozostaw na kilka dni, aby pigwa wydała sok.
Jak tylko sok się uformuje, wlej wódkę do słoika i wyślij do ciemnego miejsca na napar na 3-4 tygodnie.
Po upływie tego okresu likier filtrujemy, zostawiamy na kilka dni i próbujemy. Napój okazuje się słodki, aromatyczny z lekką kwaskowatością.

Co zrobić z owocami i liśćmi pigwy japońskiej podczas zbioru i przechowywania

Po zebraniu owoce i liście można przechowywać przez całą zimę. Z owoców wyrabia się kompoty, konfitury, dżemy. Są mrożone, przykryte cukrem i suszone. Z owoców przygotowywany jest również skoncentrowany syrop, który będzie doskonałym lekarstwem na wzmocnienie odporności w mroźne, zimowe dni. Owoce w puszkach są przechowywane w lodówce, suszone plasterki są przechowywane w szmatce w ciemnym i suchym miejscu.

Liście są dokładnie myte i suszone w piekarniku lub na zewnątrz. Należy upewnić się, że nie wysychają i nie zamieniają się w pył. Suszone liście są przechowywane w szklanym słoju w ciemnym i suchym miejscu. Służy do sporządzania wywarów, naparów, a także jako dodatek do herbaty.

Pigwa to nie tylko piękny, ale i pożyteczny krzew, który pomaga radzić sobie z wieloma dolegliwościami. Przygotowuje się z niego dżem i kompoty, używane jako samodzielne danie, w medycynie ludowej i kosmetologii.

Mamy nadzieję, że artykuł w pełni poruszył temat, a każdy czytelnik znalazł odpowiedź na interesujące go pytanie. Jeśli są jakieś ciekawe przepisy lub historie związane z pigwą japońską, prosimy o pozostawienie ich w komentarzach poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=zF3MQT7x6hQ

Aleksandra

Edytor serwisu