Olej lniany to naturalny środek na zaparcia

Olej lniany to naturalny środek na zaparcia

W leczeniu zaparć olej lniany przyjmuje się na pusty żołądek. Produktu w czystej postaci można używać na kilka sposobów:

 • Wypij 1 łyżeczkę produktu rano i wieczorem. Potem nie możesz jeść przez co najmniej pół godziny. Po 3 dniach pojedynczą dawkę zwiększa się do 1 łyżki deserowej.
 • Codziennie rano na pusty żołądek weź łyżkę oleju, popijając letnią wodą. Po zażyciu wskazane jest, aby nie jeść śniadania przez godzinę. 

Czas trwania terapii wynosi nie mniej niż 8 dni i nie więcej niż 1,5 miesiąca. Konieczne jest zażywanie oleju bez utraty dnia, w przeciwnym razie nie będzie możliwe uzyskanie efektu przeczyszczającego.

Włączenie do diety

Niektórzy ludzie nie tolerują stosowania oleju lnianego w czystej postaci: niektórzy mogą czuć się chorzy, inni po prostu nie lubią gorzkiego smaku produktu. W takim przypadku w leczeniu i zapobieganiu zaparciom zaleca się włączenie go do diety, sałatek przyprawowych, płatków zbożowych i twarogu. Eksperci żywienia zalecają spożywanie produktu razem z żywnością wzbogaconą wapniem, ponieważ w tym połączeniu wzmacniają się jego właściwości lecznicze.

Podczas obróbki termicznej oleju lnianego całkowicie traci się jego właściwości lecznicze, dlatego produkt można dodawać tylko do dań zimnych.

Stosować jako część produktów z innymi składnikami

Przepis z mlekiem

Rozcieńczyć łyżkę oleju lnianego w 0,5 szklanki mleka i przed pójściem spać schłodzoną mieszankę. Czas trwania leczenia wynosi do momentu wyeliminowania choroby lub 1 miesiąc, jeśli środek jest stosowany w celach profilaktycznych.

Wymieszaj z jogurtem i miodem

Łyżkę jogurtu naturalnego wymieszać z taką samą ilością oleju lnianego, dodać miód (1 łyżeczka) i zażyć kompozycję około 60 minut przed snem. Użyj środka zaradczego, dopóki zaparcia nie zostaną wyeliminowane.

Tę samą mieszankę można stosować jako dressing do sałatek, a także dodawać do produktów owsianych lub z kwaśnego mleka.

Olej lniany jako środek przeczyszczający dla dzieci

Jest mało prawdopodobne, że uda się zmusić dziecko do picia oleju lnianego w czystej postaci, dlatego lepiej jest dodawać produkt do jedzenia.

Olej lniany można podawać dzieciom, które ukończyły sześć miesięcy. Zawsze powinieneś najpierw skonsultować się z pediatrą.

Dzienna dawka zależy od wieku dziecka:

 • od 6 do 12 miesięcy – 12-15 kropli z jedzeniem;
 • od 1 roku do 3 lat – 0,5 łyżeczki rano i wieczorem;
 • od 3 do 7 lat – łyżeczka dwa razy dziennie;
 • od 7 do 14 lat – łyżeczka deserowa dwa razy dziennie.

Od siódmego roku życia zaleca się stopniowe zwiększanie dawki do łyżki deserowej. Lepiej rozpocząć kurację od łyżeczki preparatu rano i wieczorem, a po kilku dniach (jeśli dziecko dobrze toleruje terapię) dawkę zwiększyć. 

Czasami na zaparcia dzieciom w wieku od 2 do 14 lat podaje się 1 łyżeczkę oleju dziennie bez dalszego zwiększania tej objętości.

Czas trwania leczenia wynosi od 8 dni do 1 miesiąca. Ponieważ większość dzieci nie może pić czystego oleju lnianego ze względu na jego specyficzny smak, najlepiej jest dodać wymaganą ilość produktu do znanych dziecku zimnych potraw.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Olej lniany nie jest zalecany do:

 • choroby trzustki;
 • zaburzenia pęcherzyka żółciowego;
 • kamica żółciowa;
 • patologie dróg żółciowych;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • poddanie się terapii lekami przeciwwirusowymi, antydepresantami;
 • przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych;
 • brak równowagi hormonalnej (w tym w okresie menopauzy);
 • indywidualna nietolerancja.

Produkt należy stosować ostrożnie w nadciśnieniu.

Stosowanie oleju w dużych ilościach może wywołać niedrożność jelit i tylko pogorszyć stan osób cierpiących na zaparcia. Dlatego konieczne jest przestrzeganie zalecanych dawek, przyjmowanie produktu nie dłużej niż 1,5 miesiąca, po czym należy zrobić sobie przerwę.

Utleniony i mętny olej nie nadaje się do spożycia. Dlatego należy kupować produkt w małych ilościach i przechowywać go w szczelnie zamkniętym pojemniku z ciemnego szkła w lodówce.

Czy mogę pić produkt w okresie ciąży i karmienia piersią?

W przypadku stosowania oleju lnianego w okresie ciąży i laktacji wymagana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Istnieje opinia, że ​​nie zaleca się przyjmowania preparatu w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż może to zwiększyć aktywność macicy, a tym samym zwiększyć ryzyko poronienia. 

Aleksandra

Edytor serwisu