Musztarda na przeziębienie dla dorosłego (musztarda w skarpetkach na stopy)

Tradycyjna medycyna zna wiele sprawdzonych metod leczenia różnych dolegliwości mielonymi nasionami gorczycy. Najczęściej stosowane są na przeziębienia w postaci suchego proszku, który pobudza krążenie krwi i działa rozgrzewająco. Chociaż badania naukowe nie potwierdziły jednoznacznie zalet produktu, jego skuteczność została udowodniona w udanej praktyce od wieków. Musztarda jest używana na różne sposoby na przeziębienia. Kąpiele stóp, nakładanie tynków musztardowych, okłady, kąpiele na całe ciało pomagają poprawić samopoczucie.

Substancje biologicznie czynne

Produkt zawiera substancje wzmacniające układ odpornościowy: witaminy, minerały, olejek z gorczycy allilowej, aminokwasy, glikozydy. Ilość kwasu askorbinowego w 100 g nasion wynosi 30,7 mg.

Glikozydy (kapsaicyna, sinigryna itp.), Podrażniając skórę, zwiększają krążenie krwi, hamują rozwój procesów patologicznych, zmniejszają ból. Olej musztardowy ma ten sam efekt. W przypadku przeziębienia, któremu towarzyszy zapalenie zatok przynosowych (zapalenie zatok) i górnych dróg oddechowych, rozluźnia lepki śluz, działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo.

W 1958 roku niemieccy naukowcy udowodnili, że olejki gorczycowe mogą hamować namnażanie się wirusów grypy. W 2010 roku pracownicy Instytutu Wirusologii Medycznej Uniwersytetu Justus-Liebig w Giessen (Niemcy) dowiedzieli się, jak te substancje wpływają na podtyp patogenów grypy H1N1 serotyp A. Wynik był imponujący: rozprzestrzenianie się wirusa zmniejszyło się o 90 %.

Szpital Uniwersytecki we Freiburgu prowadzi badania laboratoryjne właściwości antybakteryjnych olejów. Według naukowców gromadzą się one głównie w pęcherzu i płucach i są skuteczne przeciwko 13 patogenom o znaczeniu klinicznym. Wśród nich pneumokoki odporne na penicylinę, które powodują rozwój ciężkiego zapalenia płuc.

Kąpiele stóp

Gorąca woda pobudza strefy odruchowe w stopach, które są związane z nosogardłem i innymi ważnymi narządami. Ponadto zimne wirusy nie tolerują ciepła. Przy intensywnym napływie ciepła temperatura ciała wzrasta, błony śluzowe są lepiej ukrwione, a reprodukcja patogenów spowalnia.

Często w ten sposób można zatrzymać przeziębienie na samym początku jego rozwoju. Kąpiele stóp pomagają również przy bólach głowy.

Hipotermia nóg

Jeśli na dworze zrobiło ci się bardzo zimno i wracasz do domu z zimnymi stopami, weź rozgrzewającą kąpiel, aby nie przeziębić się.

Procedura:

 1. Napełnij dużą plastikową miskę lub wiadro wodą o temperaturze około 38 stopni. Powinien zejść do cieląt.
 2. Dodaj 2 łyżki musztardy w proszku. Mieszaj, aż całkowicie się rozpuści.
 3. Umieść obie stopy w pojemniku. Pozostaw na 10 minut.
 4. Aby utrzymać stałą temperaturę, dodaj trochę gorącej wody.
 5. Po 10 minutach umyj stopy czystą wodą, posmaruj kremem i załóż ciepłe skarpetki.

Upewnij się, że para nie podrażnia oczu i oskrzeli. Jeśli poczujesz ostre pieczenie lub zauważysz, że skóra jest bardzo czerwona, natychmiast przestań.

Kąpiele na przeziębienie

Sucha gorczyca pomaga przy pojawieniu się przeziębienia i zapalenia zatok przynosowych. Rozrzedzając śluz i pobudzając krążenie udrażnia nos i przywraca normalne oddychanie.

Metody aplikacji:

 1. Napełnij odpowiedni pojemnik (miska plastikowa, wiadro) ciepłą wodą. Powinien spaść do kolana.
 2. Dodaj łyżkę musztardy w proszku. Umieść stopy w wodzie.
 3. Po maksymalnie 15 minutach umyj stopy ciepłą wodą, osusz ręcznikiem, nałóż soki z wełny i połóż się pod kołdrą.

Kompresuje

Musztarda w formie okładów sprawdzała się na kaszel, katar, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok czołowych (zapalenie zatok czołowych).

Sposób stosowania:

 • Wymieszaj 100-200 g proszku musztardowego z gorącą wodą. Powinieneś dostać grubą papkę.
 • Rozłóż mieszaninę cienką warstwą na środku serwetki. Złóż krawędzie.
 • Umieść kompres na plecach lub klatce piersiowej i przykryj ręcznikiem. Podrażnienia skóry nie wystąpią, jeśli najpierw wmasujesz w nią wazelinę.
 • Trzymaj kompres nie dłużej niż 10 minut, stale sprawdzając podrażnienie. Jeśli wystąpi silne zaczerwienienie lub ostre pieczenie, usuń je.
 • Na koniec dodaj lawendę lub oliwę z oliwek.
 • Wykonuj procedurę raz dziennie.

Kompresy są skuteczne w przypadku bólu stawów. Pod wpływem wysokiej temperatury naczynia krwionośne rozszerzają się, staw się nagrzewa. Poprawia się odżywianie, ustaje proces zapalny, ustępuje ból.

Sposób stosowania:

 • Wymieszaj 4 łyżki musztardy w proszku z letnią wodą, aby uzyskać gładką pastę.
 • Rozłóż mieszaninę na ręczniku kuchennym i owiń jak plaster musztardowy wokół dotkniętego stawu.
 • Trzymaj kompres nie dłużej niż 15 minut.
 • Używaj produktu maksymalnie przez 5 dni z rzędu.
 • Suchy kompres na zapalenie zatok

Zrobić pastę ze świeżo zmielonych ziaren i wody. Umieść go na małych lnianych serwetkach i zawiąż w woreczkach. Nakładaj je na obszar projekcji zapalenia zatok czołowych i szczękowych nie dłużej niż 5-10 minut.

Podczas zabiegu staraj się nie skrzywdzić oczu. Jeśli wystąpi podrażnienie skóry, należy natychmiast przerwać leczenie.

Plastry gorczycy

Plastry gorczycowe pomagają przy kaszlu, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu płuc spowodowanym przeziębieniem. Ułatwiają przejście lepkiej flegmy, która gromadzi się w drogach oddechowych.

Sposób stosowania:

 • Zanurz prześcieradła lub torebki musztardowe na kilka sekund w wodzie o temperaturze około 37 stopni. W przypadku zapalenia górnych dróg oddechowych umieść je na klatce piersiowej, łydkach, piętach. Z zapaleniem oskrzeli i zapaleniem płuc – na klatce piersiowej, pod i między łopatkami. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa, najpierw przykryj ją wilgotną gazą lub ręcznikiem papierowym.
 • Czas ekspozycji dla osoby dorosłej wynosi 10-15 minut. Przy wysokiej wrażliwości skóry jest zmniejszona. W przypadku dziecka poniżej 8 lat plastry musztardowe nakłada się na 2-3 minuty, od 8 do 12 lat – na 5-6 minut.
 • Usuń plastry musztardowe, pozostały proszek usuń serwetką zamoczoną w ciepłej wodzie.
 • Przetrzyj skórę suchym ręcznikiem, nasmaruj tłustym kremem.
 • Załóż bawełnianą koszulkę (lub koszulę). Przykryj się ciepłym kocem.

Pij gorącą herbatę, aby wzmocnić działanie lecznicze. Pozostań w łóżku przez co najmniej 30-40 minut.

Uważaj, aby przypadkowo nie zasnąć z plastrami musztardowymi. Ze względu na zawartość silnie działających substancji gorczyca pali się przy bezpośrednim długotrwałym kontakcie ze skórą.

W przypadku silnego zaczerwienienia lub nadmiernego przypalenia prześcieradło należy natychmiast usunąć.

Kąpiele całego ciała

Ta metoda leczenia była znana starożytnym Grekom i Rzymianom, wyznawcom ajurwedy w Indiach i Europejczykach. Kąpiel musztardowa na przeziębienia to tradycyjna angielska metoda terapii.

Uważano, że produkt usuwa toksyny, rozgrzewa mięśnie, krew, ciało. Do pierwszej połowy XX wieku zwykli lekarze często zalecali swoim pacjentom zabiegi. Teraz jest to metoda medycyny alternatywnej.

Jeśli kąpiele stóp pomagają przy hipotermii nóg i migrenach, to kąpiel z musztardą na przeziębienie działa rewitalizująco na cały organizm, przyspiesza przemianę materii. Są dobre na bóle mięśni. Ale mogą to zrobić tylko osoby silne fizycznie, które mają już doświadczenie w stosowaniu musztardy i są przekonane o bezpieczeństwie zabiegów dla swojego zdrowia.

  Wanny rozgrzewające nie są odpowiednie dla małych dzieci.

Sposób stosowania:

 1. 250 g proszku musztardowego rozpuść w gorącej wodzie, zanurz w niej i zrelaksuj.
 2. Weź kąpiel przez 10-20 minut. Czas należy zwiększać stopniowo.
 3. Gdy poczujesz pieczenie, jeśli to możliwe, nie wychodź z wanny na kolejną minutę.
 4. Na koniec dobrze spłucz ciało czystą wodą.
 5. Po zabiegu koniecznie odpocznij. Zwiększy to jego skuteczność.

Skarpety musztardowe

Stary środek ludowy to musztarda w skarpetkach na przeziębienie. W tym przypadku nie są uwalniane żadne płonące substancje, ponieważ proszek nie miesza się z wodą.

Procedura:

 1. Umyj stopy, osusz je ręcznikiem i poczekaj, aż całkowicie wyschną.
 2. Weź bawełniane i wełniane skarpetki. W pierwszej wlej dwie łyżki proszku (jedna na raz wystarczy dziecku) i połóż je na suchych stopach. Wciągnij ciepłe skarpetki na górę i idź spać. Muszą przez całą noc ogrzewać stopy.
 3. Rano zdejmij skarpetki, pozostałą musztardę zmyj ciepłą wodą.

Zabiegi kąpielowe

Gotowanie na parze w kąpieli to metoda leczenia i zapobiegania przeziębieniom. Rozpuść łyżkę proszku w filiżance gorącej wody. Przykryj, odstaw na 10 minut. Rozcieńczyć roztwór 3-4 litrami wody. Wlej trochę na gorące kamienie, kontrolując reakcję na wytwarzaną parę.

Jeszcze lepiej, dodaj musztardę do wody, która była używana do moczenia mioteł brzozowych. Mieszanka olejków eterycznych obu roślin nie pozostawi żadnych szans dla patogenów.

Ryzyko, skutki uboczne

Stosowanie tego produktu należy omówić z lekarzem, zwłaszcza jeśli zamierzasz leczyć przeziębienie u dzieci. Niektórzy lekarze uważają, że nie jest odpowiedni dla dzieci w wieku poniżej 5 lat. Proszek musztardowy zmieszany z wodą jest bardzo gorący i może powodować poważne oparzenia. Pamiętaj, aby przestrzegać zalecanego czasu ekspozycji, kontrolować reakcję skóry.

Narzędzie jest przeciwwskazane w wysokich temperaturach, nietolerancji, obecności takich problemów, jak:

 • uszkodzenie lub stan zapalny skóry;
 • alergia na gorczycę;
 • phlebeurysm;
 • choroby skórne;
 • skłonność do napadów;
 • zwiększona pobudliwość;
 • zmniejszona wrażliwość skóry lub jej brak.

Nie dopuść do kontaktu musztardy z błonami śluzowymi. Nie można brać łaźni parowej, kąpać się całego ciała w okresie ciąży i przy chorobach układu krążenia, ponieważ układ sercowo-naczyniowy przeżywa dodatkowy stres. Przy zwiększonej wrażliwości skóry należy unikać bezpośredniego kontaktu z proszkiem.

Przyjmowanie pokarmu

Do celów medycznych najczęściej stosuje się sproszkowane nasiona gorczycy. Jednak musztarda stołowa ma również właściwości lecznicze. Olejek eteryczny, który jest również obecny w chrzanie, aktywnie walczy z patogenami. W przeciwieństwie do antybiotyków chemicznych nie rozwija się odporność na nie.

Średnia musztarda to idealny budżet na ciężki ból gardła. Musisz to trochę zjeść. Jedna łyżeczka produktu zapewni szybką pomoc.

Wybierając musztardę, zwróć uwagę na skład. Nie powinno być dużo cukru, zbędnych lub szkodliwych dodatków: śmietanki, konserwantów, barwników chemicznych itp. Najlepiej „lekarstwo” przygotować samodzielnie: zmiel ziarna mieszając je z ciepłą wodą. Aby wzmocnić efekt leczniczy, możesz dodać trochę kurkumy.

Warunki przechowywania

Musztardę spożywczą należy przechowywać w lodówce nawet w całym opakowaniu, ponieważ pod wpływem światła i ciepła zmienia się nie tylko jej kolor i smak. Im wyższa temperatura, tym szybciej rozkładają się olejki gorczycowe, w wyniku czego produkt traci właściwości lecznicze.

Plastry, proszek lub nasiona gorczycy przechowuje się w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu.

Wniosek

Musztarda na przeziębienie to sprawdzony środek. Przynosi szybką ulgę osobie dorosłej lub dziecku z różnymi objawami. Jednak nie jest to odpowiednie dla każdego. Przed rozpoczęciem leczenia należy skonsultować się z lekarzem. Rozważ przeciwwskazania, postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi zabiegu.

Aleksandra

Edytor serwisu