Kiedy wysiewać sadzonki w 2021 roku: kalendarz kiedy i co sadzić

Ogród i warzywnik to nie tylko dobre źródło świeżych, naturalnych i smacznych warzyw i owoców, ale także sposób na relaks, ucieczkę od codziennych zajęć i problemów.

Jak sadzić sadzonki w 2021 roku

Kiełkowanie w dużej mierze zależy od warunków klimatycznych, pielęgnacji, przynęty. A co najważniejsze – prawidłowe sadzonki, ponieważ to od niej zaczyna się wzrost i rozwój większości roślin.

Kiedy można wysiewać nasiona na sadzonki? Kiedy sadzić sadzonki w 2021 roku? O tym jest ten artykuł.

Pomyślne dni

Rośliny sadzi się na różne sposoby. Ogólnie wszystkie metody można podzielić na dwie duże grupy:

 • Sadzenie nasion w otwartym terenie. Rozpoczyna się zwykle w połowie wiosny, kiedy ziemia wystarczająco się rozmrozi i ustają nocne przymrozki. W takim przypadku nasiona są natychmiast sadzone w ziemi w ogrodzie.
 • Sadzenie przez sadzonki. Ta metoda jest uważana za najlepszą, ponieważ wyklucza prawdopodobieństwo śmierci kiełków z zimna, różnych wpływów klimatycznych i szkodników owadzich. W tym przypadku nasiona sadzi się w specjalnych pudełkach lub kubkach w połowie marca – na początku kwietnia, a następnie przesadza się na otwarty teren.

Przy pomocy sadzonek zwykle sadzi się różne odmiany pomidorów, papryki, ogórków, bakłażanów i innych roślin.

Kiedy sadzić sadzonki w 2021 roku? Od czasów starożytnych ogrodnicy wierzyli, że kiełkowanie nasion zależy od fazy księżyca. Współcześni naukowcy potwierdzili ten fakt: wzrost roślin zależy od zdolności przyciągania lub odpychania cząsteczek wody, w zależności od cyklu księżycowego. W ten sposób wyprowadzono trzy podstawowe zasady:

 • przed nowiu zaleca się sadzenie roślin o zmielonych owocach;
 • po nowiu – mając podziemne owoce;
 • nie sadzić niczego trzy dni przed i po pełni księżyca.

Kalendarz księżycowy na rok można bez problemu znaleźć w Internecie. Pomoże ci zaplanować harmonogram sadzenia na każdy miesiąc, zgodnie z którym możesz siać sadzonki.

Zależność czasu sadzenia od regionu

Klimat każdego regionu jest inny. Gdzieś panuje ciepła, bezwietrzna pogoda, ale gdzieś wręcz przeciwnie, pada bez przerwy, a słońce wychodzi bardzo rzadko i na bardzo krótki czas. Dlatego czas lądowania jest inny.

Kiedy sadzić sadzonki według regionu? Wszystko zależy od średniej temperatury powietrza, długości okresów bezmrozowych i obfitości opadów. Na przykład:

 1. Na Uralu i Syberii początek okresu bezmrozowego rozpoczyna się w czerwcu, a przymrozki w październiku. Dlatego sadzonki zaczynają być sadzone od końca kwietnia do początku maja, a dopiero po ustaniu nocnych przymrozków są przeszczepiane na otwarty teren.
 2. W południowych regionach kraju liczba dni bezmrozowych jest wielokrotnie większa, dlatego rośliny można przesadzać na otwarty teren od połowy kwietnia, a sadzonki sadzić od początku marca.

Co i kiedy zacząć sadzić w domu

Możesz rozpocząć sadzenie sadzonek w domu w marcu. Ale tutaj należy skupić się na czasie kiełkowania nasion, który zależy od rodzaju upraw (wczesne dojrzewanie lub nie), warunków w domu i jakości pielęgnacji. Wszystko to można znaleźć na opakowaniu rośliny.

Podczas sadzenia sadzonek możesz skupić się na poniższej tabeli:

Nazwa kultury Kiedy sadzić sadzonki Ile pojawi się pędów Kiedy przeszczepić do łóżek
Wczesne dojrzewające pomidory Po 20 marca Za około tydzień W połowie czerwca
Późne pomidory Po 10 marca 5-6 dni W połowie czerwca
Papryka Po 10 marca W ciągu dwóch tygodni W połowie czerwca
Bakłażan Bliżej 30 marca W ciągu dwóch tygodni W połowie czerwca
Ogórki Na początku maja Po 3-4 dniach W połowie czerwca
Biała kapusta Koniec maja – początek kwietnia Za około tydzień Pod koniec maja
kalafior Po 5 kwietnia Za około tydzień Pod koniec maja

Szacunkowe terminy w dużej mierze zależą od klimatu w regionie. Dlatego możliwe jest zejście na ląd tydzień wcześniej lub później.

Jakie rośliny siać sadzonki

Warunki klimatyczne nie pozwalają na sadzenie wielu rodzajów roślin w otwartym terenie. Obfitość lub brak wilgoci, nocne przymrozki, brak światła słonecznego, szkodniki – wszystko to może negatywnie wpłynąć na kiełki. Dlatego większość rodzajów upraw jest wstępnie uprawiana z sadzonkami.

Ta metoda ma wiele zalet:

 • możliwość uprawy tylko odpowiednich odmian;
 • możliwość zaoszczędzenia pieniędzy: sadzenie własnych sadzonek jest znacznie tańsze niż kupowanie gotowych;
 • zmniejszenie do minimum prawdopodobieństwa chorób roślin spowodowanych warunkami klimatycznymi, przymrozkami, szkodnikami;
 • pozyskiwanie roślin przyjaznych dla środowiska i naturalnych. Ogrodnik samodzielnie dobiera nawóz i dressing, dzięki czemu ma pewność, że warzywa nie zawierają azotanów i innych niebezpiecznych substancji.

W rzeczywistości uprawa sadzonek wcale nie jest trudna. Nie wymaga stałej pielęgnacji, wystarczy ją podlać i zabezpieczyć przed nadmierną ilością światła słonecznego, przeciągami oraz zwierzętami, które mogą ją upuścić lub zdeptać.

Kiedy siać nasiona na sadzonki

Jak już wspomniano, możesz siać nasiona, koncentrując się na kalendarzu księżycowym i powyższej tabeli, w której wskazane są przybliżone daty.

W takim przypadku zaleca się skorzystanie z porad doświadczonych ogrodników:

 1. Nie używaj przeterminowanych lub niskiej jakości nasion. Muszą być nienaruszone, wolne od płytki nazębnej lub pleśni.
 2. Wybierz glebę w zależności od roślin. Na kwiaty – jeden, na warzywa – drugi.
 3. Zaleca się sadzić w doniczkach torfowych – specjalnych pojemnikach, które rozkładają się w glebie. Jest to bardzo wygodne dla początkujących ogrodników, którzy jeszcze nie nauczyli się przeszczepiać kiełki.
 4. Nie spiesz się, aby przeszczepić sadzonki na otwarty teren. Zawsze należy kierować się warunkami pogodowymi, w przeciwnym razie słabe jeszcze rośliny mogą umrzeć z powodu mrozu.

Przyjrzyjmy się bliżej kolejności wzrostu dla każdej rośliny.

Pomidory

Do chwili obecnej istnieje ogromna liczba odmian pomidorów, z których większość to hybrydy, sztucznie hodowane. Każdy z gatunków ma swoją własną charakterystykę, w tym czas kiełkowania nasion. Okres ten należy wskazać na opakowaniu.

Ogólnie wszystkie odmiany można podzielić na kilka grup:

 1. Duże odmiany sadzone z sadzonkami na początku marca.
 2. Wczesne gatunki posadzone pod folią w połowie marca. Szczególnie często są uprawiane w szklarniach. Dotyczy to również wysokich pomidorów.
 3. Wczesne gatunki nisko rosnące, sadzone na przełomie marca i kwietnia.

Kapusta

Aby nasiona kapusty wykiełkowały i były gotowe do przesadzenia, zajmuje to dość dużo czasu – około 30-50 dni. Dokładną liczbę można zobaczyć na opakowaniu. Ogólnie zalecenia są następujące:

 • odmiany wczesne sadzimy od początku do końca marca – w zależności od wskazanego na opakowaniu terminu kiełkowania nasion;
 • odmiany średnie – w drugiej połowie marca, pod koniec miesiąca;
 • do końca kwietnia zaleca się zakończyć siew całej kapusty, a od połowy maja przesadzić do ogrodu w ogrodzie.

Ogórki

Ogórki są zwykle uprawiane metodą szklarniową. Zaczynają sadzić od końca kwietnia. I są przesadzane do łóżek do połowy maja. Nasiona przed sadzeniem wstępnie namoczono w roztworze chlorku sodu o niskim stężeniu (1-3%).

Inną opcją jest namoczenie ich w roztworze nadmanganianu potasu. Uratuje to ogórki przed wieloma chorobami, a także zapobiegnie rozwojowi szkodliwych bakterii i szkodników, które najczęściej pojawiają się na młodych roślinach.

Pieprz

W przeciwieństwie do innych gatunków roślin pieprz pojawia się dość wolno. Czasami kiełkowanie trwa do 20-30 dni. Ale nie karm, nie użyźniaj ani nie dodawaj nasion do ziemi. W rzeczywistości musisz poczekać na kiełkowanie, po czym papryka zacznie rosnąć z zemsty i dogonić inne sadzonki.

Siew papryki najlepiej rozpocząć w połowie lutego. Możesz sadzić do połowy marca.

Zaleca się umieszczenie każdego nasionka w osobnej doniczce torfowej.

Bakłażan

Dojrzewanie sadzonek bakłażana może zająć do 80 dni. Dopiero po tym czasie można sadzić kiełki na otwartym terenie. Termin jest dość długi, dlatego sadzonki należy wysiewać z wyprzedzeniem – przynajmniej od połowy lutego.

Czas sadzenia zależy również w dużej mierze od odmiany. Jest to wskazane na opakowaniu, a także tam można znaleźć podstawowe zalecenia.

Arbuz

Melony i tykwy są dość kapryśne, wymagają specjalnych warunków klimatycznych, dlatego dość rzadko są uprawiane w strefach środkowych. Jeśli ogrodnik chce zobaczyć arbuzy luzem w swoim ogrodzie, zaleca się sadzenie dla nich sadzonek od początku kwietnia.

Jak prawidłowo rosnąć

Uprawa sadzonek nie wymaga dużego wysiłku od początkującego ogrodnika. Ale oto, na co musisz zwrócić uwagę:

 • woda umiarkowanie: duża ilość wody może prowadzić do zepsucia systemu korzeniowego;
 • gleba wokół kiełków musi zostać poluzowana w odpowiednim czasie;
 • trzeba uważać na młode rośliny, uważać, aby na liściach nie pojawiła się tablica, cienkie pajęczyny lub dziury – wszystko to są objawy chorób lub szkodników;
 • sadzonki muszą otrzymać wystarczającą ilość światła słonecznego.

Choroby i szkodniki na sadzonkach są niezwykle rzadkie. 

Okres wzrostu i dojrzewania

W okresie wzrostu roślina rozwija system korzeniowy, liście, a także zyskuje wystarczającą ilość składników odżywczych do dalszego rozwoju.

Możesz przyspieszyć proces dojrzewania, postępując zgodnie z następującymi wskazówkami:

 1. Rozwiń młode pędy w kierunku światła słonecznego.
 2. Przykryj je folią w zimnych porach roku.
 3. Możesz przyspieszyć proces wzrostu pomidorów, zbierając pierwsze owoce. Więc inne urosną większe, szybciej zmienią kolor na czerwony.
 4. Ściśnij roślinę.
 5. Zastosuj opatrunek górny.

Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli Ci uzyskać najlepsze zbiory w krótkim czasie.

Kiedy przesadzać sadzonki na zewnątrz

Lądowanie na otwartym terenie rozpoczyna się, jeśli:

 • temperatura powietrza w ciągu tygodnia jest dodatnia;
 • w nocy nie ma mrozu, temperatura nie spada poniżej zera;
 • brak ulewnych deszczy;
 • gleba jest dostatecznie zamarznięta;
 • sadzonki osiągnęły wystarczającą wysokość i siłę;
 • rośliny nie wykazują oznak choroby lub inwazji szkodników.

Zatem sadzonki są dobrym sposobem na wyhodowanie wysokiej jakości plonów. Najważniejsze jest, aby rozpocząć sadzenie z wyprzedzeniem, zadbać o warunki otoczenia, podlewać i dbać o nie w odpowiednim czasie.

Aleksandra
Edytor serwisu