Kompatybilność drzew w ogrodzie

Zdjęcie kompatybilności z drzewem 1

Przyczyny niezgodności upraw ogrodniczych

Opanowując ziemię, ogrodnicy-amatorzy często nie zadają sobie trudu sporządzenia właściwego planu sadzenia. W najlepszym razie wybierają działkę z odpowiednią glebą i oświetleniem pod daną uprawę, nie biorąc pod uwagę, że sąsiednie rośliny mogą być względem siebie obojętne, a nawet wrogie. 

Główne czynniki prowadzące do niezgodności roślin ze sobą:

 • lokalizacja korzeni sąsiednich upraw w tym samym horyzoncie glebowym, co prowadzi do konkurencji o wilgoć i odżywianie;
 • występowanie zmęczenia gleby w wyniku spożycia tych samych składników pokarmowych z gleby;
 • allelopatia – uwalnianie do powietrza lub gleby substancji, które przygnębiają sąsiednie rośliny, przez co ich rozwój jest zaburzony, owocowanie jest zahamowane;
 • cieniowanie wysokimi drzewami niewymiarowych sąsiadów, którzy blakną, nie mogąc wytrzymać konkurencji w walce o światło słoneczne;
 • obecność tych samych chorób, szkodników.

Przed położeniem ogrodu należy sporządzić listę roślin, które planuje się sadzić na miejscu. Opracowując plan sadzenia, należy koniecznie sprawdzić, które drzewa owocowe można sadzić obok siebie iz innymi uprawami. Optymalną kompatybilność uzyskuje się, gdy w sąsiedztwie sadzi się rośliny tego samego gatunku, tworząc na przykład sad wiśniowy, jabłko, gruszkę itp. Ale niewielu może sobie na to pozwolić, mając standardową działkę. Dlatego w tej samej grupie sadzi się drzewa o podobnych warunkach wzrostu i braku antagonizmu.

Uwaga . Korzystając z dobrego sąsiedztwa upraw, możesz zwiększyć ich wydajność. Sadząc w pobliżu rośliny antagonistyczne, możesz zmniejszyć lub nawet stracić plony, a czasami same rośliny.

Rywalizacja o przetrwanie – jak jej uniknąć

Kultury nawet tego samego gatunku mogą być wrogie, wchodząc w walkę o przestrzeń, oświetlenie, pożywienie, a nawet wilgoć, jeśli nasadzenia są zagęszczone. W tym przypadku najsłabsze osobniki są gnębione i umierają. Aby temu zapobiec, konieczne jest spełnienie wymagań każdej uprawy w zakresie techniki rolniczej i schematu nasadzeń w monosadzeniach.

Podczas gdy sadzonki są małe, czasami wydaje się, że odległości między roślinami podczas sadzenia, wskazane w charakterystyce, są nadmierne. Należy jednak zachować te odstępy, biorąc pod uwagę wielkość koron drzew dojrzałych. Dla każdej kultury są one indywidualne i średnio są to:

 • między kompatybilnymi uprawami owoców – 3 m;
 • między konkurującymi roślinami – co najmniej 5–7 m;
 • między drzewami kolumnowymi -2,5 m.

Jeśli w pobliżu działki znajduje się las, na którym rosną drzewa takie jak jesion, dąb, brzoza, należy uważać, aby drzewa owocowe znajdowały się w odległości siedmiu, a najlepiej dziesięciu metrów od nich. Bliżej dzikie rośliny z zarośniętymi korzeniami przejmą wilgoć i pożywienie od delikatnych odmian.

Izolacja przestrzenna jest również konieczna w przypadku niektórych krzewów ogrodowych: bzu, jaśminu, berberysu, dzikiej róży, kaliny, rokitnika. Rosnąc agresywnie, hamują rozwój innych kultur, wypychając je z „własnego” terytorium.     

Kompatybilność drzewek ogrodowych ze sobą i innymi uprawami

Oto informacje na temat zgodności drzew i krzewów w ogrodzie na przykładzie najczęściej występujących upraw na działkach. Spośród roślin owocowych najpopularniejsze są jabłonie, czereśnie, gruszki, śliwki, w regionach południowych także morela, brzoskwinia. Wśród krzewów jagodowych prym wiodą maliny, różnego rodzaju porzeczki, agrest, winogrona.

jabłoń

Zdjęcie kompatybilności drzewa 3

We wspólnych nasadzeniach jabłoń , gdy jest młoda, dobrze dogaduje się z malinami. Co więcej, są to kultury towarzyszące, które mają na siebie korzystny wpływ. Korzenie maliny rozluźniają ziemię, nasycają ją tlenem i wzbogacają w azot, liście w bliskim sąsiedztwie mogą chronić drzewo przed parchem, a jabłoń chroni maliny przed szarą zgnilizną. Ale kiedy korona jabłoni rośnie, kochająca światło malina staje się pod nią niewygodna i trzeba przesadzać krzewy jagodowe.

Dobrym sąsiadem tej rośliny jest klon popielatolistny: wydzielane przez nią fitoncydy chronią jabłoń przed ćmią jabłoni. Koronę klonu należy przycinać co roku, pozostawiając maksymalnie 1 m wysokości.

Uprawy, obok których nie zaleca się sadzenia jabłoni:

 • Wiśnia;
 • Orzech włoski;
 • złota porzeczka;
 • brzoskwinia;
 • Jarzębina;
 • topola;
 • radosny.

Na notatki. Najgorszym antagonistą jabłoni, którego można sadzić tylko po przeciwnej stronie działki, jest orzech włoski. Zawarty w liściach juglon jest naturalnym herbicydem i kumulując się w glebie, niszczy roślinność. Ale nawet zwykłe ziemniaki sadzone między rzędami mogą zmniejszyć plon i pogorszyć smak jabłek.

Gruszka

Zdjęcie kompatybilności z drzewem 4

Nie należy sadzić gruszki obok tych samych roślin, co jabłoń. Wyjątkiem jest topola, zwłaszcza czarna, dla gruszki jest przyjemnym towarzyszem. Najbardziej niekorzystnym sąsiadem jest jałowiec pospolity, ponieważ może na nim rozwijać się rdza i rozprzestrzeniać się na inne rośliny. Z krzewów jagodowych najbardziej niekochanym sąsiadem jest złota porzeczka. Większość odmian gruszek jest samopłodna i wymaga towarzystwa innych odmian tego samego gatunku.

Uwaga . Jeśli jabłoń jest gotowa przyjąć gruszkę jako mile widzianego sąsiada, to gruszka przeciwnie, nie lubi przebywać w pobliżu tego drzewa, a także z owocami pestkowymi.

wiśnia

Zdjęcie kompatybilności drzewa 5

Wiśnia doskonale współistnieje z wiśniami, winogronami i śliwkami. Niepożądane jest, aby była blisko gruszek, niektórych odmian jabłoni, wszystkich rodzajów porzeczek. Nie należy, oszczędzając zasiewów, sadzić pod wiśniami truskawki, paprykę, pomidory. Wszelkie psiankowate należy umieszczać z dala od wiśni, które mogą powodować więdnięcie drzew (verticillium więdnięcie). W wyniku tej choroby rdzeń pędów obumiera, a po kwitnieniu wysychają.

Uwaga . Nie sadź czerwonej jarzębiny obok wiśni: wiśnia nie będzie z tego powodu źle się czuła, a jarzębina będzie boleć, jej korona będzie naga od strony wiśni.

Śliwka

Zdjęcie kompatybilności drzewa 6

Śliwka jest wygodna obok agrestu, czarnego bzu, klonów. Klon w sąsiedztwie, jeśli jest regularnie skracany przy przycinaniu, stymuluje owocowanie śliwek, czarny bez ratuje przed inwazją mszyc. Śliwka nie koliduje z jabłonią, maliną, czarną porzeczką. Brzoza, drzewa owocowe (z wyjątkiem jabłoni) są nieodpowiednimi sąsiadami dla tej uprawy.

Uwaga . Unikaj mieszanych nasadzeń odmian śliw mandżurskich ze śliwką zachodnią (rosyjską).

Winogrono   

Zdjęcie kompatybilności drzewa 7

Winogrona dobrze czują się obok trawy cytrynowej, róż, większości owoców pestkowych i drzew ziarnkowych. Wyjątkowo korzystne jest sąsiedztwo winogron z gruszkami. W niektórych ogrodach można zobaczyć ogromne grusze, w koronę których wplecione są pnącza, obwieszone solidnymi frędzlami słonecznych jagód. A drzewo w ogóle nie cierpi z tego powodu.

Bliskie położenie powojników jest niekorzystne dla winogron, pigwa i orzech są niedopuszczalnymi sąsiadami dla tej południowej kultury.

Uwaga . Niektóre pozornie nieszkodliwe uprawy ogrodowe, zubożające glebę, mogą spowolnić wzrost winorośli, zmniejszyć plon jagód. Te rośliny obejmują wszystkie psiankowate, słonecznik.

Dodatkowe informacje o tym, którzy sąsiedzi sprzyjają uprawom ogrodowym, a którzy są niedopuszczalni, można uzyskać z poniższej tabeli kompatybilności drzew i krzewów w ogrodzie.

Tabela kompatybilności drzew i krzewów w ogrodzie

kultura

Wysoka kompatybilność

Niska kompatybilność

jabłoń

śliwka, malina

Wiśnie, czereśnie, złote porzeczki

Gruszka

Jarzębina, winogrona

Wiśnia, Śliwka, Złota Porzeczka

Winogrono

Gruszka, jabłko, wiśnia, wiśnia

wiśnia

Winogrona, Wiśnia, Śliwka, Jabłoń

gruszka, porzeczka

Śliwka

Jabłoń, porzeczka, malina, agrest

Gruszka, wiśnia, czereśnia

Czarna porzeczka

jabłoń

Śliwka, czereśnia, wiśnia, malina, czerwona porzeczka

Czerwone porzeczki

agrest, wiśnia

Malina, czarna porzeczka

Agrest

Wiśnia, czerwona porzeczka

Jabłoń, Malina, Czarna Porzeczka

Maliny

jabłoń

agrest, porzeczka

Rokitnik

Wszystkie kultury

Warto rozważyć zgodność drzew owocowych ze sobą i innymi uprawami, ale do pewnego stopnia jest to warunkowe. Dla niektórych kompetentnych ogrodników na stronie współistnieją pozornie absolutnie nie do pogodzenia rodzaje roślin. Właściwa technika rolnicza, regularna pielęgnacja nasadzeń może zniwelować konkurencję upraw o przetrwanie i doprowadzić do zasłużonego sukcesu.

Aleksandra

Edytor serwisu