Mucha rokitnika: na czas środki, aby uratować zbiory

Mucha rokitnika: na czas środki, aby uratować zbiory

Mucha rokitnika to szkodnik, który może prawie całkowicie zniszczyć plony. Aby chronić się przed tym niebezpiecznym wrogiem, bardzo ważne jest podjęcie na czas działań ratujących drzewa.

Cechy szkodnika

Mucha rokitnika to mały (3,5 do 5 mm) owad muchomor o prążkowanym ciele.

Mucha rokitnika: na czas środki, aby uratować zbiory

Od połowy czerwca do połowy lipca dorosłe osobniki składają jaja pod skórką niedojrzałych jagód, aw ciągu miesiąca pojawia się nowe pokolenie szkodnika. Białe larwy przypominające robaki natychmiast zaczynają żerować, jedząc jagody od środka i pozostawiając ciemną i wysuszoną skórkę. Po napełnieniu larwy opadają na ziemię i przepoczwarzają się w glebie, gdzie zapadają w stan hibernacji. Dorosłe muchy wylatują z fałszywych kokonów następnego lata. Przyczynia się do tego ciepła wczesna wiosna, a zimna i wilgotna pogoda, przeciwnie, zmniejsza liczebność szkodników.

Mucha rokitnika jest szeroko rozpowszechniona głównie w Ałtaju, zachodniej Syberii i na Uralu.

Krzywda

Szkodliwość muchy jest niezwykle wysoka: w sprzyjających jej latach jest w stanie zniszczyć do 90% plonów.

Po urodzeniu larwy przegryzają kanały wewnątrz miąższu owocu i wkrótce całkowicie go zjadają. Jedna osoba jest w stanie uszkodzić do 5 jagód, które w rezultacie wysychają, ciemnieją i wysychają na gałęziach.

Pierwszym objawem infekcji muchy rokitnika są małe kolorowe plamki na jagodach, w których złożono jaja. Takie owoce dojrzewają zauważalnie przed czasem. To znak, na który zdecydowanie należy zwrócić uwagę – jest to sygnał, że nadszedł czas, aby chronić uprawę.

Zapobieganie pojawianiu się

Najlepiej zawczasu podjąć działania przeciwko muchom rokitnika. Zapobieganie opiera się na zimowaniu szkodnika w glebie.

Sposoby ochrony ogrodu:

  1. Ściółkuj pnie. Warstwa ściółki powinna być gęsta, co najmniej 10 cm grubości. Trociny lub torf są dobre.
  2. Lepiej jest używać folii czarnej i nieprzezroczystej – nie mogą pod nią rosnąć chwasty. Krawędzie należy posypać ziemią, aby szkodnik nie miał szans na wydostanie się.
  3. Zastąp ściółkę resztkami roślin: skosić trawę lub chwasty, które nie dawały nasion. Są one stopniowo układane wokół pni rokitnika. W środku lata tworzy się warstwa wystarczająca, aby utrudnić owadom wylatywanie.
  4. Przykryj glebę w pobliżu drzew. W takim przypadku nagrzeje się słabiej, a lot much stanie się mniej masywny.
  5. Uprawiaj odmiany późno dojrzewające. Odmiany w pełni odporne na muchy nie istnieją, ale wcześnie dojrzewający rokitnik zwyczajny jest bardziej dotknięty.

Nie wykopuj ziemi w kręgach przy pniu. System korzeniowy rokitnika leży blisko powierzchni, więc istnieje ryzyko jego uszkodzenia.

Kontrola lotu

Jeśli jednak pojawi się szkodnik, trzeba będzie sobie z nim poradzić za pomocą specjalnych środków.

Przy niewielkiej ilości porażonych jagód można je zbierać ręcznie i niszczyć. Jeśli liczba larw jest duża, skuteczne będzie opryskiwanie preparatem Fitoverm. Jest to lek na bazie biologicznej, dzięki czemu jest bezpieczny dla ludzi i może być stosowany nawet na dojrzałych jagodach.

Przygotuj roztwór roboczy zgodnie z instrukcjami. Stężenie leków różnych producentów może się różnić, dlatego koniecznie przeczytaj wszystkie zalecenia na etykiecie.

Fitoverm niszczy larwy muchy rokitnika – należy go użyć po ich pojawieniu się. Opryskiwanie odbywa się dwukrotnie: w procesie jedno drzewo powinno zająć do dwóch litrów roztworu.

Mucha rokitnika jest bardzo szkodliwa, dlatego konieczne jest szybkie rozpoczęcie walki z nią, w przeciwnym razie możesz całkowicie stracić plon.

Aleksandra

Edytor serwisu