Nasiona na sadzonki: kiedy sadzić, terminy siewu i pielęgnacja

Wiosna to gorący sezon dla ogrodników i ogrodników. Parapety wyłożone są pojemnikami z sadzonkami, którymi opiekuje się jak ukochane dziecko. I nie jest to zaskakujące, ponieważ zdrowe sadzonki są gwarantem bogatych zbiorów. Dlatego stwarzają jej najbardziej komfortowe warunki wzrostu.

Kiedy zasiać nasiona na sadzonki w 2021 roku – pomyślne dni

„Każde warzywo ma swój własny czas”. Opakowanie wskazuje zalecany czas siewu dla sadzonek. Będą się one różnić w zależności od regionu, „unosić się” w zależności od pogody w bieżącym roku i kalendarza księżycowego.

Doświadczeni ogrodnicy przestrzegają harmonogramu siewu:

 • Styczeń – wysiew kwiatów o długim okresie wegetacji lub dwuletnich gatunków do kwitnienia w pierwszym roku.
 • Luty – bakłażan, wysokie pomidory i papryka szklarniowa.
 • Marzec – pomidory, papryka, wczesne odmiany kapusty, kwiaty.
 • Kwiecień – pomidory w otwartym terenie, melony, ogórki do szklarni.
 • Maj – ogórki, cukinia.

Polegaj na fazie księżyca.

Na początku wzrostu wysiewa się uprawy roczne w celu uzyskania plonu zieleniny i liści: kapusty, sałaty, pietruszki i tym podobnych. Odpowiedni czas na wysiew kwiatów, melonów i tykw.

W drugiej fazie wysiewa się cukinię, pomidory, paprykę, rośliny strączkowe, pnące i pnące. Przybywający księżyc to okres wysiewu gatunków z użyteczną częścią nadziemną.

W czasie pełni księżyca i nowiu nasiona nie są dotykane, zasiane w te dni żniwa nie dadzą.

W fazie zaniku składniki odżywcze i siły rośliny są kierowane na korzenie. To czas na rośliny okopowe, bulwiaste i bulwiaste.

W ostatnich dniach ubywającego księżyca dobry wynik da sadzenie roślin jednorocznych i bylin.

Aby obliczyć najbardziej odpowiedni czas siewu określonej odmiany roślin, doświadczeni ogrodnicy stosują formułę uwzględniającą główne istotne czynniki:

 • sezon wegetacyjny;
 • warunki wzrostu w stałym miejscu (schronienie, otwarte łóżka);
 • wiek sadzonki odpowiedni do sadzenia;
 • preferencje temperaturowe odmiany;
 • czas kiełkowania;
 • szacowany czas odbioru owoców;
 • warunki klimatyczne regionu uprawy i cechy roku.

Przy obliczaniu wartości początkowej przyjmuje się szacunkową datę sadzenia. Od tego musisz odjąć wiek sadzonek, biorąc pod uwagę sezon wegetacyjny. Od uzyskanego wyniku odejmij czas kiełkowania. W ten sposób ustala się przybliżony termin siewu.

Rozważmy każdy składnik wzoru osobno.

Warunki klimatyczne

Głównym czynnikiem we wzorze jest klimat.

Schemat V.I. Kuznetsova, autora systemu Organic Living Farming, stał się powszechny. Jego metoda opiera się na dwóch wskaźnikach.

Termin „ZIMNE”

To skrótowa nazwa dla zimnego okresu siewu, jest to sprzyjający okres do sadzenia w otwartych gruntach, które tolerują zimne sadzonki kapusty odmian wczesnych. W tym okresie sadzonki roślin ciepłolubnych zwykle sadzi się w zamkniętym gruncie.

Początek określenia „zimno” można określić na podstawie fizycznej dojrzałości gleby – jej wilgotności i temperatury. Rozgrzewkę mierzy się w ośmiocentymetrowej studzience zwykłym termometrem. Powinien wynosić +8 stopni.

Znaki ludowe zapoczątkują początek tego okresu: pierwsze liście kwitną na brzozie.

Drugim kryterium wskazującym, że gleba jest dojrzała do siewu, jest jej wilgotność. Można to określić w następujący sposób:

 1. Weź trochę ziemi i ściśnij ją w pięść.
 2. Rzuć bryłę z wysokości 1 metra na ziemię.

Ocena wyników:

 • Skleja się i nie rozpada się przy uderzeniu o ziemię – jest za wcześnie na zasiew, gleba jest nadal podmokła. Korzenie umrą z powodu braku tlenu, który nie będzie płynął ze względu na gęstość gleby lub gnije z powodu nadmiernej wilgoci.
 • Niemożliwe jest oślepienie bryły, kruszy się – przed zasiewem konieczne jest zrzucenie gleby, ponieważ wilgoć już ją opuściła. Przegapiliśmy korzystny czas siewu i musimy się spieszyć.
 • Uzyskuje się grudkę i kruszy się podczas upadku – najbardziej odpowiedni czas na sadzenie.

Termin „CIEPŁO”

Tak zwany ciepły termin do siewu i sadzenia sadzonek roślin ciepłolubnych na terenach otwartych.

Występuje pod koniec najbardziej późnych przymrozków, kiedy mija ryzyko spadku temperatury do wskaźników ujemnych. Meteosynoptyka z prognozą pogody i znakami ludowymi pomoże obliczyć ten okres z wyprzedzeniem.

Koniec kwitnienia kaliny i pojawienie się jaskółek powie ci o ustanowieniu uporczywego upału i początku okresu letniego.

W I. Kuznetsov opracował tabelę przybliżonego czasu początku okresów „Zimno” i „Ciepło”. Według niej:

 • na szerokości geograficznej Moskwy Ufa zimno występuje 1 maja, a upał – 10 czerwca;
 • Perm, Jekaterynburg – początek okresów przypada na 5 maja i 15 czerwca;
 • szerokość geograficzna Woroneża i Saratowa – 1 kwietnia rozpoczyna się okres zimna, 10 maja – upał;
 • Rostów, Krasnodar – 1 marca i 10 kwietnia.

Każdego roku terminy są przesuwane o kilka dni ze względu na specyfikę pogody w bieżącym roku.

Cechy rosnących sadzonek

Reszta wzoru do obliczania terminu wysiewu nasion dla sadzonek zależy bezpośrednio od rodzaju i odmiany upraw, warunków siewu i sadzenia.

Długość sezonu wegetacyjnego

Roślinność to okres od pojawienia się sadzonek do zbioru pierwszych owoców. Wszystkie uprawy mają inny sezon wegetacyjny. Sadzonki uprawia się takie, które mają długi okres wzrostu i rozwoju.

W tej samej kulturze odmiany mogą również różnić się długością okresu. Są podzielone na dojrzewanie wczesne, średnie i późne.

Średnio pomidory potrzebują od 80 do 135 dni od pojawienia się pierwszych pędów do dojrzewania owocu. Słodka papryka dojrzewa w ciągu 90 do 140 dni. Bakłażan – 100-150 dni. Kapustę super wczesną można spożywać 50. dnia, a później po 190.

Na workach z nasionami hodowcy zawsze wskazują liczbę dni w sezonie wegetacyjnym dla danej odmiany.

Dlatego lepiej kierować się określonym okresem, ponieważ rozpiętość średnich okresów jest zbyt duża.

Optymalny wiek sadzonki

Każda manipulacja sadzonkami ma swój własny wiek, kiedy rośliny łatwo tolerują zabieg i szybko wracają do zdrowia po nim. Głównym zadaniem hodowcy warzyw jest wysiew nasion na sadzonki w takim czasie, aby przed przeszczepem minęła określona liczba dni.

Średnio pomidory wczesnych odmian sadzi się w wieku 40-50 dni, średnie dojrzewanie wynosi 55-60 dni, późne dojrzewanie – 70 dni. W przypadku odmian słodkiej papryki okres ten wynosi 50-65 dni. Wiek przeszczepu na stałe miejsce zależy również od sezonu wegetacyjnego każdej konkretnej odmiany.

Wymagania cieplne roślin

Uprawy ciepłolubne są uprawiane głównie przez sadzonki. Nie dotyczy to tylko kapusty. Ta roślina ma długi okres wegetacji, dlatego należy ją wysiewać wcześnie.

Czas sadzenia sadzonek zależy bezpośrednio od temperatur optymalnych dla kultury . Tak więc odmian ciepłolubnych na środkowym pasie nie należy sadzić nawet w szklarni przed końcem maja. Znacznie wcześniej można tam umieszczać odmiany przeznaczone na dany obszar. Ich zapotrzebowanie na ciepło jest nieco niższe niż ich południowych odpowiedników.

Warunki wzrostu

Aby obliczyć okres przed przesadzeniem, należy wziąć pod uwagę, do jakich warunków wzrostu przeznaczone są sadzonki. Jeśli są to szklarnie lub siedliska, siej wcześnie. Jeśli teren jest otwarty, data zostaje przesunięta na późniejszą. Na przykład do pomidorów przez około miesiąc.

Następujące warunki również ulegają zmianie:

 • szklarnia jest ogrzewana lub nie;
 • czy istnieje możliwość dodatkowego przykrycia roślin w szklarni lub w ogrodzie w przypadku nagłego trzasku zimna;
 • czy możliwe jest zapewnienie wystarczającego oświetlenia i karmienia, jeśli sadzonki muszą być dłużej trzymane w domu.

Pożądany czas zbiorów

Przyspieszając okres dojrzewania, nie można zmienić natury. Ale jeśli chcesz wcześniej zebrać plony, możesz kupić najwcześniejsze odmiany i wcześniej wysiać nasiona na sadzonki. Jednocześnie będą musieli stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki wzrostu i ściśle przestrzegać technik rolniczych.

Siew stopniowany pomoże wydłużyć okres zbiorów, gdy nasiona wysiewa się porcjami po kilku dniach. Stosując tę ​​metodę należy pamiętać, że przeszczep na stałe sadzonki będzie odbywał się w różne dni.

Uprawa sadzonek z nasion

Aby dotrzymać terminów i przygotować sadzonki do sadzenia, należy odpowiedzialnie podchodzić do przygotowań do siewu i tworzenia warunków do rozwoju roślin.

Aby uprawa sadzonek z nasion przyniosła pożądane rezultaty, należy przestrzegać szeregu zasad i zaleceń.

Wybór pojemników (naczyń) na sadzonki

Lądowanie w nieporęcznych drewnianych skrzyniach należy już do przeszłości. Zostały zastąpione plastikowymi odpowiednikami. Ale nie zaleca się ich używania, zastępując je indywidualnymi pojemnikami dla każdej rośliny. W takim przypadku, jeśli to konieczne, możesz pomóc każdej roślinie. Zmniejsza się prawdopodobieństwo infekcji w przypadku wystąpienia choroby.

Materiałem może być nie tylko plastik, ale także dowolny inny.

Doniczki torfowe są szeroko rozpowszechnione. Sadzi się nimi sadzonki, co zwiększa adaptację do nowych warunków.

Podstawowe wymagania dotyczące kontenerów:

 • wysokość 7-10 cm, objętość od 300 g;
 • obecność otworów do drenażu;
 • twardy, nieprzejrzysty materiał.

Niektórzy ogrodnicy używają jednorazowych kubków z przezroczystymi ścianami do sadzonek. W tym przypadku umieszcza się je w nieprzezroczystym pojemniku, aby promienie słoneczne nie ogrzewały gleby.

Innym popularnym rodzajem pojemników są czarne pojemniki plastikowe o różnych konfiguracjach. Możesz je kupić w kwiaciarniach lub sklepach specjalizujących się w produktach ogrodniczych. Takie pojemniki są tanie i służą dłużej niż rok. Są łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji. Do przechowywania są wkładane do siebie i zajmują minimum miejsca.

Jakiej gleby użyć

Gleba do sadzonek powinna być:

 • lekki, luźny, nawilżający i oddychający;
 • optymalna pod względem kwasowości i zestawu składników odżywczych dla każdej konkretnej kultury.

Gotowa ziemia ze sklepu ma wszystkie cechy. Zwykle jest to złożona mieszanka bez gleby i jest doskonała do kiełkowania nasion.

Możesz samodzielnie przygotować mieszankę gleby do sadzonek, ściśle przestrzegając składników i ich proporcji. Zwykle kompozycja zawiera torf, gruby lub drobny piasek, wermikulit. Jak wybrać i przygotować glebę pod sadzonki

Do nurkowania dodaj ziemię ogrodową. Jego objętość stanowi 1/3 lub połowę całkowitej masy gleby. Zapewni dodatkowe odżywienie i zmniejszy stres podczas przesadzania na stałe, dzięki czemu roślina będzie już częściowo zaznajomiona z warunkami. Dodaj glebę do gleby sklepu.

Umieszczenie gleby w pojemniku

Nie wystarczy po prostu wsadzić ziemię do pojemnika i posadzić nasiona. Będziesz potrzebował materiału drenażowego, grubego piasku rzecznego i samej gleby. Nie powinien być mokry, ale suchy też nie zadziała.

 1. Układanie warstwy drenażowej. Keramzyt, drobny żwir wylewa się warstwą 3-5 cm.
 2. Wypełnij 2-3 cm warstwą ziemi, delikatnie postukaj pojemnikiem w powierzchnię stołu, aby rozbić istniejące grudki, a ziemia leży płasko.
 3. W przypadku upraw wymagających siewu w piasku posyp go warstwą 0,5-10 mm.

To były wszystkie procedury przygotowawcze.

Jak sadzić nasiona w domu

Jakość nasion wpływa bezpośrednio na wynik uprawy sadzonek z nasion w domu. Używaj tylko pełnych, nieuszkodzonych nasion bez plam i naturalnego koloru.

Podczas siewu nasiona układa się na powierzchni gleby w pewnej odległości od siebie. Inaczej jest w przypadku różnych kultur. W takim przypadku pojawiające się sadzonki nie będą się zacieniać i nie będą przenosić chorób. Nasiona są lekko wciskane w ziemię. Następnie duży rozmiar posypuje się ziemią, a dopiero potem piaskiem.

Jeśli nasiona są małe, można je wysiewać na dwa sposoby:

 1. Wymieszaj z piaskiem w równych proporcjach i rozprowadź równomiernie na ziemi w pojemniku.
 2. Wsyp piasek na ziemię warstwą 1 mm i zasiej na nim nasiona, nie wypełniając ich niczym.

Użyj butelki z rozpylaczem do podlewania upraw. Strumień z konewki zmyje nasiona i piasek, powodując nierównomierne kiełkowanie. Albo pogłębi nasiona zbyt głęboko w glebie i w ogóle nie wykiełkują.

Drugą opcją jest umieszczenie pojemnika z uprawami na patelni z wodą i pozostawienie go tam, aż wierzchnia warstwa zwilży. Ta metoda jest odpowiednia tylko dla pojemników z otworami drenażowymi na dnie.

Aby zapobiec rozwojowi chorób grzybiczych, często dotykających młode pędy, nasiona podlewa się słabym roztworem nadmanganianu potasu lub siarczanu miedzi.

Przykryj pojemniki polietylenem, aby stworzyć efekt cieplarniany, aktywować kiełkowanie i umieść je w najcieplejszym miejscu w mieszkaniu. Pokrywę należy codziennie podnosić i usuwać z niej kondensację. Po pojawieniu się pierwszego kiełka folia jest usuwana, a pojemniki przestawiane w ciepłym, jasnym miejscu.

Rosnące sadzonki w łóżkach

Uprawa sadzonek w celu uzyskania plonów z upraw o długim okresie wegetacji lub we wczesnych stadiach jest możliwa nie tylko w domu. W łóżkach wysiewa się duże rośliny, które wymagają dużej objętości dla systemu korzeniowego.

W tym celu gleba jest przygotowywana z wyprzedzeniem i zapewnia możliwość pokrycia nasadzeń folią, włókniną lub szkłem, aby zapobiec przenikaniu szkodników i zapewnić niezbędny poziom ciepła i wilgotności.

Siew odbywa się w warunkach:

 • gleba jest mokra;
 • temperatura gleby nie mniejsza niż 20 stopni.

Zaleca się wyposażenie zacienionego baldachimu, aby gleba nie przegrzała się od bezpośredniego światła słonecznego. To szkodzi nasionom i sadzonkom, prowadzi do ich śmierci.

Przy pierwszych oznakach wysychania gleby wymagane będzie regularne wietrzenie i nawilżanie upraw. Ta opcja jest odpowiednia tylko dla upraw z dużymi nasionami.

Uprawa sadzonek w szklarni

Warunki szklarniowe są odpowiednie do uprawy sadzonek większości roślin ogrodniczych. W szklarniach łatwiej jest obserwować reżim temperaturowy, ponieważ istnieje różnica między temperaturami dziennymi i nocnymi, a ich różnice nie są ostre.

Przestrzeń pozwala na umieszczenie roślin w odpowiedniej odległości od razu podczas siewu, aby mogły się swobodnie rozwijać. Wygodniej jest się nimi opiekować, karmić i spryskiwać w szklarniach.

Ta metoda jest zalecana do uprawy roślin średnio dojrzewających lub bylin.

Wysiew nasion do sadzonek

Przy obliczaniu czasu siewu ważne jest, aby pamiętać o czasie kiełkowania nasion i uwzględnić go w obliczeniach. Nie jest wliczany w okres wegetacji i należy go wziąć pod uwagę osobno, ponieważ zwykle trwa to kilka dni.

Każda uprawa ma swoją własną charakterystykę wysiewu nasion. Jeśli nie weźmiesz ich pod uwagę, nie otrzymasz dobrych sadzonek.

Pieprz

Roślina ma długi okres od wykiełkowania do początku owocowania. Dlatego wysiewa się go jako jeden z pierwszych, na przykład na środkowym pasie – w połowie lutego. Papryka to jedna z najbardziej kochających światło roślin. W pochmurną pogodę rozwija się słabo, nawet przy dodatkowym oświetleniu. W przypadku pojemników z tej sadzonki musisz wybrać najjaśniejsze miejsce na parapecie.

Gleba przygotowywana jest luźno, lekka o neutralnej kwasowości. Może być lekko kwaśny. W punktach sprzedaży detalicznej sprzedają gotową mieszankę gleby odpowiednią do uprawy papryki, pomidorów i bakłażana.

Papryka nie potrzebuje dużo nawozu.

Ale pojemnik jest potrzebny dość duży: 10-12 cm wysokości i około 1 litra objętości. Jest to konieczne do uprawy sadzonek bez zrywania. Najmniejsze uszkodzenie korzeni papryki może doprowadzić do śmierci rośliny, ponieważ regeneracja korzeni jest bardzo słaba.

W jednym pojemniku można umieścić 2-3 nasiona. Kiedy na sadzonkach pojawi się pierwszy prawdziwy liść, najsłabsza roślina zostaje odcięta, pozostawiając silny do rozwoju. Nie należy wyciągać słabego pędu, ponieważ spowoduje to podniesienie gleby, a korzenie sąsiedniej rośliny mogą zostać uszkodzone.

Doświadczeni ogrodnicy nie zalecają używania doniczek torfowych do siewu papryki. Gleba w nich szybko wysycha, ponieważ torf pobiera z niej wilgoć, co jest szkodliwe dla kultury. Sadzone w ziemi w takim pojemniku słabe korzenie nie mogą przedostać się przez ściany, a ich rozwój spowalnia. Wyjściem w tym przypadku jest przecięcie doniczki podczas sadzenia lub odcięcie jej dna.

Algorytm wysiewu nasion pieprzu:

 • wykonać 2-3 cm warstwy drenażowej;
 • napełnij pojemnik zwilżoną glebą o 1/2 objętości;
 • zagęścić powierzchnię;
 • rozłóż nasiona: sadząc w oddzielnych doniczkach w odległości 12 cm od sąsiednich nasion, a także w pudełku z późniejszym zrywaniem wzór sadzenia wynosi 2×2 cm;
 • wlać warstwę mieszanki gleby 5 cm;
 • kompaktowy.

Zamknij pojemnik od góry i umieść w ciepłym miejscu. Wymagana temperatura kiełkowania wynosi 28-32 stopnie. Dzięki temu wskaźnikowi pierwsze pędy pojawiają się po 6 dniach. Im niższa temperatura, tym dłuższy okres kiełkowania. A ze wskaźnikiem poniżej +20 nie możesz czekać na pędy. To samo dotyczy wysokich temperatur, powyżej 36 stopni.

Kiedy pojawiają się sadzonki, temperatura zawartości jest obniżana.

Bakłażan

Bakłażany są również ciepłolubne. Warunki ich kiełkowania praktycznie nie różnią się od tych, które są niezbędne dla papryki. Różnica w podłożu.

Bakłażany preferują gleby bogate w organiczne, z dużą ilością kompostu, próchnicy lub jesionów liściastych.

Możesz kupić ziemię w punkcie sprzedaży detalicznej i wzbogacić ją. Możesz go również ugotować w domu. W tym celu musisz wziąć:

 • 1 część ziemi darniowej;
 • 1 część torfu;
 • 2 części humusu lub kompostu;
 • 1 część gruboziarnistego piasku (można go zastąpić mchem torfowym, trocinami lub perlitem).

Wszystko jest dokładnie wymieszane i dodaj 1 szklankę popiołu do 10 kg. W celu dezynfekcji przed patogenami i szkodnikami glebę rozlewa się jasnoróżowym roztworem nadmanganianu potasu lub Fitosporyny. Gotowanie na parze w piekarniku lub kuchence mikrofalowej da ten sam efekt.

Dezynfekcję przeprowadza się kilka dni przed siewem.

Możesz siać nasiona we wspólnym pojemniku. Sadzonki bakłażana można nurkować, szybko wracają do zdrowia po zabiegu. Tabletki torfowe są idealne.

 1. Napełnij pojemniki ziemią 3 4.
 2. Podlewaj obficie i pozostaw do całkowitego wchłonięcia wilgoci. Jeśli gleba mocno osiadła lub na jej powierzchni utworzyło się płynne błoto, konieczne jest dodanie mieszanek gleby.
 3. Rowki lub dziurki na głębokość ok. 1 cm. Rowki wykonuje się w skrzynkach co 4-5 cm. Nasiona układa się w nich po 2-2,5 cm. W osobnych doniczkach nasiona wysiewa się do dołków.
 4. Rozłóż nasiona. Możesz umieścić 2-3 rośliny w jednej doniczce i później zostawić najsilniejsze z nich.
 5. Przykryj suchą ziemią i zagęszczaj.
 6. Spryskać wodą.
 7. Przykryj, aby stworzyć mini szklarnię.
 8. Umieść pojemnik w miejscu o stałej temperaturze + 24-30 stopni. Niskie lub zbyt wysokie temperatury są szkodliwe dla sadzonek i nasion. Zniszczą je również bezpośrednie promienie słoneczne. Preferowanie ciemnych obszarów lub półcienia.

Otwarte codziennie, aby przewietrzyć, usunąć kondensację i kontrolować wilgotność gleby.

Po 7-14 dniach, gdy pojawiają się pędy, schronienie jest usuwane, a skrzynki przenoszone w miejsce z dobrym oświetleniem.

Sadzonki bakłażana mają wrażliwe korzenie. Dlatego zaleca się ułożenie na parapecie warstwy drewna lub pianki i postawienie na nim pojemników.

 

Pomidor

Nasiona pomidorów wymagają dezynfekcji i kiełkowania. Pomoże ci to uzyskać sadzonki bez chorób.

W celu dezynfekcji nasiona zawija się w gazę lub szmatkę i umieszcza w ciemnym roztworze nadmanganianu potasu na 30 minut. Po upływie czasu nasiona myje się bieżącą wodą i suszy.

Na 5 dni przed siewem nasiona układa się na półmisku przykrytym wilgotną szmatką lub gazą. Z góry są objęci tą samą sprawą. Spodek umieszcza się w woreczku i umieszcza obok baterii. Upewnij się, że tkanina nie wysycha iw razie potrzeby zwilż ją.

Za trzy dni kiełki zaczną „wykluwać się” i będą gotowe do siewu. Te nasiona, na których kiełki nie pojawiły się piątego dnia, są wyrzucane.

Gleba i pojemnik do siewu pomidorów są takie same jak w przypadku papryki . Ogrodnicy z doświadczeniem radzą, aby do mieszanki sklepowej dodać taką samą masę gleby ogrodowej. Ułatwi to adaptację sadzonek podczas sadzenia w ziemi. Sadzonki rosną silniej w mieszance gleby przygotowanej niezależnie od darni i ziemi ogrodowej, torfu i dziewanny w stosunku 1: 1: 4: 0,25. Dezynfekcję należy przeprowadzić w sposób opisany powyżej.

Sadzonki pomidorów najlepiej zanurzać w doniczkach torfowych. Do kiełkujących nasion polecane są tabletki torfowe.

Wstępnie układa się je na tacy i wylewa wodą, aż podłoże puchnie. Wyhodowanych w nich sadzonek nie można nurkować.

Najpopularniejsza metoda siewu odbywa się w skrzynkach.

 1. Pierwsza warstwa to drenaż keramzytu lub małych kamieni.
 2. Dodaj ziemię. Podlewaj obficie. Pozwól wodzie wchłonąć.
 3. Co 3 cm wykonaj rowki o głębokości 1 cm.
 4. Rozłóż kiełkujące nasiona w odległości 2 cm.
 5. Posyp suchą glebą warstwą 2 mm. Zwilżyć spryskiwaczem.
 6. Zakryj pudełko, aby uzyskać efekt cieplarniany.
 7. Umieść w słonecznym miejscu.

Jeśli nasiona są ułożone w oddzielnych pojemnikach, należy wykonać otwór drenażowy na dole. Do warstwy drenażowej można użyć skorupek jaj. Zamiast rowków wykonuje się otwory, w których od razu umieszcza się 2-3 nasiona. Reszta procesu jest taka sama jak w przypadku wysiewu do skrzynek.

Ogurtsov

Metoda uprawy sadzonek pomaga uzyskać zbiory wcześniej niż sadzenie nasion w ogrodzie.

Materiał siewny poddawany jest przygotowaniu przedsiewnemu: dezynfekcji przez 25-30 minut w różowym roztworze nadmanganianu potasu, następnie płukaniu, namaczaniu w celu odrzucenia pustych nasion, które wypłynęły na powierzchnię i kiełkowaniu w taki sam sposób jak w przypadku nasion pomidora. Ogórki kiełkują szybko, w ciągu 1-2 dni.

Glebę do siewu przygotowuje się z równych części torfu, darni, próchnicy i trocin lub piasku. W sklepach sprzedajemy gotową ziemię do sadzenia ogórków.

Siać zarówno w osobnych pojemnikach o objętości 300-500 ml do uprawy bez zrywania, jak i ogólnie. Pierwsza opcja jest lepsza, ponieważ ogórki są wrażliwe na przeszczepy.

Ziemię układa się na 2/3 objętości pojemnika, wykonuje się rowki lub otwory o głębokości 2 cm i ostrożnie umieszcza w nich kiełkujące nasiona. Posyp ziemią na wierzchu i zwilż łyżką lub spryskiwaczem.

Pojemnik przykrywa się folią i pozostawia w temperaturze +25. Trzeciego dnia pojawiają się pędy, a film jest usuwany.

Kapusta

45-50 dni przed sadzeniem na otwartym terenie wysiewa się nasiona kapusty na sadzonki. Są wstępnie namaczane w roztworze nadmanganianu potasu, a następnie myte czystą wodą i suszone.

Kapusta uwielbia tłustą, żyzną glebę. Dobrze rośnie na glebie ogrodowej. Możesz kupić gotową ziemię kupioną w sklepie do siewu specjalnie do kapusty.

Glebę wlewa się do skrzynek i rozlewa do dezynfekcji różowym roztworem nadmanganianu potasu lub fitosporyny. Po 5-7 dniach na powierzchni wykonuje się rowki i wysiewa się nasiona. Odległość między nasionami a rowkami nie jest ważna, ponieważ kultura łatwo toleruje zgrubienie. Posyp wierzch warstwą gleby do 10 mm.

Pudełko przykrywa się woreczkiem i umieszcza w ciepłym miejscu. Idealna temperatura kiełkowania to +20 stopni.

Kapusta wyrasta razem. Po pojawieniu się wierzchołków sadzonek schronienie jest usuwane.

W przeciwieństwie do innych upraw kapusta nurkuje w fazie liści liścieni, wybierając te najsilniejsze.

Aby uzyskać sadzonki wczesnych odmian, nasiona wysiewa się natychmiast w oddzielnych pojemnikach. Zaleta metody: system korzeniowy nie jest uszkodzony, a sadzonki są silniejsze.

W takim przypadku zaleca się wstępne namaczanie nasion przez 3-4 dni w celu zasadzenia już wykiełkowanych. Posadź 1 nasionko w pojemniku 200-300 g, w otworze o głębokości 1-1,5 cm.

Barkhattsev

Nagietki są na cześć ogrodników. Te kwiaty nie tylko zdobią miejsce, ale także odstraszają szkodniki, zapobiegają rozprzestrzenianiu się patogenów infekcji grzybiczych.

Kwiaty można wysiewać bezpośrednio w otwartym terenie, ale rosnące przez sadzonki dają wczesne obfite kwitnienie.

Wygodniej jest siać w oddzielnych pojemnikach, aby nie trzeba było nurkować. Ale rośliny dobrze tolerują tę procedurę. Powiedzmy więc, że zasiewamy we wspólnej skrzynce.

Ważnym warunkiem jest obecność otworów na dnie pojemnika. Kiedy woda stagnuje, korzenie gniją.

Przygotowanie przed wysiewem nie jest wymagane. W razie potrzeby nasiona moczy się w roztworze stymulującym wzrost rozcieńczonym zgodnie z instrukcją. Daje to przyjazne pędy i mocne sadzonki.

Nie ma wymagań co do gleby, jednak w luźnym żyznym wzroście i rozwoju następuje szybszy. Optymalny skład:

 • 1 część torfu
 • 1 część kompostu
 • 1 część piasku
 • 2 kawałki działki ogrodowej.

Siew:

 1. Ułożyć keramzyt, perlit lub inny materiał drenażowy z warstwą 1,5 cm na dnie pojemnika.
 2. Wypełnij ziemią, nie sięgając do górnej części pojemnika 2 cm.
 3. Wlać obficie ciepłą, osiadłą wodą.
 4. Wykonaj rowki na głębokość 1 cm, w odstępach 2 cm.
 5. Rozłóż nasiona poziomo co 2 cm. Nie wbijaj ich pionowo w ziemię! Możesz pominąć rowki i po prostu zasiać nasiona na powierzchni. Odległość między nimi nie jest ważna, jeśli ma być kilof.
 6. Wymieszaj równe proporcje ziemi i piasku, dodaj trochę popiołu i wypełnij rowki nasionami tą mieszanką nie więcej niż 1 cm Popiół zapobiegnie pojawieniu się czarnej nogi.
 7. Podlewaj sadzonki butelką z rozpylaczem i przykryj torbą.
 8. Umieść pojemnik w ciepłym miejscu o temperaturze 20-22 stopni.
 9. Przewietrz pojemnik codziennie przez 20 minut i wytrzyj wszelkie skropliny.
 10. Zwilżyć, gdy gleba wyschnie, ale nie dopuścić do nadmiaru wody.

Sadzonki pojawiają się w ciągu 5-7 dni.

Uprawa roślin z nasion to nie tylko proces przyspieszający zbiory, ale także interesujący, ekscytujący biznes.

Aleksandra
Edytor serwisu