Najbardziej niezawodne i popularne kultywatory: rodzaje, cechy,

Wybierając dowolną technikę, pierwszą rzeczą do zrobienia jest zwrócenie uwagi na parametry techniczne. W zależności od potrzeb i możliwości finansowych wybierana jest najbardziej optymalna opcja. Kultywatorzy, z których najbardziej wiarygodni i popularni już mocno ugruntowali swój autorytet na rynku, nie są wyjątkiem. Chodzi o wybór tego środka technicznego, którym będzie nasza dzisiejsza recenzja.

Czym jest kultywujący, do czego służy

Technologie mocno wkroczyły w nasze życie, ale nawet w tych warunkach nie każdy wciąż wie, czym jest kultywujący i jakie funkcje spełnia. Dotyczy to zwłaszcza osób, które niedawno rozpoczęły pracę w rolnictwie lub przeprowadziły się z miasta na wieś.

Kultywator: co to jest i jakie są cechy jego urządzenia

Głównym celem kultywatora jest uprawa roli. W takim przypadku maszyna może wykonywać kilka funkcji. Do pomyślnego wykonania wszystkich zadań w zestawie producent dostarcza kilka dysz. Ich liczba zależy zarówno od właściwości technicznych, jak i kategorii cenowej wybranego urządzenia.

Kultywatory różnią się nie tylko liczbą wykonywanych operacji, ale także wagą. Istnieją jednostki o wadze do 30 kg, 30-60 kg i powyżej 100 kg. Oczywiście mają różne możliwości i są w stanie wykonywać różne operacje.

Po co jest kultywujący?

Kultywator jest wszechstronnym urządzeniem mechanicznym zdolnym do wykonywania wielu operacji związanych z uprawą gleby:

 • rozwolnienie;
 • hilling;
 • zwalczanie chwastów.

Spulchnianie to nie tylko wykopywanie górnych warstw gleby, ale także rozbijanie dużych brył ziemi. W rezultacie nie tylko zwiększa się przepuszczalność wilgoci, ale także poprawia się cyrkulacja powietrza.

W procesie hillingowania warstwy gleby są odwracane, podczas których wilgotna gleba jest dostarczana do systemu korzeniowego roślin. Zapobiega to wysychaniu i poprawia cyrkulację tlenu w glebie. Podczas hillingowania chwasty są wycinane. W rezultacie można uniknąć stosowania szkodliwych herbicydów.

Rodzaje kultywatorów do uprawy roli

Kultywatory można podzielić ze względu na masę i moc, typ silnika, rodzaj napędu, element roboczy, a także w zależności od rodzaju uprawy gleby. Kryteriów jest sporo, a każda dodatkowa funkcja przekłada się na koszt jednostki, dlatego musisz wcześniej wiedzieć, do jakich celów będziesz używać swojego asystenta i jakie zadania mu powierzysz.

Kultywatory do ciągłej uprawy roli

Ciągła uprawa pomaga nie tylko radzić sobie z inwazją chwastów, ale także poluzować glebę bez jej owijania. Niedrogie kultywatory do domków letniskowych z reguły wykonują doskonałą robotę przy takich zadaniach. Urządzenie do ciągłej obróbki może być zawieszane lub zawieszane. Potrafi pracować w każdych warunkach, z wyjątkiem podłoża skalistego.

W zależności od wymagań stawianych jakości uprawy gleby na miejscu dobierane są również korpusy robocze maszyny. Kompletny zestaw i szerokie możliwości funkcjonalne pozwalają na jednoczesne wykonywanie kilku operacji:

 • skutecznie usuwać chwasty;
 • zwinąć ziemię;
 • wyrównaj witrynę;
 • poluzuj górne warstwy gleby;
 • chochoł.

Agregaty tego typu pod względem kosztu mogą należeć zarówno do kategorii budżetowej, jak i średniej ceny. Wybierają je letnicy i właściciele niezbyt dużych działek, którzy chcą zaoszczędzić czas i ułatwić pracę fizyczną.

Hodowcy dla dziewiczych ziem

Do uprawy dziewiczych ziem specjalnie opracowano kultywatory i ciągniki jednoosiowe. są bardzo różne i zależą od wielu cech. Warto jednak pamiętać, że dziewicza gleba jest przetwarzana dopiero po raz drugi za pomocą kultywatora, to urządzenie nie jest przeznaczone do pierwotnej obróbki i może szybko ulec awarii.

Gleby dziewicze uprawiane są kultywatorami benzynowymi o średniej lub dużej kategorii wagowej. Wynika to z faktu, że glebę należy opracować co najmniej 25 centymetrów. Urządzenie ważące mniej niż 60 kg nie poradzi sobie z zadaniem. Szybkość obróbki powierzchni zależy od szerokości noży. Z reguły do ​​małych obszarów wybiera się maszyny o średniej wadze i niskim przedziale cenowym. Ale w przypadku dużych gospodarstw rolnych będziesz musiał kupić potężną jednostkę z szerokimi nożami.

Główne cechy techniczne kultywatorów

Charakterystyka techniczna może powiedzieć wszystko o kultywatorach i decyduje o wyborze danej maszyny. Te parametry dyktują również cenę produktów wytwarzanych przez różne zakłady produkcyjne. Na co więc powinieneś najpierw zwrócić uwagę?

Waga kultywatora

Głębokość uprawy zależy przede wszystkim od ciężaru wybranej maszyny. Seria lekka została zaprojektowana tak, aby tylko poluzować warstwę powierzchniową. Kultywatory produkowane są w wadze od 9 do 70 kg. Wszystko, co wykracza poza to, jest zwykle określane jako ciągniki jednoosiowe. W zależności od masy można wyróżnić kilka kategorii kultywatorów:

 • ultralekki (od 9 do 15 kg);
 • lekki (od 15 do 40 kg);
 • średni (od 40 do 60 kg);
 • ciężki (powyżej 60 kg).

Jeśli wybrano kultywatora motorowego dla kobiety, wybór z reguły zostaje zatrzymany w pierwszej lub drugiej kategorii. Modele te są w stanie zaspokoić potrzeby zwykłych letnich mieszkańców i właścicieli prywatnych domów z ogrodami warzywnymi. Płci pięknej nie jest już łatwo radzić sobie z cięższymi samochodami.

typ silnika

Kultywatory mogą być wyposażone w silniki dwusuwowe lub czterosuwowe. Pierwszy typ jest instalowany w samochodach ultralekkich i lekkich, a drugi – na średnich i ciężkich. W zależności od rodzaju stosowanego paliwa można stosować silniki benzynowe lub wysokoprężne.

Silnik dwusuwowy jest lekki i lekki, ale charakteryzuje się dużym zużyciem paliwa i ma negatywny wpływ na środowisko. Silnik czterosuwowy pozbawiony jest tych wad, ale ma duże wymiary i wagę.

Moc silnika

Z reguły kultywatory do domków letniskowych mają niską moc silnika. a o nich pozwalają wywnioskować, że silnik ma 1-6,5 litra. z. wystarczy do obsługi standardowego prywatnego ogrodu przydomowego.

Wydajność maszyny zależy bezpośrednio od mocy: zdolności do pracy na ciężkich glebach, powierzchni uprawianej powierzchni, głębokości spulchniania, powierzchni pokrycia. Jednak wraz z mocą rosną gabaryty kultywatora, a także jego waga.

Agregat roboczy kultywatora

Wszystkie marki motobloków wyposażone są w korpusy robocze, które można przedstawić w postaci:

 • łapy;
 • zęby;
 • stalowe pręty;
 • sztanga;
 • krążki z igłami;
 • łapy-wozidła;
 • łapy i noże do karmienia;
 • korpusy do wycinania bruzd i hillingów itp.

Zęby można wykorzystać do pielenia lub spulchniania. Zęby służą do luzowania odstępów między rzędami na bardzo gęstych glebach. Sztanga prowadzi ciągłą uprawę, niszczy chwasty, wykonuje uprawę przedsiewną. Za pomocą krążków igiełkowych można łatwo pozbyć się skorupy na powierzchni gleby i usunąć chwasty, które nie miały czasu dobrze się zakorzenić. Ale lemiesze pomagają zwalczać chwasty, spryskując je. W zależności od marki i innych parametrów kultywator może być wyposażony zarówno we wszystkie wymienione korpusy robocze, jak i niektóre z nich. Ponadto producent stale rozwija i ulepsza inne typy korpusów roboczych.

Schemat ideowy kultywatora

Kultywator do ogrodu składa się z następujących elementów:

 • spawana rama;
 • przemówił;
 • wspierać koła pneumatyczne;
 • mechanizmy śrubowe do regulacji położenia kół;
 • chodził łapami;
 • cylinder hydrauliczny.

Każdemu konkretnemu modelowi towarzyszy schemat ideowy urządzenia, który może nieznacznie różnić się od ogólnego.

Czym kultywator różni się od ciągnika prowadzącego

Kultywatory i ciągniki jednoosiowe są tak mocno ugruntowane przez tych, którzy pracują na lądzie, że nawet nie myślą o tym, czy są między nimi jakieś różnice. A różnice istnieją. Przede wszystkim są one związane z pełnionymi funkcjami.

Głównym celem kultywatora jest uprawa roli. Ale dodatkowo ciągnik jednoosiowy może również transportować towary, rąbać drewno lub odśnieżać, a także wykonywać inne czynności. Nowoczesne modele kultywatorów mogą mieć silnik elektryczny (jednak nie są zbyt popularne), a ciągniki jednoosiowe są tego pozbawione. Mają tylko silnik wysokoprężny lub benzynowy.

Motobloki mają specjalny mechanizm odbioru mocy; poruszają się na kołach lub pogłębiarkach. Podobne cechy można znaleźć tylko w najmocniejszych modelach kultywatorów. Motobloki są znacznie cięższe. Pod względem kosztów są znacznie droższe niż kultywatory. Dlatego właściciele małych działek preferują kultywatory.

Jak wybrać odpowiedni kultywator do letniej rezydencji i ogródka warzywnego

Jeśli wybierzesz kultywator, który jest lepszy, zacznij przede wszystkim od wielkości działki i swoich potrzeb, a następnie skup się na cenie. Odpowiednio dobrany model powinien szybko poradzić sobie z przetwarzaniem strony bez utraty jakości. Maszyna musi wbić się w glebę na określoną głębokość, w przeciwnym razie grunt nie zostanie odpowiednio przygotowany do sadzenia. Aby proces przebiegał szybciej, wybrana maszyna musi mieć dobrą szerokość roboczą. Ale w tym przypadku nie nadaje się już do usuwania odstępów między rzędami.

Ważnym warunkiem jest waga kultywatora. Należy go wybrać w zależności od tego, kto będzie obsługiwał samochód. Kobietom lub osobom starszym lepiej jest zatrzymać się na łatwej serii, ponieważ po prostu nie radzą sobie z większą masą. Zwracają również uwagę na jakość noży oraz materiał z jakiego są wykonane. Lepiej jest, jeśli jest to stal wysokiej jakości.

Uwzględnia się również glebę przeważającą na leczonym obszarze. Na problematycznej glebie praca z lekkim kultywatorem będzie trudna. Dlatego do tych celów lepiej jest wziąć agregat średniej kategorii, pod warunkiem, że obszar uprawny jest mały.

Przegląd głównych producentów kultywatorów silnikowych

Kultywator ogrodowy jest prezentowany na nowoczesnym rynku przez wielu producentów. Każdy z nich stara się pokazać swoje zalety, co zapewnia dobrą konkurencję.

Neva

Kultywatory i motobloki Neva zyskały reputację nie tylko niezawodnych, ale także niedrogich pomocników ogrodników. Są popularne zarówno w kraju, jak i za granicą. Ich charakterystyczną cechą jest zwartość i nisko położony środek ciężkości, co zapobiega przewróceniu się. Ciągłe doskonalenie jednostek pozwala na utrzymanie konkurencyjności.

Na szczególną uwagę zasługuje kultywator Neva MK-200. o nim są niezwykle pozytywne. Ten przedstawiciel klasy małych rozmiarów będzie darem niebios dla tych, którzy chcą uzyskać wysoką wydajność, ale nie mają dużo pieniędzy. Główne operacje, które ten model jest w stanie wykonać:

 • uprawa;
 • hilling;
 • wykopywanie i sadzenie roślin okopowych;
 • koszenie trawy i przycinanie krzewów ogrodowych;
 • przewóz małych ładunków itp.

Model MK-200 wyróżnia się bardzo dobrą manewrowością, a także możliwością przemiany w ciągnik prowadzący. Popyt na nią jest bardzo wysoki, kupujący są gotowi przymknąć oczy na drobne wady ze względu na masę zalet.

Caiman

Kultywatory Cayman, które od razu zwracają na siebie uwagę, są produkowane we Francji. Wyróżniają się pewnymi cechami konstrukcyjnymi, które zmniejszają obciążenie kręgosłupa rolnika. To świetna opcja dla osób, które często cierpią na bóle krzyża, ale nie chcą lub nie mogą zrezygnować z prac ogrodowych.

Kultywatory Cayman są wyposażone w japoński silnik Subaru. Zapewnia nie tylko niezawodność, ale także moc maszyny i łatwość konserwacji. Jednostka stanie się dobrym pomocnikiem na miejscu i zastąpi kilka urządzeń jednocześnie, aby wykonywać określone funkcje.

Daewoo

Koreańska firma daje możliwość zakupu nie tylko niedrogich, ale i niezawodnych towarów. Pod względem masy kultywatory Daewoo znacznie przewyższają swoich konkurentów o podobnych cechach. Zalety tej marki to:

 • mocny, ale lekki silnik;
 • ekonomiczne zużycie paliwa;
 • kompaktowe wymiary;
 • odwrócić;
 • wymienne noże umożliwiające regulację głębokości orki;
 • estetyczny wygląd.

Jak świadczą prawdziwi użytkownicy, kultywatory Daewoo nie mają znaczących wad. Istnieje jednak niewielka wada: podczas uprawy gleby noże są czasami bardzo głęboko zakopane w ziemi.

Mistrz

Jeśli planujesz zakup kultywatora ręcznego do domków letniskowych, zdecydowanie powinieneś przyjrzeć się bliżej gamie modeli Champion. Producent przedstawia wybór maszyn przeznaczonych do obróbki powierzchni o różnej wielkości iz różnymi rodzajami gleby. Zalety w stosunku do konkurencyjnych firm to:

 • doskonała manewrowość;
 • łatwość zarządzania;
 • oszczędność w zużyciu paliwa;
 • zgodność oznaczenia modelu z deklarowaną mocą silnika;
 • niedrogie.

Jednak w tym przypadku prawdziwym użytkownikom udało się zauważyć jedną wadę: złej jakości montaż maszyny. Możesz się go pozbyć, jeśli przed pierwszym uruchomieniem osobiście dokładnie sprawdzisz wszystkie węzły.

Patriota

Hodowcy Patriot są ostatnio bardzo popularni. Wynika to z faktu, że firma aktywnie wykorzystuje w swoich produktach wszystkie zaawansowane technologie. Montaż samochodów odbywa się w Chinach, co znacznie obniża koszty transportu, ale jakość wykonania pozostaje na bardzo wysokim poziomie.

Osobno należy zaznaczyć, że kultywatory Patriot nie mają problemów z wymianą czy naprawą podzespołów. Wszystkie części zamienne są w magazynie i w razie potrzeby można je bardzo łatwo wymienić. Ponadto w przypadku tych maszyn dostępny jest szeroki wybór dodatkowych przystawek. Dzięki temu każdy użytkownik może wybrać to, czego potrzebuje i zmontować jednostkę pod swoje indywidualne potrzeby.

Produkcja kultywatorów – zalety i wady w stosunku do zagranicznych marek

Chociaż nowoczesny rynek jest nasycony sprzętem zagranicznych producentów, kultywator wykonany w Rosji ma dobrą ocenę i jest w stanie z nim konkurować. Należy tylko zauważyć, że samochody krajowe są z reguły wyposażone w silniki wyprodukowane za granicą (japońskie, amerykańskie, chińskie). Jednocześnie wielu konsumentów nie ma zaufania do produktów wytwarzanych w Chinach. Według ekspertów na próżno. W końcu to chińskie silniki oddają deklarowaną moc na wyjściu, a ich wybitni konkurenci nie mogą się tym pochwalić. Ale „Chińczycy” robią więcej hałasu.

Zaletą produkowanych kultywatorów jest to, że są dobrze przystosowane do naszej gleby i warunków klimatycznych, czego nie można powiedzieć o maszynach montowanych w krajach europejskich. Ale te ostatnie wyróżniają się najlepszą jakością wykonania. Pod względem kosztów krajowy producent ponownie ma przewagę. Ponadto zawsze bez problemu można dostać dowolne akcesoria do kultywatorów, aw razie potrzeby nawet wykonać je na zamówienie.

Zasady pracy z kultywatorem motorowym

Po zakupie kultywatora od razu pojawia się pytanie: jak go prawidłowo używać? Pierwszym krokiem jest przestudiowanie instrukcji dołączonych do tego urządzenia. Tylko z niego można dowiedzieć się o niektórych cechach niektórych jednostek funkcjonalnych, w tym o silniku.

Praca z kultywatorem rozpoczyna się od usunięcia smaru konserwującego naniesionego na powierzchnię produktu. Można to zrobić za pomocą starej szmatki zamoczonej w benzynie. Następnie zaczynają biec w samochodzie. Pomoże to silnikowi „przyzwyczaić się” do nałożonego na niego obciążenia, a części ruchome „wciera się” i wejść w normalny tryb pracy. Warto rozpocząć pracę przy małych prędkościach, używając minimalnej liczby frezów. W tym trybie kultywator powinien pracować około 10 godzin, po czym można stopniowo zwiększać obciążenie, dodawać noże.

Środki ostrożności podczas pracy z kultywatorem

Podczas pracy z kultywatorem, podobnie jak z każdym innym mechanizmem, należy przestrzegać środków ostrożności. Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić, czy wszystkie zespoły i części są solidnie zamocowane i czy działają prawidłowo. W miejscu pracy nie powinno być ciał obcych. W przeciwnym razie mogą wpaść pod ruchome elementy urządzenia i je zablokować, a osoba obsługująca maszynę zostanie zraniona.

Przed rozpoczęciem pracy załóż odpowiednią odzież:

 • długie spodnie wykonane z gęstej tkaniny;
 • wygodne buty;
 • rękawiczki;
 • okulary ochronne.

Operator nie może znajdować się w odległości mniejszej niż jeden metr od ruchomych części kultywatora. Uzupełniaj paliwo w dobrze wentylowanym miejscu, a jeszcze lepiej na świeżym powietrzu. Pod żadnym pozorem nie należy wykonywać tej operacji przy pracującym silniku. Zabrania się obsługi kultywatora osobom poniżej 16 roku życia lub pod wpływem alkoholu, a także tym, którzy nie otrzymali odpowiedniego przeszkolenia.

Aleksandra
Edytor serwisu