OBECNY KURCZAK – pieczarka do gotowania, opis i

Ryżik to popularny grzyb należący do grupy mlekowej. Należy do rodziny Russula, sama blaszkowata. Rośnie głównie w młodych lasach sosnowych na glebach piaszczystych.

Można go spotkać od lipca do października. Rośnie zarówno pojedynczo, jak iw grupach. Średnica nasadki nasadki z mleka szafranowego sięga 15 centymetrów, jest wypukła i ma kształt lejka. Brzegi kapelusza są zagięte w dół, jego powierzchnia jest gładka i śluzowata. Po naciśnięciu miąższ grzyba staje się brązowy i zielony. Możesz z niego ugotować wiele smacznych i zdrowych potraw.

Opis botaniczny

Camelina otrzymała tę nazwę ze względu na swój kolor. Jest jasnopomarańczowy z czerwonawym odcieniem. Wynika to z dużej zawartości beta-karotenu, który w organizmie zamienia się w witaminę A. Średnica kapelusza waha się od 4 do 15 centymetrów.

Jest jasna, żółto-pomarańczowa, błyszcząca, wypukła. Jest pogłębiony na środku, czapka jest podwinięta do brzegów. Stare grzyby prostują się, przybierają kształt lejka.

Powierzchnia nasadki jest gładka, może być lepka i śliska. Widoczne są na nim pierścienie do pasów. Niektóre grzyby pokryte są białawą powłoką. Poniżej, prawdziwa nakrętka z mleka szafranowego składa się z wielu cienkich płytek. Są koloru pomarańczowo-czerwonego, ale jeśli je naciśniesz, zmieniają kolor na zielonkawy.

Noga czapki z mleka szafranowego jest cienka, niska – od 3 do 7 centymetrów. Jego grubość rzadko przekracza 2 centymetry. Kolor nie odbiega od czapki, czasami może być trochę jaśniejszy. Nogi są wewnątrz wydrążone, zwężone u nasady. Starsze osobniki mogą mieć ciemne bruzdy.

Łatwo go odróżnić od innych podobnych krewnych, wystarczy go powąchać. Ma słodki owocowy zapach.

Gdzie i kiedy rosną?

Ryżiki to dość popularne grzyby. Występują w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Nowej Zelandii, Peru i stopniowo rozprzestrzeniają się w Australii. Większość z nich występuje w umiarkowanych szerokościach geograficznych Eurazji. Wszystkie istniejące wizy na grzyby rosną na tym terytorium. Grzyb ten tworzy mikoryzę pospolitą z drzewami iglastymi, dlatego można go spotkać w pobliżu świerków, sosen i jodeł.

Znane wszystkim grzyby również należą do rodziny Syroezhkovy. Jest to gatunek dębu zamieszkujący drzewa liściaste. Ryżicy nie tolerują cienia, choć często można je spotkać w gęstych lasach iglastych lub mieszanych. Zwykle rozprzestrzeniają się na skraju lasu, w młodych lasach świerkowych, na skrajach lasu i na polanach. Grzyb nie toleruje wilgotnych, suchych gleb – preferuje gleby piaszczysto-gliniaste.

Wiadomo, że nakrętka z mleka szafranowego w ogóle nie toleruje zimna. Może rosnąć tylko w temperaturach 15-27 stopni, więc ich szczytowy wzrost przypada na lipiec-wrzesień. Pamiętaj, że rosną falami. W rzadkich przypadkach można je również znaleźć po lekkim mrozie.

Skład chemiczny

Pomarańczowy kolor grzyba potwierdza, że ​​zawiera beta-karoten. Jest przeciwutleniaczem, który zapobiega pojawianiu się chorób oczu i poprawia ostrość wzroku.

Aby organizm lepiej przyswoił ten składnik, produkt zaleca się spożywać razem z olejem roślinnym lub kwaśną śmietaną. Poprawia to funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Skład chemiczny lnianki zawiera:

 • pierwiastki śladowe – poprawiają procesy metaboliczne, zapobiegają stagnacji;
 • witaminy B i C – zwiększają zdolności odpornościowe, łagodzą niedobór witamin;
 • laktarioviolin jest naturalnym antybiotykiem. Zapobiega rozprzestrzenianiu się patogenów. Łagodzi stany zapalne. Doskonały wpływ na pracę układu oddechowego;
 • aminokwasy – poprawiają kondycję skóry, pozytywnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego.

Wiadomo, że nakrętka z mleka szafranowego ma silne właściwości tonizujące. Możesz uzyskać z nich pozytywny efekt tylko wtedy, gdy przygotujesz produkt o wysokiej jakości. Łatwo to sprawdzić: odetnij małą część i zobacz, czy pojawi się mleczny sok.

Wartość odżywcza

Jeśli gotujesz potrawy z grzybów, ich zawartość kalorii może osiągnąć 200 kilokalorii na 100 gramów. Wartość odżywcza przedstawia się następująco:

 • surowy – 18 kcal;
 • gotowane – 17;
 • w marynacie – 20;
 • smażone – 78.

Ryżik to grzyb idealny do suszenia i gotowania na parze. Posiada bogaty aromat i mocny smak, dzięki czemu można go dodać do każdego dania.

100 gramów produktu zawiera 2,2 grama błonnika, 1,9 – białka, 0,8 – tłuszcze, 0,5 – węglowodany.

Szkodliwe właściwości

Ryżik nie jest produktem do końca użytecznym. Niektóre substancje ze składu hamują pracę przewodu pokarmowego, co prowadzi do zaparć. Może to powodować długotrwałe osłabienie mięśni.

Piernik to grzyb leśny. Występuje głównie pod drzewami iglastymi. Rośnie w całych grupach, prawie nigdy nie występuje pojedynczo. Rozważane są najsmaczniejsze opcje, których czapka nie przekracza 2-3 centymetrów. Są delikatne, łatwe do przeżucia.

Jeśli nigdy wcześniej nie zbierałeś grzybów, nie rób tego sam. Jest mało prawdopodobne, abyś był w stanie odróżnić jadalne od trujących. Ale najmniejszy błąd może prowadzić do śmierci lub ciężkiego zatrucia.

Przeciwwskazania

Ryżicy mają dużą wartość odżywczą – ich stosowanie nie każdemu się przydaje. Mają przeciwwskazania, dlatego zalecamy wcześniejsze zapoznanie się ze składem chemicznym i właściwościami produktu.

Tej jesieni grzyb nie jest polecany dla:

 • nieżyt żołądka;
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego;
 • zapalenie trzustki;
 • częste zaparcia.

Ostrożnie można stosować grzyby dla osób, które mają zwiększoną wrażliwość przewodu pokarmowego.

Przy zwiększonej kwasowości żołądka należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować stosowanie kapsli z marynowanego mleka szafranowego. Ten produkt nie jest również zalecany przy wrzodach, chorobach nerek i nadciśnieniu.

Czy jest to możliwe dla kobiet w ciąży i karmiących?

Nie ma bezpośredniego zakazu stosowania nakrętek z mleka szafranowego dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Jednak takie grzyby należy zbierać wyłącznie w czystych pomieszczeniach, poddać pełnej obróbce cieplnej. Tylko w tym przypadku nie skrzywdzą ani kobiety, ani jej dziecka.

Jeśli kobieta w ciąży ma skłonność do obrzęków, wysokiego ciśnienia krwi, zaleca się zrezygnowanie z marynowanych nakrętek z mleka szafranowego. Smażone grzyby to produkt wysokokaloryczny. Dlatego przy szybkim zestawie kilogramów zaleca się odmowę.

Ze szczególną ostrożnością możesz użyć samodzielnie zebranych grzybów. Musisz być pewien, że nie mylisz dokładnie tego grzyba z podwójnym.

Co robić po odbiorze?

Robaki bardzo lubią kapsle z mleka szafranowego. Dzięki temu kolekcja ma wiele funkcji. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni pojemnik i zebrać grzyb. Po przecięciu należy dokładnie zbadać nogę, jeśli podejrzewasz robactwo, przeciąć ją. Jeśli grzyb jest zainfekowany, nie należy go wkładać do wiadra.

Po zbiorze należy jak najszybciej uporządkować grzyby. Jeśli zwlekasz, możesz całkowicie stracić plony. Musisz też mądrze zbierać grzyby. Natychmiast wyczyść go z brudu, usuń stare nóżki.

Ryżicy są trudni w transporcie, nie są długo przechowywani. W ciągu 3-4 godzin od pobrania zaczynają się pogarszać. Postaraj się chronić je przed słońcem, umieść je w zimnym miejscu.

Zalecenia dotyczące gotowania

Surowe grzyby przynoszą maksymalne korzyści dla organizmu. Jednak nie ma możliwości wykorzystania ich w tej formie. Mają gorzki sok, dlatego przed gotowaniem należy je moczyć w wodzie przez długi czas. Pomoże to pozbyć się goryczy, sprawi, że smak grzybów będzie miękki i przyjemny. Grzyb można dodawać do sosów, dań mięsnych i zup.

Jeśli chcesz marynować prawdziwe grzyby, dokładnie je opłucz i wytrzyj szmatką. Zrób wszystko jak najszybciej, bo produkt szybko zaczyna się pogarszać.

Możesz ugotować wiele potraw z nakrętek z mleka szafranowego, w tym:

 1. Smażona. Musisz najpierw namoczyć produkt, aby pozbyć się goryczy. Najlepiej smażyć na oleju na patelni lub w powolnej kuchence. Możesz dodać warzywa, cebulę lub mięso. Otrzymuje się smaczne grzyby w cieście. Smażą się krótko, około 20-25 minut.
 2. Duszony. Grzyby duszone nabierają szczególnego smaku i aromatu. Najlepiej łączyć je ze śmietaną lub śmietaną. Możesz również dodać ziemniaki lub warzywa. Wielu kucharzy zaleca wcześniejsze gotowanie grzybów i używanie naczyń z grubym dnem.
 3. W zupie. Możesz zrobić aromatyczną, smaczną i zdrową zupę. Aby nie dostać owsianki, obróbka cieplna nie może trwać dłużej niż 20 minut.
 4. W sałatce. Do tych celów najlepiej nadają się młode grzyby, których czapka nie przekracza 2-3 centymetrów. Ryżiki idealnie komponują się z mięsem, warzywami i jajkami. Takie sałatki szybko nasycają ciało, dają długi i przyjemny posmak.

Puste miejsca na zimę

Jeśli zebrałeś dużo grzybów, możesz je przygotować na zimę i używać przez cały sezon. Istnieje kilka sposobów zapisania tego produktu, w tym:

 1. Zamrażanie. Pomoże zachować teksturę, smak i aromat grzybów. Możesz dodać je do dowolnych potraw. Zaleca się zamrażać grzyby obrane, ale nie myte. To da ci kruchą teksturę, a nie pojedynczy lepki bałagan.
 2. Solenie. Może być zimno, gorąco, sucho, z uciskiem lub bez. Duże osobniki trzeba pokroić, małe – będą marynowane i tak dalej. Obrane grzyby układa się głowami do dołu, posypuje gruboziarnistą solą i gałązkami posiekanego koperku. Dodatkowo możesz dodać czosnek, pietruszkę i inne pachnące liście. Upewnij się, że grzyby są sprasowane. W przeciwnym razie rozpocznie się proces rozkładu.
 3. Marynowanie. Już w 5 dni możesz dostać pyszne marynowane grzyby. Na 2 kilogramy produktu potrzebny jest 1 litr wody, 2 łyżki gruboziarnistej soli, 1 – cukier, 5 – ocet, 3 liście laurowe i kilka ziaren pieprzu. Gotuj grzyby przez 15 minut i przykryj gotowaną marynatą. Wrzuć wszystko do słoików, zwiń wysterylizowanymi pokrywkami.
 4. Marynowanie. Na 5 kilogramów weź chrzan, 200 ml serwatki, taką samą ilość wody, 2 łyżki cukru, główkę czosnku i kilka liści porzeczki. Ułóż je warstwami, posyp solą. Pozostaw na 40 dni pod ciśnieniem, a następnie rozprowadź na słoikach.
 5. Wysuszenie. Dzięki tej metodzie przygotowania nakrętek z mleka szafranowego można zachować wszystkie przydatne właściwości. Nie myj ich, ale dokładnie wyczyść i wytrzyj suchą szmatką. Pokrój duże grzyby na kilka kawałków. Następnie rozprowadź je w piekarniku lub suszarce.

Odmiany

Ryżik to popularny grzyb należący do rodziny Russula. Istnieje kilkanaście ich indywidualnych typów. Są wśród nich zwykli mleczarze i szlachetne grzyby mleczne. Wszystkie mają kolor pomarańczowy i mleczny sok.

Ponadto prawie wszystkie gatunki rosną w pobliżu drzew iglastych. W pobliżu drzew liściastych może żyć tylko jeden gatunek lnianki.

Istnieją następujące typy:

 1. Imbir jest prawdziwy. Nazywa się wieprz, jesień, szlachetny. Smak grzyba jest doskonały. Nadaje się do marynowania i marynowania, dobrze komponuje się z cebulą i masłem lub kwaśną śmietaną. Występuje w lasach sosnowych i świerkowych od końca sierpnia do września.
 2. Świerk lub zielony. Jest mniejszy, bardziej kruchy. Kapelusz jest bladopomarańczowy z zielonkawym nalotem. Rośnie pod drzewami od początku sierpnia do końca października. Trochę różni się smakiem od poprzedniego.
 3. Czerwony. Ma bardziej nasycony kolor, wygląda jak różowa fala. Noga jest lżejsza od czapki, pokryta matową powłoką.
 4. W połowie czerwony. Zawiera mleczny sok z marchwi, który szybko ciemnieje do czerwonego. Czapka jest zielonkawa, pokryta kolorowymi kółkami. Rośnie w lasach mieszanych i sosnowych, występuje od lipca do października.
 5. Alpejski. Jasnopomarańczowy kolor, średnica kapelusza sięga 20 centymetrów. Smak jest doskonały. Występuje w północnej Europie, występuje od sierpnia do października.
 6. Fiński. Rośnie w regionach północno-zachodnich. Po wycięciu szybko zmienia kolor na niebieski. Same talerze są jasne, gęste. Ma luźniejszą konsystencję. Rośnie w pobliżu świerków w oświetlonych miejscach. Owocowanie od sierpnia do października.
 7. Jodła. Egzotyczny grzyb występujący na Dalekim Wschodzie. Przysmak w Japonii. Na fasonie nie zmienia koloru. Rośnie wyłącznie w okolicach jodły od września do października.
 8. Ciemny. Jego kapelusz jest szary, a talerze pomarańczowe. Sok mleczny jest pomarańczowy, później zmienia kolor na zielony. Rośnie w mieszanych lasach sosnowych w Europie. Owocowanie od sierpnia do października.
 9. Wino. Kolor czapki jest liliowy, nasycony, talerze są pomarańczowe. Bardzo rzadkie. Rośnie wraz z sosną od lipca do października.
 10. Dąb. Rozwija się w pobliżu drzew liściastych – leszczyny, dębu, buka. Miąższ jest lekki, sok mleczny blady. Owocowanie od lipca do września. Spożywany jest w postaci słonej.
Aleksandra
Edytor serwisu